Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτης για indie...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας παιδια, λοπον, ας ανοιξουμε θεμα... επιρροες εχω απο radiohead, dandy warhols, sigur ros, mogwai, yeah yeah yeahs.. καταλαβατε πανω κατω... οσο αφορα το budget, ελευθερα, απλως μην το παρακανουμε... ακομα καλυτερα να προτεινεται πιο φτηνες λυσεις... ειμαι αναμεσα σε, fender blues junior, vht cub 12, vox ac-15/30 vr(τον εχω ακουσει και ειναι αξιοπρεπεστατος)... εσεις τι γνωμη εχετε???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

κάτι καθαρό και λαμπάτο...

 

Οι "κλασικές" σχολές των καθαρών ενισχυτών βασικά είναι δύο:Vox και Fender

 

Ο Greenwood παίζει με Vox (στα καθαρά), Ο Marr με Fender (γενικά). Oi Μogwai μάλλον με ότι βρουν μπροστά τους το συγκεκριμένο βράδυ...

 

Τέλος πάντων...άκου τα χαρακτηριστικά των δύο αυτών σχολών ενισχυτών όσο μπορείς και αποφασίζεις.

 

Προσωπικά πάνω στους ενισχυτές που αναφέρεις, ποτέ δεν μου άρεσαν οι ενισχυτές με μικρές καμπίνες λόγω έλλειψης μπάσων και στενού γενικά ήχου και ποτέ δεν θα διάλεγα

ενισχυτή modelling, ψηφιακό, τρανζίστορ ή ότι άλλο για κύριο ενισχυτή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάτι πολύ οικονομικό θα σου πρότεινα να ακούσεις και τον burgera V55. Βγαίνει και σε κεφαλή οπότε βάζεις καμπίνα εσύ αλλά και σε combo 1Χ12... Για κάτω από 400 που κάνει ο combo και με τον ήχο του είναι ότι πρέπει για αυτά τα πράγματα...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο αυτους που αναφερεις επελεξε ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ αυτον

 

http://www.premierguitar.com/Magazine/Issue/2012/Apr/VHT_Special_12_20_RT_Amp_Review.aspx

 

http://www.thomann.de/gr/vht_special1220_combo.htm

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ο blues junior μια χαρα θα κανει την δουλεια του.

επαιζα τα τελευταια χρονια με ενα group τετοιο ειδος μουσικης και μου ειχε κατσει πολυ καλα

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

vox ac-15/30 vr(τον εχω ακουσει και ειναι αξιοπρεπεστατος)

 

είναι όμως πολύ δυνατός για εντάσεις δωματίου (δεν ανέφερες αν θα είναι ο ενισχυτής που θα κάνεις και practice)

 

και ο blues junior μια χαρα θα κανει την δουλεια του.

 

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για practise εχω τον fender mustang 2,και πανω απο το 3 δεν τον βαζω(40watt συνολο).. και αληθεια, ισως ειναι το κομπλεξ που ειναι φτηνος και μοντελινγκ, αλλιως, ουτε που θα σκεφτομουν να παω σε κατι καλυτερο.. εχω την απορια, γιατι παρα 2-3 φορες που επαιξα με ξενο, δεν εχω χαρει λαμπατο... αλλα ο mustang, ειναι για τα λεφτα του, αξιοπρεπεστατος...επισης,  το σκεφτομαι σοβαρα για blues junior, αλλα ειχα διαβασει καποιες ασχημες κριτικες εδω στο φορουμ, και με εβαλαν σε σκεψεις... ο vox, ο vr, ειναι πανεμορφος εξωτερικα, και μου αρεσει οπως ακουγεται... για λανευ, σκεφτομουν το head, με τη 12αρα καμπινα, πανεμορφος και αυτος!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου