Προς το περιεχόμενο

American Special Telecaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραιοτατη,βαλε και ενα mint green pickguard για να γινει κουκλα! ;)

 

η ρυθμιση του truss rod απο το headstock ...

 

Δηλαδή SF γιατί είναι καλύτερα να ρυθμίζεις το truss rod από το body side και όχι από το headstock? Δεν πρέπει να ξεβιδώσεις τελείως το μπράτσο πρώτα? Και η ρύθμιση γίνεται στο περίπου... Ξαναβιδώνεις, ξαναδοκιμάζεις και ξανα τα ίδια πάλι...

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δηλαδή SF γιατί είναι καλύτερα να ρυθμίζεις το truss rod από το body side και όχι από το headstock?

 

γιατι ειναι πιο ΟΜΟΡΦΟ το headstock ετσι.

30U-13516_headstock-front.jpg

 

 

 

 

ενω με την τρυπα να χασκει...δε λεει... ;D

 

83telehead.jpg

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπα,πανευκολο ειναι,ουτε καν χρειαζεται να το βγαλεις τελειως,λιγο το ξεβιδωνεις και καμεις δουλεια σου,εξαλλου για μια φορα στη...δεκαετια που θα ρυθμιζεις το truss rod δεν χαθηκε και ο κοσμος να βγαλεις το μπρατσο... Smiley

 

καλα αν ειναι και round lam δεν χρειαζεται ποτε (εχω να ρυθμισω το μπρατσο στην 69αρα μου απο το 1984.... ;D )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστος ο SF

Ετσι:

 

50978727.jpg

 

σαφώς είναι πιο όμορφο αλλά η ρύθμιση του truss rod βγάζοντας το μανίκι είναι λίγο μαρτύριο

 

Αν ερθει η ωρα φιλε να βαλεις χερι στο σιδερο μεσα στη βεργα....παρ το οργανο και πεταξε το.

Εγω τη δικια μου tele την εχω 30 χρονια, και ειναι οπως την πηρα.

Δεν στραβωνουν αυτα τα οργανα εκτος και αν τα στραβωσεις εσυ, οποτε "ηθελες τα και επαθες τα". Ας κανεις και ενα κοπο παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε γεια, καλοταξιδη!

Welcome to the club. ;D

 

Αν ερθει η ωρα φιλε να βαλεις χερι στο σιδερο μεσα στη βεργα....παρ το οργανο και πεταξε το.

Εγω τη δικια μου tele την εχω 30 χρονια, και ειναι οπως την πηρα.

Δεν στραβωνουν αυτα τα οργανα εκτος και αν τα στραβωσεις εσυ, οποτε "ηθελες τα και επαθες τα". Ας κανεις και ενα κοπο παραπανω.

 

Φυσικα και στραβωνουν!(Δεν γινονται και τοξα...) :o

Το ξυλο ειναι ζωντανος οργανισμος και αντιδρα σε πολλες και διαφορετικες συνθηκες.

Πιο συνηθισμενη ειναι η αλλαγη των εποχων.

Η δικια μου η tele(οπως κι ολες τους) εχει στραβωσει πολλες φορες με την παρτη μου :-\

Λιγη φροντιδα και αγαπη θελει μονο.

 

Και ξανα προς τη δοξα τραβα..

Οσο για τη ρυθμιση του truss rod, γουστα ειναι αυτα..η ομορφια θελει θυσιες λενε.

Ο λαος απαιτει και το pickguard να αλλαχτει, ετσι για να 'δεσει'.

 

Και ξερεις τι λενε..το μονο καλυτερο απο μια tele ειναι...2 tele! ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω τη δικια μου tele την εχω 30 χρονια, και ειναι οπως την πηρα.

 

Αυτο συμβαινει γιατι εχει round lam ταστιερα οποτε εχει απιστευτα ακαμπτο μπρατσο,οι καινουργιες εχουν one piece ή slab board που ειναι πιο...ευαισθητο (θελει ρυθμιση καθε ..10 χρονια... ;D),αν και στην Αθηνα που εχει το τελειο κλιμα για κιθαρες πολυ σπανια να "παρει" μπρατσο ετσι κι αλλοιως...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με rosewood ταστιερα απο το 1963-1980 (και οσες φτιαχνονταν απο παλαιοτερα κομματια μεχρι το 82) ,παντα για αμερικανικες μιλαμε,υπαρχουν και round lam MAPLE ταστιερες (2 - piece) απο το 1963-1969 (ειδικα απο το 1963-1966 ειναι τρομερα σπανιο να βρεις Fender με maple ταστιερα)

 

βασικα για ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ το εκανε ο μπαρμπα Fender ,για να βαζει λιγοτερο rosewood που ηταν ακριβο...,κατα λαθος ομως εφτιαξε τα πιο "τεθωρακισμενα" μπρατσα ever... ;D

 

δες και τη διαφορα

 

round lam

 

7b7c_1.jpg

 

slab

 

62neckdateslab.gif

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου