Προς το περιεχόμενο

Ναι αυτή θα είναι άλλη μια συζήτηση για κσύλα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραια και τωρα τι να πιστεψω? τα αυτια μου ή την warmoth? ενδεχομενως να υπαρχει κανας παραγοντας που δεν ελεγξα και να επηρεαζει. μπορει να μην εχω perfect pitch αλλα πιστευω οτι μπορω να ακουσω οτι ενας ηχος εχει περισσοτερα πριμα απο εναν αλλον!!

 

 

Θα πιστέψεις ΤΑ ΑΥΤΙΑ σου. Ο φίλος που μιλάει για ανθρώπινα plug in είναι οφσάιντ! ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ plug in με τις δυνατότητες της ανθρώπινης ακοής. Αλλά πρόσεξε: Όσοι μιλάνε για "χρυσά αυτιά" είναι εκατό φορές οφσάιντ: Αν υπάρχει διαφορά ΟΝΤΩΣ θα πρέπει να την ακούνε ΟΛΟΙ, άσχετα αν δεν μπορούν να την εκφράσουν λεκτικά.

 

 

Και ΔΕΝ θα πιστέψεις κανένα άλλο πέρα από τα αυτιά σου, ειδικά αν είναι έμπορος. Οι κιθάρες είναι μαγικά ξύλα, τα αυτοκίνητα είναι ο δρόμος για την ελευθερία, και αν μασήσεις τσίχλα θα γ*μήσεις. Μ*ΛΑΚΙΕΣ ΤΟΥΜΠΑΝΑ. Βιομηχανική παραγωγή είναι όλα, 50 ευρώ ;D , ΠΕΝΗΝΤΑ ΕΥΡΩ ΤΟ ΠΟΛΥ ;D  θα κόστιζε Η FENDER CUSTOM SHOP  ;D ;D ;D αν οι κιθαρίστες ήταν τόσοι πολλοί όσο είναι π.χ. οι αγοραστές κινητών, νομίζεις ότι είναι πιο εύκολο να φτιάξεις ένα κινητό; Κιθάρα εδώ μέσα έχει φτιάξει το μισό φόρουμ  ;D κινητό δεν είδα να φτιάχνει κανείς  ;D

 

 

Αλλά είναι λίγοι αναλογικά οι μουσικοί, και πρέπει να ζήσουν και οι εταιρίες, οπότε βάλε το κορόιδο να αγοράζει δυο τάβλες και τρεις τυλιγμένους μαγνήτες από ψυγείο  ;D τρία χιλιάρικα, με τρια χιλιάρικα αγοράζεις μηχανάκι  ;D ούτε μια ζάντα σκέτη δε συγκρίνεται σε τεχνολογική αξία με την custom shop  ;D αν βάλεις και το δισκόφρενο άντε γεια  ;D ;D ;D Μας βρήκανε λίγους και μας εκμεταλλεύονται  ;D κάτσε εσύ να περιμένεις τη μαγική συνταγή του Μπαμπαγκίντα και τον Αλχημιστή που θα δικαιολογήσουν το πέταμα των χρημάτων  ;D ;D ;D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 252
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Διαφορετικά μέταλλα στο τρέμολο  ;D ;D

 

Τελος πάντων. Προσωπικά κοιτώντας τα specs σε μία κιθάρα το είδος του ξύλου είναι το τελευταίο που θα κοιτάξω. Και άμα το κοιτάξω το πρώτο που σκέφτομαι είναι αν γενικά θα είναι βαρύ, γιατι συνήθως κάνω εξάσκηση όρθιος και δε θέλω να κουράζομαι.

 

Γενικά, alder,basswood και swamp ash μου φάνηκαν γενικά ελαφριά και τα προτιμώ.

Με άλλα λόγια η επιλογή μου γίνεται με καθαρά πρακτικό σκεπτικό.

 

Τώρα αν το κάθε ξύλο έχει κάποια χαρακτηριστική ιδιότητα ηχητικά? Ξέρω εγώ?...Μάλλον, αλλά δεν καίγομαι και τόσο αφού μπορώ να την εξαλείψω, ενισχύσω με το eq του ενισχυτή, με άλλους μαγνήτες, χορδες κτλ

 

Όταν κάποιος μου λέει πχ ''η κιθάρα σου είναι αρκετά πριμαριστή, alder είναι?'' του απαντάω απλώς ''ναι'' ή ''όχι'' (αν είναι γιατι έχω και με basswood και μαόνι) και δεν το πάω παραπέρα. Άμα με ρωτήσει αν το alder είναι πιο πρίμο από το mahogany του λέω δεν ξέρω  ;D Άμα μου πει καλά παίζεις και δεν ξέρεις τίποτα για την κιθάρα σου? του φέρνω την κιθάρα στο κεφάλι  ;D

 

Το όλο θρεντ είναι ανούσιο μιας και λόγω έλλειψης χειροπιαστών αποδείξεων και αδυναμίας αποκοπής από τα πιστεύω του καθενός (πίστη= μη δικαιολογημένη πεποίθηση) καταλήγουμε  να μαλώνουμε για θέματα του τύπου ''γιατί πιστεύεις στον Βούδα? ''

 

Χαζαμάρες δηλαδή. (γιατί μου υπογραμμίζει με κόκκινο το ''χαζαμάρες'' αφού έτσι το λέμε στο χωριό μου  ;D )

 

My case exactly:

 

// Γενικά, alder,basswood και swamp ash μου φάνηκαν γενικά ελαφριά και τα προτιμώ.

Με άλλα λόγια η επιλογή μου γίνεται με καθαρά πρακτικό σκεπτικό.

Τώρα αν το κάθε ξύλο έχει κάποια χαρακτηριστική ιδιότητα ηχητικά? Ξέρω εγώ?...Μάλλον, αλλά δεν καίγομαι και τόσο αφού μπορώ να την εξαλείψω, ενισχύσω με το eq του ενισχυτή, με άλλους μαγνήτες, χορδες κτλ //

 

Τη μονομέρεια δεν μπορώ (τα ξλυλα δεν πίζουν ρόλο) και το να κρίνεις από το youtube ('πιστημονες κι έτσ'). Βάλε την κιθάρα να στραμάρει σε 50 watt - ή γενικά σε συνθήκες gig και τότα θα καταλάβεις πώς ακούγεται τι. Μέσα από ένα modelling preset και στα ακουστικά του home studio σου είναι λογικό να ακούγεται παραπλήσια και με μια ταβανόβουρτσα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου