Προς το περιεχόμενο

Κατασκευή εβένινου Neck through πράξη 1η


fidelis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπραβο ρε Γιαννη πολυ ομορφο. :)

Δοκιμασε αν θες,να κανεις και pick up rings απο ελια.

 

Και εβενινα δαχτυλίδια θα ηταν ωραια ,IMHO always.

 

 

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 184
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Καλησπέρα παίδες,

 

βρίσκομαι σε φάση αναμονής, περιμένω να μου έρθει από μέρα σε μέρα το πολυπόθητο ισσοροποιημένο/calibrated σετάκι των bare knuckles μαγνητών για να βεβαιωθώ πως είμαι εντάξει με το φρεζάρισμα των κοιλοτήτων. Αμέσως μετά έχω το κόλλημα της ταστιέρας και τον σχηματισμό του λαιμού. Μέχρι τότε αποφάσισα να κόψω τα τάστα στις σωστές διαστάσεις και ταυτόχρονα να κόψω το «τάνγκ» των τάστων για να μπορέσω να τα χωνεύσω ανάμεσα στο φιλέτο της ταστιέρας. Λόγω οικονομικών δυσχερειών δεν κατάφερα να αποκτήσω το fret tang nipper της all parts (το μόνο εξειδικευμένο εργαλείο στη αγορά που ενδείκνυται για jumbo stainless steel τάστα) και γι αυτό το λόγω ή όλη διαδικασία θα γίνει (για άλλη μια φορά) με πολύ ιδρώτα και υπομονή χρησιμοποιώντας λίμες.

 

 

01. Δεν πιστεύω πως απαιτείται φωτογραφικό υλικό για την συγκεκριμένη εργασία μιας και είναι αυτό-επεξηγήσιμη. Αντιπαραθέτω το ρολό του τάστου πάνω στην ταστιέρα και κόβω αφήνοντας 2~3 χιλιοστά εκατέρωθεν. Λόγω της υπερβολικής σκληρότητας του υλικού αναγκάστηκα να χρησιμοποιήσω 8 ιντση τανάλια ένα προϊόν που χρησιμοποιείται κατά κόρων από τοξικομανείς για να κόβουν αλυσίδες ποδηλάτων όπως με ενημέρωσε η κατά τα άλλα συμπαθέστατη πωλήτρια του καταστήματος σιδηρικών. Μην με ρωτήσετε τον λόγω που παράθεσα αυτήν την άχρηστη πληροφορία απλά μου έκανε έντονη εντύπωση και θεώρησα γόνιμο να το μοιραστώ.

DSC01235_zps86789ae8.jpg

 

02. Όντως το εργαλείο κάνει αυτό που υπόσχεται, κόβει το ατσάλι σαν να ήταν μπρούτζος, χαλάλι λοιπόν το εικοσάρικο. Το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα είναι η τάση του ατσαλιού να εκσφενδονίζεται προς πάσα κατεύθυνση βιαίως και απρόβλεπτα, για αυτό το λόγο χρειάζεται οπωσδήποτε προστατευτικά γυαλιά.

DSC01233_zps415f61d2.jpg

 

03. Εδώ αφού «σημειώσω» την διάσταση του tang που χρειάζομαι αρχίζω το ακατάπαυστο λιμάρισμα. τελικά είναι μεγάλος βραχνάς η δουλειά πάνω σε ατσάλι και δικαίως χρεώνουν όλοι οι οργανοποιοί παραπάνω για την επεξεργασία του.

DSC01230_zpscf8cc787.jpg

 

04. Περαιτέρω επεξεργασία του τάστου

DSC01231_zpsa150d694.jpg

 

05. Κάνα μισάωρο δουλείας για να πάρω αυτό το αποτέλεσμα. Ακόμα είκοσι-τρία έμειναν, άντε και καλή μου τύχη μάγκες.

DSC01232_zpse1daa5d1.jpg

 

 

@HellFire & Thanoszin

Μην με παρεξηγήσετε άλλα το πιο πιθανό να πάνω σε direct mount λύση για τους μαγνήτες. Αν δω τα σκούρα στο σετάρισμα δεν είναι τίποτα να προσθέσω «δαχτυλίδια». Και οι δύο λύσεις (δακτυλίδια από έβενο ή/και ελιά) είναι και γ**ώ. Βλέποντας και κάνοντας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε σου είπε όμως τι κάνουν με τις αλυσίδες ποδηλάτων. Δεν έχω ιδέα από τέτοια γι αυτό μου έκανε και εμένα εντύπωση  :o

 

Την ταστιέρα την έβγαλες δηλαδή για να βάλεις τα τάστα;

 

Α και επίσης..ποια τάστα έβαλες; Είδα πήρες fretwire και το έκοψες μόνος σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ένα dremel δεν θα έκανες πιο γρήγορα την δουλειά σου; Καλές οι λίμες αλλά και πολύ χρόνος χρειάζεται και δύσκολα έχεις "ομαλό" αποτέλεσμα.

 

Κατά τ΄άλλα, θεός. :)

 

Αα, και ποιούς bare knuckles παρήγγειλες;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@nick_is

Από όσο κατάλαβα εννοούσε την αλυσίδα που δένεις/ασφαλίζεις τα ποδήλατα και όχι αυτή της μετάδοσης της κίνησης, άρα προφανώς για να κλέψουν το ποδήλατο.

 

Την ταστιέρα δεν την κόλλησα ποτέ μόνιμα πάνω στο μανίκι, την «κοτσάρισα» με κολλητική ταινία διπλής όψης για να πάρω φωτογραφίες και μετρήσεις. Το κόλλημα θα γίνει αφού είμαι σίγουρος για το βάθος των κοιλοτήτων των μαγνητών. Σε αντίθετη περίπτωση το «έξτρα» φρεζάρισμα θα ήταν τρομακτικά δύσκολο για τις «περιορισμένες» δυνατότητες μου και θα απαιτούσε το εκ νέου μέτρημα και κοπή νέων καλουπιών (κόστος+χρόνος) μια κίνηση αν μη τι άλλο είναι άσκοπη. Τώρα σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά μπορώ κάλλιστα να χρησιμοποιήσω τα ήδη υπάρχοντα καλούπια/templates και να φέρω την κοιλότητα εκεί που χρειάζομαι. Για το φρεζάρισμα των μαγνητών χρησιμοποίησα τις μετρήσεις από το pdf που δίνει η ίδια η bareknuckles αλλά είναι καλύτερα να είσαι ασφαλής παρά μετανιωμένος.

 

Τέλος αν κάτι δεν πάει όπως το υπολόγισα ας μην λησμονούμε τους HellFire & Thanoszin είμαι σίγουρος πως η χρήση «δακτυλιδιών» θα τους ευχαριστούσε ;D

 

Όσο για το ταστό-σύρμα έιναι jumbo stainless steel (pm για παραγγελία) μην μας κατηγορήσουν για διαφήμιση

 

@theoctapus

To dremmel σίγουρα κάνει την δουλειά πιο γρήγορα αλλά επειδή η «μύτη» του είναι κυλινδρική μεταφέρει το «σχήμα» πάνω στο τάστο κάτι το οποίο θέλω να αποφύγω πάση θυσία. Χρησιμοποιώντας τετραγωνισμένες (four-squared) λίμες παίρνεις το αποτέλεσμα πιο αργά μεν αλλά πολύ πιο «αποτελεσματικά» δε. Πιθανόν κάποιος πιο έμπειρος από μένα να μπορεί να παράξει το ίδιο ικανοποιητικό αποτέλεσμα άλλα δυστυχώς η μικρή μου εμπειρία σε συνδυασμό με το εξώκοσμο κόστος των υλικών δεν μπου επιτρέπει τους πειραματισμούς σε ένα τόσο (κατ 'εμέ πάντα) κρίσιμο σημείο.

 

Όλα τα specs αναφέρονται λεπτομερειακώς στην πρώτη σελίδα του νήματος/thread αλλά επειδή μ' αρέσει να το ακούω/γράφω  :P είναι οι blackhawk με alnico V τόσο στη γέφυρα όσο και στο λαιμό  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παρεξηγηθηκα και δεν σου μιλάω ελπίζω το ίδιο να κάνει και ο Θάνος. ;D

Απο που το αγοραστές το ταστοσυρμα, εγώ για την τελε είχα πάρει απο το cbguitars και βγάζει και η warmoth.

Τα ταςτα της στρατ τα αγοραςα απο το eyguitars γιατί τα έχει πολύ πιο φτηνά.

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@nick_is

Από όσο κατάλαβα εννοούσε την αλυσίδα που δένεις/ασφαλίζεις τα ποδήλατα και όχι αυτή της μετάδοσης της κίνησης, άρα προφανώς για να κλέψουν το ποδήλατο.

 

Ωχ αυτό δεν το σκέφτηκα. Ή είμαι στόκος ή είναι δύσκολες οι μέρες.  :-[

 

Καλή λύση τα stainless, από τη στιγμή που φτιάχνεις μόνος σου ταστιέρα καλά έκανες. Jumbo φαντάζομαι εννοείς τα 0,052''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου