Προς το περιεχόμενο

Bogner Alchemist combo vs Peavey 6505+ combo


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για πειτε ...

 

για μεταλ κατα βασει αλλα και καποια καθαρα... Ξερω οτι ο 6505 δεν εχει καθαρα οποτε πειτε το επιπεδο του γκειν του μπογκνερ μαζι με κανενα μπουστερ της rp500 πως το βλεπετε ? το εχετε δοκιμασει κανεις ? και φυσικα συγκριτικα με τον 6505...

 

λαιβ ο μπογκνερ βγαζει ? 40 βατ ειναι... ααα και τι προελευσης ειναι ο μπογκνερ βρε παιδια ? Πειτε μου κινα να σταματησουμε την συζητηση απο το πρωτο ποστ...

 

αυτα ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειτε μου κινα να σταματησουμε την συζητηση απο το πρωτο ποστ...

 

Eχεις ξεκινησει αναζητηση εξοπλισμου με λαθος ορους. Δικαιωμα σου φυσικα, απλα το αναφερω.

 

Με τον Alchemist εχω παιξει μερικες φορες αλλα δεν εχω πειρα με τον 6505 οποτε δε μπορω να κανω καποια συγκριση. Λαιβ παντως βγαζει ανετοτατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 6505 ειναι στην καρδια μου και.... εχω τον Alchemist (Head).

Live ανετοτατα,και ειναι κινεζος (αν θελεις μη διαβαζεις παρακατω) αλλα...

αν τον ανοιξεις και δεις κατασκευη και υλικα (μεχρι εσωτερικες καλωδιωσεις george L's εβαλε ο τρελακιας,αξιοπρεπεστατο pcb κλπ) μαλλον θα αλλαξεις γνωμη.

Αλλα και ο 6505 κινεζος ειναι οποτε ακυρο το κατασκευαστικο διλημμα.

Για μεταλ ομως....χμμ  δεν ξερω αν θα σε ικανοποιησει (βεβαια δεν εχω και καμια κιθαρα με super-extra- high gain- ga ga ga gaaaan μαγνητες ωστε να διαπιστωσω μεχρι που φτανει). Τα καθαρα-crunch του βεβαια ειναι η χαρα του φεντερακια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο bogner βγάζει live πολυ χαλαρα,έχει πολυ ένταση και όγκο στον ήχο του,για το σπίτι ίσως είναι λίγο υπερβολικός για live όμως και πρόβες είναι εγγύηση, έχει παρα πολυ μεγάλη γκάμα ήχων απο καθαρά τύπου fender  και φτάνει μέχρι τα  όρια του metal(θα χρειαστείς και ενα boost αν είσαι αμετανόητος μεταλάς). θέλει λίγο εξικοίωση μαζί του όμως ,όπως και όλοι οι ευέλικτοι ενισχυτές.Παράγετε στο εργοστάσιο της line 6 στην κίνα σχεδιασμένος απο τον ίδιο τον bogner και σαν κατασκευή δειχνει παρα πολυ ποιοτική περισσοτερα εδω

http://www.bogneramplification.com/index_alchemist.php

εγω προσωπικά με τον bogner παίζω καρφί με τους ήχους του και είμαι πολύ ευχαριστημένος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχεις ξεκινησει αναζητηση εξοπλισμου με λαθος ορους. Δικαιωμα σου φυσικα, απλα το αναφερω.

 

 

 

βασικα αυτο το σκεπτικο το εχω γιατι 500 ευρω που εχει στο περιπου ο 6505 μπορω να τα δωσω και ας ειναι κινεζος. Τα περιπου 800 ευρω που εχει ο μπογκνερ για κινεζος με πονανε καπως. Τωρα απο εκει και περα ειμαι ανοιχτος , αν ειναι κατι που με καλυπτει ηχητικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν εχω καταλαβει τι κακο εχουν οι κινεζοι και συχνα θεωρουνται κατωτεροι καποιοι ενισχυτες μονο και μονο επειδη ειναι κατασκευασμενοι στην κινα ...

Τα εργατικα χερια ειτε φθηνα ειτε ακριβα με μικρες αποκλισεις την ιδια δουλεια δεν κανουν;;

τωρα το θεμα ειναι οτι (κατεμε)  βαζουν κατωτερης ποιοτητας υλικα στα κινεζικα μηχανηματα γιατι θελουν να κρατησουν το κοστος χαμηλα , αλλα εφ'οσων σε επιβαιβαιωνει ενας κατοχος του για το αντιθετο δεν βλεπω λογο να τον αποριψεις με μονο κριτηριο την δογματικη αντιληψη οτι τα κινεζικα μηχανηματα ειναι χειροτερα απο τα Πχ. αμερικανικα .. δοκιμασε και πες μονος σου , ειδικα τωρα που εχεις μαθει καποια γενικα χαρακτηριστικα του και πιθανοτατα να σου κανει..

 

Τελος η κινα στις βιομηχανικες ζωνες και στα αστικα κεντρα ειναι υπερανεπτυγμενη πολυ καλυτερη απο αρκετες ευρωπαικες χωρες . Στα περιχωρα δεν ξερω τι συμβαινει  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ θα αγόραζες κινέζικο αυτοκίνητο;

 

Η Κίνα μπορεί να είναι αναπτυγμένη σε συγκεκριμένους τομείς, αλλά σε άλλους έχει ακόμα πρόβλημα. Πρόβλημα αξιοπιστίας, λόγω quality control, και πρόβλημα κακής αντιγραφής συστημάτων επειδή δεν θέλει να πληρώνει για πατέντες.

 

Πάντως, τον Alchemist θα τον αγόραζα επειδή παράγεται από το εργοστάσιο της Line 6. Και αυτοί ΕΧΟΥΝ quality control.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δογματικη αντιληψη οτι τα κινεζικα μηχανηματα ειναι χειροτερα απο τα Πχ. αμερικανικα ..

Δλδ θα αγόραζες κινέζικο αυτοκίνητο;

 

Αμα μου αρεσε ετσι οπως ειναι διαμορφωμενο με βολευε και λοιπα (και εφοσων ειχα ακουσει και μερικα καλα λογια για το εν λογω μοντελο) γιατι οχι;;

αλλα ετσι οπως ειναι η τιμη της βενζινης δεν θα αγοραζα αυτοκινητο ουτε κινζικο ουτε αμερικανικο ουτε ιαπωνικο...

απο προσωπικη πειρα ενα μηχανακι κινεζικο φιλου που εχω οδηγησει ηταν μια χαρα (και σε μιση τιμη απο αντιστοιχα μοντελα)  ;D

ΥΓ1(οφφ τοπικ τελειως ... ζητω συγγνωμη αρη)

ΥΓ2(περι συζητησεως για μηχανοκινητα οχηματα δεν ειμαι ο πλεον ειδικος για να σου πω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

τα κινέζικα μηχανακια κ αυτοκίνητα που λέτε ειναι no name εδω όμως έχουμε επώνυμη  μάρκα και μάλιστα πανσίγνωστη.λέτε ο  bogner να αποφάσισε να κάνει στροφή απο την ποιοτητα στη κινεζοσαβούρα και να βάζει την φίρμα του σε ενισχυτές έτσι για πλάκα??? ειναι προφανές ότι με την συνεργασία του αυτή με την line 6 κατάφερε να φτιάξει ενα πολυ ποιοτικό προιόν υπο τον σχεδιασμό του κ με την επιβλεψη παραγωγή απο την line6 σε ανταγωνιστικές τιμές (για ρωτήστε τιμή για bogner made in usa και θα καταλάβετε!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου