Προς το περιεχόμενο

Mac mini ή Mac book για μίξη ήχου?


NEXT IN LINE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γ) τα Mac παραμένουν τα μόνα μηχανήματα που σε συνδυασμό με το λειτουργικό τους μπορούν να δώσουν χαμηλό (έως ανύπαρκτο) latency στην ενσωματωμένη κάρτα ήχου τους και συνεπώς να είναι χρήσιμα από την πρώτη στιγμή για ... noizοδουλειές χωρίς την ανάγκη έκτακτων επενδύσεων.

και να προσθέσω ότι επειδή ξεκίνησα τη μουσική μου καριέρα με ένα G3 χωρίς εξωτερική κάρτα...ότι η εσωτερική είναι αξιοπρεπής και αντίστοιχη των εξωτερικών 150-200 ευρώ...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 284
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το να "μπουταρεις"/τρεχεις απο εναν εξωτερικο σκληρο ενα Mac ειναι εφικτο μεν, αλλα ειναι πιο αργο δε.

Και αυτο λογω USB port.

Tα Wins 8 κυκλοφορουν σε beta εκδοσεις απο τις αρχες του 2012, σαν σταθερη εκδοση απο το καλοκαιρι του 2012 και σαν τελικη εκδοση απο τις 26 Οκτωβριου.

Καλο ειναι οποιος θελει να τα βαλει να περιμενει κανα χρονο, να δει τα bugs που εχουν και να κυκλοφορησει και κανενα update με διορθωσεις, οπως γινεται συνηθως δηλαδη με τα Windows.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παει άλλο με ο προηγούμενος υπολογιστής.

Ελπίζω να μην καταλήξει το θέμα "pc vs mac" 

 

Πάλι καλά που δεν άνοιξα θέμα με τίτλο mac vs pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι καλά που δεν άνοιξα θέμα με τίτλο mac vs pc.

 

Τετοιο θεμα δεν ανοιξες,απλα καποιοι προσπαθησαν να σε προφυλαξουν απο μια ΜΕΤΡΙΑ επιλογη και απο τον κινδυνο απο ενα κακο pc (γιατι κακο πρεπει να ειναι για να σου δημιουργει προβληματα) να πας σε ενα κακο mac (για τη δουλεια που το θελεις,δηλ. μουσικη παραγωγη).

 

Καλυτερα θα ηταν να δεις τι θελεις να κανεις και με τι εργαλεια (daw,vst ,plug ins etc) ωστε να δεις αν ενα..."απροβληματιστο" Mac σου αρκει για τη δουλεια σου.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαχείριση πόρων του Lion είναι η χειρότερη που έχω δει στη ζωή μου. Το ίδιο μηχάνημα που πετάει με Snow Leopard, είναι για πέταμα μόλις αναβαθμιστεί σε Lion. Τα ίδια διαβάζω στα φόρα και για το Mountain το οποίο δεν τόλμησα να δοκιμάσω.

 

Επίσης το OSX έχει αρχίσει να γίνεται ένα πιο consumer λειτουργικό και αυτό συντελεί στην κάκιστη οργάνωση των επαγγελματικών εργασιών.Με πολλά προγράμματα ανοιχτά η διαχείριση παραθύρων του Finder είναι ώρες-ώρες εφιαλτική

 

Εμένα το MacBook 5ετιας πλέον με sata1 core2duo κ ddr2 τρεχει 10.7.5  μια χαρα

 

Όσον αφορά τον finder νομίζω οτι απλά ειναι θεμα χρόνου να τον συνηθισεις. Απλά τα καινούργια osx ειναι πιο ios

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Εγω παντως που λατρευα (ακομη λατρευω) το "αναγκαστικο" πειραγμα στα win στα pc μου,τα softwarικα τους "τερτιπια",και φυσικα το sonar μου,εδω και λιγο καιρο που πηρα ενα μεταχειρισμενο macbook τριετιας,και χωρις να του ρυθμισω τιποτα απο οοοολααα αυτα που πρεπει να κανεις σε ενα win μηχανημα για να δουλεψει καλα,πιανω τον εαυτο μου να αποφευγω να χρησιμοποιω πια το desktop και το laptop μου και να κανω τα παντα με το mac,και ας ειναι ξεπερασμενο σε τεχνικα χαρακτηριστικα.

Δεν ξερω αν οφειλεται στο osx ή στο logic,παντως η αισθηση "δεν θα σε κρεμασω με τιποτα" υπαρχει σε σχεση με τα pc μου που εχουν φαει ουκ ολιγα παγωματακια.

Το μελλον θα δειξει.

 

+1

 

σημαντικο ρολο στην επιλογη pc η mac παιζει και η ορεξη/ικανοτητα που εχεις να αντιμετωπιζεις και να λυνεις προβληματα τεχνικης φυσης, hardware, ρυθμισεων λειτουργικου και προγραμματων κτλ. ΣΥΝΗΘΩΣ, ειναι σημαντικα λιγοτερα στα mac. εγω χρησιμοποιω pc εδω και δεκαετιες  ;D, εχοντας ασχοληθει και με hardware και με δυσκολα προγραμματα, και πολλες φορες με ταλαιπωρει απιστευτα οταν αλλαξει κατι η μπει καινουργιο. μετα βλεπεις φιλους, ΕΝΤΕΛΩΣ ασχετους απο κομπιουτερ να κανουν την ιδια δουλεια στο mac δεκα χρονων χωρις κανενα απολυτως κολλημα η προβλημα στην πορεια.

 

  τωρα που ειμαι κι εγω στη φαση να ξαναστησω ενα home studio αποφασισα να παω σε macbook pro, μια και οι απαιτησεις μου ειναι μικρες (midi, samples και κιθαρες) και η διαφορα χρηματων ΓΙΑ ΜΕΝΑ αξιζει την ευκολια του mac (μια και που πια θελω να ασχολουμαι με τα computer οσο το δυνατον λιγοτερο). επισης δεν μπορω να μην παρατηρησω οτι στο χωρο των μουσικων, εξω τουλαχιστον, οι mac ειναι ο κανονας. οποτε αν δουλευεις και με αλλους, μοιραζεστε project κτλ, το σκεφτεσαι κι αυτο.

 

  γενικως η εντυπωση που εχει ο πολυς κοσμος (και συμφωνω) ειναι mac = ευκολια χρησης, αξιοπιστια, ακριβη τιμη, η πιο συνηθης επαγγελματικη επιλογη, pc = πιο δυσκολο να βρεις ακρη, λιγοτερη αξιοπιστια, πιο φτηνη τιμη. απλα εγω την εχω πατησει αρκετες φορες με τη φτηνη λυση οποτε παω για mac.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης δεν μπορω να μην παρατηρησω οτι στο χωρο των μουσικων, εξω τουλαχιστον, οι mac ειναι ο κανονας. οποτε αν δουλευεις και με αλλους, μοιραζεστε project κτλ, το σκεφτεσαι κι αυτο.

Μην το λές δυνατά...γιατί μπορεί να γυρίσει ο Waterfall ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι γεγονός ότι αν θέλεις να δουλέψεις ΤΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ pro tools...

 

 

http://www.thomann.de/gr/avid_pro_tools_hdx_16x16_system.htm

 

... χρειάζεσαι οπωσδήποτε ένα mac pro.  ;)

 

 

 

Από εκεί και πέρα, για έναν απλό χρήστη σε home/ project studio, τη δουλειά την κάνουν και amateur μηχανήματα, όπως τα... iMac  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από εκεί και πέρα, για έναν απλό χρήστη σε home/ project studio, τη δουλειά την κάνουν και amateur μηχανήματα, όπως τα... iMac  ;D

Εδώ είπαμε το κάνουν τα G3.... ;D ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ είπαμε το κάνουν τα G3.... ;D ;D ;D

 

Καλά, αν θέλεις τετρακάναλο σου κάνει  ;D Οντως σου κάνει  ;D

 

 

Οταν όμως πας να βάλεις κανα Omnisphere, κανα diva και τέτοια, θα δεις το minimac να πυρώνει  ;D σαν εξατμιση απο τουρμπισιο παπάκι  ;D ;D ;D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου