Προς το περιεχόμενο

Ζείτε εντός ή εκτός Ελλάδας;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

και στην τελικη τι να τα κανεις τα λεφτα αν περνας σκατα;

 

οντως σκατα περνανε,μεσα στη δυστυχια...

 

http://edition.cnn.com/2013/09/09/business/earth-institute-world-happiness-rankings/index.html

 

εντος γιατι τετοια θαλασσα & ηλιο δεν εχει εξω

 

εχεις απολυτο δικιο μονο στην Ελλαδα υπαρχει ηλιος και θαλασσα,ΠΟΥΘΕΝΑ αλλου.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 299
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

εχεις απολυτο δικιο μονο στην Ελλαδα υπαρχει ηλιος και θαλασσα,ΠΟΥΘΕΝΑ αλλου.

 

Το θεμα ειναι οτι οπου υπαρχει ηλιος και θαλασσα υπαρχει και ανεργια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι οπου υπαρχει ηλιος και θαλασσα υπαρχει και ανεργια.

 

το θεμα ειναι οτι το 90% των Ελληνων πασχουν απο αυτο (οσον αφορα στο ποσο ομορφη και...ευτυχισμενη ειναι η χωρα τους....και το ποσο ...χαλια ειναι ΟΛΕΣ οι αλλες...)

 

en.wikipedia.org/wiki/Illusion

 

;D

 

βεβαια υπαρχουν και χειροτερα....ειχα γνωρισει εναν Σουδανο στο πανεπιστημιο στις ΗΠΑ που διερυγνυε τα ιματια του λεγοντας οτι σαν το ΣΟΥΔΑΝ δεν εχει αλλου (ειναι τελικα χαρακτηριστικο ολων των κατοικων του ΤΡΙΤΟΥ κοσμου το illusion δεν εξηγειται αλλοιως... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οντως σκατα περνανε,μεσα στη δυστυχια...

 

http://edition.cnn.com/2013/09/09/business/earth-institute-world-happiness-rankings/index.html

Ρε συ Νίκο, αφήνοντας στην άκρη τα περί "ζήτω η Ελλάδα" τα "το πιο όμορφο μέρος στον κόσμο" και λοιπές υπερβολές, σοβαρά τώρα;

Καλά τις υπόλοιπες, με xanax και αλκοόλ το καταπίνω αλλά Σουηδία, Φινλανδία, Ισλανδία και Νορβηγία;

 

Σίριουσλι;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα ρωτας?.....το αρθρο τα λεει.... ;D

 

Παντως στη Νορβηγια που εμεινα 6 μηνες στα νιατα μου ηταν σουπερ,ωραιες γυναικες,φοβερη φυση και χαλαροι ,ηρεμοι ανθρωποι .....δεν ηταν καθολου ασχημα φαντασου τωρα που ειναι και η πλουσιοτερη χωρα του κοσμου πως θα ειναι....

 

Εξω απο την πλακα παντως συγκρινοντας τις χωρες που εχω ζησει για μεγαλο χρονικο διαστημα (Γερμανια και ΗΠΑ) με την Ελλαδα τοσο η ποιοτητα ζωης οσο και η φυσικη  ομορφια τους (αλλα και η αρχιτεκτονικη,η αισθητικη και η λειτουργικοτητα των πολεων τους) ειναι πολυ ανωτερες.

 

Στην Ελλαδα απλα μπορεις μπορουσες (πριν τελειωσουν τα δανεικα) να περνας πολυ καλα οντας "φτωχος"   (οντας αν εισαι φτωχος στις περισσοτερες δυτικες χωρες τον πινεις big time) ,τωρα που τελειωσε αυτο θα δουμε το ....ποσο "ωραια" ειναι.

 

Στο εξωτερικο τα ατομα εχουν γινει σχεδον ζομπι.ΟΧΙ ΟΛΑ.

Αλλα αισθανονται το ιδιο,κανουν τα ιδια πραγματα, εχουν γινει ατομα που

αναλωνονται στον μηχανιστικο εργασιακο τροπο ζωης. Εχουν μια περιεργη

αγαπη για τα χρηματα.

Τουλαχιστον στην ελλαδα εχει πολυ πιο ενδιαφεροντα προσωπα και νοοτροπιες.

 

It is called ΒΑΛΚΑΝΙΛΑ oντως πολυ ενδιαφερουσα αν εισαι ανθρωπολογος και ασχολεισαι με την ιστορια της ΚΑΦΡΙΛΑΣ...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω και 9 μηνες ζω εξω. Στο Μοναχο. Αμφιταλαντευομαι που κ που αλλα στο τελος παντα ειμαι χαρουμενος με την επιλογη μου. Αλλωστε,ποτε δεν ειναι δυσκολο να γυρισεις. Εφυγα γιατι εμεινα χωρις δουλεια. Και σταθερη αλλα και με τη μουσικη. Εδω εχω και δουλεια και μουσικη ικανοποιητικα αμοιβομενη. Και στο φιναλε ας κανουμε και μια αλλαγη ρε αδερφε.

Η Ελλαδα μου λειπει μεν,μα δε μπορουμε να τα εχουμε και ολα, παντως δυο βδομαδες που κατεβηκα ηταν αρκετες. Αν εφτιαχναν τα πραγματα τα γυρνουσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βεβαια υπαρχουν και χειροτερα....ειχα γνωρισει εναν Σουδανο στο πανεπιστημιο στις ΗΠΑ που διερυγνυε τα ιματια του λεγοντας οτι σαν το ΣΟΥΔΑΝ δεν εχει αλλου (ειναι τελικα χαρακτηριστικο ολων των κατοικων του ΤΡΙΤΟΥ κοσμου το illusion δεν εξηγειται αλλοιως... ;D)

 

Ετσι ειναι… οι χωρες του τριτου κοσμου που δεν μπορουν αν ειναι υπερηφανες για το παρον τους  και τα κατορθωματα τους  σαν συνολο, αλλα και ατομικα ο καθε ενας,   υπερηφανευονται για θαλασσες ουρανους βουνα, για ανθρωπους που ετυχε να ζησουν στον ιδιο τοπο 2500 χρονια πριν, και τα λοιπα. Ειναι θεμα μειονεξιας που νιωθει αυτος ο κοσμος…. και φθονου προς το καλυτερο και επιτυχημενο, αυτο  ειναι και ενα βασικο χαρακτηριστικο του νεο’’ελληνα’’ και των βαλκανιων γενικοτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε να πω και εγω τις εμπειριες μου συγκρινοντας το Βερολινο και την Αθηνα

 

Συνεχιζω να ζω και στις δυο πολεις,ναι Μαραθωνα επανεκτησα την οικια μου στο Berlin.. ;D, αλλα πλεον λογω δουλειας ειμαι στην Αθηνα 10 μηνες το χρονο και στο Βερολινο 2,oποτε ειμαι πλεον ξανα Αθηναιος... ;D

 

Τι μου λειπει απο το Βερολινο οταν ειμαι στην Αθηνα

 

1.οι πολυ πιο χαλαροι,χαμογελαστοι  και ευγενικοι ανθρωποι που δεν ασχολουνται μονο με τα ΛΕΦΤΑ,στην Αθηνα ολοι ,και μαζι και εγω,τρεχουν σαν τρελλοι για ενα κομματι ψωμι και τα λεφτα ειναι στη πρωτη γραμμη ολων των συζητησεων

 

2.το ΠΡΑΣΙΝΟ,μια πολη που το 80% ειναι παρκα ,ποταμια και δαση οπως το Βερολινο ειναι πολυ δυσκολο να μη σου λειπει.

 

3.Οι εξαιρετικες δημοσιες συγκοινωνιες,στο Βερολινο απλα δεν χρειαζεσαι αυτοκινητο.

 

4.το ΦΑΓΗΤΟ,στο Βερολινο εχεις στη διαθεση σου μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ γκαμα κουζινων,απο Γερμανικη και Εβραϊκη μεχρι Ελληνικη και Ταϋλανδεζικη σε πολυ φτηνες τιμες και εξαιρετικη ποιοτητα,στην Ελλαδα το φαϊ να και πολλες φορες εξαιρετικο ειναι ολο «μια απο τα ιδια»

 

5.Η ΜΠΥΡΑ..εκει απλα το Βερολινο δεν παιζεται

 

6.η ΝΥΧΤΕΡΙΝΗ ζωη,η Αθηνα ειναι απλα πεθαμενη ενω το Βερολινο ισως η πλεον ζωντανη πολη της Ευρωπης

 

7.ο ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ,οχι μονο τα μουσεια γιατι η Αθηνα εχει και αυτη εξαιρετικα μουσεια,αλλα η αισθηση οτι ζεις σε μια πολη που ο πολιτισμος σε ολες του τις εκφανσεις αποτελει ΖΩΝΤΑΝΟ μερος της ΖΩΗΣ,αυτο εχει ισως σχεση και με το γεγονος οτι ΔΕΝ ΖΟΥΝΕ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ...(βεβαια το εξαιρετικο ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ κρατος που εχουν τους επιτρεπει να μην εχουν αυτα τα αγχη)  

 

8.Η αισθηση της "αραχτης" πολης με ολο αυτον τον ΝΕΟ κοσμο να ειναι εξω στους δρομους,στα καφε και να ζει και να επικοινωνει με τον διπλανο του,γενικα μου λειπει αυτη η αισθηση της ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ που νοιωθει καποιος σε χωρες που εχουν περασει απο τον ΔΙΑΦΩΤΙΣΜΟ. ;D  

 

 

Τι μου λειπει (ή μάλλον τι μου ελειπε) απο την Αθηνα οταν ειμαι στο Βερολινο

 

1.η μυρωδια της την ΑΝΟΙΞΗ και τα καλοκαιρινα βραδια ....δεν υπαρχει πουθενα στον κοσμο αυτη η θεσπεσια μυρωδια

 

2.τα σουβλακια

 

3.οι φιλοι μου  

 

4.ο καιρος ( οντως οι 3 μηνες που κραταει ο βαρυς χειμωνας  και η υπερβολικη ζεστη το καλοκαιρι ειναι μερικες φορες ενοχλητικα στο Βερολινο)

 

Τι θα κανω ή  τι θα ΗΘΕΛΑ να κανω στο μελλον?

 

Δεδομενου οτι πλεον εχω παιδι πιστευω οτι η υπευθυνη κινηση απο μερους μου θα ηταν να μεγαλωσει σε μια χωρα που θα εχει καποιο εργασιακο μελλον αλλα και μεγαλυτερη ασφαλεια και παροχες απο το κρατος καθως και δραματικα καλυτερη ποιοτητα ζωης, παιδεια και υγεια.....οποτε η επιστροφη στο Βερολινο μου μοιαζει μονοδρομος..

 

Ιδωμεν.....

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι πολυ πιο χαλαροι,χαμογελαστοι  και ευγενικοι ανθρωποι που δεν ασχολουνται μονο με τα ΛΕΦΤΑ,στην Αθηνα ολοι ,και μαζι και εγω,τρεχουν σαν τρελλοι για ενα κομματι ψωμι και τα λεφτα ειναι στη πρωτη γραμμη ολων των συζητησεων

 

2.το ΠΡΑΣΙΝΟ,μια πολη που το 80% ειναι παρκα ,ποταμια και δαση οπως το Βερολινο ειναι πολυ δυσκολο να μη σου λειπει.

 

4.το ΦΑΓΗΤΟ,στο Βερολινο εχεις στη διαθεση σου μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ γκαμα κουζινων,απο Γερμανικη και Εβραϊκη μεχρι Ελληνικη και Ταϋλανδεζικη σε πολυ φτηνες τιμες και εξαιρετικη ποιοτητα,στην Ελλαδα το φαϊ να και πολλες φορες εξαιρετικο ειναι ολο «μια απο τα ιδια»

 

5.Η ΜΠΥΡΑ..εκει απλα το Βερολινο δεν παιζεται

 

6.η ΝΥΧΤΕΡΙΝΗ ζωη,η Αθηνα ειναι απλα πεθαμενη ενω το Βερολινο ισως η πλεον ζωντανη πολη της Ευρωπης

 

 

8.Η αισθηση της "αραχτης" πολης με ολο αυτον τον ΝΕΟ κοσμο να ειναι εξω στους δρομους,στα καφε και να ζει και να επικοινωνει με τον διπλανο του,γενικα μου λειπει αυτη η αισθηση της ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ που νοιωθει καποιος σε χωρες που εχουν περασει απο τον ΔΙΑΦΩΤΙΣΜΟ. ;D 

 

Μα πήγες και εσύ να μείνεις στην Αθήνα...σου είχα μια βιλάρα στο Μαραθώνα κορόϊδο.... ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α μου λειπει και ο Μαραθων και η πισινα του... ;D

 

εχω (ειχα)  αυτη την ....αηδια 10 λεπτα απο το σπιτι μου

 

http://www.berlinerbaeder.de/67.html

 

http://www.berlinerbaeder.de/360_rundgang/spreewaldplatz_tour/index.htm

 

αλλα Μαραθωνας δεν ειναι (και δεν εχει και κοψιδια... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου