Προς το περιεχόμενο

Νέα ιδιοκατασκευή - Φωτορεπορτάζ


argytar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το οποιο μπορει να κολληθει κ οχι να βιδωθει!

 

Τότε θα πρέπει να πλανίσω τη μισή και να κολλήσω 8χιλιοστά καπακάκι και να το ξανασκάψω οπότε θα είναι και μισή thinline. Ετσι τις έκανα παλιά φέρναν το σώμα στα 36χιλιοστά σκάβανε και μετά καπάκι στο πίσω μέρος 8 χιλιοστά περίπου πάχος.... Θα δείξει , δε λέω ότι δεν το σκέφτηκα αλλά δεν είχε περισσέψει αρκετό καπάκι , όταν φτιάξω όμως και την άλλη thinline κάτι μπορεί να γίνει θα το έχω στο νου...

 

Σ' άλλους βέβαια μπορεί να αρέσει και αυτό το λουκ ;)

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Την ειδα, ακουσα και το κλιπακι.

Φιλε ΤΑ ΣΠΑΕΙ ΛΕΜΕ !

Μεγειες και καλοπαιχτη και παντα τετοια !!!

 

YΓ: Τι κριμα που εισαι Σαλονικα... να αναλαμβανες και ενα δικο μου

μικρο projectακι....  :'(

 

YΓ2: Τι μαγνητες ειπες οτι εβαλες;

Ευχαριστώ παίχτη!

 

Tone Rider Rock song είναι οι μαγνήτες !! Ό,τι θες για το προτζεκτάκι ρώτα, αν και εφόσον μπορώ να βοηθήσω!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παίχτη!

 

Tone Rider Rock song είναι οι μαγνήτες !! Ό,τι θες για το προτζεκτάκι ρώτα, αν και εφόσον μπορώ να βοηθήσω!

 

Ειδες τελικα οι Tone Rider; οπου τους εχω βαλει δεν εχω μετανοιωσει !

Σε ευχαριστω για την προθυμια, εντος των ημερων θα σε ενοχλησω με pm.

Και παλι καλοπαιχτη φιλε μου !

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ ότι βλέπω έχασα το χθεσινο σημερινό πανηγύρι οπότε τώρα τι να πώ τα είπαν άλλοι!

To contour στο rest arm σε άψογα Ελληνικά θα το προτιμούσα και γώ λίγο πιο στρογγυλεμένο.

Επίσης ξύλινο το πίσω καπάκι.

Τελικά σε σώμα  ash ότι μαγνήτη και να βάλεις, μονό διπλό τρίδιπλο, θα βγάλει strat ήχο σκαστό και πριμαριστό  :D

Ωραία τα κόλπα που κάνεις για να αφαιρέσεις το βάρος δύο ώρες στη σκηνή με βαρύ κούτσουρο δε λέει,τελικα κατάφερες να κάνεις μια καστομια στα δικά σου μέτρα όπως τη θές και με τον ήχο που θέλεις και το κυριότερο έχεις τη δυνατότητα να τη δοκιμάζεις σε live και να τη διορθώνεις μέχρι το επόμενο!!!

 

Με το καλό να τη λουστράρεις -δεν κατάλαβα αυτό το λούστρο που φαίνεται τώρα τι είναι.

Μπράβο και έλεγα και γώ τι κάνει ο Αργύρης άφαντος τόσο καιρό :D

 

Το κολπο με το PRS headstock χαμηλή γωνία το έχω κάνει και γω πολύ παλια και με κράζαν όλοι, τι έχεις κάνει εδώ δεν πατάει καλά η χορδή κλπ έλα να την ακούσεις, συνεχίζει να ειναι η κιθάρα με τον καλύτερο ήχο ανέκδοτη θα τη παρουσιάσω..κάποτε ;D

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδες τελικα οι Tone Rider; οπου τους εχω βαλει δεν εχω μετανοιωσει !

Σε ευχαριστω για την προθυμια, εντος των ημερων θα σε ενοχλησω με pm.

Και παλι καλοπαιχτη φιλε μου !

 

Έχοντας δοκιμάσει μόνο τους humbuckers μπορώ να πω ότι είναι αξιοπρεπέστατοι μαγνήτες και αν αναλογιστείς και την τιμή τους υπερευκαιρία! (εγώ πήρα και τους δύο μαζί 50 ευρώ από τις αγγελίες!)

 

μπραβο ρε φιλε.

μου αρεσει και σε ηχο και σε ομορφια.

καλοπαιχτη

 

Στέλιο σ' ευχαριστώ πολύ ,χαίρομαι πολύ που σου άρεσε!  :) :)

 

Ωραία μου ακούστηκε κι εμένα argytar! Μπράβο!  :)

 

Πολυ ωραιος ηχος! Χιλια μπραβο!

 

Παίδες χίλια θενξ!!  ;D ;D ;D

 

Απ ότι βλέπω έχασα το χθεσινο σημερινό πανηγύρι οπότε τώρα τι να πώ τα είπαν άλλοι!

To contour στο rest arm σε άψογα Ελληνικά θα το προτιμούσα και γώ λίγο πιο στρογγυλεμένο.

Επίσης ξύλινο το πίσω καπάκι.

Τελικά σε σώμα  ash ότι μαγνήτη και να βάλεις, μονό διπλό τρίδιπλο, θα βγάλει strat ήχο σκαστό και πριμαριστό  :D

Ωραία τα κόλπα που κάνεις για να αφαιρέσεις το βάρος δύο ώρες στη σκηνή με βαρύ κούτσουρο δε λέει,τελικα κατάφερες να κάνεις μια καστομια στα δικά σου μέτρα όπως τη θές και με τον ήχο που θέλεις και το κυριότερο έχεις τη δυνατότητα να τη δοκιμάζεις σε live και να τη διορθώνεις μέχρι το επόμενο!!!

 

Με το καλό να τη λουστράρεις -δεν κατάλαβα αυτό το λούστρο που φαίνεται τώρα τι είναι.

Μπράβο και έλεγα και γώ τι κάνει ο Αργύρης άφαντος τόσο καιρό :D

 

Το κολπο με το PRS headstock χαμηλή γωνία το έχω κάνει και γω πολύ παλια και με κράζαν όλοι, τι έχεις κάνει εδώ δεν πατάει καλά η χορδή κλπ έλα να την ακούσεις, συνεχίζει να ειναι η κιθάρα με τον καλύτερο ήχο ανέκδοτη θα τη παρουσιάσω..κάποτε ;D

 

Να 'σαι καλά μάστορα!  ;D ;D

Και γω αυτό σκεφτόμουν ότι η κιθάρα έχει ένα στρατ feel με ωραία σκαστά καθαρα αλλά το πλεονέκτημα είναι ότι γκαζώνει ωραία στην ανηφόρα όταν της βάλεις διστόρσια!!

 

;D ;D ;D

 

Ουσιαστικά μια στρατ είναι με αρκετά tweaks. Θα έλεγα και το scale είναι που παίζει πολύ ρόλο! Μου άρεσε επίσης το ότι οι μαγνήτες δεν 'θάμπωναν' αν και τον νεκ τον θέλω πιο σιροπιαστό το οποίο το καταφέρνω με παραπάνω distortion.

Έχει επίσης αρκετό output τον ενισχυτή που βάζω κάθε φορά έβαλα και τώρα αλλά το drive άρπαξε για τα καλά!

 

Όσον αφορά στη μειωμένη γωνία κάτι δεν ήξερε ο PRS ?? Συνδύασε πολλά πράματα. Ήθελε ομορφιά straight string pull (α λα φέντερ) και κλίση (αλα γιβσον) και κατάφερε να μειώσει τη γωνία τις τριβές με το νατ και τα υπόλοιπα τα κανόνισαν τα λοκ κλειδιά.

Δεν μου χάνει κούρδισμα και με τόσο φτηνά (και από ό,τι φαίνεται ΚΑΛΑ) υλικά δεν το περίμενα. Λέω θα ρθει το τρέμολο και θα έιναι τραγωδία - καμία σχέση . Για τα ΕΖ λοκ ήξερα και παλιότερα έχω βάλει στην Εσπεράνζα και στην Αφροδίτη του Οδυσσέως(έρχεται).

 

Πρέπει να ακούσω αυτή την ανέκδοτη που λες. Αν κατεβώ Αθήνα σε λίγες βδομάδες είναι ευκαιρία! Την είχες αβαταρ κάποτε σωστά??

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταπληκτικη δουλεια φαινεται! (κ ακουγεται!)

 

Να ρωτησω εγω κατι; Απ'τις φωτο φαινεται σαν η ταστιερα να μην εχει καθολου radius, παρα μονο τα ταστα. Ισχυει;

 

Επισης εχω περιεργεια για το συνολικο κοστος (οσα φοραει πανω της, οχι αυτα που εβγαλες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταπληκτικη δουλεια φαινεται! (κ ακουγεται!)

 

Να ρωτησω εγω κατι; Απ'τις φωτο φαινεται σαν η ταστιερα να μην εχει καθολου radius, παρα μονο τα ταστα. Ισχυει;

 

Επισης εχω περιεργεια για το συνολικο κοστος (οσα φοραει πανω της, οχι αυτα που εβγαλες).

 

Καλημέρα!  :D

 

Απλά δεν έβαλα φωτοζ με το ράδιους τελειωμένο , αλλά έχω φωτό που δημιουργώ το ράντιους. Έχει λοιπόν ράντιους η ταστιέρα και είναι 12"

 

Τι εννοείς αυτά που έβγαλα?? Το κόστος των εργατοωρών της κατασκευής?? Δεν την πούλησα, για μένα είναι η κιθάρα.

 

220 ευρώ περίπου κοστίζουν μόνο τα υλικά και βάζω μέσα και τα ξύλα και τα τάστα κλπ αλλά πχ τους μαγνήτες τους πήρα 50 αντί για 90 οπότε μπορεί να έβγαινε και 260....

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου