Προς το περιεχόμενο

Ταινίες που αξίζουν!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Tideland 2005 -Φριχτό, πανέμορφο, ευαίσθητο, μόνο σε μένα άρεσε...

 

Όχι. Άρεσε και σε 'μένα. Οπότε ναι, καλά κατάλαβες. Άρεσε σε δύο.

 

Κι η τελευταία του.

 

The_Zero_Theorem-876619438-large.jpg

 

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. Άρεσε και σε 'μένα. Οπότε ναι, καλά κατάλαβες. Άρεσε σε δύο.

 

Πολύ χαίρομαι, γιατί ώρες-ώρες νιώθω περίεργος.

Άρεσε και στον Κρόνενμπεργκ, αν αυτό σου λέει κάτι... Οπότε είμαστε τρεις.

Κρίμα που οικονομικά πήγε εντελώς άπατο (όπως και ο Μυνχάουζεν άλλωστε).

Το zero theorem καλό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To interstellar πρέπει να είναι από τις χειρότερες "διάσημες" ταινίες που έχω δει ποτέ, κατέβαλα προσπάθεια για να το δώ ως το τέλος

 

Δεν έχω δει το Interstellar, αλλά "επιστημονική φαντασία" είναι "φαντασία" μεν, που στηρίζεται όμως σε γνήσια επιστημονικά δεδομένα δε. Από αυτή την άποψη, οι ταινίες που αναφέρεις (των οποίων είμαι φανατικός φίλος) δεν είναι ταινίες επιστημονικής φαντασίας.. ανήκουν μάλλον στην κατηγορία "αφιόνισα τον εγκέφαλό μου και άναψα το καταγραφικό".

 

"Επιστημονική φαντασία", είναι το "2001, Οδύσσεια του Διαστήματος" και το "Gravity" - απ' ότι μου λένε είναι επίσης το Interstellar. Ειδικώς οι ταινίες του Gilliam είναι εντελώς άσχετες με "επιστημονική φαντασία" - είτε αφορούν στο παρελθόν, είτε στο μέλλον, είτε σε κάποιο απροσδιόριστο χρονικά πλαίσιο.

 

Μικρή παρένθεση, για την επισήμανση μίας διαρκούς παρεξήγησης που κρατάει δεκαετίες.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"επιστημονική φαντασία" είναι "φαντασία" μεν, που στηρίζεται όμως σε γνήσια επιστημονικά δεδομένα δε.

 

Όχι ακριβώς. Αυτό είναι μόνο μία κατηγορία από το χώρο της επιστημονικής φαντασίας (στο εξής ΕΦ). "ΕΦ" είναι τόσο ευρύς όρος σαν να λέμε "ροκ" ή "χορευτική μουσική". Κατα κύριο λόγο ΕΦ σημαίνει ιστορίες που στηρίζονται λίγο ή πολύ στην υπόθεση κάποιας επιστημονικής πρόοδου - ρεαλιστικής ή και όχι - για να δημιουργήσουν καταστάσεις που δεν είναι δυνατές στον πραγματικό κόσμο για λόγους τεχνολογικούς αλλά πολλές φορές και ηθικοκοινωνικούς.

 

Οι ταινίες που ανέφερε ο φίλος μας είναι όλες ΕΦ. Το Blade Runner κάνει την υπόθεση ότι έχουμε την τεχνολογία να φτιάξουμε αντίγραφα ανθρώπων και εξετάζει τι μπορεί να σημαίνει αυτό. Αν και τοποθετείται σε ένα πιο προηγμένο τεχνολογικά μέλλον, η κοινωνία που περιγράφει δεν διαφέρει από τη δική μας.

 

Παρόμοια και το 12 Monkeys χρησιμοποιεί ένα αφηγηματικό "τέχνασμα" της ΕΦ για να δημιουργήσει καταστάσεις και προβληματισμούς που δεν θα ήταν το ίδιο ισχυροί ή πιστευτοί αν υπόκειντο στους περιορισμούς ενός εντελώς ρεαλιστικού κόσμου.

 

Το Matrix αποτελεί το άλλο άκρο της ΕΦ, μιας και είναι ένας τελείως φανταστικός κόσμος σε ένα μέλλον τεχνολογικά πολύ απομακρυσμένο από το δικό μας, έστω και αν μέρος της ιστορίας διαδραματίζεται σε μία εξομοίωση του σήμερα. Να σημειωθεί ότι το στόρυ στην αρχική του μορφή, πριν απλοποιηθεί τελικά στην ταινία, ήταν αρκετά πιο τεχνολογικό και "επιστημονικό".

 

Το Interstellar είναι και ΕΦ και ταινιάρα. Οπως και το 2001 έτσι και το Interstellar είναι πιο υψηλού concept, αν και τελικά κάνει στροφή και επικεντρώνεται στο δράμα ενός ανθρώπου και όχι της ανθρωπότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ακριβώς.

 

Δεκτή η τοποθέτηση, αλλά κάπως άκεφα, διότι όταν αρχίζουμε με "κάποιος υποθέτει ότι", τότε καθένας μπορεί να υποθέτει οτιδήποτε, συνεπώς δεν υπάρχει ορισμός του είδους. Είναι όπως (στην Ελλάδα) ο όρος "θρίλερ" νομίζουν οι περισσότεροι ότι σημαίνει "ταινία τρόμου".

 

Αντιστοίχως, "επιστημονική φαντασία" έχουν βαφτίσει οτιδήποτε αφορά το "μέλλον". Ο "Πόλεμος Των Άστρων" δεν είναι επιστημονική φαντασία, απλά ένα παραμύθι με μελλοντολογικό (τεχνολογικά) σκηνικό. Σου λέει ο άλλος "ε, στο μέλλον δεν θα πετάνε τα αυτοκίνητα;", οπότε αφού πετάνε (στην ταινία) θεωρείται επιστημονική φαντασία.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διότι όταν αρχίζουμε με "κάποιος υποθέτει ότι", τότε καθένας μπορεί να υποθέτει οτιδήποτε, συνεπώς δεν υπάρχει ορισμός του είδους.

Α μπράβο, αλλά το αυτό ισχύει και δι εσέ, κάπως απρόθυμα και βαριεστημένα, γιατί δεν είναι όλα άσπρο-μαύρο, ούτε οι 50 αποχρώσεις του γκρρρρρρρρρρρρ μαζί στο ενδιάμεσο ;D και ούτε έχω όρεξη να διαφωνώ και να τσακώνομαι μαζί σου, ρε Αργύρη Ζήλο  ;D με τις απολυτότητές σου και τους απαράβατους κανόνες και ορισμούς σου

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α μπράβο, αλλά το αυτό ισχύει και δι εσέ, κάπως απρόθυμα και βαριεστημένα, γιατί δεν είναι όλα άσπρο-μαύρο, ούτε οι 50 αποχρώσεις του γκρρρρρρρρρρρρ μαζί στο ενδιάμεσο ;D και ούτε έχω όρεξη να διαφωνώ και να τσακώνομαι μαζί σου, ρε Αργύρη Ζήλο  ;D με τις απολυτότητές σου και τους απαράβατους κανόνες και ορισμούς σου

 

Ναι, αλλά αν δεν ήταν ο Αργύρης Ζήλος και το επιτελείο του, ούτε τον Greg Sage, ούτε τον Johnny Thunders*** θα ξέρατε(με). Εκτός αν έχεις την ανάμνηση ότι τους άκουσες από τον Μαστοράκη, ή τον Παπαδάκη... :) :) :)

 

Άλλωστε ο ορισμός δεν είναι δικός μου (και ευτυχώς που δίνεις την ευκαιρία να το γράψω), αλλά του Άρθουρ Κλαρκ.

 

:)

 

*** Ειδικώς αυτό, ας το επισημάνει κάποιος και στον ανήλικο που με έβριζε πρόσφατα.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά αν δεν ήταν ο Αργύρης Ζήλος και το επιτελείο του, ούτε τον Greg Sage, ούτε τον Johnny Thunders*** θα ξέρατε(με). Εκτός αν έχεις την ανάμνηση ότι τους άκουσες από τον Μαστοράκη, ή τον Παπαδάκη... :) :) :)

 

Άλλωστε ο ορισμός δεν είναι δικός μου (και ευτυχώς που δίνεις την ευκαιρία να το γράψω), αλλά του Άρθουρ Κλαρκ.

 

:)

 

*** Ειδικώς αυτό, ας το επισημάνει κάποιος και στον ανήλικο που με έβριζε πρόσφατα.

 

;D ;D

 

*** Εγώ το έβαλα το ανήλικο τεκνό να σε προβοκάρει για να ειδώ αντιδράσεις ;D ;D ;D .........που λέει ο λόγος  :D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου