Προς το περιεχόμενο

Τα χειρότερα σολο κιθάρας


not_guilty

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ο Vai πραγματικα ειναι πολυ δυνατα. Ο Malsteen ομως στα περισσοτερα μερη ειναι πολυ χαμηλα. Τον καημενο τον Satriani, οχι μονο ηταν πολυ χαμηλα στα σολο του, αλλα ηταν και μονιμως ¨παναρισμενος¨ αριστερα. Πολυ υποτιμιτικο αυτο... Θα κουραστηκε ο ηχοληπτης τοτε. Δεν ειναι κακο να μιμουμαστε καποιον. Οχι ομως και το μπαροκ. Πρεπει να πηγαινουμε μπροστα. Το να βγαινει ο Malmsteen και να αρχιζει να παιζει και να πηδαει σαν το κατσικι (ο χωρος των αγριων) εγω το θεωρω οπισθοπορεια. Βλεπεις την φατσα του Σατ η του Βαι και αμεσως τους συμπαθεις. Ο αλλος ειναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Attitude song του Vai θεωρείται ένα από τα απόλυτα instrumental.Εμένα ούτε ο ήχος του μου αρέσει ούτε αυτά που παίζει.Και σε αρκετό άλλο κόσμο.Αντιθέτως κάτι summersong και τέτοια σπέρνουνε.

 

Ο Vai κατ'εμέ είναι τεράστιος κιθαρίστας. Είναι εκπληκτικός σχεδόν σε ό,τι ύφος προσπαθεί να δουλέψει, ισορροπεί άψογα ανάμεσα στη σοβαρότητα και το tongue-in-cheek attitude και γράφει πολύ όμορφα κομάτια. Επιπλέον μου είναι και πολύ συμπαθής σαν άτομο. Πάντως μου αρέσει που έχει ποικιλία στα κομμάτια του, από τη μία Attitude Song και από την άλλη Whispering a Prayer. Μεγάλος μουσικός ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομιζω οτι υπαρχει χειροτερο solo εκτος αν αυτος που παιζει δεν ξερει που πανε τα τεσσερα και παιζει οτι να ναι και ειναι εκτος οποτε ναι το συζητας, 8)

τα solo που δεν μ'αρεσουν εμενα παντως ειναι του hammet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μη ζορίζεστε. Το χειρότερο σόλο κιθάρας σε όλη την καταγεγραμένη ανθρώπινη ιστορία βρίσκεται στο τραγούδι του Βαγγέλη Γερμανού που το ρεφρέν του λέει : "ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ, κρουαζιέρα θα σε πάωωωωωω, ΑΑΑΑ ΑΑΑΑΑ γιατί σε νοιάζομαι και σ' αγαπάαααω...". Το είχα ξεχάσει εντελώς ότι περιλαμβάνεται σόλο ηλεκτρικής κιθάρας εκεί μέσα, αλλά έπεσα πάνω του σε μία ραδιοφωνική εκπομπή στα τέλη Αυγούστου και... το θυμήθηκα (κλαψ, λυγμ). Αξίζει να το ακούσετε ειδικά αν θέλετε να παρατήσετε τη μουσική αλλά δεν μπορείτε να βρείτε κανέναν αρκετά καλό λόγο. :)

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χειρότερα σόλο κατ' εμέ (δεν μπαίνω στον κόπο να μιλήσω για την εγχώρια παραγωγή σόλο από κιθαρίστες γιατί δεν παρακολουθώ :oops: ) είναι κατά τα ακουσματά μου βέβαια πάντα, τα σόλο του blackmore και του Page όταν παίζουν live και τα ακούω - βλέπω από bootlegs και όχι φυσικά από επίσημα live που έχουν πέσει μίξεις - μαζέματα - κτλ - κτλ.... Οι τύποι είναι μεν ΘΕΟΙ αλλά αυτά που παίζουν είναι "ΘΕΙΚΑ" :lol: :lol: απίστευτες πολλές φορές εκτός μέτρου φράσεις, κλίμακες, "βρώμικο" παίξιμο, και γενικότερα ό, τι τους κατέβει και όπως τους βγεί! Ένα απίστευτο συνοθυλευμα αρπακόλας και επαγγελματισμού!

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΛΑ τα solos του buddy guy...ο τυπος απλα δεν μπορει να παιξει ΜΙΑ νοτα καθαρα και σωστα..αλλα δινει πολυ σοου ο @ουστης :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομιζω οτι υπαρχει χειροτερο solo εκτος αν αυτος που παιζει δεν ξερει που πανε τα τεσσερα...

 

Ελα, με φώναξες? 8O

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου