Προς το περιεχόμενο

Fender Vintage P-Bass Pickup


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Συγνώμη που επαναφέρω το θέμα  ::) θελω να προσθέσω πως προσεξα οτι παρα πολλές "ποζερομπαντες" στα 80s ειχαν P-J μπάσα. Αν βάλω τους dimarzio P και single dimarzio J μαζί θα βγεί καλο αποτέλεσμα; Και κατι ακόμα, σχετικά με τις χορδές, ποιες μου προτείνετε;

 

Αν τους βάλεις πάνω σε τι;  ;)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

θελω να προσθέσω πως προσεξα οτι παρα πολλές "ποζερομπαντες" στα 80s ειχαν P-J μπάσα.

Δεν έχουν μόνο οι ποζερομπάντες pj. Είναι μια χαρά συνδυασμός για όλο τον κόσμο.

 

Αν βάλω τους dimarzio P και single dimarzio J μαζί θα βγεί καλο αποτέλεσμα;

Μια χαρά. Μόνο που η Dimarzio έχει πολλούς μαγνήτες, Εσένα σε κόβω για DP122 & DP123 συνδυασμό.

 

Και κατι ακόμα, σχετικά με τις χορδές, ποιες μου προτείνετε;

Υπάρχουν δεκάδες thread στο noiz και στα ξένα forum σχετικά με το προαιώνιο ερώτημα.

Ριξε μια ματιά αν δε σου κάνει κόπο.

 

Αν τους βάλεις πάνω σε τι;  ;)

Σε παπάκι με κομμένη ποδιά και εξάτμιση μία σε καμία. Θα πηγαίνει πιο γρήγορα;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Σε παπάκι με κομμένη ποδιά και εξάτμιση μία σε καμία. Θα πηγαίνει πιο γρήγορα;

 

;D ;D ;D

 

Πύραυλος, θα μπιστάει το εργαλείο  ;D

 

Ε, ας πει τι είναι το κούτσουρο... Τι «κσύλα» είναι, τι μαγνήτες έχει επάνω και δεν του κάνουν- να ανοίξει η συζήτηση  ;)

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς, για τους DP122 και DP123 κοιτούσα, ομως θα δώσει μεγάλη διαφορά αυτος ο συνδιασμός απο'τι ενας humbucker dp122 ? Πχ θα δώσει παραπάνω μεσαία;

Τα ξύλα ειναι basswood σώμα (ή alder ακόμα δεν εχω αποφασίσει) και μανικι maple, ακομα δεν εχει φτιαχτεί το μπασο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς, για τους DP122 και DP123 κοιτούσα, ομως θα δώσει μεγάλη διαφορά αυτος ο συνδιασμός απο'τι ενας humbucker dp122 ? Πχ θα δώσει παραπάνω μεσαία;

Ο dp122 θα υπάρχει ούτως ή άλλως.

Αν θέλεις ενεργοποιείς και τον dp123 αλλιώς τον αφήνεις κλειστό και έχεις κλασσικο p-bass ήχο. Ο bridge jazz θα σου δώσει λίγα πριμα παραπάνω, καλύτερο definition στα χαμηλά και θα βοηθήσει λίγο το growl. Εξάλλου οι δύο μαγνήτες (πέραν το hum-canelling και των adjustable poles) έχουν 4 καλώδια για να παίξεις με series/parallel και in/out phase. Ατέλειωτες ώρες χαράς και χωρίς μπαταρίες να μη μου στενοχωριέται και ο xefTerrys  ;D

 

Αλλά έχω την εντύπωση όμως ότι ακόμα δεν τον είδαμε, Γιάννη τον εβγάλαμε.

Ξεκίνα (και τέλειωσε) το μπάσο και ξαναβλέπουμε τους μαγνήτες τότε.

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για να καταθέσω και γω τον οβολό μου για τους DiMarzio (DP123 ή αλλιώς Model J), με έχουν ικανοποιήσει σε μεγάλο βαθμό και μεταμόρφωσαν το Squierακι. Δεν είναι βέβαια ο κλασικός τρομπονάτος Jazz Bass ήχος, είναι λίγο πιο αλήτικος :D αλλά δε με χαλάει καθόλου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ακριβώς, για τους DP122 και DP123 κοιτούσα, ομως θα δώσει μεγάλη διαφορά αυτος ο συνδιασμός απο'τι ενας humbucker dp122 ? Πχ θα δώσει παραπάνω μεσαία;

Τα ξύλα ειναι basswood σώμα (ή alder ακόμα δεν εχω αποφασίσει) και μανικι maple, ακομα δεν εχει φτιαχτεί το μπασο.

 

Alder ασυζητητί. Θα σου δώσει την μύτη που θέλεις στα μεσαία.

 

Πάντως όπως είπε και ο... γιατρός οι Ντιμάρτζιοι  ;D την κάνουν πολύ καλά την δουλειά, αλλά όχι τέλεια αν θες 100% καραμούζα Jazz Bass.

 

Μια πιο τρομπονό επιλογή- τους έβαλα σε basswood σώμα, ναι το ομολογώ έχω και κούτσουρα που δεν είναι alder  :D- είναι οι MEC.       

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι'αυτό ευθύνεται κυρίως ο neck που ...precisionιζει αρκετά. Ανταποκρίνονται εξαιρετικά και σε πενάτο παίξιμο. Ο πίσω είναι αρκετά κλασικός bridge jazz bass μαγνήτης. Γενικά πάντως διαθέτουν τόνους growl, σε τσιτώνουν να σκάβεις το μπάσο όταν παίζεις, εμένα μ'αρέσει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Γι'αυτό ευθύνεται κυρίως ο neck που ...precisionιζει αρκετά. Ανταποκρίνονται εξαιρετικά και σε πενάτο παίξιμο. Ο πίσω είναι αρκετά κλασικός bridge jazz bass μαγνήτης. Γενικά πάντως διαθέτουν τόνους growl, σε τσιτώνουν να σκάβεις το μπάσο όταν παίζεις, εμένα μ'αρέσει αυτό.

 

«Συμπάσχουμε» σε αυτό  ;D Και εγώ θέλω... «βοθρίλα», «δάγκωμα» από τον bridge  ;D

 

Μια ακόμα καλή επιλογή- που λογικά υπάρχει σε replacement μαγνήτες- και έχει τα αγαπημένα μας στοιχεία στον ήχο, είναι οι Fender '62 US Jazz ή αλλιώς American Vintage Jazz Bass pickups. Αυτούς τους φοράει το Geddy Lee που έχω και ο πίσω είναι... δολοφονία  ;D

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου