Προς το περιεχόμενο

Ποιών 3 album τη δημιουργία θα παρακολουθούσατε;


raf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο ροκ

 

1)Dark Side of the Moon

2)ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ αλμπουμ των queen,ο mercury για μενα ειναι η μεγαλυτερο μουσικη ιδιοφυι του 20ου αιωνα

3)Σε οποιοδηποτε αλμπουμ του Sting

 

Metal

1)Master of Puppets

2)Number of the beast

3)Whitesnake 1987

 

Εγχωρια

1)Σταυρος του Νοτου

2)Διαιρεση-Παπακωνσταντινου

3)Η ζωη μου ολη-Στελιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 115
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν θα διαφωνήσω ότι έχει ενδιαφέρον να βλέπεις ντοκιμαντέρ με making of, να μαθαίνεις τεχνικές κλπ, το έχω κάνει κι εγώ.

 

Αλλά εδώ ρωτήθηκε κάτι συγκεκριμένο. Ποια (λίγα) άλμπουμ θεωρούμε τόσο σημαντικά που θα θέλαμε να δούμε την παραγωγή τους από κοντά.

 

Στο θέμα της παραγωγής υπάρχουν δύο σχολές. Κάποιοι τη θεωρούν αυτοτελή διαδικασία και ενδιαφέρονται να μαθαίνουν τεχνικές και μεθοδολογίες. Εγώ πάλι ανήκω στη (μειοψηφούσα) σχολή που λέει ότι η παραγωγή διαπλέκεται με την καλλιτεχνική αξία του αποτελέσματος και είναι δύσκολο να αφαιρεθεί χειρουργικά, σαν κάτι μεμονωμένο.

 

Υπάρχει το ένα άκρο: υπέροχα περιτυλίγματα (βλέπε τις παραγωγές του Τζάστιν Τίμπερλεϊκ πχ, από τις καλύτερες που έχω ακούσει) για υπέροχο αέρα κοπανιστό.

 

Και το άλλο άκρο: ανυπαρξία παραγωγής για πολύ καλό υλικό (ειδικά στην εποχή του lo-fi).

 

Υπάρχουν και ενδιάμεσες θέσεις, δεν είναι άσπρο μαύρο, απλώς εγώ θέτω σαν προϋπόθεση να με εκφράζει το περιεχόμενο. Για αυτό και στην ερώτηση του op δεν μπορώ παρά να βάλω άλμπουμ που με εκφράζουν, που άλλαξαν τη ζωή μου και που η μεθοδολογία της παραγωγής τους έχει για μένα τεράστια καλλιτεχνική αξία.  ;)

 

συμφωνώ sfaku, τώρα σε πιάνω, σόρρυ για το μπέρδεμα (κοιμόμουν και όρθιος χθες!):)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι περί καλλιτεχνικής αξίας ο λόγος, ή τουλάχιστον έρχεται δεύτερη. Το θέμα είναι για δίσκους που θες να παρακολουθήσεις μερικές... κοσμικές δυνάμεις να αλληλεπιδρούν (πολλές φορές με μεγάλη ένταση), να συμπράττουν και τελικά να περνούν στην αιωνιότητα στιγμές σπάνιας έμπνευσης, όπως και το πώς έγινε αυτό από τεχνική άποψη. Εγώ πχ. έχω στο μυαλό μου αρκετά άλμπουμ που θεωρώ κορυφαία, που όμως δεν με απασχολεί καθόλου να μπω "κάτω απ'το καπώ" τους.

+1000

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να πατρονάρω κανέναν βέβαια, έχω την εντύπωση ότι πολλοί συμφορουμίτες γράφουν για τα άλμπουμ που τους αρέσουν και όχι σε σε ποιες ηχογραφήσεις θα θέλαν να ήταν παρόντες / παρούσες.

Και οχι μονο στην ηχογραφηση, αλλα και ολη την προεργασια.

Απο τη στιγμη της συνθεσης μουσικης και στιχων, προβες, αλλαγες, demo, μεχρι ευρεση πορων για την παραγωγη, συμβολαια, ηχογραφηση, μιξη, προωθηση κλπ

 

Ρε ονειρευτείτε λίγο, τζάμπα είναι.  ;D

+1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)οτιδηποτε απο RUSH

2)οτιδηποτε απο PANTERA

3)οτιδηποτε απο RACER X (Paul gilbert γενικα, ο τυπος ειναι απιστευτο νουμερο! )

 

θα εβαζα καμια 10αρια ακομα, αλλα ο τιτλος θελει 3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολα τα πράγματα αλλά για πάμε:

 

BlackSabbath.jpeg69714.gifIron-Maiden-Seventh-Son-Of-A-Seventh-Son.jpg

 

Το Sabbath γιατί... πρέπει να το εξηγήσω κιόλας;

 

Το Rust in Piece γιατί... τελικά μερικά διαμάντια για να δημιουργηθούν εκτός από πολύ πίεση θέλουν και πολλά ντραγκς.

 

Το Seventh Son απλά γιατί...

 

Today is born the seventh one

Born of woman the seventh son

And he in turn of a seventh son

He has the power to heal

He has the gift of the second sight

He is the chosen one

So it shall be written

So it shall be done

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου