Προς το περιεχόμενο

Mac mini ή Mac book για μίξη ήχου?


NEXT IN LINE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κλειστό hardware - κλειστό software λήξις.... δημοκρατικές διαδικασίες και οτιδήποτε άλλο είναι ακαδημαϊσμοί, οκ? Έτσι για να εξηγούμαστε...  ::) ::) :P ;D

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 284
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

κλειστό hardware - κλειστό software λήξις.... δημοκρατικές διαδικασίες και οτιδήποτε άλλο είναι ακαδημαϊσμοί, οκ? Έτσι για να εξηγούμαστε...  ::) ::) :P ;D

Και ευτυχώς που η ΙΒΜ έβγαλε τα 400άρια γιατί με την παραπάνω λογική, παραλίγο να το κλείσει το μαγαζί στα (τέλη) 80s  ;)

 

τα 30ετίας να δείς....Αυτή η Lisa, πουλήθηκε 15.000$

Έψαχνα να δείξω στα παιδιά μου ένα floppy 5,25 και δεν έβρισκα πουθενά.

(Και να σκεφτείς ότι είχα και 8άρια από έναν ΙΒΜ s/38).

Γυναίκες και η καθαριότητά τους που να πάρει.....

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κλειστό hardware - κλειστό software λήξις....

όχι θα βάζει χέρι ο κάθε άσχετος! ;D ;D

 

Γυναίκες και η καθαριότητά τους που να πάρει.....

Εμένα, δεν τολμάει να κατέβει στο άντρο μου ;D

macse_1986.jpg

έχω και 6-7 δισκέτες που είναι το Photoshop1 που κάποια εποχή έκανα το λάθος να βάλω σε αυτό το μηχάνημα ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ευτυχώς που η ΙΒΜ έβγαλε τα 400άρια γιατί με την παραπάνω λογική, παραλίγο να το κλείσει το μαγαζί στα (τέλη) 80s  ;)

 

δυστυχώς όμως επέζησε γμτ... Ελπίζω τώρα με τα 8άρια να μην βγαίνουν μπλε οθόνες στους IBM compatibles... Aς αλλάξουν χρώμα τουλάχιστον... Πράσινες οθόνες πχ... Καλά αυτό το τμήμα marketing, έχει τεμπελιάσει τελευταία...  :P :P :P

 

Tέρμα οι κακίες, κάθε μηχάνημα αν σου κάνει την δουλειά σου και γνωρίζεις γιατί το αγόρασες, είναι μια χαρά... Επιλογές υπάρχουν για όλους... ;) ;)

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχώς όμως επέζησε γμτ... Ελπίζω τώρα με τα 8άρια να μην βγαίνουν μπλε οθόνες στους IBM compatibles... Aς αλλάξουν χρώμα τουλάχιστον... Πράσινες οθόνες πχ... Καλά αυτό το τμήμα marketing, έχει τεμπελιάσει τελευταία...  :P :P :P

Μπερδεύετε την ΙΒΜ με την Microsoft.  ;)

Παραμένει βέβαια παγκοσμίως η πρώτη εταιρεία σε αριθμό πατεντών ετησίως (πολλές από αυτές τις αφήνει και ανοικτές) αλλά η ΙΒΜ δεν ασχολείται καθόλου πλέον ούτε με consumer technology (PC, printers κλπ) και όπως το κόβω και γενικώς το hardware (ας όψεται το "εύκολο" χρήμα στους servers και ακόμα περισσότερο στο storage) δεν θα είναι στις προτεραιότητές της την επόμενη δεκαετία.

 

Το πράσινο (και το άμπερ), για όσους θυμούνται, έχουν κλείσει ως χρώματα στα PCs εδώ και πολύ καιρό. ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο θέμα OSX vs Win7/8, εκτός από το θέμα της σταθερότητας (όπου η Microsoft σκίζει πλέον) πρέπει να δούμε και το θέμα της διαχείρισης πόρων.

 

Η διαχείριση πόρων του Lion είναι η χειρότερη που έχω δει στη ζωή μου. Το ίδιο μηχάνημα που πετάει με Snow Leopard, είναι για πέταμα μόλις αναβαθμιστεί σε Lion. Τα ίδια διαβάζω στα φόρα και για το Mountain το οποίο δεν τόλμησα να δοκιμάσω.

 

Χρειάστηκε ένα SSD και μνήμη 16 GB ώστε ο  i7 iMac μου να μη σέρνεται, λόγω Lion. Βέβαια τώρα σπέρνει, αλλά θα έπρεπε να σπέρνει από τη μάνα του.

 

Για όλα αυτά φταίει η βαρύτατη... αρχιτεκτονική του Lion, που επιπλέον έχει και πολλά bugs (bags of bugs) για ένα λειτουργικό που ισχυρίζεται ότι είναι το καλύτερο στον κόσμο.

 

Επίσης το OSX έχει αρχίσει να γίνεται ένα πιο consumer λειτουργικό και αυτό συντελεί στην κάκιστη οργάνωση των επαγγελματικών εργασιών.Με πολλά προγράμματα ανοιχτά η διαχείριση παραθύρων του Finder είναι ώρες-ώρες εφιαλτική.

 

Κατά τα άλλα το Mac Pro είναι ακριβό αλλά είναι workstation και μην ξεχνάμε ότι τα workstation πάνε πάνω από 2.000 € όποια εταιρεία και αν διαλέξεις. Οι διαφορές Apple, HP και Dell σε επίπεδο workstation είναι πολύ πιο μικρές από ό,τι στο consumer segment και η ποιότητα κατασκευής του Mac Pro είναι απαράμιλλη. Όπως και του MacBook Pro. Δεν είναι τυχαίο το pro, είναι μηχανήματα δουλειάς.

 

Στον original poster δεν θα συνιστούσα το macmini εκτός αν έβαζε τη μέγιστη RAM και ένα SSD, αφαιρώντας όλα τα άλλα drive, για να βελτιώσει δραματικά επιδόσεις και προσδόκιμο ζωής. Αυτό αυξάνει το κόστος αφού θα στοίχιζε κανένα 400ρι ευρώ για 256GB SSD.

 

Πάντως το SSD είναι must πλέον για οποιοδήποτε μηχάνημα θέλει να είναι future-proof.

 

EDIT: Επίσης δεν θα συνιστούσα Mac παρά μόνο αν κάποιος θέλει Mac only εφαρμογές ή  hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπερδεύετε την ΙΒΜ με την Microsoft.  ;)

 

ε όχι δα....  ;)

 

Πάντως και η άλλη αγορά που λές, έχει μεγάλο ανταγωνισμό. Και στην δική μας την εταιρεία, οι τζίροι για servers και storage είναι ανεβασμένοι...

 

Παλιότερα αν θυμάμαι καλά, στον τραπεζικό χώρο ειδικά (που ξέρω ότι γνωρίζεις) η IBM είχε μεγάλο μέρος της πίτας.. Σήμερα πραγματικά δεν γνωρίζω πως πηγαίνει.

 

 

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

EDIT: Επίσης δεν θα συνιστούσα Mac παρά μόνο αν κάποιος θέλει Mac only εφαρμογές ή  hardware.

Πραγματικά...αυτό απορώ, γιατί πρέπει να γραφεται και όχι αυτόματα να εννοείται... :P

 

ΥΓ. Δεν το λέω για τον sfaku...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με το σύνολο των διαπιστώσεων του sfaku, αλλά η δική μου εμπειρία έχει ως εξής: εδώ και πέντε μήνες τρέχω το λειτουργικό σύστημα του υπολογιστή μου (και το σύνολο των εφαρμογών) από ένα φορητό δίσκο USB της Seagate.

 

Φυσικά, έχω Mac. Με τα Windows δεν είναι εφικτό αυτό που έγραψα.

 

Έχω τρία διαφορετικά Μακ, και τα μπουτάρω και τα τρέχω και τα τρία με τον ίδιο φορητό δίσκο. Και δεν έχει καμία σημασία, διότι κάθε ένα (απ' ότι φαίνεται) αποθηκεύει στο δίσκο το δικό του "προφιλ", και αν είμαι στο μηχάνημα Α, έχω κάποιες συγκεκριμένες ρυθμίσεις δικτύου, κάποιο συγκεκριμένο ποντίκι, κάποια συγκεκριμένη ένταση ήχου κλπ, οπότε όταν πηγαίνω στο μηχάνημα Β, έχω άλλο δίκτυο, ποντίκι κλπ ... και δεν έχει καμία σημασία.

 

Από αυτό το δίσκο έχω τρέξει (και απεγκαταστήσει) δοκιμαστικές εκδόσεις του Ableton Live, των προγραμμάτων της Adobe και διαφόρων άλλων μικρότερων.

 

Σε αυτό το δίσκο ακούω μουσική και βλέπω βιντεάκια καθώς και μία HD ταινία, ντοκυμανταιρ που μου έδωσε ένας φίλος.

 

Τα δύο Mac μου είναι περυσινά Mac Mini και ένα προπέρσινο iMac.

 

Ο λόγος που ξεκίνησα αυτό το περίεργο κουσούρι, ήταν ακριβώς διότι ήθελα να βάλω SSD δίσκους στα iMac μου (ψιλο-εγχειρησούλα), οπότε είχα μεταφέρει το λειτουργικό και τα data μου σε αυτό το φορητό δίσκο - αν δεν το πιάσατε, έκανα ένα copy στο φορητό, αφαίρεσα τον εξωτερικό και ... δεν είχε σημασία.

 

Συμπληρωματικά :

 

α) τα Windows 8 υπάρχουν εδώ και ένα μήνα περίπου, όχι περισσότερο. Είναι το πρώτο λειτουργικό που συνάντησα στη ζωή μου και έκατσα απέναντι στην οθόνη και δεν είχα την παραμικρή ιδέα τι έπρεπε να κάνω (ειλικρινά, δεν το έχω ξαναπάθει ποτέ). Όποιος βάλει Windows 8 και δεν με θυμηθεί, μπράβο του.

 

β) το Mountain Lion δεν είναι χειρότερο από το Lion, όσον αφορά τα στοιχεία που έθιξε ο sfaku.

 

γ) τα Mac παραμένουν τα μόνα μηχανήματα που σε συνδυασμό με το λειτουργικό τους μπορούν να δώσουν χαμηλό (έως ανύπαρκτο) latency στην ενσωματωμένη κάρτα ήχου τους και συνεπώς να είναι χρήσιμα από την πρώτη στιγμή για ... noizοδουλειές χωρίς την ανάγκη έκτακτων επενδύσεων.

 

 

Αυτά.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιότερα αν θυμάμαι καλά, στον τραπεζικό χώρο ειδικά (που ξέρω ότι γνωρίζεις) η IBM είχε μεγάλο μέρος της πίτας.. Σήμερα πραγματικά δεν γνωρίζω πως πηγαίνει.

Όχι στον βαθμό παρελθόντων ετών αλλά σίγουρα (για διάφορους λόγους που δεν είναι του παρόντος), από ότι λένε (καθότι εγώ δεν γνωρίζω  ::)) συνεχίζει να έχει το μεγαλύτερο μερίδιο της αγοράς.

 

Πραγματικά...αυτό απορώ, γιατί πρέπει να γραφεται και όχι αυτόματα να εννοείται... :P

Ήταν στο πρώτο μου post.

 

Συμφωνώ με το σύνολο των διαπιστώσεων του sfaku, αλλά η δική μου εμπειρία έχει ως εξής: εδώ και πέντε μήνες τρέχω το λειτουργικό σύστημα του υπολογιστή μου (και το σύνολο των εφαρμογών) από ένα φορητό δίσκο USB της Seagate.

Very interesting !

 

α) τα Windows 8 υπάρχουν εδώ και ένα μήνα περίπου, όχι περισσότερο. Είναι το πρώτο λειτουργικό που συνάντησα στη ζωή μου και έκατσα απέναντι στην οθόνη και δεν είχα την παραμικρή ιδέα τι έπρεπε να κάνω (ειλικρινά, δεν το έχω ξαναπάθει ποτέ). Όποιος βάλει Windows 8 και δεν με θυμηθεί, μπράβο του.

Ου γαρ έρχεται μόνον.....  ;)

Εγώ το έχω πάθει στα περισσότερα τη πρώτη φορά.

Το βραβείο πάει στο CP/M αλλά και με το VI editor στο Unix ως complete & utter νούμπης.

Δεν έχω δουλέψει τα 8άρια ακόμα αν και μας δώθηκε άδεια για review.

Όταν έχω χρόνο και διάθεση.

Αργώ δηλαδή... ;D

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου