Προς το περιεχόμενο

Mac mini ή Mac book για μίξη ήχου?


NEXT IN LINE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

 

  ;D ;D ;D

 

αυτη η διαφημιση με..MAC εχει γινει?.. ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 284
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Αμαν ρε κακεντρεχή...

Αφού σου είπε ότι θα βάλει ίνες απ' του χρόνου.

704-235-8171%20Fiber%20Rush%20Chairs%20-%20After.5_full.jpeg

 

Αμαν...τι είναι αυτές....analog καρέκλες;;;;;

 

;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ζωη ομως δεν ειναι μονο home studio, ειναι και games και ενα καρο αλλα.

Συνεχίζεις να μπλέκεις τους ερασιτέχνες με τους επαγγελματίες ;) Οι επαγγελματίες παίζουν ΜΟΝΟ Warcraft... ;D Άντε και Starcraft!

 

Αν όμως δουλεύεις ένα cross platform πρόγραμμα όπως π.χ. Cubase, Reaper, Studio One τότε μην κάνεις καμιά βλακεία και πάρεις το minimac,

εδώ, ο συνάδελφος έχει απόλυτο δίκαιο.

Αμαν...τι είναι αυτές....analog καρέκλες;;;;;

τέτοιες ρε, έχει και ο Παπαθανασίου... ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εξηγησε το μας αυτο πως γινεται γιατι δεν το "πιανουμε". Τι διαφορετικο εχει ενα Macbook εκτος απο το OS? Γιατι αν δεν το εχεις καταλαβει, τα τελευταια χρονια τα Apple ειναι Intel μηχανηματα, ιδια με τα PC, και μονο το OS αλλαζει. ::)

 

Waterfall...Ουτε τον εξυπνο ηρθα να κάνω ουτε τον γνώστη. Τα πραματα είναι απλά, το παλικάρι ρωτησε την αποψη μας.

 

Και δεν του είπα ΜΗΝ παρεις PC. H απάντηση μου ήταν απλή. Για φορητότητα είμαι υπερ των MacBook.

 

Είναι ακριβά μηχανηματα καινουργια, όπως είναι και της Dell που είναι όμως πιο αξιόπιστα από Turbo X και Asus. Eίτε είναι Mac είτε Dell είναι ακριβα οταν τα παιρνεις καινουργια.

 

Δεν είπα ότι τα pc είναι ΓΤΠ ή οτι δεν αξίζουν. Στην τελική ο χρήστης καθορίζει κατα κάποιο τρόπο το κατα πόσο θα φροντίσει να έχει σε καλη κατασταση το μηχάνημα του.

 

Ουτε είπα ότι οι mac είναι απροβλημάτιστοι. Και αυτοι κολλάνε και σε αυτους μπορεί να παρουσιαστούν θεματα και έχουν παρουσιαστει. Στην τελικη δε θα υπηρχαν site τυπου fix your mac κλπ.

 

Έχω PC και πηγαίνει μια χαρα σε γενικές γραμμες. Ιδια χαρακτηριστικά με του MacBook. Μόνο που το MacBook πηγαίνει καλύτερα, πολύ καλύτερα.

 

Ακόμα κ στο σκληρό του pc που έχω osx86 Snow Leopard δεν έχω θεματα.

 

Κατα ένα περίεργο τρόπο ακόμα και το hackintosh πάει καλύτερα απο win στο ΙΔΙΟ μηχανημα.

 

Τα apple δεν είναι intel μηχανηματα, απλά φοράνε intel επεξεργαστες. Δεν είναι ιδια με τα PC. Στα apple δεν έχεις 5 κατασκευαστες motherboard ουτε 5 μοντελα vga. Φροντίζει η ίδια η apple και επιλέγει συγκεκριμένο hardware.

 

Και το OS είναι μεγαλη διαφορά. Μη συγκρίνουμε OSX με Win...Έχεις δουλεψει σε OSX? Είτε σε mac είτε σε hackintosh..να εχεις δουλεψει όμως όχι να έχεις τσεκάρει.

 

Είμουν σε Win 8 χρόνια και σε OSX 4χρόνια και ΓΙΑ ΜΕΝΑ και το λειτουργικό της Apple και τα μηχανηματα της είναι πολύ πιο αξιόπιστα από τα Win.

 

Ενα macbook 4ετιας κοστολογείται στα μεταχειρισμενα στα 300-400 ευρω.

Ενα laptop 4ετίας (ακόμη κ Dell) μπορεί κ να μην καταφερεις να το πουλησεις.

 

Γιατi εχουν καλυτερη μεταπωλητικη αξια οι mac απο τα pc αραγε?

 

 

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ζωη ομως δεν ειναι μονο home studio, ειναι και games και ενα καρο αλλα.

Που θα παιξεις το καινουργιο Assassin's Creed III? Στο Mac? :-X Dream On.... ;D

Δηλαδη να δώσουμε ενα σκασμο λεφτα για Mac και καπακι να αγορασουμε και ενα PlayStation ή ενα Xbox.

 

Εαν θες να παιζει παιχνίδια ΟΚ...αλλα ο φίλος δεν μας είπε κάτι τετοιο.

 

 

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα macbook 4ετιας κοστολογείται στα μεταχειρισμενα στα 300-400 ευρω.

Ενα laptop 4ετίας (ακόμη κ Dell) μπορεί κ να μην καταφερεις να το πουλησεις.

τα 30ετίας να δείς....Αυτή η Lisa, πουλήθηκε 15.000$

appl5.jpg

 

Άσε το Apple1 ;D (374.000$)

appl9.jpg

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα macbook είναι καλά μηχανάκια, και αν η υπόθεση απαιτεί laptop είναι ωραίες επιλογές, αν φυσικά υπάρχει το μπαγιόκο.

 

Βέβαια σε ένα home/ project studio όπου δεν υπάρχει ανάγκη για μετακινήσεις, θεωρώ εντελώς λανθασμένη την επιλογή του laptop, είτε αυτό είναι mac είτε pc. Μηδενική αναβάθμιση, χαμηλότατη αξιοπιστία, μέτριες επιδόσεις, πραγματικά η χειρότερη επιλογή.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως που λατρευα (ακομη λατρευω) το "αναγκαστικο" πειραγμα στα win στα pc μου,τα softwarικα τους "τερτιπια",και φυσικα το sonar μου,εδω και λιγο καιρο που πηρα ενα μεταχειρισμενο macbook τριετιας,και χωρις να του ρυθμισω τιποτα απο οοοολααα αυτα που πρεπει να κανεις σε ενα win μηχανημα για να δουλεψει καλα,πιανω τον εαυτο μου να αποφευγω να χρησιμοποιω πια το desktop και το laptop μου και να κανω τα παντα με το mac,και ας ειναι ξεπερασμενο σε τεχνικα χαρακτηριστικα.

Δεν ξερω αν οφειλεται στο osx ή στο logic,παντως η αισθηση "δεν θα σε κρεμασω με τιποτα" υπαρχει σε σχεση με τα pc μου που εχουν φαει ουκ ολιγα παγωματακια.

Το μελλον θα δειξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια σε ένα home/ project studio όπου δεν υπάρχει ανάγκη για μετακινήσεις, θεωρώ εντελώς λανθασμένη την επιλογή του laptop, είτε αυτό είναι mac είτε pc. Μηδενική αναβάθμιση, χαμηλότατη αξιοπιστία, μέτριες επιδόσεις, πραγματικά η χειρότερη επιλογή.

Και εδώ συμφωνούμε σήμερα

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...τέτοιες ρε, έχει και ο Παπαθανασίου... ;D

Αυτον τον κοβω ακομα πιο "τσιπη".... :-X

5e93.png

 

Τα apple δεν είναι intel μηχανηματα, απλά φοράνε intel επεξεργαστες. Δεν είναι ιδια με τα PC. Στα apple δεν έχεις 5 κατασκευαστες motherboard ουτε 5 μοντελα vga. Φροντίζει η ίδια η apple και επιλέγει συγκεκριμένο hardware.

Η Apple "επιλέγει συγκεκριμένο hardware" απο οτι υπαρχει στην αγορα, οπως κανει η καθε εταιρεια ή ο καθε ιδιωτης σαν εμενα και σενα. Μια γρηγορη ματια σε οποιοδηποτε Apple μηχανημα θα σου δειξει οτι το hardware τους δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο ή κατι που δεν μπορεις να βρεις και να αγορασεις ο ιδιος. Στο μονο που καποτε διεφερε ενα Apple ηταν ο επεξεργαστης του, τωρα παει κι αυτο, και αυτο που εμεινε ουσιαστικα να διαφερει ειναι το OS.

 

Nα τονισω βεβαια εδω οτι δεν λεμε οτι τα Apple δεν ειναι καλα μηχανηματα, καθε αλλο, αλλα οπως και να το δεις, ειναι overpriced.

(μονο η...Moog εχει ξεπερασει ακομα και την Apple σε overpriced προιοντα :P)

 

Είμουν σε Win 8 χρόνια και....

Κοψε κατι, τα Wins 8 βγηκαν μολις 4-5 μηνες πριν. ;D

(edit: μαλλον εννοεις οτι ησουν 8 χρονια με Wins... ;D)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου