Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτης για indie...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνώ και για blues junior και για koch studiotone που έχουν ηδη προταθεί.

Κυκλοφορούν και στις αγγελίες σε πολύ καλές τιμές.

 

Οι Vox είναι εξαιρετικοί, ιδίως οι παλιοί και οι hw, αλλά από πολλές απόψεις λιγότερο ευέλικτοι κατά τη γνώμη μου.

 

Μου λείπουν μερικά στοιχεία για να καταλήξω σε μια πρόταση.

-Τι κιθάρα έχεις;

-Παίζεις με πολλά πετάλια;

-Παίζεις πρόβες/live;

-Ηχογραφείς σπίτι;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οι προτάσεις που έχουν πέσει ήδη είναι αρκετές και όλες τους εξαιρετικές, μεταξύ Laney, VHT, Vox και Fender, εγώ έχω επιλέξει τον VOX AC15, κυρίως για τον πιό ζεστό του ήχο. Αλλά το πλήρωνω αυτό γιατί είναι απίστευτα βαρύς (22kg σε αντίθεση με τον Blues Junior που είναι γύρω στα 14kg).

 

Επίσης οι ερωτήσεις του sfaku πιο πάνω είναι σημαντικές. Άλλο ο γλυκός indie ήχος κι άλλο οι Mogwai ή οι Sigur Ros. Για Mogwai θα χρειαστείς μεγάλους marshall γιατί παίζουν κυρίως με την απίστευτη ένταση (από τις πιο αγαπημένες μου μπάντες). Δεν θα μπορέσεις να βγάλεις τέτοιο ήχο με κανένας VOX ή Fender guitar combo.

 

Επίσης αν δεν έχεις μεγάλες βλέψεις για τον απόλυτο ήχο, μια χαρά τη βγάζεις και με καλούς υβριδικούς όπως ο Vox VR που ανεφέρθηκε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ενισχυτη για προβα εχω, τον λαμπατο θα τον θελω και για προβα με φουλ μπαντα αλλα και για λαιβ... ναι, παιζω με πεταλια, και παραμορφωσεις, delays και reverbs κυριως... επισης, k.superfunk, για τους απλους vox  εννοουσα και εγω, ποσο μαλλον για τους vr, για τους handwired ειπα απλα πως δεν εχουμε λεφτα για το holy grail... που να τα βρουμε πλεον :P???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι ο μικρός ο Blackstar είναι πολύ καλός. Τον είχε χρησιμοποιήσει ο κιθαρίστας μας σε live κι έβγαλε τρομερό ήχο για το μέγεθος του και όχι μόνο. Με πολλά πετάλια βέβαια (delay, reverb, distortion 1,2, ιστορίες..είμαι ευτυχισμένος που είμαι μπασίστας  ;D)

 

Fender κλασική λύση επίσης, πολύ ουδέτερος. Άλλα δεν ξέρω :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απάντησή μου άργησε και εσύ μπορεί ενδιαμέσως να βρίσκεσαι στην τρίτη αγοραπωλησία ενισχυτή...  ;D

 

Τέλος πάντων για την ιστορία, αφού παίζεις με πετάλια, οι Blues Jr και Koch είναι πολύ pedal friendly και έχουν ωραιότατο, πριμάτο καθαρό.

 

Ο Koch (τον οποίον έχω) είναι καταπληκτική πεταλοπλατφόρμα αλλά έχει και πολύ καλό βρόμικο κανάλι αν θες να το χρησιμοποιείς και αυτό. Έχει και μερικά ακόμη καλούδια όπως το πολύ καλό speaker emulation out. Που σημαίνει, χωρίς να στήσεις μικρόφωνο σκαρώνεις ένα γρήγορο ντέμο με πολύ αξιοπρεπή ήχο -έως και brilliant μερικές φορές. Έχει τύχει να γράψω μέχρι και fuzz πάνω στον Koch μέσω του direct out και να ακουστεί πολύ ωραία.

 

Δεν ξέρω πόσο δυνατά παίζετε αλλά όσοι τον έχουν βγάζουν πρόβα στο 3 το πολύ. Μετά αρχίζουν να ενοχλούν τους γύρω τους. Τέλος κουβαλιέται εύκολα χωρίς να παθαίνεις μέση, όπως και ο Blues Junior, κάτι που είναι σημαντικό αν θες να τους πηγαινοφέρνεις συχνά.

 

Ο Koch δεν είναι ενισχυτής που κουβαλάει κάποια ισχυρή ηχητική ταυτότητα όπως οι Fender ή οι Vox, αλλά είναι ένας κάθε άλλο παρά αδιάφορος all-arounder.

 

Και πολύ καλομελετημένο εργαλείο. Στις αγγελίες έχει παίξει παλιότερα και στα 500-550 ευρώ.

 

Πολυ καλά λόγια ακούγονται για τους Laney, είναι στην παράδοση του Vox και αρκετά οικονομικοί. Επίσης υπάρχουν σε πολλούς "Νάκες", οπότε μπορείς να τους δοκιμάσεις. Και  Koch θα βρεις να δοκιμάσεις και Blues Junior πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου