Προς το περιεχόμενο

Roland CB-100 + Jazz Bass + Τα παιδία παίζει :)


Evilnye

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις απέκτησα τον ενισχυτή μου, αυτό εδώ το γομαράκι και είπα να κάνω και κανένα δυο κλιπ να γελάμε να περνάει και η ώρα. Λέω να ανεβάσω κι άλλα μόλις διασκεδάσω αρκετά με τα εφεδάκια ή θα ακούσετε τα υπόλοιπα στο θεματάκι με τα bass improvisations :D

 

Γενικά μου έκανε πάρα πολύ καλή εντύπωση. Εδώ στο σπίτι, ντρέπομαι να τον ανοίξω πάνω από το 1-2 μη με πετάξουν με τις κλωτσιές.

 

Έχει πάρα πολλές δυνατότητες να πειράζεις τον ήχο και να ακούγεται έτσι ή αλλιώς και bonus έχει και 5 built-in εφεδάκια για να παίζω σαν παιδί κ εγώ. Από εφέ δεν έχω καμιά εμπειρία να πω αν είναι καλά ή όχι οπότε απόψεις δικές σας.

 

Έχει και μια χαρά di-out οπότε και σε μικρό λαιβ στέκεται άνετα.

 

Με έχει μπερδέψει ένα θέμα, η xlr έξοδος του έχει την επιλογη να είναι είτε di-out είτε σαν απλό lineout, όπου στη 2η μπορείς να επηρεάζεις και τον ήχο όπως τον φτιάχνεις από τον ενισχυτή εσύ, ενώ στην 1η απλά στέλνει το ενισχυμένο σήμα. Και αναρωτιέμαι, ποιος ο λόγος να υπάρχει η απλή επιλογή di-out?

 

Περι των κλιψακίων, όλα είναι ηχογραφημένα στο audacity με την m-audio fast track usb, μπάσο Fender Jazz Mexico V, όπου το 1ο είναι η εντελώς φλατ ρύθμιση, στο 2ο, δοκιμάζω και μια από τις επιλογές amp modelling που δίνει (και καλά ampeg 8x10) αλλά και ένα ριφάκι που αντιλήφθηκα πως μπορώ να παίξω και στο 3ο παίζω με το chorus, και έκανα κάτι που ήθελα να φτιάξω καιρό :P

roland_clip_allaround.mp3

roland_clip1.mp3

chorus_test.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Με γειεεες!! :)

2,5 χρόνια τώρα με 'χει βγάλει ασπροπρόσωπο σε πρόβες και λάιβ το τέρας.. ;)

Στο σπίτι βέβαια που παίζω αναγκαστικά αρκετά χαμηλά, διαμαρτύρεται λιγουλάκι :P αλλά κατά τ' άλλα σούπερ εργαλείο!!

 

εδιτ: Α, τα κλιψ θα τ' ακούσω κάποια άλλη στιγμή.... αποχορό για καμιά γύρα όξω με τον σκύλο... :) 8)

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι!! Και η αλήθεια να λέγεται ήλπιζα να έρθει και κανένας κεφτές με τον ενισχυτή, γιατί από μηχάνημα καλά πάμε, από φαί όμως... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:D Δεν περίμενα να ακούσω αυτό στο chorus  :D

 

Ωραία αλλά σύντομα τα κλιψ, μεγειά!

 

Περιμένουμε φωτόζ μετά παντόφλας ή ανάλογου υποδηματακίου  ;D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γειά ! ωραία ακούγεται αλλά πολύ Βζζζζ στον ήχο.(Νομίζω στο 3ο σου κλίπαρε κιολας)

Έγραψες με καλώδιο απο το line out στο line in της κάρτας ? Δοκίμασε και το DI OUT.

 

Και αναρωτιέμαι, ποιος ο λόγος να υπάρχει η απλή επιλογή di-out?

 

Eίναι πάντα καλό να μπορείς να πάρεις το σήμα του μπάσου σου από ένα DI OUT ώστε να το χρησιμοποιήσεις μετά όπως θες (κατευθείαν στη μίξη ή με επεξεργασία με εφφέ με modelling κτλ.)

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το κλιπάκι εκεί ήταν το 1ο πράγμα που σκέφτηκα με το που έπαιξα με chorus (σε άλλο ενισχυτή!)

 

Φώτος τι να τις κάνετε;;

(άσε που δε μπορώ να φέρω φωτογραφίες από το κινητό μου για λόγο που δεν καταλαβαίνω...)

 

Εχω κι εγώ ένα τέτοιο! Πολύ καλό εργαλείο για τα λεφτά του! Με λίγο tweaking βγάζεις σχεδόν ότι ήχο θέλεις :)  Μεγειά!

Thanks, είναι όντως πολύ ευέλικτο εργαλείο!

 

Με γειά ! ωραία ακούγεται αλλά πολύ Βζζζζ στον ήχο.(Νομίζω στο 3ο σου κλίπαρε κιολας)

Αλήθεια;;

Δεν ακούω βζζ στα ηχεία μου εδώ ουπς! Θα το βάλω κ αλλού να δω :S

 

Έγραψες με καλώδιο απο το line out στο line in της κάρτας ? Δοκίμασε και το DI OUT.

Ναι, θα το δοκιμάσω, θα πάρω εντός των ημερών ένα καλώδιο με ΧLR βύσμα.

 

Eίναι πάντα καλό να μπορείς να πάρεις το σήμα του μπάσου σου από ένα DI OUT ώστε να το χρησιμοποιήσεις μετά όπως θες (κατευθείαν στη μίξη ή με επεξεργασία με εφφέ με modelling κτλ.)

 

Σίγουρα, αλλά αφού τα έχει όλα πάνω του ο ενισχυτής;

Βέβαια χαμένο δεν πάει... ποτέ δε ξέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου