Προς το περιεχόμενο

Ρύθμιση EQ:"Πως να επιβιώσετε στον κόσμο των συχνοτήτων"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Soundcheck γίνεται ΓΙΑ ΤΟΝ ΗΧΟΛΗΠΤΗ, δε γίνεται για εσένα, αν είχες κάνει ποτέ θα το καταλάβαινες.  ;)

 

Έγραψες.Respect.

Νo hard feelings, αλλά γιατί δίνεις τώρα δικαιώματα βρε Εμμανουήλ να σε σχολιάζουν οι ηχολήπτες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

"Κοίτα, ο σκοπός είναι στις πρόβες και στις προηγούμενες συναυλίες να έχεις βρει τον ήχο σου ήδη. Αν περιμένεις το soundcheck για να βρεις ήχο, άστα να πάνε."

Άλλο ο ήχος ΣΟΥ/ΜΟΥ/ΤΟΥ και άλλο το κούρδισμα/προσαρμογή στον εκάστοτε χώρο.

 

κι όμως, αυτό ισχύει έν μέρει:Το "γενικό EQ" του ηχου σου, το έχεις ήδη στημένο κατα ένα μεγάλο ποσοστό πριν το sound check live, όπου ασχολείσαι κυρίως με  fine tuning και θέματα εντασης.

Όπου έχει να κάνει περισσότερο με τα μαγαζιά και όχι με τον ήχο του.

Αν πρόσεξες πιο πάνω έγραψα σύντομα για διαφορές (χώρου) στα μαγαζιά και αντανακλάσεις απ'τα υλικά που υπάρχουν γύρω απ'τον ενισχυτή. Δεν είναι για να το αναλύσουμε τώρα, αλλά παίζει και αυτό το ρόλο του. Βέβαια καταλήγουμε για άλλη μία φορά στο ότι "κουρδίζουμε" δεν φτιάχνουμε εξ'αρχής ήχο σε κάθε μαγαζί που παίζουμε.

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάω πάσο.

Αν ο ήχος για παράδειγμα είναι ο ίδιος στο Kitchen Bar στο Χαλάνδρι, έξω στην αλάνα στο Τεχνόπολις, στο Κύτταρο και στο Fuzz, και δεν χρειάζεται soundcheck ούτε η κιθάρα ούτε τα ντραμς ούτε η φωνή, ζητώ συγχώρεση, μάλλον εγώ τα έχω μπερδέψει.

Sorry. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε, ποιος σου είπε ότι δε χρειάζεται soundcheck; Αλλά πες μου ειλικρινά, πιστεύεις ότι το soundcheck είναι η κατάλληλη ώρα για να βρεις ποια πεταλάκια θα χρησιμοποιήσεις και ποιους συνδυασμούς από παραμέτρους θα έχεις; Ειλικρινά το πιστεύεις αυτό  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Άλλο ο ήχος ΣΟΥ/ΜΟΥ/ΤΟΥ και άλλο το κούρδισμα/προσαρμογή στον εκάστοτε χώρο.

Όπου έχει να κάνει περισσότερο με τα μαγαζιά και όχι με τον ήχο του.

Αν πρόσεξες πιο πάνω έγραψα σύντομα για διαφορές (χώρου) στα μαγαζιά και αντανακλάσεις απ'τα υλικά που υπάρχουν γύρω απ'τον ενισχυτή. Δεν είναι για να το αναλύσουμε τώρα, αλλά παίζει και αυτό το ρόλο του. Βέβαια καταλήγουμε για άλλη μία φορά στο ότι "κουρδίζουμε" δεν φτιάχνουμε εξ'αρχής ήχο σε κάθε μαγαζί που παίζουμε.

 

 

Ακριβώς αυτό. Έτσι όπως τα λες  8)

 

Και κύριοι... κόψτε λίγα πρίμα  ;D ;D ;D (ψυχραιμία)  ;)

 

Νεκτάριε, φυσικά και χρειάζεται soundcheck- αλλά δεν λέει κανείς το αντίθετο  :D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

δεδομενου οτι παρα πολλες φορες κανοντας soundcheck σε εναν χωρο ειναι ευκολο να βρεις πανω στο οργανο τις προβληματικες νοτες, ξερω αρκετους μουσικους που χρησιμοποιουν κατι σαν την παρακατω φωτογραφια. μια απλη αντιστοιχια νοτων και συχνοτητων, που βοηθαει αρκετα αν υπαρχει ενα παραμετρικο eq, notch filter η κατι παρομοιο.

 

η μπασα χορδη της κιθαρας ειναι το Ε2 (82,4 Hz), ενω ενος τετραχορδου μπασου το Ε1(41,2 Hz)

notes.png.a89ced172b40d2a88494f87d672c61ff.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη ρε παιδιά αλλά αυτή η ιστορία με τα τεφτέρια και τις συχνότητες δεν είναι σοβαρή.

 

Εγώ συμφωνώ με τον μάνο, τον ήχο πρέπει σαν μπάντα να τον έχεις ήδη από το "σπίτι"  στην πρόβα με την βοήθεια του ηχολήπτη κάνεις τις μικροδιορθωσεις για τον συγκεκριμένο χώρο.

Εαν δεν έχεις χρόνο για soundcheck ή δεν παίζεις ή παίζεις και δεν καλείς φίλους και γνωστούς να έρθουν να σε δούνε  ;D

 

Aν υπάρχει κάτι που μπορείς να κάνεις σαν μουσικός είναι, οχι να γράφεις λίστες με συχνότητες (διοτι αααααντε και τις έκανες ως κιθαρίστας,μπασιστας, ως πληκτρας τι θα κάνεις ;

αλλά να εκπαιδεύσεις έστω το αυτί σου να ξεχωρίζει τις συχνοτικες οκτάβες 125,250,500,1000 κτλ

Αλλά έτσι και αλλιώς σε έναν χώρο, δεν μπορείς ποτέ να έχεις εικόνα για το τι ακούει το κοινό ως περφορμερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη που θα το ρε παιδια αλλα δεν εχετε καταλαβει το πνευμα του κειμενου μου.

Σκοπος δεν ειναι ουτε να φτιαξεις ηχο στο σπιτι σου, ουτε στην μπαντα. Εκει εχεις ανεση χρονου και ευκαιρια να πειραματιστεις. Σκοπος ολων οσων εγραψα ειναι να εχεις την δυνατοτητα να φτιαξεις ηχο γρηγορα αν κρινεται απαραιτητο απο τις καταστασεις.

 

Ολοι μας εχουμε κανει λαηβ οπου συμμετεχουν πολλες μπαντες, το σαουντσεκ κραταει το πολυ 10λεπτα και εχουμε κατι ενισχυτες του μαγαζιου "οτι ναναι" εκει λοιπον χρειαζεται μια ευεληξια. Ταυτοχρονα ομως εχουμε και μηχανηματα που προσφερουν ολο και πιο Indeep αναλυση στις συχνοτητες και ετσι εχουμε ταυτοχρονα και ελλειψη χρονου και πολυπλοκοτητα. Ενταξει ο ηχοληπτης θα διορθωσει το σημα μας, αλλα εμεις πανω στην σκηνη δεν πρεπει να χαιρομαστε το λαηβ με εναν καλο ηχο? Μιλαμε παντα για καταστασεις που η αλλαγη των μπαντων πρεπει να γινει γρηγορα, ή παιζουμε πολυ λιγο (πχ σε κανα διαγωνισμο κλπ). Δηλαδη ποιος απο σας θα κουβαλουσε ολο τον εξοπλισμο του για να παιξει 20 λεπτα? οκ καποιοι θα πειτε "εγω" αλλα η πλειοψηφια που εχουν εναν βαρυ combo δεν θα το εκανε ή ακομα και μια κεφαλη των 25κιλων. Στεκομαι και στο θεμα του changeover μεταξυ των μπαντων γιατι εχω τσακωθει με ηχοληπτη που του λεω "ασε να κρυωσει ο λαμπατος" και παει και τον κλεινει λεγοντας μου "δεν εχουμε χρονο μεγαλε". 

 

Αυτη την ευεληξια την εχουμε αποκτησει οι παλιοτεροι με τα χρονια και την συσσωρευμενη εμπειρια μας ομως οι νεοι?

 

Συμφωνω οτι ο καλυτερος τροπος ειναι να το κανεις με το αυτι, αλλα για καποιον που δεν νιωθει? καποιον που ακουει τον ηχο του δεν του αρεσει και δεν ξερει τι φταει?

Σε ολους αυτους απευθυνεται το παρον κειμενο. Δεν ειναι που δειχνει το αγιο δισκοποτηρο της ρυθμισεις των EQ, συμβουλευει και προτρεπει να δοκιμασετε αυτον τον τροπο, οσοι θελετε!

 

πολλοι απο σας διαφωνουν με οσα γραφω γιατι "στην θεωρια" εχω αδικο λογω αρμονικων, συχνοτητων των χορδων που μπλεκονται, λογω υλικου των χορδων κλπ και το παραδεχτηκα εξαρχης οτι "μπαζει" η θεωρια μου αλλα οσα εγραψα, τα δοκιμασε κανεις σας στην πραξη? 'η απλως πετατε ενα "εισαι λαθος" και τελος?

Δηλαδη αποκλειεται την πιθανοτητα ο ηχος που εχετε φτιαξει με το EQ σας να συμπιπτει με τον "μαθηματικογενη" τροπο που προτεινω εγω?

 

Οπως ειπα μετα τις εκλογες θα διορθωσω τους πινακες και ακομα μια φορα σας προσκαλω οταν θα ειναι ετοιμοι με τις σωστες τιμες να πειραματιστειτε! Δεν σας ειπα να το υιοθετισετε ή δεν ειπα ποτε οτι εχω δικιο. Ουσιαστικα ειναι "hey κοιταξτε τι σκεφτηκα με τα EQ σε εμενα δουλεψε τελεια, δεν το δοκιμαζετε και εσεις μπας και σας φανει χρησιμο?"

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Εντάξει παιδιά, θεωρητικά δε στέκει, εμένα μου δούλεψε ΜΕ ΛΑΘΟΣ ΝΟΥΜΕΡΑ, αλλά δοκιμάστε το, είναι καλό"

 

 

 

 

Για να τελειώνει η υπόθεση: Πείραξε το eq στα 1.3 khz. Κόψε τελείως αυτή τη συχνότητα. Παίξε στην πρώτη θέση. Τι; Άλλαξε ο ήχος; Άδειασε; Μεταμορφώθηκε; Έγινε sweeped; Τι μας λές ρε φίλε, αφού αυτή είναι η νότα του 24ου τάστου  ;D ;D ;D

 

 

Ελπίζω να κατάλαβες τώρα πόσο ΑΣΧΕΤΑ πράγματα λιβανίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Ολοι μας εχουμε κανει λαηβ οπου συμμετεχουν πολλες μπαντες, το σαουντσεκ κραταει το πολυ 10λεπτα και εχουμε κατι ενισχυτες του μαγαζιου "οτι ναναι" εκει λοιπον χρειαζεται μια ευεληξια.

 

Mίλτο μου σε αυτή την (μακρυά από εμάς  ;D) περίπτωση νομίζω ότι θα «επιβιώσουν» ηχητικά μόνο οι... παλιές καραβάνες και αυτό λόγο εμπειρίας (και πάλι το λέω με πάσα επιφύλαξη). Αυτό λες και εσύ άλλωστε.

 

Οι νέοι...δεν  ;D Και δεν το λέω κακοπροαίρετα, αλλά όπως έγραψες... «εμπειρία» και δυστυχώς είναι μια πρακτική κατάσταση και όχι θεωρητική.

 

Βέβαια όσο περισσότερο χρόνο περνάς στο σανίδι, τόσο και μαθαίνεις- στο σανίδι, όχι στο στούντιο, σε αυτήν την περίπτωση.

 

Δεν παίζεις κάτω από «ελεγχόμενες» συνθήκες- όπως στο στούντιο. Στο live, μπορεί να σου συμβεί από... μέχρι- και επειδή θα σου συμβεί, σε όλους μας έχουν συμβεί- εκεί αρχίζεις και μαθαίνεις  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου