Προς το περιεχόμενο

American Special Telecaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aυτο για πιό λόγο το έκανε ο μπαρμπα-leo ?

 

βαριοταν (read: τσιγκουνευονταν) να αλλαξει το tooling.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

για τα od που ρωτησες φιλε το 2ο μακραααααααν

 

 

Κι εγώ μάλλον προς το δεύτερο τείνω. Το μόνο μου πρόβλημα είναι ότι σε κάποια σημεία έχω την εντύπωση ότι βγάζει μια "τρανζιστορίλα".

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έμενα να πω ότι μου άρεσε ο πρώτος  περισσότερο...ήταν λίγο πιο αλήτικος ;D

Ο δεύτερος  ωραίος και αυτός άλλα σαν να μου φάνηκε ότι έπνιγε λίγο στα χαμηλά και στις μπάσες νότες...ήταν λίγο πιο βουβός!  ...άποψή μου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν. Απ' ό,τι φαίνεται οι απόψεις διίστανται. Προχωρώ στην αποκάλυψη των overdrives:

 

Το πρώτο είναι το Ibanez Tubescreamer TS9 με τιμή σε ελληνικό κατάστημα 129€. Όσοι είπαν για ξίρισμα και υπερβολικά πρίμα, συμφωνώ. Όταν γράφω με αυτό, έχω το tone knob στο 0. Μόνο για τις ανάγκες του κλιπακίου του τεστ, το είχα ρυθμίσει περίπου στη μέση. Το καλό του κατά τη γνώμη μου είναι ότι είναι αρκετά transparent. Εν ολίγοις, ποιοτικά, αφήνει τον ήχο της κιθάρας/ενισχυτή να ακουστεί ευκρινώς ακόμη και με το drive στο τέρμα.

 

Το δεύτερο είναι το Marshall Bluesbreaker II με τιμή σε ελληνικό κατάστημα 54€. Σε σχέση με το tubescreamer είναι λιγότερο transparent αλλά  δίνει και πολύ περισσότερο drive. Επίσης  έχει σαφώς λιγότερα πρίμα και περισσότερο όγκο. Το πρόβλημά του κατ' εμέ, όπως πολύ σωστά παρατηρήθηκε, είναι ότι "τρώει" τα μπάσα. Ειδικά σε ρυθμίσεις με το tone knob χαμηλά. Να προσθέσω ότι έχει και λειτουργία boost για περιπτώσεις που θέλουμε να ενισχύσουμε ήδη overdrived/distorted σήμα χωρίς να ανεβάσουμε το volume του ενισχυτή.

 

Προσωπικά μου αρέσουν και τα δύο αλλά για διαφορετικές καταστάσεις. Σε καμία περίπτωση δε δικαιολογώ βέβαια την υπερδιπλάσια τιμή του tubescreamer.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι που συμφωνείς με το ότι "τρώει" τα μπάσα το Marshall Bluesbreaker II

Και ναι...το TS9 είναι πιο πρίμο,άλλα έχουμε και μια tele που έχει και έναν bridge ξυράφι ασχέτως αν η δοκιμή έγινε στην μεσαία θέση!

Θα με ενδιέφερε να δω το συγκεκριμένο τεστ με stratocaster και Neck pickup!..η έστω και μεσαία θέση.

Πιστεύω δηλαδή ότι ο μπασο-πνίχτης ;D Marshall Bluesbreaker II ευνοήθηκε στο συγκεκριμένο τεστ και ότι αν ήταν με start το τεστ θα ήταν πιο ξεκάθαρη η διάφορα ποιότητας ήχου!

 

....Η πλάκα θα είναι να ανεβάσεις συγκριτικό τεστ με στρατ και να μ'αρεσει πιο πολύ ο Marshall Bluesbreaker II! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το τεστ με strat επιφυλάσσομαι. Αν και στα δικά μου αυτιά, τα συμπεράσματα που βγήκαν με την τέλε, ισχύουν σε πολύ μεγάλο βαθμό και για τη strat.

 

Να συμπληρώσω ότι τα κλιπς είναι παιγμένα με τον κύριο ενισχυτή μου (Fender Deluxe Reverb) ο οποίος ως γνωστόν έχει άφθονα πρίμα από μόνος του. Ίσως θα ήταν ενδιαφέρον να γράψω με τον άλλο μου ενισχυτή ο οποίος έχει πιο ουδέτερο ήχο.

 

Ευχαριστώ για το feedback.

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Ανάσταση!

καλησπέρα παιδιά,για να μην ανοίγω καινούριο θέμα,θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικό με την κιθάρα.

 

σήμερα απέκτησα μετά από ανταλλαγή την fender tele american special και είμαι κάτι παραπάνω από ευχαριστημένος,αλλά επειδή έγινε κάπως γρήγορα η όλη φάση έχω μια απορία το greasebucket tone circuit που έχει η κιθάρα,τι κάνει?

 

μπορεί να είναι και χαζή η ερώτηση αλλά θα το εκτιμούσα εάν μου απαντήσετε.

 

ευχαριστώ

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου