Προς το περιεχόμενο

Επειδη ερχονται ΠΟΛΥ δυσκολοι καιροι..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μερικές λέξεις επειδή έχουν μια βαρύνουσα σημασία, τουλάχιστον στα δικά μου αυτιά, καλό θα ήταν να χρησιμοποιούνται με μεγάλη σύνεση. Δηλαδή, αυτό που ζούμε σήμερα δεν είναι φασισμός? Ρωτάω, απλά? Επειδή υπάρχει η ταμπέλα της δημοκρατίας (της ποιάς?... ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D) δεν ζούμε φασισμό σε όλα τα επίπεδα?

 

Όχι εγώ δε βιώνω κανένα φασισμό. Να ξέρουμε τι λέμε. Θα ξαναπώ αυτό που είπα πριν λίγο. Έχουμε χάσει το perspective. Παιδιά δείτε τι γίνεται σε χώρες με ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ολοκληρωτικά καθεστώτα. Δείτε τι θα πει εξαφανίζω τους αντιφρονούντες (είτε από δεξιά είτε από "αριστερή" κυβέρνηση προέρχεται αυτό), δείτε τι θα πω πυροβολώ στο ψαχνό τους διαδηλωτές, τι θα πει ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΚΡΑΤΟΥΜΕΝΟΣ. Ναι φυσικά και υπάρχουν προβλήματα στην Ελλάδα, αλλά ας μη μπλέκουμε την κατάσταση σε μια 100% δημοκρατική και ελεύθερη χώρα με συγκεκριμένα προβλήματα με την κατάσταση σε χώρες που πραγματικά υπάρχει τεράστιο θέμα ελευθερίας (λόγου και όχι μόνο).

 

Παρεμπιπτόντως.... έστω ότι ζούμε σε καθεστώς φασισμού λοιπόν. Αυτό δηλαδή δικαιολογεί την αριστερά να ξεπέφτει στην ίδια φασιστική λογική; Τότε ΠΟΙΑ η διαφορά αυτού που πρεσβεύει από αυτό που σήμερα ζούμε; Η αριστερή επανάσταση έγινε για να ΑΝΑΤΡΕΨΕΙ την τρέχουσα κοινωνική δομή, όχι για να αντικαταστήσει την άρχουσα τάξη με μία άλλη πανομοιότυπη αλλά απαρτιζόμενη από διαφορετικά άτομα - τουλάχιστον στη θεωρία βέβαια, γιατί στην πράξη έγινε ακριβώς αυτό. Αλλά αν η αριστερά μπαίνει στη λογική "αφού οι άλλοι είναι φασίστες, γιατί όχι κι εγώ" τότε ποιος ο λόγος να τους ακολουθήσουμε...;

 

Επαναλαμβάνω ότι μιλάω σαν άνθρωπος με αριστερές απόψεις που ψηφίζει αριστερό κόμα σε όλη του τη ζωή, με σόι που πήγε εξορία κλπ. Και ακριβώς αυτό, ότι εξ ονόματός "μου" -και ακόμα χειρότερα: στο όνομα της αριστεράς- αυτοί οι τύποι φέρονται όπως φέρονται, είναι που με βγάζει από τα όριά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 970
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Άντε βρε... ακόμη μια καλή είδηση για την οικονομία: Σύμφωνα με τον επανυπολογισμό του χρέους μας, αυτό δεν είναι 12,7%, αλλά στο 13,6% του ΑΕΠ, δηλαδή στο 115,1% του ΑΕΠ. Πιάσε το spred τώρα και κούρευτο... Το μαντάτο θα ανακοινωθεί επίσημα σε καμία ώρα...

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι εγώ δε βιώνω κανένα φασισμό.

Δεν ξέρω αν βιώνουμε κάποιου είδους φασισμό.Αυτό,όμως,που είμαι σίγουρος πως βιώνουμε είναι έλλειμα δημοκρατίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε βρε... ακόμη μια καλή είδηση για την οικονομία: Σύμφωνα με τον επανυπολογισμό του χρέους μας, αυτό δεν είναι 12,7%, αλλά στο 13,6% του ΑΕΠ, δηλαδή στο 115,1% του ΑΕΠ. Πιάσε το spred τώρα και κούρευτο... Το μαντάτο θα ανακοινωθεί επίσημα σε καμία ώρα...

 

Spread: 533

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεωρώ εξαιρετικά άδικο να απαιτούμε από τις μειοψηφίες, γιατί μειοψηφία είναι η αριστερά σε όλο το φάσμα της στην Ελλάδα να είναι άψογη και άμεμπτη, και σύμφωνη με τη χριστιανική ιδεολογία, και να παράγει μάρτυρες και να τρώει σφαλιάρες συνέχεια, ενώ οι υπόλοιποι κάνουν ό,τι θέλουν 8)

 

Φυσικά και έχουμε δημοκρατία, αλλά εδώ όχι και τόσο πολλά χρόνια, τυπικά από το 74 και μετά, ουσιαστικά μάλλον αργότερα. Ας πει καμια μ@λ@κία η Κανέλλη κι ο Αλαβάνος, εκεί είναι το πρόβλημα; Το ότι είμαστε ακόμα η πιο συντηρητική χώρα στην Ευρώπη σε καθαρά κοινωνικά θέματα (π.χ. ισότητα των δύο φύλων) δεν είναι π.χ. πιο σημαντικό; Εδώ δεν έχουμε χωρίσει εκκλησία κράτος και ασχολείστε με τον Κολοζώφ; Προτεραιότητες αδέρφια :)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν βιώνουμε κάποιου είδους φασισμό.Αυτό,όμως,που είμαι σίγουρος πως βιώνουμε είναι έλλειμα δημοκρατίας.

 

Αυτο ετσι κι αλλοιως ειναι στη ΦΥΣΗ του ανθρωπου (απλα ποναει να το παραδεχομαστε).

 

Η πραγματικη δημοκρατια προϋποθετει κοινωνικη δικαιοσυνη & αυτη δεν υπαρχει ΠΟΥΘΕΝΑ στον κοσμο μια και δυστυχως ειναι εναντια στην ανθρωπινη φυση (δειξε μου ΜΙΑ περιπτωση ανθρωπου που του εδωσαν μια οποιαδηποτε εξουσια και δεν την καταχραστηκε...,δειξε μου ΕΝΑ κρατος στον κοσμο που να υπαρχει πλήρης δημοκρατια... μη ψαχνεις...απλα δεν υπαρχει...και ουτε θα υπαρξει ποτε.. :-[ ,εκτος κι αν αρχισουν να μας κυβερνανε ...τα σκυλακια,τα γατακια και αλλα συμπαθη και λιγοτερο επικινδυνα απο τον ανθρωπο ζωα)  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ θα διαφωνήσω εν μέρει. Απο την στιγμή που ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος της αριστεράς είναι το ΚΚΕ και απο την στιγμή που η συντριπτική πλειοψηφία των ελλήνων αριστερών υποστηρίζουν το ΚΚΕ, το ΚΚΕ ΕΙΝΑΙ η ελληνική αριστερά, όχι η μόνη σίγουρα, αλλά η πιο ισχυρή. Δεν μπορούμε να επιχειρηματολογούμε βάσει μειοψηφιών.

Απλά +1

σε ποιο αναφερεσαι?γιατι προσωπικα δεν νοιωθω οτι ζω σε καθεστως φασισμου,οπου θελω παω,οτι θελω κανω,οτι θελω ...λεω.....

 

αν αναφερεσαι στο ΔΝΤ/ΕΕ φυσικα και δεν ειναι φασισμος,απλα ειναι η ωρα του ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ (τοσα χρονια τρωμε και πινουμε τζαμπα)

Επίσης +1

 

Με συγχωρείτε κιόλας αλλά νισάφι με τα της αριστεράς κρύβονται πίσω από το δάχτυλό τους και τρώγονται ο ένας με τον άλλο λέγοντας ότι όχι εγώ δε λέω αυτό όχι ο άλλος το λέει.

 

Εδώ δεν έχουμε χωρίσει εκκλησία κράτος και ασχολείστε με τον Κολοζώφ; Προτεραιότητες αδέρφια :)

 

Επειδή το θέμα αυτό κατά καιρούς με προβλημάτισε γιατί δεν το κάνουμε, δυστυχώς η παρατήρησή μου στο ποιος ο ρόλος της εκκλησίας καταλήγει στο απλό συμπέρασμα πως υπάρχουν πολιτικοί λόγοι και διεθνείς συμμαχίες ώστε και να διατηρείται η κατάσταση ακριβώς έτσι. Οπότε και παράλληλα συνεχίζει και το παραμυθάκι του Χριστιανισμού, ώστε να τηρούνται τα απαραίτητα προσχήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το θέμα αυτό κατά καιρούς με προβλημάτισε γιατί δεν το κάνουμε, δυστυχώς η παρατήρησή μου στο ποιος ο ρόλος της εκκλησίας καταλήγει στο απλό συμπέρασμα πως υπάρχουν πολιτικοί λόγοι και διεθνείς συμμαχίες ώστε και να διατηρείται η κατάσταση ακριβώς έτσι. Οπότε και παράλληλα συνεχίζει και το παραμυθάκι του Χριστιανισμού, ώστε να τηρούνται τα απαραίτητα προσχήματα.

 

τώρα θα έλεγα ποιο κόμμα μου θυμίζεις με αυτά που λες αλλα θα μου ρίξεις το καρμα  ;D ;D

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

τώρα θα έλεγα ποιο κόμμα μου θυμίζεις με αυτά που λες αλλα θα μου ρίξεις το καρμα  ;D ;D

Εγώ πάλι Skantzo μου δεν αντιλαμβάνομαι κάποια «κομματική γραμμή» σε αυτό που έγραψε η Εύη. Θα έλεγα ότι αντιπροσωπεύει μια άποψη κάποιου που έχει διαβάσει ιστορία- όχι αυτήν του εκπαιδευτικού μας συστήματος- και έχει ανακαλύψει τα πραγματικά γεγονότα και τον ρόλο της εκκλησίας στον ελλαδικό χώρο και όχι μόνο. 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον Τέρυ. Και θα σου πω και κάτι τις που διάβασα το Πάσχα.

 

Επεισόδια στα Ιεροσόλυμα

 

Όταν τίθονται κυριαρχικά δικαιώματα με το ποιος θα σκουπίζει ένα ναό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου