Προς το περιεχόμενο

Κατασκευή εβένινου Neck through πράξη 1η


fidelis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 184
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

@Thanoszin & Hellfire

Για μια ακόμα φορά να ευχαριστήσω για τα κολακευτικά σχόλια, και με την σειρά μου να ανταποδώσω τις ευχές μου για τα καλύτερα για τις stratocaster που ετοιμάζετε. Τις παρακολουθώ με ενδιαφέρον και κάθε φορά μαθαίνω κάτι καινούριο. To noiz κοντεύει να ξεπεράσει άλλα αντίστοιχα forum που εξειδικεύονται στον χώρο της οργανοποιίας, ψηλώνουμε τον πήχη μέρα με την μέρα :)

 

Πίσω στην κατασκευή....

 

Μετά την επιτυχημένη κόλληση του σώματος με το μανίκι, σειρά έχει να ξεφορτωθώ το περίσσιο ξύλο των «σκαλοπατιών» που δημιούργησα. Αφού τοποθετήσω το «καπάκι» πάνω στην εν δυνάμει κιθάρα αντιγράφω το περίγραμμα και με την σέγα πριονίζω όσο πιο κοντά γίνετε στα σημάδια μου.

 

01. Πολύ προσεκτικά σε κάθε χιλιοστό της κοπής με την σέγα, τα περιθώρια μου έχουν στενέψει και και δεν υπάρχει γυρισμός  ;D

DSC01084_zpsd3eb4470.jpg

 

02. Μετά από κάνα τεταρτάκι με εικοσάλεπτο επιμελούς κοψίματος κάνω ένα διάλειμμα για να απολαύσω το αποτέλεσμα.

DSC01086_zps1b082be1.jpg

 

03.

DSC01087_zps31287245.jpg

 

04. Τέλος το διάλειμμα σειρά έχει ο σχηματισμός του αριστερού φτερού.

DSC01089_zps760eee50.jpg

 

05. Σέγα, προσοχή, πριονίδια σε όλο το σπίτι και υπομονή.

DSC01088_zps51c1c3ff.jpg

 

06. Επιτέλους έχω το βασικό περίγραμμα αυτού που σε λίγες βδομάδες θα είναι κιθαρόνι  ;D

DSC01090_zps128862ae.jpg

 

07.

DSC01091_zps7106777c.jpg

 

08. Λάθος υπολογισμός. Θεώρησα πως με γυαλόχαρτό θα μπορούσα να φέρω πρόσωπο το σώμα με καπάκι.

DSC01092_zpsfa9aeb94.jpg

 

09. Μετά από μια χαμένη ώρα ανούσια εργασίας με γυαλόχαρτό και τάκο καταλαβαίνω πως θα μου πάρει καμιά εβδομάδα να τελειώσω. Φυσικά σταματώ και  αρχίζω να ρίχνω στο τραπέζι τις εναλλακτικές λύσεις που μπορώ να εφαρμόσω έτσι ώστε να πάρω το επιθυμητό αποτέλεσμα μεν, σε ανθρώπινο χρόνο δε.

DSC01093_zpsbb3787a4.jpg

 

10. DSC01094_zps351bea93.jpg

 

11. Παίρνω τον χρόνο μου, ενώ παράλληλα θαυμάζω το «αριστούργημά» μου  :P

DSC01096_zps33806572.jpg

 

12. Εύρηκα!!! Η λύση στο πρόβλημά μου είναι πολύ πιο απλή απ' ότι φανταζόμουν. Επιστρατεύομαι την πολυαγαπημένη μου ράσπα και μπρος προς την δόξα τραβώ. Είναι μια διαδικασία που την χρησιμοποίησα με μεγάλη επιτυχία στο σχηματισμό της κεφαλής και όχι μόνο. Δεν βρίσκω το λόγο να μην δουλέψει και αυτή τη φορά.

DSC01097_zps697982cd.jpg

 

13. Ράσπα και πάλι ράσπα

DSC01098_zps2c02a898.jpg

 

Μετά ακολουθεί η σειρά του άλλου μου αγαπημένου εργαλείου, της ξύστρας, και φυσικά τελευταίο στάδιο το γυαλόχαρτο (αυτό δεν αλλάζει). Δυστυχώς η σημερινή μέρα λόγω υψηλής θερμοκρασίας δεν ενδείκνυται για χειρωνακτικές εργασίες. Ο ιδρώτας μου στάζει σε όλη την επιφάνεια της κατασκευής και φοβάμαι να μην σκευρώσουν τα ξύλα  ;D

 

Πιστεύω πως ήρθε η ώρα να ανοίξω ένα παγωμένο μπυράκι και να ανεβάσω τις φωτό από την πρόοδο στο φόρουμ.

 

Ίσως το απόγευμα να συνεχίζω με την τελειοποίηση του αριστερού φτερού, χωρίς να υπόσχομαι κάτι.....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά χαρά νοιζάδες,

 

η κατασκευή συνεχίζει με σε πιο έντονους ρυθμούς. Έλαβα την εβένινη ταστιέρα έτοιμη με τις χαράξεις των τάστων καθώς και το veneer από φίλντισι (1.5mm) και ξεκίνησα την κατασκευή της ταστιέρας που τόσο καιρό τρέναρα. Δυστυχώς γέμισε η κάρτα της φωτογραφικής και κατά το φορμάτ έκανα μια χοντράδα με αποτέλεσμα να χάσω μεγάλο τμήμα της κατασκευής. Τέσπα ότι κατάφερα να σώσω θα το αναρτήσω.

 

Δεν έχω καθόλου υλικό από το σκάλισμα της ταστιέρας για την τοποθέτηση του φίλντισι καθώς και από την πολύ-καμπύλωση (compound radiusing) της. Συνοπτικά θα προσπαθήσω να περιγράψω τα βήματα όσο καλύτερα μπορώ.

 

Πρώτα απ' όλα ελέγχω την προ-χαραγμένη ταστιέρα για το εάν πληροί τις προδιαγραφές που χρειάζομαι (κλίμακα 25,5"/648mm, 24 εγκοπές τάστων κτλ) Δεύτερον, σχεδιάζω το περίγραμμα, το centerline και τις θέσεις που θα μπουν τα inlays με μολύβι. Παρένθεση, τα inlays τα έδωσα να μου τα κόψουν σε κατάστημα χαράξεων με lazer. Είδα την «γλύκα» με το κόψιμο των inlays για το λογότυπο και δεν ήθελα να το ξαναγευτώ, μην πάθουμε κάνα σάκχαρο από πολύ την γλύκα :P Το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό, αν εξαιρέσεις την περιμετρική μαυρίλα που αφήνει πάνω στο κοχύλι. Δεν με χαλάει καθόλου γιατί θα περιτριγυριστεί από μαύρο έβενο  ;D

 

Για το «σκάλισμα» χρησιμοποίησα το dremmel χωρίς να έχω την βάση που πουλάει ο γνωστός Αμερικάνος προμηθευτής οργανοποιών και χωρίς να έχω καλούπι/οδηγό. Ουσιαστικά αφαίρεσα χονδρικά το μεγάλο όγκο του ξύλου και η υπόλοιπη εργασία έγινε στο χέρι με καλέμια. Σας διαβεβαιώ πως είναι κάτι που δεν θα το ξανατολμήσω ποτέ!!! Μιλάμε για πάνω από 10 ώρες καθαρής δουλειάς και μετά απολύτου σιγουριάς σας λέω πως η βάση του dremmel και το καλούπι είναι μονόδρομος. Εκεί άλλωστε ποντάρει ο προαναφερθείς προμηθευτής και μας χτυπάει στα αυτιά. Να σημειώσω πως χρειάστηκε να κάνω αρκετά γεμίσματα με το γνωστό super-glue πριονίδι για να μπορέσω να το φέρω στα ίσια του, ειδικά σε σημεία που το dremmel έσκαψε παραπάνω από όσο θα έπρεπε.

 

Ενέθεσα τα inlays στις κοιλότητες που δημιούργησα μετά κόπων και βασάνων, γέμισα τα κενά με super-glue πριονίδι και έτριψα την ταστιέρα στην ευθεία. Σειρά είχε το radiusing. Εδω χρησιμοποίησα 3 διαδοχικά radius blocks 12" 14" και 16". Αρχικά ετρίψα την ταστιέρα με το 16άρι σε όλο της το μήκος. Μετά χώρισα την ταστιέρα σε 3 επιμέρους τμήματα αλλά όχι ίδιων αποστάσεων. Ως οδηγό χρησιμοποίησα τις ήδη υπάρχουσες χαράξεις των τάστων. Σε απλά Ελληνικά τα πρώτα 8 τάστα γυαλοχαρτιαρίστηκαν με το 12άρι και τα επόμενα 8 με το 14άρι. Σαν «στοπ» χρησιμοποίησα αυτοσχέδιο τάκο που έπιασα με σφιγκτήρες πάνω στην ταστιέρα. Το αποτέλεσμα ήταν καλό αλλά έκανε σκαλοπάτια στις αλλαγές των blocks. Πάλι η πολυαγαπημένη μου ξύστρα στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων και μου έδωσε την λύση. Δεν μου έρχεται Ελληνική ορολογία, με λίγα λόγια blend-αρα τα transitions από τα διαδοχικά radius blocks μέχρις ότου η μετάβαση από το ένα στο άλλο ήταν «αόρατα». Έμεινα πολύ ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα συνέχισα με το «φιλετάρισμα»

 

01. Το κόψιμο της ταστιέρας στο σωστό πλάτος ώστε να έχω χώρο για το φιλέτο.

DSC01101_zpsf99977ac.jpg

 

02.

DSC01102_zpsa098dc9a.jpg

 

03. Μην την βλέπετε στραβοκομμένη - με γυαλόχαρτο, παχύμετρο και επιμονή όλα παίρνουν τον δρόμο τους.

DSC01103_zps863413b8.jpg

 

04. Στεγνό ταίριασμα του φιλέτου

DSC01104_zps8ec003a9.jpg

 

05.

DSC01105_zpsf12f4d11.jpg

 

06.

DSC01106_zpsfb64c678.jpg

 

07. Αφού κόψω και γωνιάσω το κομμάτια του φιλέτου ξεκινάω το κόλλημα από τον «κώλο» της ταστιέρας.

DSC01107_zpsb14cb3bc.jpg

 

08. Μετά το κόλλημα το φέρνω πρόσωπο με την ταστιέρα χρησιμοποιώντας ένα απλό «οικιακό» μαχαίρι.

DSC01108_zps10cc16f4.jpg

 

09. Εδώ έχω κολλήσει το φιλέτο στην δεξιά πλευρά και ετοιμάζομαι να πριονίσω το περίσσευμα.

DSC01109_zpsbcc39cb7.jpg

 

10. Με την ξύστρα το τελειοποιώ φέρνοντάς το πρώτα πρόσωπο με την ταστιέρα στις 90 μοίρες. Αμέσως μετά, πάλι με την ξύστρα, ακολουθώ την κλίση της ταστιέρας (radius) δίνοντάς του την σωστή καμπύλη (12" στο 1ο τάστο και 16" στο 24ο). Να μοιραστώ με τους εν δυνάμει diy-ers πως σε αυτό το σημείο είναι πολύ καλή ευκαιρία να καθαρίσω τις «εγκοπές» των τάστων από την ποσότητα της κόλλας που «έτρεξε». Επειδή δεν υπάρχει φιλέτο στην απέναντι πλευρά, μου δίνει εύκολη πρόσβαση και η όλη διαδικασία μειώνετε στο μισό χρονικά. Για αυτή την εργασία χρησιμοποιώ τετράγωνη λάμα ξυραφιού (ΥΓ. κόβει πολύ άσχημα αν δεν του δώσεις την δέουσα προσοχή)

DSC01112_zpsd1b0cbc2.jpg

 

11. Το κόλλημα της αριστερής πλευρά. Να σημειώσω πως χρησιμοποιώ super-glue και όχι ξυλόκολλα παρ' όλο που το φιλέτο είναι ξύλινο, καθαρά λόγω ταχύτητας συγκόλλησης.

DSC01113_zps3b85b71c.jpg

 

12. Ιδού κυρίες και κύριοι ο κόπος μιας εβδομάδας καρποφόρησε.

DSC01114_zps2128223d.jpg

 

13.

DSC01115_zps252668fa.jpg

 

14.

DSC01116_zpscf00d98a.jpg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά δεν θα παρέλειπα το ταίριασμα με την υπόλοιπη κατασκευή.

 

Ταινία διπλής όψης και πάμε....

 

01.

DSC01117_zpse619c4db.jpg

 

02.

DSC01118_zps39567b06.jpg

 

03.

DSC01119_zpsab8821d3.jpg

 

04.

DSC01121_zps7121987a.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fidelis είσαι πολύ μερακλής και αυτό φαίνεται στη δουλειά σου!

Μπράβο και πάλι μπράβο για τη δουλειά σου και που μοιράζεσαι όλη τη διαδικασία μαζί μας. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μία ακόμα φορά παίδες ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια, μου ανεβάζετε το ηθικό :)

 

Σήμερα έπεσε πολύ δουλειά πάνω στο πρότζεκτ. Κατάφερα να ρουτάρω κανάλια το σώμα για να έχω πρόσβαση στα καλώδια και ταυτόχρονα να κολλήσω το καπάκι. Ευτυχώς είχα προλάβει χθες το βράδυ κάνω τις απαραίτητες μετρήσεις και να περάσω το σχέδιο πάνω στο καπάκι και αντίστοιχα στο σώμα. Ειδάλλως δεν νομίζω να τα προλάβαινα όλα αυτά σ' ένα απόγευμα.

 

Στα σημεία που η κιθάρα θα σκαλιστεί για τον μαγνήτη του λαιμού (neck) και στο floyd έκανα δυο τρύπες και πέρασα βίδες έτσι ώστε να έχω σωστά μέτρα στο κόλλημα και έξτρα «πίεση».

 

01. Οι βίδες οδηγοί/σφιγκτήρες.

DSC01122_zpscfc566bb.jpg

 

02.

DSC01123_zps603021c5.jpg

 

03. Ακολουθώντας το σχέδιο αποφάσισα που θα γίνουν τα κανάλια για τα καλώδια. Ένα κανάλι από το input jack στο bridge μαγνήτη. Ένα κανάλι από το  neck μαγνήτη στο bridge μαγνήτη και τέλος από το bridge στην κοιλότητα των ηλεκτρονικών. Χρησιμοποιώντας απλούς οδηγούς από ξύλα και σφιγκτήρες φτιάχνω την «πλατφόρμα» που θα περπατήσει το ρούτερ.

DSC01124_zps6e9924db.jpg

 

 

04. Πρώτα το κανάλι από την κάθετη - ως το προς την κοιλότητα του input jack -τρύπα, προς το μαγνήτη της γέφυρας.

DSC01125_zps1df8308a.jpg

 

05.

DSC01126_zps2c5cde03.jpg

 

06.

DSC01127_zps8f4371a5.jpg

 

07.

DSC01128_zps190f864a.jpg

 

08.Σειρά έχει από το bridge μαγνήτη στη κοιλότητα των ηλεκτρονικών

DSC01129_zpsae6b3eaa.jpg

 

09. Και τέλος από τον bridge στον neck.

DSC01130_zpsf77ce100.jpg

 

10. Μιλάμε για πολύ πριονίδι παντου!!!

DSC01131_zpsb27cf80d.jpg

 

11. Κάνα δεκάλεπτο ηλεκτρικού σκουπίσματος μετά...

DSC01132_zps8451709c.jpg

 

12.

DSC01133_zps2148065b.jpg

 

13.

DSC01134_zps1a915378.jpg

 

14. Γυαλοχαρτίαρω για τελευταία φορά το σώμα για να δεχτεί το καπάκι, καθαρίζω επιμελώς πρώτα με οινόπνευμα την επιφάνεια του σώματαος και ύστερα με ασετόν την επιφάνεια της ελιάς. Η ελιά είναι εξαιρετικά «λιπαρό» ξύλο και δεν θα ήθελά να έχω αναγούλες κατά το κόλλημα. Στην συνέχεια καλύπτω με χαρτοταινία τα κανάλια και την κοιλότητα των ηλεκτρονικών.

DSC01135_zpse36c60d6.jpg

 

 

15. Κόβω περιμετρικά την περισσευούμενη χαρτοταινία αφήνοντας 1~2 χιλιοστά αέρα για τα «τρεξίματα» της κόλλας.

DSC01136_zps86a6cf21.jpg

 

16. Καλύπτω την όλη την επιφάνεια με κόλλα

DSC01137_zps63fccc6b.jpg

 

17. Αφαιρώ τις χαρτοταινίες

DSC01138_zps1a736397.jpg

 

18. Εφαρμόζω το καπάκι με οδηγό τις βίδες που τρύπησα νωρίτερα, τις καργάρω και εφαρμόζω σφιγκτήρες περιμετρικά.

DSC01139_zps79dd8566.jpg

 

19.

DSC01140_zpse647169e.jpg

 

20. Τέλος έβαλα ότι βαράκια είχα στο κέντρο για έξτρα πίεση.

 

Ες αύριο τα σπουδαία.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου