Προς το περιεχόμενο

Απάτη απο τον Pedro?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

hwept, τι ακριβώς από το "Δεν έδωσα τπτ πάντως και ούτε πρόκειται..." που έγραφα πιο πάνω δεν κατάλαβες και μου λες να δώσω στοιχεία για να την πάθω? Και που το είδες το ξύσιμο στη γκλιτσα του τσοπάνη? Οτι μου γινε αντιληπτό πως πρόκειται για απάτη, πιστεύω το αναφέρω σαφέστατα.... Επειδή ξαναναφέρομαι  στο πόσο εύκολα μπορεί να την πατήσει κανείς, όταν ο  επίδοξος απατεώνας ζητάει στοιχεία σαν αυτά που ανέφερα, , δεν σημαίνει οτι ξύνομαι στη γκλίτσα. Λίγο στοιχειώδη ευγένεια δεν βλάπτει. Και ας μην αναφερθώ στην ηλιθιότητα που γράφεις για τον Έλληνα... Έλεος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ πάλι βλέπω το θέμα εντελώς παράλογα: θα έβαζα σε μεγάλη κόκκινη γραμματοσειρά  (η οποία δεν θα μου στοίχιζε ΤΙΠΟΤΕ σε κόστος ή χρόνο ή κόπο ή ο,τιδήποτε άλλο!) το πολύ πιο συγκεκριμένο μήνυμα:

------------------------------------------------------------------

ΑΠΕΦΥΓΕ ξενόγλωσσους που ζητούν αποστολή στη Νιγηρία ή άλλη αφρικανική χώρα.

 

ΑΠΕΦΥΓΕ όσους προτίθενται να πληρώσουν περισσότερα από όσα ζητάς.

 

ΑΠΕΦΥΓΕ ξενόγλωσσους που δεν ρωτούν τίποτε για το αντικείμενο ή ούτε καν το αναφέρουν στο μήνυμά τους.

 

Οι παραπάνω περιπτώσεις σχεδόν πάντα είναι ΑΠΑΤΗ.

------------------------------------------------------------------

 

....και κάτι μου λέει πως η παραπάνω τακτική θα οδηγούσε σε μείωση των θυμάτων απάτης αλλά και των μηνυμάτων όπως αυτό που ξεκίνησε το νήμα.

 

...but that's just me.   :)

 

Νομιζω τα καλυπτει όλα ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και ας μην αναφερθώ στην ηλιθιότητα που γράφεις για τον Έλληνα... Έλεος...

 

Χωρίς να θέλω να κάνω τον συνήγορο του αγαπητού hwept, στο παρελθόν είχαν υπάρξει κάνα δύο περιπτώσεις που πήγαιναν για... Νόμπελ  ;)

 

«μου έστειλε ένα mail ο κ. Τουμπουζίτσου και θέλει την κιθάρα μου...»

Μάστορα άστο είναι μούφα...

«Ναι αλλά μου δίνει περισσότερα από αυτά που ζητάω και μήπως να το δω;»

Είναι μούφα λέμε...

«Λέτε; Γιατί αυτός μένει στον Καναδά...»

Μούφα...

«Αλλά με έχει παραξενέψει λίγο που θέλει να στείλω την κιθάρα στο Ουγκαντούγκου στην Νιγηρία, στην κόρη του...»

 

Εεεε,  στείλε τη ρε μεγάλε...  ;D ;D ;D ;D

 

Αυτά έχουν συμβεί στο παρελθόν, οπότε καταλαβαίνεις φίλε Νεφελίμ ότι έχουν υπάρξει περιπτώσεις που εμπίπτουν στον χαρακτηρισμό του hwept.   

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεος ρε Nephelim είσαι ?

Κι εμένα μου την σπάει ο τρόπος σου, ζητάς βοήθεια, απαιτείς διάφορα και πρέπει να συμμορφωθούν όλοι στα δικά σου στανταρτς.

ΟΥΦ πια διαβασε και κανένα παλιό άρθρο που ζητάς παξιμαδάκι βρεμμένο.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεος ρε Nephelim είσαι ?

Κι εμένα μου την σπάει ο τρόπος σου, ζητάς βοήθεια, απαιτείς διάφορα και πρέπει να συμμορφωθούν όλοι στα δικά σου στανταρτς.

ΟΥΦ πια διαβασε και κανένα παλιό άρθρο που ζητάς παξιμαδάκι βρεμμένο.

 

Εγω θα παρω το μερος του νεφιλιμ. Δεν εθεσε κανενα στανταρ, πέρα από κάποια ευγένεια.

 

Οσο και να'μαι υπερ της χαλαρότητας σε ενα φόρουμ (πχ να λεω "γεια σου ρε μλκ" σε εναν ανθρωπο που δεν εχω δει ποτε και δεν ξερω καν το μικρο του ονομα), όταν ο άλλος σου δείχνει ότι ενοχλείται, πρέπει να το σεβαστεις.

 

Ο συγκεκριμένος χρήστης, με το δίκιο του ζήτησε κάποια ευγένεια, αφού κάποιοι ήταν αποτομοι (ισως «χαλαροί» και buddies για τους ιδιους, δεν εχει σημασία).

 

Για το βρεγμένο παξιμάδι, είναι λίγο αδικη κατηγορια, γιατι θα μπορουσε να ταιριαξει στο 90% των threads που ανοιγουν :P

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεος ρε Nephelim είσαι ?

Κι εμένα μου την σπάει ο τρόπος σου, ζητάς βοήθεια, απαιτείς διάφορα και πρέπει να συμμορφωθούν όλοι στα δικά σου στανταρτς.

ΟΥΦ πια διαβασε και κανένα παλιό άρθρο που ζητάς παξιμαδάκι βρεμμένο.

 

Κάποιος ξύπνησε πολύ στραβά σήμερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεος ρε Nephelim είσαι ?

Κι εμένα μου την σπάει ο τρόπος σου, ζητάς βοήθεια, απαιτείς διάφορα και πρέπει να συμμορφωθούν όλοι στα δικά σου στανταρτς.

ΟΥΦ πια διαβασε και κανένα παλιό άρθρο που ζητάς παξιμαδάκι βρεμμένο.

 

 

Τι ακριβώς στην έσπασε μπορείς να μ το υποδείξεις? Και αν στέκει, θα παραδεχτώ ότι κάπου κάτι είπα λάθος ή με λάθος τρόπο. Και το ΟΥΦ πια, που ξεφωνίζεις γεμάτος αγανάκτηση στο τέλος του μηνύματός σου προφανώς υποδηλώνει οτι δήθεν σε κούρασα με την αφελή ηλίθια ερώτησή μου. Δεν σε ανάγκασα να την διαβάσεις, δεν σε ανάγκασα να απαντήσεις. Όταν σε προηγούμενο μήνυμά μου ανέφερα ότι δεν πρόκειται να δώσω στοιχεία στον συγκεκριμένο απατεώνα, καθισταται σαφές ότι έχω πάρει την απάντησή μου και το θέμα τελειώνει εκεί. Τι το συνεχίζεις και μάλιστα με τόσο επιθετικότητα, δε μπορώ να καταλάβω. Δεν θα εκπλαγώ αν θα σε ξανασυναντήσω σε άλλο θέμα από άλλο συμφορουμίτη, πάλι θιγμένο από το πουθενά και να τα χώνεις. Thanx για τις απαντήσεις σε όλους και για το άσμα του Superfunk  : P . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, να σας πώ και εγώ την εμπειρία μου από τον Pedro (παρεπιπτόντως ξαναέστειλε μηνύματα αυτη την εβδομάδα, σε ΟΛΕΣ τις αγγελίες μου!). Από το πρώτο mail φάνηκε ξεκάθαρα πως είναι απάτη. Αυτά με κόρες και εκπλήξεις και είμαι στα πέλαγα αλλά δεν παραλείπω να κοιτάζω το Noiz (εδώ δε μπορεί να γράψει αγγλικά που σ..@ κατάλαβε τα Ελληνικά?) βγάζουν μάτι. Εψαξα και στο paypal και βεβαιώθηκα πως δεν έχει λογαριασμό στο email του.

 

Παρόλα αυτά επειδή είχα περιέργεια να δώ που θα το πάει η απάτη, πώς δηλαδή θα προσπαθήσει να μου φάει τα λεφτά αντάλλαξα μερικά mail μαζί του, του έγραψα πως θα του στείλω επίσημο money request μέσω PayPal και τελικά μετά από κάμποσα πήγαινε-έλα (δεν δούλευε η περιορισμένη πρόσβασή του στο κουβεντολόι αυτό φαίνεται!) μου έσκασε το μυστικό πως η Μεταφορική Εταιρεία που θα έρθει από το σπίτι μου να παραλάβει το item επιθυμεί να πληρωθεί μόνο με "money gram" και καθώς στους ωκεανούς και τα κύμματα δεν μπρορεί να το στείλει, με παρακάλεσε να πληρώσω 350€ στην εταιρεία και να το προσθέσω στην αξία του οργάνου ώστε να μου τα πληρώσει στο PayPal όλα. Του απάντησα πως η Μεταφορική του είναι απατεώνες και πως εγώ με 50€ του το στέλνω στο σπίτι τζι-τζι, οπότε και εξηφανίσθη! Αυτά. Νάναι καλά ο άνθρωπος, για μιά βδομάδα έριξα πολύ γέλιο! Συμπέρασμα: "Αγοραστής από τον τόπο σου και ας είναι και με έκπτωση". Καλό ΣΚ σε όλους.

It ain't over till it's over.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Χαρά στο κουράγιο σου microvios!

 

Να λοιπόν πως εξελίσσεται η διαδικασία της απάτης για όσους θέλουν και λεπτομέρειες.

 

Πάντως για όσους ακόμα ψάχνονται μάθετε το εξής:

 

Κάθε εβδομάδα σβήνουμε τον χρήστη "Pedro" που γράφεται με ψεύτικο mail και αμέσως στέλνει 200 - 250 μηνύματα (τα οποία και σβήνουμε σχεδόν άμεσα) σε όσους προλάβει πριν αποκλειστεί, με το ίδιο κείμενο.

 

Πάντα θα βρεθεί κάποιος που θα του απαντήσει. Όπως εδώ π.χ.

 

Μην Τσιμπάτε σαν ψάρια! Το κείμενο βρωμάει απο μακριά...

 

Υπάρχουν και ντόπιοι απατεώνες φυσικά. Κάποιος πουλάει σε εξευτελιστική τιμή κάτι αλλά ζητάει τα λεφτά να του σταλούν άμεσα κάπου σε άλλη πόλη και αυτός ΘΑ το στείλει το αντικείμενο. Και δεν το στέλνει ποτέ.

 

Μη στέλνετε χρήματα τραπεζικώς αν δεν είστε πολύ σίγουροι με κάποιο τρόπο.

Μη στέλνετε επίσης όργανα χωρίς αντικαταβολή.

 

Εν ολίγοις αν η συναλλαγή είναι σε απόσταση... ΜΟΝΟ ΑΝΤΙΚΑΤΑΒΟΛΗ το παρε-δώσε.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άστο...Μερικοί, μάλιστα, για να 'το παίξουν' ότι είναι από Ελλάδα, χρησιμοποιούν google μετάφραση ! Τα αποτελέσματα είναι πανηγυρικά, όπως ''Γεια σου, είναι αυτή η διαφήμιση εξακολουθεί να ισχύει;'' !!!!!!!! Πολύ γέλιο λέμε !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου