Προς το περιεχόμενο

Mac mini ή Mac book για μίξη ήχου?


NEXT IN LINE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εάν βρείς ΣΟΒΑΡΟ server κάτω από τα 4000...στείλτον μου ;)

...Στο τμημα με τα PC κοιταξες?manicure.gif

Για ριξε ενα ματι, ολο και κατι σοβαρο θα βρεις, και στα μισα λεφτα....84knit.gif

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 284
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

...Στο τμημα με τα PC κοιταξες?manicure.gif

Για ριξε ενα ματι, ολο και κατι σοβαρο θα βρεις, και στα μισα λεφτα....84knit.gif

Έχω ολόκληρο τμήμα που κοιτάει...αλλά δεν...καλό είναι να μην μπλέκουμε τους επαγγελματίες με τους ερασιτέχνες ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Ανοιχτοματηδες" ολοι τους σ'αυτο το τμημα... 84knit.gif

Στείλε βιογραφικό...ποτέ δεν ξέρεις ;D μπορεί να γίνεις διευθυντής!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ολόκληρο τμήμα που κοιτάει...αλλά δεν...καλό είναι να μην μπλέκουμε τους επαγγελματίες με τους ερασιτέχνες ;)

 

Σωστά...

 

IBM, HP και Dell πόσο να έχουν... άντε να έχουν μόνο το... 80% της server αγοράς; Απλοί ερασιτέχνες.  ;D

 

 

Παρόλα αυτά βρίσκω ΠΟΛΥ πιο λογικό να πάρει κάποιος έναν Mac Pro, και ας τον πληρώσει παραπάνω, παρά αυτές τις ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΕΣ και αναξιόπιστες ΑΗΔΙΕΣ στυλ iMac...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στείλε βιογραφικό...ποτέ δεν ξέρεις ;D

Μπααα....Ευχαριστω παντως, αν ερθουν δυσκολες μερες θα σε σκεφτω. ;D

Στο θεμα μας τωρα:

Η καλυτερη συμβουλη που μπορω να δωσω στον ΟP ειναι να αγορασει/φτιαξει ενα PC με ενα i7 μεσα και Τελος. Με τα λεφτα που θα του μεινουν ας παει ενα ταξιδακι στο Λονδινο τωρα τα Χριστούγεννα. ;)

 

case-solved.png 8)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

IBM, HP και Dell πόσο να έχουν... άντε να έχουν μόνο το... 80% της server αγοράς; Απλοί ερασιτέχνες.  ;D

Δεν είπα αυτό...είπα ότι ένας σοβαρός server έχει κοντά στα 4.000. Να πώ την αλήθεια, σκέφτηκα τα Dell αλλά δεν γλυτώνω λεφτα...Έτσι κι αλλιώς, έχω εξειδικευμένες εφαρμογές για να αλλάξω περιβάλλον...

 

Ευχαριστω παντως, αν ερθουν δυσκολες μερες θα σε σκεφτω. ;D

Είναι πιά αργά...μόλις μου ήρθε το βιογραφικό του Superfunk ;D

 

Με τα λεφτα που θα του μεινουν ας παει ενα ταξιδακι στο Λονδινο τωρα τα Χριστούγεννα.

με τα 400 ευρώ που θα δώσει για το mini...να κλείσει στο Savoy ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πιά αργά...μόλις μου ήρθε το βιογραφικό του Superfunk ;D

Κριμα....Και σε συμπαθουσα....eeee.png

Αφου σκεφτομουν σοβαρα να σου αναβαθμισω ολα τα τμηματα της επιχειρησης σου, πετωντας εξω οτι Apple υπαρχει (ακομα κι απ'το ψυγειο σου...) και να εγκαταστησω ενα συγχρονο και αξιοπιστο συστημα με PC. 8)

Δεν πειραζει, μια αλλη φορα.... ;D

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου σκεφτομουν σοβαρα να σου αναβαθμισω ολα τα τμηματα της επιχειρησης σου,

κάνε τη προτασή σου πάντως...αυτό είναι που έχω τώρα ;)

Croom.thumb.JPG.9827f7b9f34d3ab107f86e6a71a667e7.JPG

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σε όλους!

Επειδή δεν πάει άλλο αποφάσισα να πάρω ενα mac...

Και επειδή πολλά φράγκα δεν παίζουν σκέφτομαι να το ψάξω με αγγελίες.

Ψάχνοντας είδα πως τα mac mini ειναι αρκετά πιο φθινά από τα macbook.

Θα ήθελα όμως τη γνώμη σας αν όντως αξίζουν γιατί δεν τα έχω δοκιμάσει.

Απ'ότι φαίνεται ένα mac mini με ένα macbook με τα ίδια specs έχουν μια διαφορά περίπου 300 ευρώ.

 

Ακούω γνώμες

 

 

Καλησπέρα φίλε. Πήρα πρόσφατα ένα μεταχειρισμένο MacBook Black (early 2008) Core2Duo @ 2.4Ghz, 4GB DDR2 @ 667Mhz, 500GB Seagate Momentus XT Hybrid @ 7200RPM στα 350 Ευρώ.

 

Είμαι πολύ ευχαριστημένος απόλες τις μεριές. Το δουλεύω για πολυκάναλη ηχογράφηση τυμπάνων με ένα ZOOM R-16 με Cubase LE6 και "παιζω" επισης με Logic Pro 9 και GarageBand.

 

Παρεπιτόντως το GarageBand τα σπάει!

 

Αν δε δουλεύεις πολλά VST δε χρειάζεσαι κάποιο μηχανημα "τουμπανο". Ένα 2πύρηνο με 4GB Ram είναι υπεραρκετό. Για μενα εαν θες να δεις "μεγαλη" διαφορα σε αποδοση θα βαλεις SSD και θα εκτοξευθει. Οι περισσότεροι παίρνουν πολυπύρηνα μηχανήματα με απειρη ram τα οποία πάνε ψιλοχαμένα γιατί δεν "συνοδεύονται" από έναν SSD.

 

Εμενα ο σκληρός που είχε είναι υβριδικός Seagate, 4GB SSD και 500GB μηχανικός στις 7200. Τα συγκρίναμε με ενός φίλου με MacBook Pro περσινο που έχει Core i7 και 8GB RAM αλλά σκληρό στις 5400RPM με αποτέλεσμα το δικό μου σε γενικές γραμμες να πηγαίνει πιο γρήγορα απο το MacBook Pro. Και ο σκληρός μου δουλευει σαν SATA 1 γιατι δεν υποστηρίζει η μητρική του SATA 2.

 

Εαν σε ενδιαφέρει η φορητότητα πήγαινε σε μεταχειρισμένο MacBook. Είναι πολύ καλα μηχανήματα αλλα σαν καινούργια είναι πανάκριβα. Βέβαια με την πάροδο του χρόνου σου βγαίνουν πιο φτηνά από ένα laptop τα οποία "κλανουν" μεσα σε μια 4ετια.

 

Εαν πας σε PC πάντως κοίτα να δώσεις λεφτά σε εναν SSD και όχι τόσο σε τουμπανο επεξεργαστη με απειρα gb ram.

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου