Προς το περιεχόμενο

Κατασκευή εβένινου Neck through πράξη 1η


fidelis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Bro μεγαλούργησες. Ίσως η πιο μερακλίδικη κατασκευή που έχω δει στο forum 8)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 184
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

@ Ηellfire & Terry RoscoeBeck5

Να 'στε καλά παιδιά, ευχαριστώ :)

 

Σήμερα ήταν μια περίεργη μέρα, συνέχισα την κατασκευή αλλά η σειρά των εργασιών είναι λίγο μπερδεμένη. Αποφάσισα να ανοίξω τις τρύπες των 10mm για τα κλειδιά και με το που τέλειωσα την πρώτη τρύπα το τρυπάνι ξεφορτίστηκε εντελώς.  >:(

 

01.

DSC01179_zpsd883738d.jpg

 

02.

DSC01180_zps3ee0190c.jpg

 

03.Δεν βαριέσαι σκέφτηκα, έβαλα το τρυπάνι για φόρτισμα και συνέχισα με το beveling του σώματος...

DSC01183_zps3c31e1eb.jpg

 

04. Η διαδικασία που ακολούθησα είναι η εξής. Πρώτα «περνάω» το σχέδιο πάνω στο σώμα και μαρκάρω με χαρτοταινία της «γραμμές» που πρέπει να ακολουθήσω. Η χαρτοταινία εδώ είναι ένας ευδιάκριτος οδηγός για μένα, έτσι ώστε να λιμάρω χωρίς να «βγαίνω» εκτός. Μετά το λιμάρισμα σειρά έχει το «ίσιωμα» με την ξύστρα και για το τέλος έχω το γυαλοχαρτιάρισμα.

DSC01184_zps9610188a.jpg

 

05.

DSC01187_zps705670e2.jpg

 

06.

DSC01188_zps08cc702b.jpg

 

 

07.

DSC01189_zpsb1720740.jpg

 

08.

DSC01190_zpsbc956b85.jpg

 

09. Το ίδιο στην πίσω όψη

DSC01191_zps92fd7882.jpg

 

10.

DSC01193_zps7a393d7c.jpg

 

11. Στην ένωση του σώματος με το λαιμό φτιάχνω ένα πιο γλυκό transition για να βολεύει στο χέρι. Προσπάθησα να αντιγράψω όσο πιο πιστά μπορούσα από την πρωτότυπη κιθάρα, χωρίς ακόμα να λάβω υπ' όψην μου την κυρτότητα του λαιμού. Το τελικό σχήμα θα επέλθει με τον σχηματισμό του λαιμού.

DSC01194_zpsd78962fe.jpg

 

12.

DSC01195_zpsab56306e.jpg

 

13. Μετά από κάνα 3ώρο το τρυπάνι ήταν πλήρως φορτισμένο και φυσικά συνέχισα με το τρύπημα των κλειδιών

DSC01196_zps95cd62e3.jpg

 

14.

DSC01197_zpse80935f1.jpg

 

15.

DSC01198_zps51768c82.jpg

 

16. Ξανά μια γενική με το hardware «φορεμένο»

DSC01200_zps265422f7.jpg

 

17. Κοντινό στο bevel στην πλευρά της ένωσης με το σώμα

DSC01201_zpsb96dc5a1.jpg

 

18. Το κεφαλάρι με «φορεμένα» τα κλειδιά

DSC01202_zpsbcfa76e5.jpg

 

19.

DSC01203_zps218b9231.jpg

 

20.

DSC01204_zps30a7fbaa.jpg

 

Είμαι πολύ ευχαριστημένος με την μέχρι στιγμής πορεία αλλά είμαι εντελώς «πτώμα» εξού και η λακωνικότητα σήμερα. Ελπίζω το φωτογραφικό υλικό να είναι αρκετό για να δείξω την διαδικασία χωρίς την ανάγκη περαιτέρω περιγραφής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα τα καλα λογια του κοσμου δεν περιγραφουν τη κατασκευη σου!

 

 

Μονη παρατηρηση:γενικα δε μου αρεσουν οι μαγνητες κατευθειαν 'φυτεμενοι΄ στο σωμα...εχεις σκεφτει να βαλεις rings?

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ SPYROID

Μαν σε ευχαριστώ το ποστ σου εκτός του ότι ήταν άκρως συγκινησιακό δίνει πολύ τροφή για σκέψη για τον τρόπο που λειτουργούμε μέσω των σύγχρονών μα συνάμα «απρόσωπων» διαδικτυακών μέσων. Εισ΄ωραίως!!!

 

Μπα αυτοι δεν σκεφτονται αυτα τα ψιλα γραμματα.(το πολυ πολυ να γελανε και να κοροιδευουν) Αστους να... ξυριζονται και να συναρμολογουν τελε. Αλλα δεν σου γ@μ@ω αλλο το υπεροχο θρεντ σου

Κατα τα αλλα τι να πω για το εργαλειο. Τωρα που μοιαζει με την τελικη οψη οσο μπαινουν τα περιφεριακα μιλαει απο μονο του.

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να καταλάβεις από το emoticon μου με ποσο ενδιαφέρον παρακολουθώ το thread σου!

 

Μπράβο και από μένα για την πολύ ενδιαφέρουσα δουλειά. Η τοποθέτησή των shark fins στην ταστιέρα είναι από το υλικό που χάθηκε με τη φωτογραφική δυστυχώς;  :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι παίδες μια ακόμα μέρα ένα βήμα πιο κοντά :)

 

@Thanoszin

Και συ ρε Θάνο δεν πας πίσω στο καλλιτεχνικό κομμάτι, βλέπουμε όλοι τις δουλείες που ανεβάζεις και μένουμε κάγκελο. Σε ευχαριστώ και πάλι τα λόγια σου έχουν ιδιαίτερο βάρος.

 

@noe13

Το να χρησιμοποιήσω rings θα διευκόλυναν το κατασκευαστικό κομμάτι αρκετά άλλα σε αυτή την περίπτωση δεν θέλω να κάνω σκόντο πουθενά και θα ακολουθήσω το δύσκολο δρόμο.

 

@SPYROID

Άστους.. να κάνουν ότι θέλουν :)

Σε καμία περίπτωση δεν γ***ς το θρεντ το αντίθετο θα έλεγα

 

@bouzoukleri

Όπως είπα και στον noe13. Απλά μου αρέσει το λιγότερο δυνατό hardare πάνω στο καπάκι της ελιάς, θέλω να το καλύψω όσο γίνετε λιγότερο. Η αλήθεια είναι ότι μου αρέσει πιο πολύ το direct fit καθαρά για αισθητικούς λόγους, τώρα αυτά που λένε για βελτίωση στον ήχο και μπλα...μπλα...μπλα.... δεν τα πολύ συνερίζομαι. Καταλαβαίνω πως το set up γίνετε 100 φορές ευκολότερο και ακριβέστερο αλλά στο συγκεκριμένο θα προτιμήσω την ομορφιά απ' την ουσία :)

 

@nick_ls

Δυστυχώς μαν πήγα να το παίξω «ιστορίας» και καλά και έκανα την παπαριά μου σβήνοντας τον φάκελο ενώ είχα αποσυνδεδεμένο τον δίσκο που συνήθως έχω time machine. Χάθηκαν κι άλλα κομμάτια όπως το πως έκανα τις κλίσεις του σώματος εκεί που ενώνεται με το σώμα και ίσως κάποια ακόμα που δεν μπορώ να τα θυμηθώ τώρα. Στην επόμενη κατασκευή....

 

Πίσω στην κατασκευή....

Πήρα την απόφαση να φτιάξω καπάκι για τα ελατήρια του floyd, και αυτό από ελιά. Άρα έπρεπε να επιστρέψω στο φρεζάρισμα για να δημιουργήσω την «κοιλότητα» που θα το φιλοξενήσει.

 

01. Τοποθετώ το καλούπι, παιδεύομαι να βρω τις παλιές μου γραμμές αλλα στο τέλος τα καταφέρνω και πλακώνομαι στο φρεζάρισμα

DSC01205_zps4a02c27d.jpg

 

02. DSC01206_zpsb25f1b51.jpg

 

03. Απο την φύρα της ελιάς βρίσκω το μεγαλύτερο κομμάτι που είχα άλλα πάλι δεν ήταν αρκετό. Χρειάστηκε να κολλήσω μια μικρή τσόντα στην πάνω δεξιά γωνιά. Ευτυχώς τα νερά είναι όμοια και στο τέλος δεν θα γίνετε αντιληπτό το ένωμα.

DSC01207_zps6741a46f.jpg

 

04. Σχεδιάζω το κομμάτι που χρειάζομαι και ετοιμάζομαι για πριόνισμα

DSC01208_zps637232bd.jpg

 

05. Μετά από το κόψιμο του «καλύμματος» προχωράω στο τρύπημα για τα ποτενσιόμετρα και τον επιλογέα. Σχέδιο πέρασμα πάνω σε διαφάνεια, μαρκάρω τα κέντρα των κύκλων και το χώνω μέσα στην κοιλότητα των ηλεκτρονικών.

DSC01209_zpsb4b83131.jpg

 

06. Έχω δοκιμάσει πρώτα πως χωράνε όλα έτσι ;)

DSC01210_zpsfb81cd77.jpg

 

07. Κλασικά, τρυπάω οδηγούς 4mm από την εσωτερική πλευρά

DSC01211_zpsb926ce26.jpg

 

08. Και από την εξωτερική το αποτελειώνω με 13mm για τον επιλογέα και με 10mm για τα ποτενσιόμετρα. Ο λόγος που τρυπάω από έξω προς τα μέσα είναι σε περίπτωση και σκίσει το ξύλο να μπορώ να καλύψω την ζημιά χωρίς να είναι εμφανής. Ευτυχώς δεν είχα κανένα πρόβλημα παρ' όλο που η ελιά σκίζει υπερβολικά εύκολα.

DSC01212_zpsbbc22d9a.jpg

 

09. Φοράω όλα το κομμάτια του hardware για να χαλβαδιάσω το έργο μου.

DSC01213_zps064e87e3.jpg

 

10. Περνάω και τα «καπάκια» των ποτενσιόμετρων

DSC01214_zps90a485ff.jpg

 

11.

DSC01215_zps7c1cd9a1.jpg

 

12.

DSC01216_zps12beefcc.jpg

 

13.

DSC01217_zps5966286e.jpg

 

14. Η κοιλότητα των ηλεκτρονικών «γεμάτη» :P

DSC01218_zps8198ebf9.jpg

 

15. Η πίσω όψη με τα «καλύμματα» περασμένα.

DSC01219_zpsa3991c7e.jpg

 

Μου φαίνεται κάπως «άδεια» η πίσω όψη μάλλον χρειάζεται φιλετάρισμα με έβενο το «κάλυμμα» των ελατηρίων, εσείς τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου αρέσει όπως έιναι λιτό και συμμετρικό (το πίσω). Επίσης μου αρέσει το κόψιμο στα πλαινά εκεί που συναντάει ο λαιμός το σώμα, το προτιμάω από το original. Ανυπομονώ να τη δω τελειωμένη.............. και πάλι μπράβο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου