Προς το περιεχόμενο

Ελεύθερο Λογισμικό. Ποια είναι η γνώμη σας;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eσυ μεγαλε ακομα δεν μας ειπες τι κανεις με το Arch Linux που λες οτι εχεις.....οταν σε ρωταμε συγκεκριμενα και χρησιμα πραγματα την κανεις γαργαρα...

 

Να ξέρεις φίλε οτι τα CrunchBang που έχεις στο παλιό PC σου, εγώ και άλλοι εθελοντές μεταφραστές στα μετέφρασαν για να τρέχεις τώρα εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 160
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Να ξέρεις φίλε οτι τα CrunchBang που έχεις στο παλιό PC σου, εγώ και άλλοι εθελοντές μεταφραστές στα μετέφρασαν για να τρέχεις τώρα εσύ.

 

Ρε γιατι δεν απαντας σε αυτο που σε ρωταω....τι δουλεια κανεις με το Arch Linux?Hχογραφεις μουσικη? κανεις video editing?δουλευεις γραφιστικα προγραμματα? μηπως  web design η αρχιτεκτονικα? η απλα κανεις τις δουλειες που θα εκανες και με ενα απλο tablet...σερφαρισματακι,κανα youtube, καμια κοινωνικη δικτυωση κτλ κτλ γιατι φοβασαι να απαντησεις..θελω να δω τις φοβερες δυνατοτητες του Arch....

 

Οχι τιποτα αλλο γιατι οπως ειπες εγω ειμαι ο...τεμπελης ο εγκλωβισμενος στο GUI...εσυ που εισαι ο κομπουτερας ο φοβερος που χρειαζεσαι μονο ενα terminal γιατι το χρησιμοποιεις? εισαι developer και γραφεις η διορθωνεις κωδικα και τον τεσταρεις? πες μας μη μας κρατας σε αγωνια..... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι δεν υπάρχει bullet proof σύστημα είναι αυτονόητο, αλλά δεν λέει πολλά πράγματα, και κινητήρας εσωτερικής καύσης με απόδοση 100% δεν μπορεί να υπάρξει αλλά αυτό δεν εμποδίζει τους κατασκευαστές να φτιάχνουν ολοένα και πιο αποδοτικούς κινητήρες. Δεν κατεβάζει κανείς κάτω τα χέρια επειδή δεν μπορεί να πετύχει το απόλυτο. Στο θέμα του λογισμικού είναι γνωστό πως αν χρησιμοποιούσαν USB dongles (ή άλλο hardware lock) τα πράγματα θα δυσκόλευαν πολύ για τους φίλους του σπασμένου λογισμικού. Αλλά έχουν άλλη προσέγγιση στο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρεσει με το πως προσπερνάτε το συγκεκριμένο ποστ εδώ:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=202523.msg790305#msg790305

 

Μιας και αναφέρατε το hardware δηλαδή...

 

Δεν έχετε να δώσετε μια απάντηση στην "MICRO$OFT";

 

Η έχετε πάει ήδη να αγοράσετε το καινούργιο σας PC;   ;D

 

 

Μάτλευ, ηρέμησε. Μέχρι τώρα (από τη συζήτηση) προκύπτει ότι είσαι νεοφώτιστος (για να μην πω "ημιμαθής"). Από όλους έχεις πάρει εμπεριστατωμένες απαντήσεις, δεν υπάρχει περιθώριο για σαρκασμό. Και - επιτέλους - απάντα στην ερώτηση που σου κάνει ο Dreamdancer, τι ΚΑΝΕΙΣ με το Linux σου, καθώς ένα πράγμα είναι βέβαιο, ότι δεν κάνεις μουσική με δαύτο.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι δεν υπάρχει bullet proof σύστημα είναι αυτονόητο, αλλά δεν λέει πολλά πράγματα, και κινητήρας εσωτερικής καύσης με απόδοση 100% δεν μπορεί να υπάρξει αλλά αυτό δεν εμποδίζει τους κατασκευαστές να φτιάχνουν ολοένα και πιο αποδοτικούς κινητήρες. Δεν κατεβάζει κανείς κάτω τα χέρια επειδή δεν μπορεί να πετύχει το απόλυτο. Στο θέμα του λογισμικού είναι γνωστό πως αν χρησιμοποιούσαν USB dongles (ή άλλο hardware lock) τα πράγματα θα δυσκόλευαν πολύ για τους φίλους του σπασμένου λογισμικού. Αλλά έχουν άλλη προσέγγιση στο θέμα.

 

Είναι θέμα κόστους και χρηστικότητας. Αν απαιτείς USB dongles απαιτείς κι απ' τον χρήστη να έχει κατειλημμένη μια θύρα. Επίσης τα USB dongles σπάνε όπως όλα τα πιθανά συστήματα. Προφανώς όμως αυτό δεν σημαίνει ότι οι εταιρίες θα σηκώσουν τα χέρια ψηλά. Είναι ένα παιχνίδι, οι εταιρίες ξέρουν ότι δεν μπορούν να αποτρέψουν πλήρως το σπάσιμο των εφαρμογών τους κι απλά παλεύουν να κάνουν την ζωή των αντίπαλων προγραμματιστών πιο δύσκολη.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο θέμα του λογισμικού είναι γνωστό πως αν χρησιμοποιούσαν USB dongles (ή άλλο hardware lock) τα πράγματα θα δυσκόλευαν πολύ για τους φίλους του σπασμένου λογισμικού.

Ως γνωστόν, ακόμα και τα USB dongles έχουν παρακαμφθεί εώς ένα σημείο. Επομένως δεν είναι θέμα προσέγγισης των εταιριών. Εξάλλου ο κλέφτης θα βρίσκεται πάντα ένα βήμα μπροστά από κάθε αντικλεπτικό. Κι αυτό δεν ισχύει μόνο στο software, αλλά γενικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ένα παιχνίδι, οι εταιρίες ξέρουν ότι δεν μπορούν να αποτρέψουν πλήρως το σπάσιμο των εφαρμογών τους κι απλά παλεύουν να κάνουν την ζωή των αντίπαλων προγραμματιστών πιο δύσκολη.

 

Δεν ξέρω πόσο παλεύουν.... Η δικιά μου γνώμη είναι "όχι και πολύ"... Δεν ασχολούμαι επί τούτου με το θέμα αλλά δεν έχω ακούσει/διαβάσει να έχει γίνει δυσκολότερο το σπάσιμο τα τελευταία χρόνια...

 

Ως γνωστόν, ακόμα και τα USB dongles έχουν παρακαμφθεί εώς ένα σημείο. Επομένως δεν είναι θέμα προσέγγισης των εταιριών. Εξάλλου ο κλέφτης θα βρίσκεται πάντα ένα βήμα μπροστά από κάθε αντικλεπτικό. Κι αυτό δεν ισχύει μόνο στο software, αλλά γενικά.

 

Κάνεις λάθος βέβαια, ο κλέφτης ΠΑΝΤΑ, ΕΞ ΟΡΙΣΜΟΥ, βρίσκεται στο κυνήγι. Πρώτα ο κατασκευαστής σκαρφίζεται ένα νέο κόλπο κλειδώματος, και ΜΕΤΑ ο κλέφτης το ψάχνει και το παλεύει να το σπάσει. Και αν η δυσκολία ξεπεράσει ένα κατώφλι, η εικόνα θα αλλάξει άρδην.... Είμαι πεπεισμένος πως αν η MS έβαζε dongle σε office/windows, ο μπελας για να το ξεπεράσουν αυτό οι πειρατές/χρήστες θα ήταν τέτοιος που θα έπεφτε δραματικά η πειρατία, μόνο που θα έπεφτε και η ευκολία για όλους τους υπόλοιπους σύννομους χρήστες, οπότε η εταιρία κρίνει πως δεν τη συμφέρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πάντως, αν δε κάνω λάθος, όταν έσπασαν το Cubase SX3 βγήκαν και είπαν ότι "δεν αξίζει το κόπο" (λόγω του dongle).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι πεπεισμένος πως αν η MS έβαζε dongle σε office/windows, ο μπελας για να το ξεπεράσουν αυτό οι πειρατές/χρήστες θα ήταν τέτοιος που θα έπεφτε δραματικά η πειρατία, μόνο που θα έπεφτε και η ευκολία για όλους τους υπόλοιπους σύννομους χρήστες, οπότε η εταιρία κρίνει πως δεν τη συμφέρει

 

Δεν μπορείς να απαιτείς απ' τους χρήστες να έχουν μόνιμα συνδεδεμένο ένα σκατουλάκι για να δουλέψει το pc και στην ουσία να αχρηστεύεις μια θύρα.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι πεπεισμένος πως αν η MS έβαζε dongle σε office/windows, ο μπελας για να το ξεπεράσουν αυτό οι πειρατές/χρήστες θα ήταν τέτοιος που θα έπεφτε δραματικά η πειρατία, μόνο που θα έπεφτε και η ευκολία για όλους τους υπόλοιπους σύννομους χρήστες, οπότε η εταιρία κρίνει πως δεν τη συμφέρει

Οι περισσότεροι κάνετε το λάθος να το βλέπετε μονοκόματα, λες και η MS είναι μανάβης που πουλάει πορτοκάλια και έρχεται ο κλέφτης και της κλέβει τα πορτοκάλια, οπότε λογικά έχει χασούρα. Η MS επίτηδες έχει αφήσει την κατάσταση να "ξεφύγει", από την εποχή των πρώτων Windows. Πιο μεγάλο όφελος έχει από τη διαφήμιση και από την δημοφιλία του προϊόντος της σε βάθος χρόνου. Ποιος είναι ο ωφελημένος τώρα, μετά από 22 χρόνια (το release των δημοφιλέστατων win 3.1 χρονολογείται στο 1992); Η Microsoft με την ασύδοτη ασφάλεια, ή η Apple με το καρακλειδωμένο Mac OS; ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου