Προς το περιεχόμενο

Ορθογραφια, απλα η γνωμη μου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θυμάμαι συγκεκριμένο περιστατικό όπου ΔΕΝ είχες βάλει και στο επεσήμανα, αλλά δεν απαντησες

 

κακως,πολυ κακως δεν εβαλα.

 

Εξάλλου η Ελληνική λογοτεχνία, καλά κρατεί, εξελίσσεται και δεν κλονίστηκε από αυτό το "πολιτισμικό" σοκ της απουσίας των πολλών τόνων.

 

ε καλα μην ορκιζεσαι κι ολας....συγκρινε τα βιβλια που γραφτηκαν με πολυτονικο με αυτα που γραφτηκαν με μονοτονικο και θα....ΚΛΑΨΕΙΣ...

 

(συγκρινε ας πουμε Παπαδιαμάντη με το "ο Ιουδας φιλουσε υπεροχα"... ;D ,ενταξει ειναι λιγο υπερβολικη η συγκριση το ξερω αλλα καταλαβαινεις τι εννοω...οταν ΦΤΩΧΑΙΝΕΙ η γλωσσα φτωχαινουν και τα εργα...βεβαια για να ειμαι ειλικρινης εχω να διαβασω βιβλιο γραμμενο στα ελληνικα καμμια 20αρια χρονια οποτε μπορει να κανω και λαθος αλλα ψιλο...κοιταζοντας καποια...λογοτεχνικα εργα νεων ελληνων συγγραφεων ψιλοφρικαρα και δεν ασχοληθηκα ξανα...μπορει βεβαια να επεσα και σε λαθος βιβλια δεν λεω...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 352
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

κακως,πολυ κακως δεν εβαλα.

 

ε καλα μην ορκιζεσαι κι ολας....συγκρινε τα βιβλια που γραφτηκαν με πολυτονικο με αυτα που γραφτηκαν με μονοτονικο και θα....ΚΛΑΨΕΙΣ...

 

(συγκρινε ας πουμε Παπαδιαμάντη με το "ο Ιουδας φιλουσε υπεροχα"... ;D ,ενταξει ειναι λιγο υπερβολικη η συγκριση το ξερω αλλα καταλαβαινεις τι εννοω...οταν ΦΤΩΧΑΙΝΕΙ η γλωσσα φτωχαινουν και τα εργα...βεβαια για να ειμαι ειλικρινης εχω να διαβασω βιβλιο γραμμενο στα ελληνικα καμμια 20αρια χρονια οποτε μπορει να κανω και λαθος αλλα ψιλο...κοιταζοντας καποια...λογοτεχνικα εργα νεων ελληνων συγγραφεων ψιλοφρικαρα και δεν ασχοληθηκα ξανα...μπορει βεβαια να επεσα και σε λαθος βιβλια δεν λεω...)

Ερώτηση:

Θεωρείς ότι η επίσημη κατάργηση της καθαρεύουσας το 1976 και η καθιέρωση της Νέας Ελληνικής ήταν λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την ταπεινή μου άποψη, κακώς μπαίνει κάποιος στη διαδικασία να σχολιάσει ένα κείμενο που περισσότερο με πολιτικό μανιφέστο μου μοιάζει, παρά με γλωσσολογική προτίμηση... ;)

 

Κατά τα άλλα όμως, μια χαρά απαντήσεις πήρε. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρείς ότι η επίσημη κατάργηση της καθαρεύουσας το 1976 και η καθιέρωση της Νέας Ελληνικής ήταν λάθος?

 

Οχι,μια και η καθαρευουσα ηταν μια "στυλιζαρισμενη" γλωσσα (οχι πως δεν εχουν γραφτει αριστουργηματα στην καθαρευουσα βεβαια,ισα ισα οι 2 μεγαλυτεροι ποιητες της Ελλαδας δηλ. ο Εμπειρικος και ο Καβαφης στην καθαρευουσα εγραφαν,για να ειμαι και πιο σωστος ο Καβαφης εγραφε...μικτη γλωσσα... ;D ) η οποια δεν ηταν πληρως κατανοητη απο τις λαϊκες μαζες παρα μονο απο τους "προνομοιουχους" που ειχαν καποια μόρφωση (μεχρι και τα 60s αυτοι ηταν ελαχιστοι στην Ελλαδα),αρα ηταν μια "δισλειτουργικη" πρακτικα γλωσσα .

 

Δεν σου κρυβω ομως οτι μου ΑΡΕΣΕΙ παρα πολυ σαν γλωσσα,ειδικα στη ΓΡΑΠΤΗ μορφη της.Επισης δεν σου κρυβω οτι η ΠΛΗΡΗΣ καταργηση της ηταν τεραστιο λαθος μια και καποια πραγματα μονο στην καθαρευουσα λεγονται.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mathematician

 

Εγώ μπορώ να σου πω πως η ελληνική γλώσσα έχει εξαιρετικά δύσκολη γραμματική, πολλά ρήματα κλίνονται με τρόπους που η καθαρεύουσα υποστηρίζει αλλα η δημοτική όχι, με αποτέλεσμα να αναγκαζόμαστε είτε να αυτοσχεδιάζουμε (με τραγικά αποτελέσματα) είτε να το πούμε περιφραστικά που και πάλι είναι άσχημο

 

Με το παραπάνω σκεπτικό, η κατάργηση της καθαρεύουσας επισημοποίησε την υποβάθμιση της γλώσσα μας. Η καθαρεύουσα είναι πολύ κομψότερη και, χάρη στην πολύ πιο πλούσια γραμματική της, και πολύ πιο πλούσια στις δυνατότητές της.

 

Προχθές άκουσα στο ράδιο καθηγητή πανεπιστημίου σε διάστημα δύο λεπτών να λέει "αυτά ήταν σαφές" και "η διεθνή κατάσταση", θλιβερά πράγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχθές άκουσα στο ράδιο καθηγητή πανεπιστημίου σε διάστημα δύο λεπτών να λέει "αυτά ήταν σαφές" και "η διεθνή κατάσταση", θλιβερά πράγματα...

 

βραστα και αστα στα σχολεια τα παιδια λενε "κυριε ΚαθηγητΗ" αντι για "κυριε ΚαθηγητΑ"...

 

παντως και παλι η "δημοτικοποιηση" της γλωσσας δεν ειναι..αποκλειστικο προνομιο των Ελληνων,και στα γερμανικα ,και στα αγγλικα αλλα και στα...κινεζικα και ιαπωνικα και κορεατικα  εχει γινει "απλοποιηση" της γλωσσας για να "διευκολυνθει το ποπολο" φανταζομαι... ;D  (ειδικα στη ΓΡΑΦΗ της κινεζικης γλωσσας αλλα και της κορεατικης εχει γινει η...σφαγη του αιωνα τα τελευταια 50 χρονια..)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ θα διαφωνήσω, ακούμε δημοσιογράφους που πετάνε ΤΑ μαργαριτάρια να λένε "καθηγητΑ", είναι μάλλον γελοίο... Δεν είναι στο "καθηγητά" το πρόβλημά μας, είναι στο:

 

"Το λόγο πήρε ο τάδε ΟΠΟΥ δήλωσε πως..."

 

το οποίο έχει γίνει πλέον μεταδοτική ασθένεια, το κάνουν πάρα πολλοί το λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mathematician

 

Εγώ μπορώ να σου πω πως η ελληνική γλώσσα έχει εξαιρετικά δύσκολη γραμματική, πολλά ρήματα κλίνονται με τρόπους που η καθαρεύουσα υποστηρίζει αλλα η δημοτική όχι, με αποτέλεσμα να αναγκαζόμαστε είτε να αυτοσχεδιάζουμε (με τραγικά αποτελέσματα) είτε να το πούμε περιφραστικά που και πάλι είναι άσχημο

 

+

 

Π.χ. Ποιος είναι στη δημοτική ο παρατατικός του ρήματος καλούμαι; Καλούμουνα ή καλιόμουνα;  ;D

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε καλα μην ορκιζεσαι κι ολας....συγκρινε τα βιβλια που γραφτηκαν με πολυτονικο με αυτα που γραφτηκαν με μονοτονικο και θα....ΚΛΑΨΕΙΣ...

 

(συγκρινε ας πουμε Παπαδιαμάντη με το "ο Ιουδας φιλουσε υπεροχα"... ;D ,ενταξει ειναι λιγο υπερβολικη η συγκριση το ξερω αλλα καταλαβαινεις τι εννοω...οταν ΦΤΩΧΑΙΝΕΙ η γλωσσα φτωχαινουν και τα εργα...βεβαια για να ειμαι ειλικρινης εχω να διαβασω βιβλιο γραμμενο στα ελληνικα καμμια 20αρια χρονια οποτε μπορει να κανω και λαθος αλλα ψιλο...κοιταζοντας καποια...λογοτεχνικα εργα νεων ελληνων συγγραφεων ψιλοφρικαρα και δεν ασχοληθηκα ξανα...μπορει βεβαια να επεσα και σε λαθος βιβλια δεν λεω...)

Εμένα προσωπικά με ενοχλεί όταν καταλαβαίνεις ότι έχεις άδικο και το γυρνάς στη "παλαβή" περί αισθητικής και απόλυτες θέσεις "παλιά καλά, τωρινά σκατά" με ισοπεδωτικά επιχειρήματα του στυλ "φτωχαίνει η γλώσσα" (από κι ως που και πως κατέληξες εκεί; ), "ο Ιούδας φιλούσε υπέροχα".

 

Είναι τουλάχιστον άδικο για μία λογοτεχνία που "παλεύει" να υφίσταται μόνο από και για την τρέλλα της. Για μια λογοτεχνία που έχει τον Μάτεσι, Ζατέλη, Μίσσιο, Καρυστιάνη, Θέμελη, Ξανθούλη, Γαλανάκη, Κουμανταρέα, Ραυτόπουλος, Βαμβουνάκη, Βαλτινό και δεκάδες άλλους νεότερους αναφέροντας μόνο μερικά από τα γνωστά ονόματα.

 

Όσο και να χτυπιέσαι  :-*, Ελληνικό ροκ μπορεί να μη βλέπεις (και ίσως να μην υφίσταται) αλλά Ελληνική λογοτεχνία υπάρχει.   ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω όμως να λάβετε υπόψην το εξής:

Οι κύριοι υποστηρικτές της καθαρεύουσας υποστήριζαν την μέχρι τυπολατρίας προσήλωση

στο παρελόν και την αναβίωση του.Η γλωσσική διδασκαλία περιοριζόταν στην μετάδωση στείρων γνώσεων.Ίσως λοιπόν αυτή η κατάργηση να έδωσε μια νέα πνοή στο γενικότερο γλωσσικό ζήτημα της χώρας μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου