Προς το περιεχόμενο

Αγορά semi hollow guitar


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο foroum

Σκέφτομαι τώρα στις γιορτές να μου κάνω ένα δώρο και να αγοράσω την πρώτη μου semi hollow κιθάρα.Ποτέ στο παρελθόν δεν είχα τέτοιου τύπου κιθάρα και γι αυτό θα ήθελα τις γνώμες σας.To budget που σκοπεύω να διαθέσω είτε είναι καινούρια είτε used θα είναι 500-600ε.Δεν θα αγορασθεί για να παίξω κάποιο συγκεκριμένο είδος μουσικής αλλά περισσότερο για καθημερινό practise και κυρίως για να δω κατά πόσο μου ταιριάζει μια τέτοιου είδους κιθάρα, επίσης δεν μου αρέσει να πουλάω όργανα οπότε θα ήθελα αν γίνεται να κάνω μια αγορά την οποία θα μπορώ να την κρατήσω δηλαδή το όργανο να αξίζει..

Μου προτείνεται ελεύθερα ότι μοντέλο θέλετε εντός budget και όποιος γνωρίζει μου λεεί και την γνώμη του για τις 3 που έχω ξεχωρίσει εγώ ,σας ευχαριστώ

 

https://www.thomann.de/gr/gretsch_g2622t_tg_streamliner.htm

https://www.thomann.de/gr/hagstrom_viking_tb.htm

https://www.thomann.de/gr/epiphone_sheraton_ii_pro_n.htm?ref=search_rslt_epiphone+sheraton_155029_1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H GRETSCH ειναι το καλυτερο value for money,απλα δες κανα εκπαιδευτικο βιντεο στο γιουτιουμπι για το πως αλλαζουν οι χορδες στο Bigsby για να μην απελπιστεις..... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.... κυρίως για να δω κατά πόσο μου ταιριάζει μια τέτοιου είδους κιθάρα, επίσης δεν μου αρέσει να πουλάω όργανα οπότε θα ήθελα αν γίνεται να κάνω μια αγορά την οποία θα μπορώ να την κρατήσω δηλαδή το όργανο να αξίζει..

 

 

Καλημέρες και καλές αγορές εύχομαι (τίποτα πιο ωραίο από ένα νέο μουσικό όργανο για δώρο τις γιορτές!). Απλά θα σου επισυμάνω ότι τα πιο πάνω είναι λίγο αντιφατικά. Αν θες να δεις αν σου "κάθεται" ένα όργανο, δεν μπορείς να περιμένεις ότι θα το κρατήσεις για πάντα. Μπορεί να εξελιχθεί έτσι, μπορεί και όχι.

 

Τώρα επι του προκειμένου, οι semi-hollow Epiphones είναι σε μεγάλη εκτίμηση γενικώς και για πολύ καλούς λόγους. Είναι εξαιρετικά value-for-money και σίγουρα είναι όργανα που μπορεί να κρατήσεις για μια ζωή.

 

Θα ήταν βέβαια ιδανικό να δοκιμάσεις, αν μπορείς, πριν αγοράσεις για να δεις πώς τα πας με το συγκεκριμένο είδος οργάνου. Είμαι τυχερός και έχω για μερικές μέρες στο σπίτι μια Epiphone Sheraton II των early '90s, made in Korea και είναι όντως ωραίο οργανάκι. Απλά βλέπω ότι καταλήγω να το χρησιμοποιώ όπως θα χρησιμοποιούσα και μια Les Paul με PAF μαγνήτες και εργονομικά προτιμώ μια Les Paul πιο πολύ. Για καθαρά jazz-y ήχους βέβαια, οι semi-hollow έχουν καθαρό προβάδισμα. Αυτά από προσωπικές εντυπώσεις, για μια ιδέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης  αναφέρεις semi-hollow αλλά βλέπω οτι βάζεις μόνο "335" στυλ, ενώ αν το μόνο σου κριτήριο είναι να είναι semi-hollow, υπάρχουν αρκετές επιλογές και σε άλλα κοψίματα.

 

Ενδεικτικά :

PRS cut

https://www.thomann.de/gr/prs_se_custom_22_semi_hollow_gb.htm

 

Tele cut

https://www.thomann.de/gr/fender_sq_vint_modi_72_tele_thin_nat.htm

 

LP cut

https://www.thomann.de/gr/ibanez_ags73fm_tks_artcore.htm

 

https://www.thomann.de/gr/prs_se_zach_myers_signature_vs_ltd.htm?ref=search_rslt_prs+myers_343751_0

 

Ειδικά για την Zach Myers PRS επειδή την ζαχάρωνα παλιά έχω διαβάσει πολύ καλά σχόλια, αλλά δεν την έχω δει από κοντά, οπότε μην βασιστείς τυφλά σε ότι σου λέω.

 

Καλές αγορές!

 

Ps. κοίτα και μεταχειρισμένα..  ;)

 

 

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι ίσως παρερμηνεύτηκε αυτό που έγραψα αλλά λέω δεν μου αρέσει να πουλάω..όχι πως δεν πουλάω αν χρειαστεί  ;D  και επίσης να δω πως μου κάθεται μία semi hollow γενικά και όχι ειδικά ένα συγκεκριμένο κομάτι.Με λίγα λόγια αυτή η κιθάρα δεν θα γίνει ποτέ η κύρια μου γι αυτό και θέλω να πάρω μια σχετικά φθηνή απλά για να γνωρίσω τις semi hollow και αν μου κάνει τέτοιου είδους κιθάρα  να την κρατήσω και να μην χρειαστεί να την δώσω για να πάρω μια παρόμια...Έκτορα το λογικό είναι αυτό που λες να δοκιμάσω και να δω αλλα προσωπικά ποτέ δεν έχω βγάλει συμπέρασμα από μια αγχωτική και συνήθως βιαστική δοκιμή σε κατάστημα…οπότε λέω να περιορήσω το ρίσκο όσο γίνεται και να προχωρήσω σε μια αγορά.H αλήθεια είναι οτί τον τελευταίο καιρό το καθημερινό μου practise είναι γύρω από jazzy ήχους και μάλλον γι αυτό και η επιθυμία μου για τέτοια κιθάρα

thisissparta πολύ σωστά κατάλαβες οτί κοιτάω κάτι σε style es335…το σκεπτικό μου είναι πως αν με ψήσουν oι semi hollow στο μέλλον αν έχω την δυνατότητα να αγοράσω μια gibson es 335.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν απο κανα χρόνο, σκεφτόμουν για epiphone dot τον κλώνο της 335.

Ήταν το μόνο προσιτό στα χρήματά μου σχεδόν δηλαδή 300-400 και είχα τους ίδιους φόβους.

Σχεδόν την προγραμμάτισα, αφού την δοκίμασα πολλή ώρα στου Νάκα.

Τελικά όλως τυχαίως μετά από δυό μήνες έπεσε το μάτι μου σε αγγελία και την πήρα σχεδόν άψογη με πολύ λιγότερα.

Είναι άλλη αίσθηση, καθιστός ή αραχτός είναι πιό δύσκολη στο αγκάλιασμα, αλλά το μανίκι το συνηθίζεις αμέσως.

Ηχητικά μου άρεσε, αμέσως, μου έδωσε αυτό που ήθελα.

Βέβαια μετά, έπιασα κανονική tele και τα ξέχασα όλα.  ;D

 

Πάντως όποτε επανέρχομαι, καθώς το κέφι αλλάζει πολλές φορες σε μιά μέρα, όλες περνάνε από τα χέρια μου και η dot έχει την τιμητική της.

Μελλοντικά θα βάλω και κάτι καλύτερο σε μαγνήτη. Πάντως είναι εξαιρετικά τιμια και καλοφτιαγμένη.

 

Θα έλεγα να κατεβάσεις τον προϋπολογισμό στα μέτρα της και να χτυπήσεις μια. Λιγοστεύεις και το ρίσκο, να μη σου "κατσει".

Και οι προτάσεις των άλλων είναι πολύ αξιόλογες.

Εγώ σου λεω μόνο για πραγματική εμπειρία. Αυτό ξέρω.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω, επίσης

οι άλλες που έχω είναι μια γριά tele deluxe, και δυό squier στρατο και τελε.

Η dot ήρθε τελευταία με τη λογική ποτέ δεν θα γίνει η κύρια, αλλά...ποτέ δεν ξέρεις.... (ηταν και τζάμπα....)

 

Για αρκετά jazzy πράγματα είναι μάνα, και σίγουρα δεν της έδωσα τον χρόνο που της αξίζει, αλλά ο έρωτας ήρθε με την μικρή tele. Που μου δίνει επίσης και τα jazzy.

Πάντως με δυό καλούς (καλύτερους) μαγνήτες θα γίνει πύραυλος.

Όχι ότι δεν έχει καλούς. Είναι μια χαρά, απλά είναι υψηλοί σε έξοδο, πρέπει να τους παίζεις χαμηλά, κανένα θέμα, και τα ποτενσιόμετρα ακούν αμέσως.

Πιστεύω ότι αν πας στην σέρατον που είναι κουκλί, ήδη φτάνεις τα 600 και ΔΕΝ ξέρω, αν οι μαγνήτες της δεν θα θέλουν άλλαγμα.

Ενώ με την dot παίρνεις κάτι πιό σπαρτιάτικο (όχι τόσα γούστα στην εμφάνιση) κοντά στην 335 και έχεις αέρα και να πεις έκανα λάθος δεν μου ταιριάζει, ή να πεις ρίχνω άλλα 200 για καλούς μαγνήτες.

Δεν ξέρω αν με πιάνεις.

 

Πάντως είναι η καλύτερη στιγμή για ψώνια, αν και αυτά τα Χριστούγεννα πέφτουν ΣΚ  :P

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν απο κανα χρόνο, σκεφτόμουν για epiphone dot τον κλώνο της 335.

Ήταν το μόνο προσιτό στα χρήματά μου σχεδόν δηλαδή 300-400 και είχα τους ίδιους φόβους.

Σχεδόν την προγραμμάτισα, αφού την δοκίμασα πολλή ώρα στου Νάκα.

Τελικά όλως τυχαίως μετά από δυό μήνες έπεσε το μάτι μου σε αγγελία και την πήρα σχεδόν άψογη με πολύ λιγότερα.

Είναι άλλη αίσθηση, καθιστός ή αραχτός είναι πιό δύσκολη στο αγκάλιασμα, αλλά το μανίκι το συνηθίζεις αμέσως.

Ηχητικά μου άρεσε, αμέσως, μου έδωσε αυτό που ήθελα.

Βέβαια μετά, έπιασα κανονική tele και τα ξέχασα όλα.  ;D

 

Πάντως όποτε επανέρχομαι, καθώς το κέφι αλλάζει πολλές φορες σε μιά μέρα, όλες περνάνε από τα χέρια μου και η dot έχει την τιμητική της.

Μελλοντικά θα βάλω και κάτι καλύτερο σε μαγνήτη. Πάντως είναι εξαιρετικά τιμια και καλοφτιαγμένη.

 

Θα έλεγα να κατεβάσεις τον προϋπολογισμό στα μέτρα της και να χτυπήσεις μια. Λιγοστεύεις και το ρίσκο, να μη σου "κατσει".

Και οι προτάσεις των άλλων είναι πολύ αξιόλογες.

Εγώ σου λεω μόνο για πραγματική εμπειρία. Αυτό ξέρω.

 

Σοφά γράφει ο παλιός...

"Δοκιμάζουμε" στο όργανο που έχει τον καλύτερο δείκτη αξιοπρέπειας / τιμής.

Και η Dot είναι πολύ αξιοπρεπής για τα λεφτά της (τη ζαχάρωνα κι εγώ αλλά έκτη κιθάρα δε λέει).

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου