Προς το περιεχόμενο

Πριζες, πολυμπριζα, θορυβος, λαμπατος και τα ρεστα μου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη εχω διαβασει τα παντα σε οτι αφορα τα παραπανω tags και τελικα δεν εχω καταληξει σε λυση ελεγα μηπως ενα μικρο recap ριξει λιγο φως στο θεμα.

 

Εχω (και παντα ειχα) λαμπατο ενισχυτη. Επισης εχω μια στρατ και για να σας προλαβω ξερω πολυ καλα τι θορυβους ενδεχεται να παραχθουν. Τελικα ομως εχω καταληξει στο εξης:

Εχω προβλημμα στο ρευμα στο σπιτι. Οπουδηποτε αλλου οι θορυβοι ειναι οι γνωστοι και με εξαιρεταιοι. Αλλα μονο οταν παιζω στο σπιτι εχω τα γνωστα θεματα που απ'οτι εχω καταλαβει ειναι θεμα γειωσης του σπιτιου. Υπαρχει καποια λυση? Καποιος εξομαλυντης, κατι σαν ups με σταθεροποιηση τασης (βασικα γειωσης θα ηταν το πιο σωστο αν υπηρχε σχετικος ορος)? Κατι τελος παντων, το οποιο δεν περιλαμβανει τις λεξεις: γκρεμιζω τοιχους και συναφη...

 

Στο παλιο μου σπιτι δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα και βασικα οπου εχω παιξει με τον ενισχυτη και την κιθαρα μου ΔΕΝ εχω προβλημα παρα μονο στο σπιτι.

Μια ιδεα που μου εδωσε ενας φιλος ηλεκτρολογος ειναι να αλλαξω πινακα..... αλλα αυτο δεν προυποθετει οτι εχει γινει σωστη εγκατασταση στα καλωδια στους τοιχους?

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καποια λυση?

 

Φυσικα και υπαρχει.

 

Μετακομισε.

 

πλακα κανω,φωναξε εναν καλο ηλεκτρολογο να τσεκαρει τη γειωση του σπιτιου ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φίλος σου μαλλον εννοεί πως με την αλλαγή του πίνακα θα σου διορθώσει και τα της γείωσης, και νομίζω πως έχει δίκιο. Η γείωση του σπιτιού γίνεται κεντρικά. Δεν φαντάζομαι τα σχετικά με γείωση καλώδια να απουσιάζουν από την καλωδίωση των δωματίων, θα ήταν εντελώς τρελό.

 

Εξομαλυντές τάσης υπάρχουν εντος UPS ή και αυτόνομοι, αλλά δεν θα σου δώσουν λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθέσω ότι έχεις δοκιμάσει σε όλες τις πρίζες του σπιτιού ετσι;Αν όχι δοκίμασε!

 

Επίσης αν έιναι παλιό τσέκαρε αν το καλώδιο της γείωσης είναι σωστά συνδεδεμένο...Έχω ακούσει για σπίτι όπου το καλώδιο της γείωσης ναι μεν είχε περαστεί κατά την εγκατάσταση αλλά δεν ήταν στυνδεδεμένο στην πρίζα απο πίσω!

 

Αυτά σαν πρώτες κινήσεις, απλές και ακίνδυνες(για την δεύτερη εννοείται να κατεβάσεις ασφάλεια και γενικό για μεγαλύτερη προστασία)!

 

Απο εκεί και πέρα για να τσεκάρεις τη γείωση του σπιτιού καλό θα είναι να απευθυνθείς σε κάποιον ηλεκτρολόγο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην ξεχνας οτι υπαρχουν και οι αλλες συσκευες του σπιτιου δηλ. ψυγειο , κουζινα , θερμοσφωνας που για λογους ασφαλειας σιγουρα θα πρεπει ηλεκτρολογος να κοιταξει τις ηλ/κες εγκαταστασεις του σπιτιου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη ιδεα να μετακομισω... Να αφησω και την γυναικα μου εκει???? χιχιχιχιχι

Ελα που ομως το σπιτι ειναι δικο μου!!! Θα φωναξω ηλεκτρολογο. Δεν γινεται αλλιως...

 

Δοκιμασα ολες τις πριζες που ειναι σε σημειο που εχει νοημα. Πχ την πριζα που μπαινει το πλυντηριο (ειναι στην κουζινα) δεν την δοκιμασα, οπως πχ και την πριζα που μπαινει το ψυγειο.

 

Παιζει ρολο που σε μια αλλη πριζα εχω αρκετες συσκευες επανω (με πολυμπριζο)? Πιο συγκεκριμενα σε μια πριζα εχω καμια 12αρια πριζες (active το πολυ να ειναι 4-5 ταυτοχρονα εκ των οποιων ενας router, ενα access point, η tv, ενα ασυρματο τηλεφωνο).

 

Γενικως τα πολυμπριζα που χρησιμοποιω ειναι πολυ καλα και ακριβα (ειναι για server room) οποτε τολμω να πω οτι τα εμπιστευομαι. Ενα τετοιο εχω και στον ενισχυτη και μαζι εχω το 1spot και το tc scf. Φυσικα τον εχω δοκιμασει και μονο του αλλα με καμια διαφορα οποτε τα εβαλα μαζι για να μην τρεχουν καλωδια στο πατωμα)

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτες οι ηλεκτρικες σπαζοκεφαλιες μπορουν να γινουν εξαιρετικα ενοχλητικες!

Σε πρωτη φαση τσεκαρε τι υπαρχει τριγυρω σου οταν παιζεις!

Εγω πχ ετσι και κανω να πιασω το ποντικι απο το λαπτοπ (οταν κραταω κι8αρα και ας ειναι σε αλλη πριζα) εχω ενα ειδος theremin ;D

 

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε να συνδεσεις σε ενα πολυπριζο ΜΟΝΟ τον ενισχυτη και τα πεταλια-πεταλιερα...να μην εμπλεκεται πουθενα το router κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν καταλαβες. Ο πανικος με τις πολλες συσκευες ειναι σε αλλη πριζα. Αν το δεις το ποστ μου το αναφερω. Κι αυτο γιατι εχω δει τρελα πραγματα οποτε ειπα μπας και...

 

Ο ενισχυτης παιζει ειτε μονος του πανω σε μια πριζα ειτε πανω σε πολυμπριζο με το 1spot και το tc sfc.

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πχ ετσι και κανω να πιασω το ποντικι απο το λαπτοπ (οταν κραταω κι8αρα και ας ειναι σε αλλη πριζα) εχω ενα ειδος theremin ;D

Ψυχεδέλεια!;D

 

Omnio, άρα και με τον ενισχυτή μόνο του και με το tc sfc έχεις θόρυβο έτσι;

 

Τσέκαρες αυτό που σου είπα;Δηλαδή αν το καλώδιο της γείωσης είναι σωστά πάνω στην πρίζα(απο πίσω);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου