Προς το περιεχόμενο

software VS real Combo


ex-latinangelgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Yστερα απο χρονια ψαξιματος θα βρουμε τον τελειο ηχο αλλα δεν θα μπορουμε να παιξουμε τιποτα...Καταρεμμενο νοιζ με εχεις κανει πρεζακια και ξεχναω να πιασω την κιθαρα...

 

μακάριος αυτός που κάποια στιγμή βάζει ένα ΣΤΟΠ στην αναζήτηση του "τέλειου ήχου" και απλά ΠΑΙΖΕΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ:Ξεκολλήστε από το Guitar Rig και τα ευρέως διαδεδομένα.. :P

φ-ι-λ-α-ρ-ε-ς  στον SUPERFUNK (όπου να ναι θα βγει να ποστάρει κάτι τετοιο περίπου..  "Αφήστε τα software και την ψηφιακούρα,πάρτε μια τελεκαστερ & mia tonelab le βάλτε την  μπροστά σε έναν Fender combo και τελειωσε".... Στανταρ!!  8)  :P  8)

Η τεχνολογία έχει ξεπεράσει το αναλογικό ήχο.... απλά οι πιο πολλοί δεν το ξέρουν ακόμα..

Tο επόμενο video είναι αφιερωμένο στον Superfunk: ;D

...

 

You're about 4 years late compadre:

 

Guitar Rig - Το ΤΕΛΟΣ των ενισχυτων στο recording;

Guitar Rig η ενισχυτης?

Για ακουστε λιγο ..GUITAR RIG!

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως πολλοί απο εσάς, έτσι και εγώ έψαξα τα τελευταία 2 χρόνια να βρώ άξιο αντικαταστάτη ενισχυτή, stomp boxes, μικροφώνων κλπ, μέσα απο software.

Το αποτέλεσμα ήταν τραγικό. Πάντα έβγαζα ένα χάλια ήχο που σε τίποτα δεν θύμιζε ούτε τα πετάλια μου, ούτε τους ενισχυτές μου.

Όταν αποφάσισα να δουλέψω το Guitar Rig 3, απλά πέρασε η δοκιμαστική περίοδος χωρίς να καταφέρω κάτι αξιόλογο.

Είπα να ρωτήσω κάποιον πιο έμπειρο για να δω αν έχει την ίδια γνώμη με εμένα και ιδού τι μου είπε:

"Σε αυτό το κομμάτι (βλ. βίντεο) και σχεδόν σε όλο το άλμπουμ δούλεψα το Guitar Rig 3, πάντα σε συνδιασμό με τον ενισχυτή του (εκτός απ'τα καθαρά). Φυσικά το GR3 δεν ήτον μόνο του, αφού το πέρασα απο Hi End κομπρέσσορες, λίμιτερ, EQ και κάποια άλλα φίλτρα που μπήκαν σε μεμονομένα σημεία, δηλαδή στην ουσία το GR3 το είχα για να βάλω ένα ενισχυτή επιπλέον σε boost-like κατάσταση, τα υπόλοιπα είναι θέμα μίξης"

Τον ρώτησα λοιπόν για standalone και μου είπε:

"What you mean? No rack support? (γέλασε) It will be a disaster for your sound"

 

Να και το εν λόγο βίντεο

http://www.youtube.com/watch?v=5WdVRNzXh-Q

 

Έτσι πλέον ακολουθώ τη συμβουλή του και είμαι ευχαριστημένος.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D ;D ;D ;D

 

Εξακολουθω και το χρησιμοποιω αλλα οχι τοσο πολυ οσο τοτε ,κυριως λογω... βαρεμαρας ;D (ειναι πολυ πιο γρηγορο να ηχογραφησω με τον ενισχυτη και τα μικροφωνα που ειναι μονιμα στημενα στο δωματιο μου) αλλα και γιατι οντως παιζω "καλυτερα" (οσο καλυτερα μπορει να παιξει ενας κουλος σαν και εμενα) οταν ακουω τον πραγματικο ενισχυτη την ωρα της ηχογραφησης.

 

Βεβαια ΑΝΕΤΑ βγαζω τον ιδιο καλο ηχο που βγαζω και με τον ενισχυτη (οπως αλλωστε το κανω και με την TL)

 

Παντως σε ενα project που ετοιμαζω τωρα το χρησιμοποιω 100% μια και ηχογραφουμε μαυρα μεσανυχτα και το προγραμματακι μαμει και δερνει.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προγραμματακι σου προσφερει τουλαχιστον 80% της ποιοτητας των ΠΑΝΑΚΡΙΒΩΝ ενισχυτων!!!!...και πεταλακιων..:)

 

Είναι η ιδανική λυση για σπιτισια ηχογραφηση...late at night!!..οντως!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δουλεύω και στο studio και στο live .

Στο live με την προενίσχυση της Maudio 1814 και είναι "μια χαρά"....ΠΟΛΥ καλύτερο απο όλες τις πεταλιέρες που έχω ακούσει (Line 6 ,Pod,Zoom,Boss,Vox)....ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΛΑΜΠΑΤΟΥΣ ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ ΚΛΠ!εκεί πάει (δικαίως)αλλού το πράγμα! 

Στο studio το δουλεύω (και το Amplitube) με προενίσχυση Avalon ή Universal Audio και Apogee converter .

Εκεί (για τα δικά μου αυτιά πάντα) το αποτέλεσμα γαμάει  8) 8) τόσο πολύ που δεν μπαίνω καν στην διαδικασία του προβληματισμού  ;). 

www.myspace.com/nikosksidis

www.nikosxidis.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου