Προς το περιεχόμενο

Κούρδισμα 'Stefanos Hijaz'


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κύριε στέφανε, ο χρήστης "Jazzjoker" σας τα λέει ορθά. Η χιτζάζ είναι 5ος τρόπος της αρμονικής μινόρε έχει μεγάλη τρίτη και γενικά είναι μια dominant κλίμακα στην jazz.

 

Ο φρύγιος τρόπος στην λαϊκή μουσική είναι ο Ουσσάκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Απ' ότι φάνηκε η πηγή μου ήταν η wikipedia που για το συγκεκριμένο άρθρο έχει επώνυμες αναφορές σε μεγάλους γνωστούς μουσικούς.

Επίσης είδα ότι δεν φορτώσατε την απάντηση μου ΕΔΩ (που λόγω των σχεδίων την έβαλα σε .jpg εικόνα)

 

http://www.box.net/shared/dsfvx59dohl4j7v2xkoj

 

Σας είπα ότι δεν είμαι μουσικός , μ' αρέσει η μουσική , παίζω πολλά όργανα σε παρέες με κρασάκι και τραγούδι έντεχνο ,καντάδες και παραδοσιακά.

 

Εσεις πρέπει να είστε μουσικοί επαγγελματίες, γι αυτό είπα δεν αμφισβητώ τα λεγόμενα σας.

Ομως η διαφωνία μας είναι μόνο στο όνομα της κλίμακας ενώ το αποτέλεσμα

Πάντως με μουσικούς που συζητούσα την πρόταση μου στο μεγάλης επισκεψιμότητας site http://www.slidemeister.com αναφερόμασταν μ' αυτό το όνομα.

 

Στέφανος

Η προσφορά με μεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ρε παιδια οπως και να τη λενε τη κλιμακα  ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ !

Συγχαρητηρια για τη μετατροπη σου.

Ανοιξε ο δρομος για ενα Μπλουζ-μινορε-χιτζαζ σολο φυσαρμονικας!

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε δεν ακούγεται το ίδιο. Ειναι σαν να λές παίζω Ντο μαντζόρε και να παίζεις Ντο μινόρε

 

Εξαιρετική δουλειά.

 

Μια μικρή διόρθωση μόνο:

 

Η Xιτζάζ δεν είναι ο Φρύγιος τρόπος αλλά ο Μιξολύδιος b9 b13 ή αλλιώς Φρύγιος b4. (πέμπτος τρόπος της αρμονικής μινόρε κλίμακας)

 

Αυτό τώρα το είδα. Το phrygian b4 είναι λάθος. Όταν λές phrygian υποννοείς μικρή τρίτη που είναι μινόρε χαρακτηριστικό. Το b4 στην Phrygian μπορεί να είναι μεν το τρίτης μεγάλο διάστημα στην ουσία, αλλά αυτό δεν λέει κάτι.

 

Ο όρος στην δυτική μουσική είναι Mixo b9b13

και είναι

μικρή δευτέρα (b9)

μεγάλη τρίτη (mixo)

καθαρή τετάρτη (mixo)

καθαρή πέμπτη (mixo)

μικρή έκτη (b13)

μικρή έβδομη (mixo)

 

διατηρεί λοιπόν τον dominant χαρακτήρα αφού έχει τα χαρακτηρηστικά της Mixo (μεγάλη τρίτη και μικρή έβδομη) και αυτή είναι η χρησιμότητα της. Συνήθως για λύση σε μινόρε ακόρντο.

Παρόλ'αυτά χρησιμοποιείται και για ανατολίτικο χρώμα σε κομμάτια όπως πχ σε κάτι Modal.

 

Στην λαϊκή μουσική χρησιμοποιείται όπως αναφέρθηκε στο hava nagila αλλά και σε αρκετά ρεμπέτικα.

 

Αυτά όμως είναι θεωρία. Ας μην ξεχνάμε πως όλα αυτά είναι τρόποι κωδικοποίησης των λευκών στην προσπάθεια τους να βάλουν σε "καλούπια" αυτό που ακούν.

Αυτό όμως δεν αναιρεί το ότι εφόσον ο κύριος_Στέφανος έχει μια φυσαρμόνικα σε φρύγιο τρόπο το να λέει ότι είναι σε χιτζάζ είναι λάθος. Ας λέει ότι είναι σε ουσσάκ.

 

Πιο συγκεκριμένα για όσους ενδιαφέρονται, οι κλίμακες της δυτικής - ανατολίτικης μουσικής που σχετίζονται γιατί χρησιμοποιούν 12φθογγικό σύστημα και όχι μόρια, είναι:

 

Double harmonic - χιτζασκαρ

mixo b9b13 - χιτζαζ

phrygian - ουσσάκ

 

αυτές είναι οι πιο βασικές. Μπορεί να υπάρχουν κι άλλες όπως για παράδειγμα η dorian #11 που δεν ξέρω πως λέγεται στην παραδοσιακή μουσική αλλά θυμίζει ΚΛΑΡΙΝΑ. Για παράδειγμα, το παλιό σήμα της ερτ ήταν γραμμένο σε αυτή

 

 

ΑΦΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

όπως για παράδειγμα η dorian #11 που δεν ξέρω πως λέγεται στην παραδοσιακή μουσική αλλά θυμίζει ΚΛΑΡΙΝΑ. Για παράδειγμα, το παλιό σήμα της ερτ ήταν γραμμένο σε αυτή

Ποιημενικος...και ειναι λαθος να λεμε οτι μια κλιμακα ακουγεται ανατολιτικη λογο της ονομασιας της..Δηλαδη ο μιξολυδιος b9b13 θα ακουστει οσο ανατολιτικος θα ακουστει και ο λοκριος αναιρεση 6 η ο ιονικος #5...αναλογα τι νοτες θα παιξει...ανατολιτικο ακουγεται το τριημιτονιο που περιεχουν αυτες οι κλιμακες....

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α να γεια σου "ποιμαντικός" θυμόμουν και λέω, τώρα σωστό είναι ή όχι :P

 

Επίσης αν αναφέρεσαι σε μένα δεν νομίζω ότι είπα ότι κάτι ακούγεται ανατολίτικο λόγω της ονομασίας. Έχεις δίκιο ότι είναι λόγω του τριμητονίου και πιο συγκεκριμένα λόγω του "αρμονικού τετράχορδου". Ημιτόνιο - τριμητόνιο - ημιτόνιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί φίλοι

Εγώ ,αν δείτε την αρχή του κειμένου, ξεκίνησα τη συζήτηση με τη φράση:

 

''Είμαι ευτυχής να σας ανακοινώσω ότι το πείραμα μετατροπής της C ματζόρε φυσαρμόνικας σε C Χιτζάζ (Φρύγιος Τρόπος) μετά από αρκετή μελέτη και εργασία επέτυχε.

 

C Phrygian  Mode  :    C – Db – Eb  –  F  – G – Ab – Bb

C Phrygian Scale  :      C – Db – E  –  F  – G – Ab – Bb

Fm Harmonic  :          F – G –  Ab – Bb – C – Db – E  –  F

Το νέο layout τo ονόμασα Stefanos  Hijaz Tuning και είναι για το C (παρακάτω οι οπές τις φυσαρμόνικας):

 

  C E G C E G C E G C

  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

  Db G Bb Db F Ab Bb Db F Ab     ''

 

Όπως φαίνεται κι εγώ την ονομάζω ΧΙΤΖΑΖ – και ότι παράγεται από την 5η της μινόρε αρμονικής.

 

Το ότι την έγραψα Phrygian Scale  οφείλεται στο εξης γεγονός.

 

Συμμετέχω ενεργά σ’ ένα από τα μεγαλύτερα sites χρωματικής φυσαρμόνικας. Όταν λοιπόν έθεσα τον τίτλο ‘’Stefanos Hitzaz on a diatonic harmonica’’ σε κάποιο thread παρατήρησα ότι δεν υπήρχε συμμετοχή στη συζήτηση.

 

Όταν μετά από μέρες άλλαξα τον τίτλο σε ’’Phrygian scale on a diatonic harmonica’’  η συμμετοχή αυξήθηκε εκθετικά καθώς η επισκεψιμότητα  στα αντίστοιχα video μου στο YouTube.

 

Όπως ήδη σας ανέφερα το Prygian Scale = Hitzaz το πήρα από το Wikipedia στο:

 

 

http://www.box.net/shared/dsfvx59dohl4j7v2xkoj

 

Πάντως κάνοντας Googling η πλειονότητα των forums πράγματι αναφέρονται σε Mixolydian b9b13 αλλά κανένα δεν την δίνει ως Hitzaz ή hijaz αλλά ακόμα και στα ελληνικά η λέξη χιτζάζ δείχνει να μην υπάρχει στο λεξικό διόρθωσης του Microsoft word.

 

Ανέφερα τη λέξη πλειονότητα γιατί εκτός από το Wikipedia βρήκα και σε άλλα forum να αναφέρεται ως εξής:Πχ

 

'' HM and MM Modes

 

Harmonic Minor

Harmonic minor (maj 7)

Locrian (natural 6 or 13)

Ionian Augmented (#5)

Dorian (#11)

Phrygian Dominant (b9b13)

Lydian (#9)

Diminished altered or locrian (b4bb7)

 

Melodic Minor

Melodic minor (maj 7)

Dorian (b9)

Lydian Augmented (#5 #11)

Lydian (b7)

Mixolydian (b13)

Locrian (natural 9)

Altered

 

Συμπέρασμα: Υιοθετώ τη λέξη Mixolydian b9b13 = Χιτζάζ και θα επαναδιορθώσω ( αφού έτσι το είχα αρχικά) .

Θα ήθελα από κάποιον μια πιο πρακτική προσέγγιση στο θέμα της Mixolydian b9b13 ώστε να το κατανοήσω πιο καλά να το μεταφράσω και να δω τις αντιδράσεις των ξένων. (Πάντως είχα πολλά κολακευτικά μηνύματα για τη χιτζάζ από ξένους και ειδικά Ινδούς '' )

 

Στέφανος

 

Η προσφορά με μεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ως πραγματική Χιτζάζ εγώ γνωρίζω την Αραβική Χιτζάζ που έχει τεταρτημόριο και είναι αυτή.

 

xitzaz1.jpg

 

 

Στην Ελλάδα ως Χιτζάζ, καί γιά ευνόητους λόγους χρησιμοποιούμε αυτή.

 

xitzaz2.jpg

 

Υ.Γ.

Ας τακτοποιήσει κάποιος mod τις εικόνες στις ανάλογες θέσεις. PLEASE

xitzaz1.JPG.2df488a35089264f81713c951252eb8d.JPG

xitzaz2.JPG.22829e0bb88760990cab2b437ed4a91f.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ως πραγματική Χιτζάζ εγώ γνωρίζω την Αραβική Χιτζάζ που έχει τεταρτημόριο και είναι αυτή.

 

xitzaz1.jpg

 

 

Στην Ελλάδα ως Χιτζάζ, καί γιά ευνόητους λόγους χρησιμοποιούμε αυτή.

 

xitzaz2.jpg

 

PLEASE

Σ' ότι αφορά τη ''Stefanos hitzaz'' κι εγώ αναφέρομαι στην χιτζάζ την ελληνική και έχω μετατρέψει την Α την C και  D φυσαρμόνικες σε χιτζάζ επιτυχώς.

 

Cm Αρμονική: C – D – Eb – F – G – Ab – B – C

G ΧΙΤΖΑΖ : G – Ab – B – C – D – Eb - F- G (η τονική της G χιτζαζ είναι η  5η της Cm)

 

Dm αρμονική: D – E -  F -  G - A - Bb - C# - D

A ΧΙΤΖΑΖ : A – Bb  - C# - D –E – F – G – A (η τονική της A χιτζαζ είναι η 5η της Dm)

 

Em Αρμονική: Ε – F# - G – A – B – C – D# - E

B ΧΙΤΖΑΖ : B – C – D# - E – F# - G – A – B (η τονική της B χιτζαζ είναι  η 5η της Em)

 

Fm Αρμονική: F – G – Ab – Bb – C – Db – E – F

C ΧΙΤΖΑΖ : C – Db – E – F – G – Ab – Bb – C (η τονική της C χιτζαζ είναι  η 5η της Fm)

 

Gm ΑΡΜΟΝΙΚΗ: G – A – Bb – C – D – Eb – F# - G

D ΧΙΤΖΑΖ: D – Eb – F# - G – A – Bb – C – D (η τονική της D χιτζαζ είναι η 5η της Gm)

 

Αm αρμονικη : A - B - C - D - E - F - G# - A

Ε χιτζαζ: E - F - G# - A - B - C - D - E    (η τονική της Ε χιτζαζ είναι η  5η της Am)

 

Bm Αρμονική : B – C# - D – E – F# - G – A# - B

F# ΧΙΤΖΑΖ:F# - G – A# - B – C#  – D – E – F# (η τονική της F# χιτζαζ είναι η  5η της Bm)

 

Στέφανος

Η προσφορά με μεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου