Προς το περιεχόμενο

Mac Mini Για μουσικές εφαρμογές, κάνει?


WilliamSats

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνώντας με  τον trolley, σου αναφέρω πως στο δικό μου σύστημα τα "μεγαλοβαριά" αρχεία βρίσκονται σε έναν εξωτερικό firewire 800 δίσκο.

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πάντως για να είμαι ειλικρινής ο βασικός λόγος για να πας σε MAC θα ήταν η χρήση κάποιου Interface (Metric Halo, Apogee κ.λπ.) ή προγράμματος (Logic, Digital Performer) που παίζει μόνο σε Mac. Κατά τα άλλα με ένα PC των 800 € κάνεις πολύ καλή δουλειά. Τέλος αν είσαι λίγο "ποντίκι" μπορείς πάντοτε να πάρεις ένα ωραίο PC με δύο σκληρούς και να του κοτσάρεις το Snow Leopard στον έναν. Βέβαια υπάρχει ένα νομικό debate για το αν αυτό είναι 100% νόμιμο, αλλά πάντως δεν είναι τελεσίδικα παράνομο, αν το λειτουργικό είναι αγορασμένο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Χμμμ... Μιλάς για PC έτσι; Αν είναι έτσι να ξέρεις ότι και με 8 κατόμπαλα παίρνεις αερΌπλανο  ;D Διαστημόπλοιο μιλάμε,  ;D τουλάχιστον 4 φορές πιο γρήγορο από το MacMini.

 

Φυσικά αν θέλεις αποκλειστικά MAC, και κάτι δεν κατάλαβα καλά, συγνώμη και αγνόησε τα παραπάνω.

Ναι για PC μιλούσα, αλλά άνοιξα αυτό το thread εστιάζοντας σε MAC για λόγους που προανέφερα και έχουν να κάνουν με τη σταθερότητα και τη διαχείριση εργασιών του λειτουργικού, αλλά και για την ποιότητα με βάση το παράδειγμα που έδωσα πιο πάνω (αν και παλιό..3ετίας).

 

Αν με βάση τα δικά σας λεγόμενα, στην ποιότητα δεν θα δω ακούσω διαφορά και οι λόγοι επιλογής είναι μόνο του λειτουργικού, θα το ξανασκεφτώ λίγο.

Με ενδιαφέρει πρώτα απ'όλα το αν υπάρχει διαφορά στον ήχο (πλέον) και από 'κει και πέρα τα υπόλοιπα.

Δεν θα επέλεγα MAC μόνο και μόνο για να λέω ότι έχω MAC, είμαι πολύ πρακτικός και συγχρόνως δύσπιστος άνθρωπος, εξού και το παρών thread.

 

Συμφωνώντας με  τον trolley, σου αναφέρω πως στο δικό μου σύστημα τα "μεγαλοβαριά" αρχεία βρίσκονται σε έναν εξωτερικό firewire 800 δίσκο.

Η ταχύτητα διέλευσης του Motherboard (αν και "λέει" 1066)εκμεταλλεύεται πλήρως το 800άρι FW ή έχει σκαμπανεβάσματα?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ταχύτητα διέλευσης του Motherboard (αν και "λέει" 1066)εκμεταλλεύεται πλήρως το 800άρι FW ή έχει σκαμπανεβάσματα?

Κανένα πρόβλημα απολύτως. Και ειδικά το νέο Mac Mini, για το οποίο ενδιαφέρεσαι, είναι σαφώς καλύτερο.

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώντας με  τον trolley, σου αναφέρω πως στο δικό μου σύστημα τα "μεγαλοβαριά" αρχεία βρίσκονται σε έναν εξωτερικό firewire 800 δίσκο.

 

κι εγώ κυριώς έτσι δουλεύω, με εξωτερικούς FW800.

 

Ο τρολεης με έβαλε σε σκέψεις και ψάχνω αλλα δε βρίσκω πουθενά οι διάφοροι εξωτερικοί δίσκοι μου στις πόσες στροφές δουλεύουν. Δεν το λέει στα κουτιά τους, στα συνοδευτικά τους, έψαξα λίγο και στο site της WesternDigital αλλά δε βλέπω κάπου τα rpm...

Έχετε ιδεά εσείς;

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τρολεης με έβαλε σε σκέψεις και ψάχνω αλλα δε βρίσκω πουθενά οι διάφοροι εξωτερικοί δίσκοι μου στις πόσες στροφές δουλεύουν. Δεν το λέει στα κουτιά τους, στα συνοδευτικά τους, έψαξα λίγο και στο site της WesternDigital αλλά δε βλέπω κάπου τα rpm...

Έχετε ιδεά εσείς;

καλά σε έβαλε σε σκέψεις ο Τρόλλευς, αλλά επειδή εσύ δουλεύεις videos που συνήθως είναι πιό βαριά και απαιτητικά από τον ήχο...είχες ποτέ πρόβλημα καθυστέρησης με τους δίσκους που έχεις σήμερα?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε βρίσκω πουθενά οι διάφοροι εξωτερικοί δίσκοι μου στις πόσες στροφές δουλεύουν.

 

Ένας εξωτερικός FW800 έχει "ταβάνι" στην ταχύτητα γύρω στα 70-80ΜΒ, ταχύτητα που ακόμη και ένας πρόσφατος 5.200 ή 5.400 την πιάνει, οπότε δεν έχει τόση σημασία τι δίσκος είναι. Το θέμα είναι να μην έχεις σε έναν αργό δίσκο και το λειτουργικό και τα κανάλια audio και τα virtual instruments, γιατί θα ζητάς από έναν αργό δίσκο να κάνει πολλές δουλειές ταυτόχρονα. Πάντως οι FW800 δεν είναι και πολύ φτηνοί. Πρέπει να παίζουν γύρω στα 100€ ο φτηνότερος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας εξωτερικός FW800 έχει "ταβάνι" στην ταχύτητα γύρω στα 70-80ΜΒ, ταχύτητα που ακόμη και ένας πρόσφατος 5.200 ή 5.400 την πιάνει, οπότε δεν έχει τόση σημασία τι δίσκος είναι.

Αυτό σκεφτόμουν κι εγώ, όμως σε αρκετους τέτοιους δίσκους υπάρχει και δυνατότητα σύνδεσης ως eSATA, όπου εκεί σίγουρα θα πάιζει ρόλο η ταχύτητα του ίδιου του δίσκου.

Δε θα πρέπε κάπου να αναγράφεται ξεκάθαρα;

 

καλά σε έβαλε σε σκέψεις ο Τρόλλευς, αλλά επειδή εσύ δουλεύεις videos που συνήθως είναι πιό βαριά και απαιτητικά από τον ήχο...είχες ποτέ πρόβλημα καθυστέρησης με τους δίσκους που έχεις σήμερα?

αν δουλεύω σ' ένα τεράστιο βίντεο μπορεί να κάνει κάποια "μικρόκολλήματα", αλλά στο μοντάζ δεν είναι πρόβλημα, κάνω τη δουλειά μου μια χαρά.

 

Σίγουρα το σοφτγουερ μου τρέχει απ το δίσκο του mac, ενώ τα αρχεία μου βρίσκονται στους εξωτερικούς.

Οι απαιτήσεις του ήχου είναι σίγουρα μικρότερες και πιστεύω ότι αυτό που ζητάει ο William γίνεται και με PC 5ετίας. Ως προς το θέμα του "καλύτερου ήχου" ή θορύβου, συμφωνώ με το manosx στο

Αν θες διαφορά στον ήχο, πάρε μια καλή κάρτα ήχου.

 

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πιστεύω ότι αυτό που ζητάει ο William γίνεται και με PC 5ετίας.

μα και εγώ σε Mac 5ετίας δουλεύω...και δεν βλέπω το λόγο που πρέπει να αλλάξω μηχάνημα...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου