Προς το περιεχόμενο

Mac mini ή Mac book για μίξη ήχου?


NEXT IN LINE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν κάποιος συγκρίνει τις διαφορές μεταξύ MAC και PC σε επίπεδο Hardware είναι γκατζετάκιας και μόνο. Η διαφορά είναι στην αρχιτεκτονική του λειτουργικού. Και εκεί η Microsoft χωλαίνει όσο και αν βελτιώθηκε με τα 7.

Και για αυτό ακριβώς το λόγο συνιστώ στον φίλο και σε όσους ασχολούνται με home studio να πάνε σε MAC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 284
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

και ο Βeeros ;D

Βρε και ο ντουνιάς ολάκερος.

Δεν με πειράζει εμένα πιο παιχνίδι αρέσει στον καθένα.

 

Πολύ ψαρωτικός (τουλάχιστον για μένα που δεν έχω ζήσει τέτοια μεγαλεία) ο server σας.

Όλος Mac; Πσσσσσσσσ, τι λες ρε φίλε.......... Και όλο αυτό για να σώνετε τις ζωγραφιές σας; Έχω πάθει...... Και η control κονσόλα του τύπου που βγάζει φωτό, Mac και αυτή; Κοίτα ρε μεγαλεία......

 

Επισκέψεις σχολείων δέχεστε;

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θα ήθελα όμως τη γνώμη σας αν όντως αξίζουν γιατί δεν τα έχω δοκιμάσει.

Απ'ότι φαίνεται ένα mac mini με ένα macbook με τα ίδια specs έχουν μια διαφορά περίπου 300 ευρώ.

 

Ακούω γνώμες

 

 

Η γνώμη μου είναι η εξής: Αν δουλεύεις Logic- Pro Tools ή Digital Performer, κάνε μια χάρη στον εαυτό σου και πάρε ένα σοβαρό Mac. Αν δε σε παίρνει, θα την παλέψεις αναγκαστικά με τις βλακείες.

 

Αν όμως δουλεύεις ένα cross platform πρόγραμμα όπως π.χ. Cubase, Reaper, Studio One τότε μην κάνεις καμιά βλακεία και πάρεις το minimac, διότι με τα λεφτά που κάνει αυτό...

 

http://www.plaisio.gr/Computers/Desktop/Nettop-computers/Apple-Nettop-Apple-Mac-Mini-MD387GR-A-MD387GR-A.htm

 

... στήνεις μηχάνημα με πχ

 

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/CPU/Intel-Core-i5-3470-s-1155-3-2-GHz-6-MB-BX80637I53470.htm

 

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Motherboards/Gigabyte-H77M-D3H-s-1155-Z77-DDR3.htm

 

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/RAM/Corsair-Vengeance-Low-Profile-Blue-8GB-DDR3-2-4GB-CML8GX3M2A1600C9B.htm

 

Βάζεις και κουτι- τροφοδοτικο ΤΗΣ ΠΡΟΚΟΠΗΣ, δυο σκληρούς, και πλέον το MiniMac σε κοιτάει αποσβολωμένο, όπως η κατσαρίδα κοιτάει την παντόφλα λίγο πριν λιωθεί κάτω από τη φτέρνα μας  ;D ;D

 

 

Και μη σε παραμυθιάζουν για "αρχιτεκτονικές λειτουργικού" και τέτοια. Η πραγματικότητα, δηλαδή τα benchmarks, δείχνουν ότι τα windows είναι ίσα, αν όχι και καλύτερα από το MacOS, στα περισσότερα cross platform DAWs. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

κάνε τη προτασή σου πάντως...αυτό είναι που έχω τώρα ;)

 

Τώρα σοβαρά....είναι καρέκλες αυτές;;;;

 

;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάζεις και κουτι- τροφοδοτικο ΤΗΣ ΠΡΟΚΟΠΗΣ, δυο σκληρούς, και πλέον το MiniMac σε κοιτάει αποσβολωμένο, όπως η κατσαρίδα κοιτάει την παντόφλα λίγο πριν λιωθεί κάτω από τη φτέρνα μας  ;D ;D

Καλά να προλάβεις να σκοτώσεις κατσαρίδα με τη φτέρνα (εγώ δεν προλαβαίνω ούτε με πλονζόν θανάτου) αλλά ρε θηρίο να προλάβεις να δεις και την έκφραση στο πρόσωπό της;

 

Είσαι ο Chuck ή έχεις Mac; Μίήλα ....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέψεις σχολείων δέχεστε;

και όχι μόνο...το κτήριο μας είναι χαρακτηρισμένο πολιτικής άμυνας ;D. Εσύ ειδικά έρχεσαι όποτε θέλεις για καφέ! ;)

 

Τώρα σοβαρά....είναι καρέκλες αυτές;;;;

;D ;D ;D ;D

είνια γεγονός...ότι εκεί τσιγκουνευτήκαμε...και βάλαμε ότι είχε η αποθήκη ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα σοβαρά....είναι καρέκλες αυτές;;;;

Αμαν ρε κακεντρεχή...

Αφού σου είπε ότι θα βάλει ίνες απ' του χρόνου.

704-235-8171%20Fiber%20Rush%20Chairs%20-%20After.5_full.jpeg

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτα τον Υamethpfeif.gif

Δε χρειαζεται, εγω ειπα οτι η φωτο ειναι απο iPhone4 και οντως ειναι απο iPhone4. 8)

Σε ποιον ανηκει τωρα αυτο το iPhone4 ειναι μια αλλη ιστορια που δεν ενδιαφερει τους τηλεθεατες μας. ;D

 

Και για αυτό ακριβώς το λόγο συνιστώ στον φίλο και σε όσους ασχολούνται με home studio να πάνε σε MAC.

Η ζωη ομως δεν ειναι μονο home studio, ειναι και games και ενα καρο αλλα.

Που θα παιξεις το καινουργιο Assassin's Creed III? Στο Mac? :-X Dream On.... ;D

Δηλαδη να δώσουμε ενα σκασμο λεφτα για Mac και καπακι να αγορασουμε και ενα PlayStation ή ενα Xbox.

Γιατι το "προηγμενο" OS των Apple δεν παιζει παιχνιδια, που παρεπιπτοντως ειναι οι πλεον βαριες εφαρμογες και αν δεν υπηρχαν αυτα ακομα θα ειχαμε PC να τρεχουν στο 1Ghz.

Τωρα κατι παει να γινει επειδη τα Apple πλεον φορανε Intel, αλλα στον τομεα αυτο ακομα ειναι σε βρεφικο επιπεδο. 8)

 

Τώρα σοβαρά....είναι καρέκλες αυτές;;;;

 

;D ;D ;D ;D

Που να μεινουν λεφτα για καρεκλες? Πηγαν ολα στον server. Βλεπεις, ηθελαν Mac.... ;D

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου