Προς το περιεχόμενο

Το πρώτο μας πλήκτρο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

..εγώ ως πασχαλιάτικο δώρο της γιαγιάς μου ξεκίνησα με

 

440px-Casio_vl_tone.jpg

 

..με αυτό γράφτηκα και πιτσιρικάκι στο Εθνικό ωδείο Αθηνών όπου μετά από 2 χρόνια ήρθαν στην κατοχή μου αυτά όπου και παρεμείναν πάνω από 10 χρόνια.Ειδικά το ΜΚ1 επωλήθη το 2004.

viscount-kb-300-847986.jpg

fender-rhodes.jpg

 

...έπειτα ξεκίνησε το μαρτύριο.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πρωτο μου ηλεΧτρονικο πληκτρο ηταν αυτο οταν ημανε 12 ετων και μου το πηρε παλι ο μπαμπας μου οταν αποφασισα να "ζησω το ροκ ελευθερα" το 1978  ;D

 

armon-p100-444948.jpg

Wtf is this? :P Πρωτη φορα ακουω αυτη τη μαρκα. Armon P-100? ??? Τωρα το ακουω σε ενα βιντεο στο youtube. Ασχολιαστος ηχος... ;D

 

Ηθελα να παρω Elka για να εχω το ιδιο με τον Ray Manzarek των Doors...
Ο Manzarek δεν επαιζε με Elka. Στα δυο πρωτα αλμπουμ επαιζε με ενα Vox Continental combo organ και μετα το αντικατεστησε με ενα Gibson G-101 combo organ, γιατι τα πληκτρα του Vox εσπαγαν ευκολα. Και τα δυο οργανα ηταν ετσι κι αλλιως φτηνα transistor organs, ας ειναι καλα οι Animals, Doors, Iron Butterfly και 2-3 αλλοι που εκαναν τον φτωχο τους ηχο διασημο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wtf is this? Tongue Πρωτη φορα ακουω αυτη τη μαρκα. Armon P-100? Huh? Τωρα το ακουω σε ενα βιντεο στο youtube. Ασχολιαστος ηχος... Grin

 

ΜΑΜΑ τα....ΤΡΑΓΙΚΟ πληκτρο.Ασε που ηθελες φορτηγο για να το μετακινησεις.....το εδωσα τελικα σε εναν παλιατζη  γυρω στο 1982  γιατι κανεις δε το ηθελε.... ;D

 

Ο Manzarek δεν επαιζε με Elka. Στα δυο πρωτα αλμπουμ επαιζε με ενα Vox Continental combo organ και μετα το αντικατεστησε με ενα Gibson G-101 combo organ, γιατι τα πληκτρα του Vox εσπαγαν ευκολα.

 

εχεις δικιο,μπερδευτηκα....εγω παντως αυτον τον ηχο ηθελα και φυσικα ΔΕΝ τον βρηκα....στο Armon  ;D

 

ευτυχως μετα στην Αμερικη πηρα την εκδικηση μου γιατι στα σκυλαδικα που ειχα μπλεξει ειχαν κανονικες μαμιστερες Farfisa..... ;D

 

https://www.youtube.com/watch?v=hNrOnXAJ30I

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα belarus ρωσικο πιανο το οποιο υπεφερε αρκετα εωσοτου πηραν τη θεση του διαδοχικα καποια yamaha των οποιων πηρε τη θεση ενα ηλεκτρικο roland... :P (το οποιο και λατρευω και χρησιμοποιω μονιμως)

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ο μπαμπάς φοβότανε μήπως ήταν απλώς ένα καπρίτσιο αρχικά δανείστηκε ένα αρμόνιο που δούλευε με αέρα. Κάτι σα γιγαντιαία  μελόντικα. Μέχρι που άκουγες τον ανεμιστήρα που φυσούσε . Όταν ήθελες να χαμηλώσεις την ένταση άνοιγες μία οβάλ τρύπα λίγο ή πολύ ώστε να φύγει ο αέρας και να πέσει η ένταση. Η τεχνολογία στα καλύτερα της... μάρκα δε θυμάμαι...

 

Όταν έμαθα να παίζω "την Παναγιωτίτσα τη λυγερή" τα έχωσε η γιαγιά από το κομπόδεμα και πήρα την πιανόλα μου YAMAHA M5J από Νάκα.

 

Το πρώτο σύνθ που έπεσε στα χέρια μου ήταν ένα CRUMAR MULTIMAN S. Δανεικό από ένα συμφοιτητή μου που μου το εμπιστεύτηκε για λίγους μήνες κάπου στο 1987. Ακόμα ψάχνω να αγοράσω ένα τέτοιο...

 

Το πρώτο δικό μου συνθ ήταν ένα Μ1. Το είχα πάρει από τον Ριχάρδο 450.000 δρχ κάπου στο 1989. Είχα ξεράνει το  @#1$  για να μαζέψω τόσα λεφτά.

 

Τη πρώτη φορά μπορεί να τη ξεχάσω τα πρώτα μου όργανα ποτέ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου