Προς το περιεχόμενο

Προς κατόχους Line6 POD HD500


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βεβαια με αυτους τους τροπους, ειναι μια καλη ευκαιρια να μη μαθεις ποτε να στηνεις ηχους.

 

Ψιλοδιαφωνώ με αυτό και θα πω γιατί. Προτιμώ να παίζω παρά να ασχολούμαι με τον ήχο μου (καλώς ή κακός). Για αυτό το λόγο επέλεξα -αφού μπορούσα- να αγοράσω το AxeFx καθώς από ότι είχα ακούσει, και αφού παίζω direct και χωρίς ενισχυτή, ήταν ότι καλύτερο βρήκα.

Όσο άρχισα να παίζω περισσότερο, και οι ανάγκες ήχου μου αυξήθηκαν, περισσότερο στα live αλλά όχι μόνο, αποφάσισα ότι χρειάζομαι presets. H πρώτη επιλογή ήταν το Axe Change, το αντίστοιχο forum ανταλλαγής preset μεταξύ χρηστών της fractal. Αφού κατέβασα αρκετά και τα δοκίμασα, δεν κράτησα ούτε ένα και αυτό γιατί κανένα δεν μου ταίριαξε. Ο καθένας έφτιαχνε τα preset του με βάση τον εξοπλισμό και τις ανάγκες του, και τουλάχιστον σε ότι δοκίμασα δεν βρήκα κάτι.

 

Σε κάποια φάση πέτυχα στο youtube νομίζω ένα τύπο ο οποίος πουλούσε μία σειρά presets, περίπου 15, προς 6 δολλάρια. Είχε ηχητικά στο  youtube και μπορώ να πω ότι στο video Μου άρεσαν όλα. Ήταν όλα High gain presets με κάποια clean και ένα leslie effect το οποίο δεν χρησιμοποιήσα ποτέ.

 

Λοιπόν τα preset ήταν όλα όπως τα περίμενα, και όπως μου είχαν σχηματίσει την εικόνα στα video. Δεν λέω ότι ήταν το ίδιο, ή ο εξοπλισμός μου (κιθάρα, μαγνήτες κτλ) δεν άλλαζε τον ήχο. Το έκανε. Σε γενικές γραμμές όμως, το Mesa Boogie Rectifier Preset ήταν αυτό που άκουσα και είχα στο μυαλό μου σαν recto. Το ίδιο για τους Diezel, τους Marshall ακόμα και του Slo που δεν τον έχω ακούσει ποτέ, ήταν στα γούστα μου.

 

Σίγουρα δεν έκλαψα τα περίπου 4.5 ευρώ που έδωσα, γιατί βρέθηκα με καμιά δεκαριά preset τα οποία και χρησιμοποιώ πλέον, ενώ εκτός αυτού τα ξεκοκάλισα ώστε να δω ρυθμίσεις, επιλογές καμπινών, Signal path, effects και στην ουσία να δω το τι έκανε ώστε να καταλάβω πώς να φτιάξω κάτι που μου άρεσε, ή να πειραματιστώ εκ νέου με νέες ρυθμίσεις. Ο τύπος είχε calibraρει τα εφέ στο μέγιστο output, και γενικά ήταν από τις καλύτερες αγορές που έκανα, και σχολείο που καθημερινά μου μαθαίνει πράγματα.

 

Μετά την ενασχόλησή μου με τα preset αυτά, και αφού βγήκε το νέο firmware του Axe και προστέθηκαν 2 κανάλια του Bogner Fish (χεχεχε), έφτιαξα ένα δικό μου preset, χρησιμοποιώντας ιδέες ή και με copy/paste εφέ όπως compressor, eq από τα αγορασμένα presets.

 

Δεν νομίζω ότι τα 4.5 ευρώ που έδωσα για τα preset μπροστά στα 2.500 ευρώ του axe είναι κανένα ιδιαίτερο ποσό, αντιθέτως τα οφέλη πολλαπλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παιδιά πάρτε 5500 ήχους και βγάλτε τα μάτια σας. Η αλήθεια πάντως όπως είπε και ο Σταύρος ότι ο καθένας φτιάχνει τον ήχο σύμφωνα με τον εξοπλισμό του και στο τέλος ο ήχος δεν έχει καμία σχέση με αυτό που νομίζεις οπότε θέλει και τύχη στην επιλογή patch.

 

 

 

**σβήστηκε το zip. Earendil

4. Δεν επιτρέπεται η προώθηση και αναζήτηση πειρατικού λογισμικού και μουσικής ή οτιδήποτε άλλο παραβαίνει τον νόμο, μέσα από τη σελίδα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτιμώ να παίζω παρά να ασχολούμαι με τον ήχο μου (καλώς ή κακός).

Ευχομαι να καταλαβεις γρηγορα το λαθος σου γιατι αυτο που μενει στο τελος, ειναι το 2ο ;D

 

Στο θεμα του Γιατρου αλλα κ καθε επιστημης που ο αλλος τρωει τα μισα χρονια της ζωης του στα βιβλια ειναι λογικο.

Δεν νομιζω οτι αξιζει να συνεχισουμε τη συζητηση πανω στο θεμα. Σκεψου μονο και τη διαφορα των χρηματων που ζηταει ο καθενας τους και οτι ηχος ειναι κι αυτο μια ... επιστημη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πάρτε 5500 ήχους και βγάλτε τα μάτια σας. Η αλήθεια πάντως όπως είπε και ο Σταύρος ότι ο καθένας φτιάχνει τον ήχο σύμφωνα με τον εξοπλισμό του και στο τέλος ο ήχος δεν έχει καμία σχέση με αυτό που νομίζεις οπότε θέλει και τύχη στην επιλογή patch.

 

Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει για το αν το συνημμένο zip είναι αυτό που παρατέθηκε ως listing του eBay στην 1η σελίδα του thread;

 

EDIT: Thanks Ray, zip έφυγε.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω οτι αξιζει να συνεχισουμε τη συζητηση πανω στο θεμα. Σκεψου μονο και τη διαφορα των χρηματων που ζηταει ο καθενας τους και οτι ηχος ειναι κι αυτο μια ... επιστημη.

 

 

we are ok  :)

Θέλω Rory,Jimi,Stevie ray μαζί live!

Τι ζηταω πια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχομαι να καταλαβεις γρηγορα το λαθος σου γιατι αυτο που μενει στο τελος, ειναι το 2ο ;D

 

Ακριβώς! Απλά και τον τέλειο ήχο να έχεις, αν δεν ...μπορείς δεν μπορείς! Όταν κατάφερα κάποια πράγματα παραπάνω και άρχισα να νοιώθω καλά με το παίξιμο και τις ικανότητές μου, τότε είχα και την ανάγκη του ήχου, της βελτίωσης αυτού που ακούω όσον αφορά το σήμα μου μετά την κιθάρα :) Ελπίζω να με καταλαβαίνεις. Απλά νομίζω ότι η αλυσίδα του ήχου ξεκινάει από τον κιθαρίστα και μετά όλα τα άλλα. Ούτως ή άλλως η γνώση έρχεται μέσα από τη μελέτη σε όλα τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βιαστικό post απο τη δουλειά...

 

Κατ' αρχήν να σας ευχαριστήσω για τη συμμετοχή στο topic και για τις απόψεις σας!

 

Ένα πμ με το .zip που αναφέρθηκε και τα υπόλοιπα απο το σπίτι..!!!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου