Προς το περιεχόμενο

Αξιοπρεπή PC Speakers


respecttheo7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα συμφορουμίτες,

 

Όντας απελπισμένος και αποδεχόμενος ότι ακόμη και για ερασιτεχνικό home recording απαιτείται σίγουρα ένα γραφείο όπου θα ασχολείται κάποιος αποκλειστικά με αυτό, αποφάσισα να εγκαταλείψω την ιδέα ηχογραφήσεων και μιξαρίσματος στο χώρο μου. Παρόλα αυτά μιας και έχω αγοράσει κάρτα ήχου και βολεύει απίστευτα το Guitar Rig για γρήγορους ήχους κτλ αναζητώ ηχεία υπολογιστή που να έχουν αξιοπρεπή απόδοση(μπάτζετ μέχρι 100 ευρώ). Κύρια λειτουργία είναι όπως είπα ο σχετικά καλός ήχος κατά το παίξιμο, αλλά παρόλα αυτά δε θα με χάλαγε να "μπορούσα" να ηχογραφήσω μέρη τραγουδιών κτλ για να τα στέλνω στα άλλα μέλη του συγκροτήματος μου κάνοντας μια τυπική μίξη.(Ζητάω πολλά ε?  8) ) Έχω κάνει μία αναζήτηση και σκέφτομαι να αγοράσω αυτά

. Έχετε καμία άλλη ιδέα? Επίσης όπως προείπα έχω γενικότερα πρόβλημα χώρου όποτε θα προτιμούσα μικρές λύσεις( Ακόμη και τα Creative Gigaworks τα 14 εκ μήκος φαίνονται κάπως αλλά παλεύεται)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πριν από περίπου 1,5-2 χρόνια μου κάηκαν τα ηχεία του pc, τα οποία χρησιμοποιώ για ακρόαση μουσικής, θέαση ταινιών, mix, τα πάντα.

 

Μετά από πολύ ψάξιμο, κατέληξα σ' αυτά (τα οποία μάλιστα μου πήρε δώρο ο συνφορουμίτης και "αδερφός μου" gvour  :-* και τον υπερευχαριστώ), τα οποία τότε στοίχιζαν γύρω στα 36€.

 

Genius Sp-hf1250b Two-way Hi-fi Wood Speakers - Ηχεια (PER.570071)

 

Μόνο καλά λόγια έχω να πω.

Είναι ένας τέλειος συνδυασμός ποιότητας, διαύγειας, έντασης, εμφάνισης, μεγέθους, και συχνοτικής ισορροπίας.

 

Τα προτίμησα μεταξύ άλλων ακριβότερων και δεν το μετάνιωσα.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Μετά από πολύ ψάξιμο, κατέληξα σ' αυτά (τα οποία μάλιστα μου πήρε δώρο ο συνφορουμίτης και "αδερφός μου" gvour  :-* και τον υπερευχαριστώ), τα οποία τότε στοίχιζαν γύρω στα 36€.

 

 

 

Ξοδεύτηκε ο χουβαρντας.  :P :P :P ;D ;D ;D

 

Y.Γ. Sorry για το off topic, αλλά ΔΕΝ μπόρεσα να κρατηθώ  ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξοδεύτηκε ο χουβαρντας.  :P :P :P ;D ;D ;D

 

Y.Γ. Sorry για το off topic, αλλά ΔΕΝ μπόρεσα να κρατηθώ  ;D ;D ;D ;D

Κι όμως Λάκη, ήταν δώρο εκτός προγράμματος.

Ήρθε στο άσχετο ένα απόγευμα στο σπίτι με τα ηχεία στην μασχάλη.

Δεν μου είχε πει τίποτα.

Δεν είχα γιορτή ή γενέθλια.

Απλώς ήξερε ότι έψαχνα ηχεία για το pc, και ότι είχα καταλήξει σ' αυτά, αλλά δεν είχα χρήματα να τα πάρω (ναι, εντελώς άφραγκος).

 

Για μένα είναι πολύ σημαντικό. :)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aγαπητέ φίλε.

Εχω τα gigaworks τα t40 στο desktop μου, τα οποιά ειναι καλά για gaming και γενικές ακροάσεις, αλλα γι αυτο που θες να κανεις υποτυπωδώς δεν θα βοηθήσουν.

 

Σε τοσα χρήματα θα σου πρότεινα ενδεικτικά τα m-audio AV40 με τα οποία συμβίωσα αρκετο καιρο και τα επελεξα γιατι την περιοδο εκεινη ειχα θεμα χώρου και κάνψ ανάλογα πραγματα για εσενα και ηταν πιο κατάλληλα για το παιξιμο και τις μίξεις, πιο κοντα στις ανάγκες του χρήστη ενός home studio, σχεδιασμένα εξάλλου γι αυτό.  (παντα σε αυτα τα λεφτά ετσι?)

 

Τουλάχιστο σε σχέση με τα gigaworks, ειναι σαφώς καλυτερη επιλογή για μουσικο που θελει να δουλεψει στο σπιτι του και αυτό......... ακούγεται.

 

αυτά απο εμένα.

 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κι όμως Λάκη, ήταν δώρο εκτός προγράμματος.

Ήρθε στο άσχετο ένα απόγευμα στο σπίτι με τα ηχεία στην μασχάλη.

Δεν μου είχε πει τίποτα.

Δεν είχα γιορτή ή γενέθλια.

Απλώς ήξερε ότι έψαχνα ηχεία για το pc, και ότι είχα καταλήξει σ' αυτά, αλλά δεν είχα χρήματα να τα πάρω (ναι, εντελώς άφραγκος).

 

Για μένα είναι πολύ σημαντικό. :)

 

Μου αρέσει που μου απαντάς και σοβαρά!

 

Προφανώς και έκαΜα πλάκα.

 

Συνεχίστε επί του θέματος και sorry again για το off topic.

 

Επί του θέματος:

 

Εμένα το πρόβλημα του χώρου με δεσμεύει σε πρόταση.

Αν δεν ήταν πρόβλημα, θα πρότεινα χωριστά ενισχυτή και ηχεία hi-fi.

 

Tα Κοda π.χ έχουν σε ηχεία καλές υλοποιήσεις όπως και η skytronic σε ενισχυτή και είναι και στο budget σου.

 

 

π.χ.

http://www.skroutz.gr/s/341417/Koda-AV-988F.html

http://www.djmarket.gr/hi-fi/hi-fi-amplifiers/skytronic-103-100-compact-hi-fi-karaoke-inox.html#.V9HuBTUhFLo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει που μου απαντάς και σοβαρά!

 

Προφανώς και έκαΜα πλάκα.

Το κσέρω βρε, αλλά ήθελα να το βγάλω από μέσα μου, να το πω.

Δικό μου είναι το ζήτημα. :)

 

EDIT: Σκέψου ότι δεν μπορούσα να ακούσω μουσική. Εγώ δεν έκανα κάτι γι' αυτό. Ο gvour όμως έκανε. Και το έκανε για μένα.

Ξαφνικά λοιπόν, από την σιωπή, βρέθηκα να μπορώ να ακούω το ελάχιστο "σύρσιμο" της μπακέτας στο πιατίνι που δημιουργείται μετά από το χτύπημα του ντράμμερ.

Τέσπα, τα ηχεία σκοτώ, και στην παραμικρή λεπτομέρεια.

Σκεφτείτε ότι είναι 2.0 (χωρίς sub) και έχω τα μπάσα πιο χαμηλά από ότι είναι default.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόλα αυτά μιας και έχω αγοράσει κάρτα ήχου και βολεύει απίστευτα το Guitar Rig για γρήγορους ήχους κτλ αναζητώ ηχεία υπολογιστή που να έχουν αξιοπρεπή απόδοση(μπάτζετ μέχρι 100 ευρώ). Κύρια λειτουργία είναι όπως είπα ο σχετικά καλός ήχος κατά το παίξιμο, αλλά παρόλα αυτά δε θα με χάλαγε να "μπορούσα" να ηχογραφήσω μέρη τραγουδιών κτλ για να τα στέλνω στα άλλα μέλη του συγκροτήματος μου κάνοντας μια τυπική μίξη.

 

M-Audio AV30

 

M-Audio Studiophile AV30 | Skroutz.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν από περίπου 1,5-2 χρόνια μου κάηκαν τα ηχεία του pc, τα οποία χρησιμοποιώ για ακρόαση μουσικής, θέαση ταινιών, mix, τα πάντα.

 

Genius Sp-hf1250b Two-way Hi-fi Wood Speakers - Ηχεια (PER.570071)

 

 

Ενδιαφέρουσα πρόταση!Όταν λες τα πάντα εννοείς τα πάντα?  :P

 

 

Επί του θέματος:

 

Εμένα το πρόβλημα του χώρου με δεσμεύει σε πρόταση.

Αν δεν ήταν πρόβλημα, θα πρότεινα χωριστά ενισχυτή και ηχεία hi-fi.

 

Tα Κοda π.χ έχουν σε ηχεία καλές υλοποιήσεις όπως και η skytronic σε ενισχυτή και είναι και στο budget σου.

 

 

π.χ.

http://www.skroutz.gr/s/341417/Koda-AV-988F.html

http://www.djmarket.gr/hi-fi/hi-fi-amplifiers/skytronic-103-100-compact-hi-fi-karaoke-inox.html#.V9HuBTUhFLo

 

Δε θέλω να σε πληγώσω αλλά αντιλαμβάνεσαι ότι η ιδέα σου απορρίπτεται  ;D

 

 

Έχουν το Bass Reflex από πίσω?γιατί τα ηχεία αναγκαστικά θα είναι στον τοίχο..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Δε θέλω να σε πληγώσω αλλά αντιλαμβάνεσαι ότι η ιδέα σου απορρίπτεται  ;D

 

 

 

Θα το αντέξω μην σκας  ;D

 

Το θέμα χώρου το ξέρω και το έχω αντιμετωπίσει (όχι μάλλον στον βαθμό τον δικό σου).

 

Ενδιαφέρουσες όλες οι προτάσεις των λοιπών, αλλά ΜΗΝ πάρεις αυτά που πόσταρες (χαμένα λεφτά θα είναι).

 

Τα 100,00 € δεν είναι λίγα.

ΑΝ δεν σου "χωράνε" κάποιες από τις άλλες προτάσεις, με αυτά τα λεφτά πάρε ένα καλο ζευγάρι ακουστικά.

 

Και δεν θα πάει χαμένο (θα το έχεις για πάντα) και θα κάνεις καλλιτερη δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου