Προς το περιεχόμενο

Κατασκευή εβένινου Neck through πράξη 1η


fidelis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 184
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Τι να πω. Εχω χασει επεισοδια γιατι πιστευα οτι δεν υπαρχει ενδιαφερον πλεον στο φορουμ. Ευτυχως που υπαρχει και το DIY που δεν μπαινουν ολοι οι ξερολες να πουν την μακακια τους αλλα ατομα με μερακι και ικανοτητες, και το εδω... παρεακι ειναι πιο ευγενικο και αγαπημενο και θελει να βοηθησει ο ενας τον αλλο και οχι απλα να μειωσει αυτον που προσπαθει. Μεγαλε συγχαρητηρια για το εργαλειο. Ειμαι σιγουρος οτι θα γ@μ@ει.

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω όλα τα θρεντ με DIY και πράγματι μένω άφωνος με τις ικανότητες των περισσότερων οι οποιοι δεν ειναι επαγγελματίες αλλα κατασκεύαζουν απίστευτα όργανα από μεράκι!

 

Fidelis καταπλητική η δουλειά σου, αναμένω κάθε φορά πως και πως για την επόμενη φάση της κιθάρας και σ'ευχαριστούμε που μοιράζεσαι μαζί μας αυτη την εμπειρία.

 

Επίσης αφορμή να γράψω ήταν και αυτό το ποστ.

 

Τι να πω. Εχω χασει επεισοδια γιατι πιστευα οτι δεν υπαρχει ενδιαφερον πλεον στο φορουμ. Ευτυχως που υπαρχει και το DIY που δεν μπαινουν ολοι οι ξερολες να πουν την μακακια τους αλλα ατομα με μερακι και ικανοτητες, και το εδω... παρεακι ειναι πιο ευγενικο και αγαπημενο και θελει να βοηθησει ο ενας τον αλλο και οχι απλα να μειωσει αυτον που προσπαθει. Μεγαλε συγχαρητηρια για το εργαλειο. Ειμαι σιγουρος οτι θα γ@μ@ει.

 

+1000

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ SPYROID

Μαν σε ευχαριστώ το ποστ σου εκτός του ότι ήταν άκρως συγκινησιακό δίνει πολύ τροφή για σκέψη για τον τρόπο που λειτουργούμε μέσω των σύγχρονών μα συνάμα «απρόσωπων» διαδικτυακών μέσων. Εισ΄ωραίως!!!

 

@Xristos_Bass

Με ικανοποιεί πολύ το γεγονός ότι γουστάρετε το θρεντ και πίστεψε με εύχομαι να μπορούσα να δώσω περισσότερα. Δυστυχώς τα μέσα και ο χρόνος μου είναι περιορισμένα ό,τι εφαρμόζω το διδάχθηκα από το ιντερνετ και είναι «υποχρέωση» μου να δώσω πίσω ότι μου επιτρέπουν οι δυνάμεις μου.

 

@ΚΡΚ

....και δέρνουν ;D

...ελπίζω δηλαδή!

 

Επιστροφή στην πεζή πραγματικότητα με την συνέχεια του πρότζεκτ.

 

Παρέλαβα τα «καλούπια/templates» για το ρουτάρισμα του floyd rose και των μαγνητών Διάφανο plexi glass 5mm παραθέτβ φώτο

 

01.

DSC01144_zps407bff1b.jpg

 

02.

DSC01145_zps2425367e.jpg

 

03. Αφού αφαιρέσω το sustain block και τα λοιπά παρελκόμενα του floyd, τοποθετώ την γέφυρα πάνω στο όργανο για να μπορέσω να βρω την βέλτιστη θέση του. ταυτόχρονα έχω τοποθετήσει την ταστιέρα και το nut για δω ελέγξω ότι το «tapering» από το ζυγό μέχρι την γέφυρα με καλύπτει.

DSC01146_zps402bb831.jpg

 

 

04. Αφού βεβαιώσω όλες τις μετρήσεις μου ξεκίνάω την δύσκολή δουλεια...

DSC01147_zps8a9ecc54.jpg

 

05. ...την εφαρμογή των καλουπιών/templates

DSC01148_zps1abfd32e.jpg

 

06. Εφ' όσον βεβαιωθώ ότι είμαο εντώς «πλαισίων» ξεκινάω το φρεζάριμα/routing

DSC01149_zps4c095004.jpg

 

07.

DSC01151_zps2b871d92.jpg

 

08.

DSC01152_zpsd1daf995.jpg

 

09.

DSC01153_zps2572bacb.jpg

 

10. Σε αυτό το σημείο με σπάει η μύτη του ρούτερ/routerbit

DSC01154_zpsbcd3bc15.jpg

 

11. Μετά τα απαραίτητα γαμωσταυρίδια και τις ευχαριστήριες δεήσεις (εις το άγνωστο πνεύμα για την ακεραιότητα μου) αρπάζω νέα μύτη/bit την κοτσάρω στο ρούτερ και συνεχίζω το έργο μου.

DSC01155_zpsbe966619.jpg

 

12. Τρία καλούπια μετά με φέρνουν πιο κοντά στο στόχο μου

DSC01156_zps33b3639d.jpg

 

13.

DSC01157_zpsb6ca97c7.jpg

 

14. Συνεχίζω ακάθεκτος με το φρεζάρισμα του μαγνήτη της γέφυρας, Εδώ παραθέτω το καλούπι

DSC01158_zps270be0f3.jpg

 

15. Ακάθεκτος λέμε πάω για τον μαγνήτη του λαιμού. Οι τρύπες είναι η «παθητική» απόπειρά μου να διευκολύνω την φρέζα

DSC01159_zps074b332c.jpg

 

16. Εδώ έχω «πηδήξει» κάποια βήματα λόγω φόρτου εργασίας. Ουσιαστικά με τρυπανάκι 4mm τρυπάω τις 4 τρύπες που αντιστοιχούν στο ορθογώνιο της κοιλότητας του sustain block μέχρι την «πίσω» όψη της κιθάρας

DSC01161_zpsaf700bea.jpg

 

17. Ξανά μανά η τοποθέτηση του καλουπιού για το φρεζάρισμα του «sustain block»

DSC01162_zpsb689c684.jpg

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

01. Επιτέλους βλέπω την απέναντι πλευρά  ;D

DSC01163_zps52e745b3.jpg

 

02. Χωρίς ανάσα στο επόμενο φρεζάρισμα που αποτελεί την κοιλότητα των ελατηρίων του floyd. Οι πιο παρατηρητικοί θα μπάνισαν πως το καλούπι είναι σχεδιασμένο να «βολέψει» "L" shaped big brass block.

DSC01164_zps14502d91.jpg

 

03. Η όλη φάση έχει πολύ ατέλεια... Μην μου αγχώνεστε με λίμα γυαλόχαρτο και υπομονή όλα θα δείχνουν άκρως επαγγελματικά.  ;)

DSC01165_zpsb82a60c6.jpg

 

04. Η μπροστινή όψη που παρέλειψα στα προηγούμενα βήματα

DSC01166_zpsa67b25a8.jpg

 

05. Σε αυτό το σημείο κολλάω ένα χιλιοστό ξύλου έβενου στο σημείο που θα προσαρτηθούν τα post του floyd γιατί φρέζαρα 1mm παραπάνω.. Μικρό το κακό, μην σε πω πως θα δείχνει πιο γ***το.

DSC01167_zpsb9279139.jpg

 

06. Εδω θα ήθελα να κάνω μια παρένθεση για τους εν δυνάμει dyers και να υπογραμμίσω πως δεν είναι για τους faint-hearted

DSC01169_zps441d3131.jpg

 

07. Στο ξεκάρφωμα και μέχρι να στεγνώσει η κόλλα για την «τσόντα» των post του floyd τρυπάω με τρυπανάκι 4mm to  headstock στα σημεία των κλειδιών

DSC01170_zpsf513987a.jpg

 

08. Για τελείωμα έχω την αντιπαράθεση του «hardware» με τις εργασίες που κατάφερα να ολοκληρώσω.

DSC01171_zps444ab1f2.jpg

 

09.

DSC01172_zpsaceb4475.jpg

 

10.

DSC01173_zps33e1937f.jpg

 

11.

DSC01174_zps1e5e1289.jpg

 

12.

DSC01175_zps2140c074.jpg

 

13. Για γκαν φινάλε έχω μια «σελφιη», Ίσα - ίσα να δείτε πως είναι.

Όπως σας έλεγα το DIY δεν είναι κάνει για τους faint hearted.

DSC01178_zpsac099ea6.jpg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυο παρατηρησεις 1. Παρε εναν μεταλλικο χαρακα και οχι αλουμινιου γιατι στραβωνει ευκολα και δεν εχει και πολυ καλες μετρησεις και 2 ΦΟΡΑ ΚΑΜΙΑ ΜΑΣΚΑ γιατι τα καταπεινεις ολα και δε σου κανει καλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@JohnGam

Κατευθείαν μακροβούτι  ;D

 

@otto##

Να 'σαι καλά ρε μαν

 

@krk

Έχεις απόλυτο δίκιο και στις δύο παρατηρήσεις. Η αγορά ενός καλού μεταλλικού κανόνα είναι στα άμεσα προσεχή σχέδια μου. Η μάσκα έπρεπε να είναι μόνιμα στο πρόσωπο μου, αλλά με αυτή τη ζέστη δεν μπορώ να αναπνεύσω, το ξέρω κάνω μεγάλο λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου