Προς το περιεχόμενο

Το format mp3 πλησιάζει στο τέλος του (;)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

στην αρχή του νήματος ειπώθηκε ότι πανεύκολα ένας νεαρός σήμερα μπορεί να ξεχωρίσει το mp3 από το wav.

 

Αυτό είπα δεν ισχύει.

 

Στην προσωπική μου δοκιμή, όσο πρόλαβα να κάνω, ήταν όλα στα αυτιά μου ίδια.

 

Καλά, δεν είπε κανείς "πανεύκολα" (αν ίσχυε αυτό, θα διαμαρτύρονταν) αλλά εγώ (όπως αποδείχθηκε άλλωστε) μπορώ και όπως είπα είμαι βέβαιος ότι δεν αποτελώ κανένα σπάνιο φαινόμενο.

 

Πριν μερικά χρόνια, στην ομάδα συζητήσεων των καθηγηταράδων που συμμετέχουν στην ομάδα ανάπτυξης του Csound (ίσως της πιο εξελιγμένης opensource synthesis engine του πλανήτη), είχε γράψει ένας εξ΄αυτών ένα ποστ με τίτλο "Are We Wasting Our Time?" αναφερόμενος σε πρόσφατο (τότε) γκάλοπ όπου είχε προκύψει ότι πολλοί άνθρωποι όντως δεν μπορούσαν να ξεχωρίσουν τη διαφορά, άρα (ρωτούσε ο άνθρωπος) για ποιο λόγο χάνουμε το χρόνο μας επιδιώκοντας την ύψιστη τεχνικώς εφικτή ποιότητα;

 

Τότε - για φαντάσου αγαπητέ npap - είχαμε κάνει το ίδιο test με αυτό που επιδιώχθηκε εδώ κάτω από πολύ αυστηρές συνθήκες, και πράγματι αποδείχθηκε ότι - όσοι τουλάχιστον συμμετείχαμε, χωρίς να είμαστε αντιπροσωπευτικό δείγμα - μπορούσαμε όντως να καταλάβουμε τη διαφορά.

 

Επαναλαμβάνω, ότι ακόμη δεν έχω γράψει με ΤΙ το άκουσα και παιδεύτηκα τρομερά (δηλαδή περίπου 45 δευτερόλεπτα) για να καταλάβω ποιο είναι το καλύτερο. Θεωρώ αδύνατον με τον εξοπλισμό που περιγράφεις να σου φαίνονται ίδια ΕΚΤΟΣ αν έχεις πέσει σε περίπτωση πολύ κακού υποσυστήματος ήχου (το οποίο βέβαια ο npap ανέφερε προειδοποιώντας να αποφύγει κάποιος τον μείκτη των Windows).

 

Στην περίπτωσή μου χρησιμοποιούσα τον Jack daemon σε περιβάλλον Linux.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 120
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δεν ξέρω τι κατάλαβες, πόσο εύκολα ή ο,τιδήποτε άλλο.

 

Εκείνο που λεω είναι ότι παρ όλο που θεωρώ ότι έχω μεγάλη εμπειρία

ΠΑΝΤΑ κρατάω μικρό καλάθι.

 

Και όπως σου είπα εχω παρευρεθεί σε οργανωμένα τυφλά πχ πριν από 10 περίπου χρόνια στην τότε Τηλεοπτική που οργανώθηκαν από το avclub και το avsite.

 

Εκείνο που τονίζω στην προκειμένη είναι αυτό που ειπώθηκε στην αρχή, ότι η διαφορά είναι τεράστια και μπορεί να την ακούσει ο καθένας με οποιοδήποτε σχεδόν καθημερινό εξοπλισμό.

 

Είναι γεγονός ότι όταν το τεστ γίνεται περίπλοκο, δηλαδή όχι ένα κλασικό ΑΒ τεστ αλλά ούτε κάν ένα ΑΒΧ τέστ (που θεωρείται δύσκολο) και έχει 5 επιλογές που είναι μάλιστα ανα δυο ίδιες η κόπωση του ακροατή μπορεί να έρθει γρήγορα και να μην μπορεί να βρεί το αποτέλεσμα.

Συνεπώς στην περίπτωση αυτή, ένας ξεκούραστος με καλό σύστημα και αν τύχει και ακούσει το ασυμπίεστο στην αρχή, στις δυό τρεις δοκιμές μπορεί και να το βρεί.

 

Παρ όλα αυτά, έχουμε κάνει αρκετά τέτοια περίπλοκα στο avclub και διαδικτυακά με αρκετή επιτυχία.

 

Απλά διαπιστώνω ότι ένα ενδιαφέρον νήμα, που έγινε ακόμα πιό ενδιαφέρον με την προσπάθεια του Νίκου, έστω και με προσπάθεια να μας δυσκολέψει - πού είναι το κακό στην υπόθεση? - όποιος δεν θέλει ας μην δοκιμάσει...., χάλασε και μας άφησε μια πικρίλα μέσα στη ζέστη....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω τι κατάλαβες, πόσο εύκολα ή ο,τιδήποτε άλλο.

 

Γιατί δεν ξέρεις;

Μόλις σου είπα.

Είσαι και εσύ της θεωρίας ότι πιάσαμε να βρούμε προγράμματα για να λύσουμε τον γρίφο;

Και καλά εγώ, και ο cos, και ο Χναράκης κλπ;

 

Απλά διαπιστώνω ότι ένα ενδιαφέρον νήμα, που έγινε ακόμα πιό ενδιαφέρον με την προσπάθεια του Νίκου, έστω και με προσπάθεια να μας δυσκολέψει - πού είναι το κακό στην υπόθεση? - όποιος δεν θέλει ας μην δοκιμάσει...., χάλασε και μας άφησε μια πικρίλα μέσα στη ζέστη....

 

Εμένα δεν μου έμεινε καμία πικρίλα.

Δεν είμαι κηδεμόνας του κυρίου που παραφέρθηκε.

Αρκετά με αυτή την υπόθεση.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ παιδιά έβαλα κάτι ακουστικά που έχω για τα οποία θα ήθελα να μιλήσω γιατί μου έχουν κάνει εντύπωση σε πολλά πράγματα παρόλο τον gaming προσανατολισμό αν και είναι άσχετο αυτό με το θέμα, άκουσα τα κομμάτια λίγο και είπα τα συμπεράσματά μου βάσει αυτού που άκουσαν τα βραβευμένα χαχαχαχα για την ακουστική τους αντίληψη αυτιά μου χωρίς να λάβω υπόψη τη επιστημονική θεωρητική ή πρακτική προσέγγιση για το θέμα.

 

Συγκεντρώθηκα σε αυτό που ακούω και εξέφρασα ακομπλεξάριστα το συμπέρασμά μου.

χαχααχαχαχαχα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ παιδιά έβαλα κάτι ακουστικά που έχω για τα οποία θα ήθελα να μιλήσω γιατί μου έχουν κάνει εντύπωση σε πολλά πράγματα παρόλο τον gaming προσανατολισμό αν και είναι άσχετο αυτό με το θέμα, άκουσα τα κομμάτια λίγο και είπα τα συμπεράσματά μου βάσει αυτού που άκουσαν τα βραβευμένα χαχαχαχα για την ακουστική τους αντίληψη αυτιά μου χωρίς να λάβω υπόψη τη επιστημονική θεωρητική ή πρακτική προσέγγιση για το θέμα.

 

Συγκεντρώθηκα σε αυτό που ακούω και εξέφρασα ακομπλεξάριστα το συμπέρασμά μου.

χαχααχαχαχαχα

 

Αλλού αυτά.

Είναι βέβαιο ότι χρησιμοποίησες κάποιο πρόγραμμα και έτσι κατάλαβες τι γίνεται.

Μην ξεχνάς - και λυπάμαι που χρειάζεται να το υπενθυμίσω, ελπίζω να μην επανέλθεις - ότι είναι αδύνατο σε κοινούς θνητούς σαν εσένα να καταλάβουν διαφορές, όταν μουσικοί με πολυ-δεκαετή εμπειρία δεν μπορούν. Παραδέξου τουλάχιστον την ποταπότητα της προσέγγισής σου και δεν θα δοθεί συνέχεια.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλού αυτά.

Είναι βέβαιο ότι χρησιμοποίησες κάποιο πρόγραμμα και έτσι κατάλαβες τι γίνεται.

Μην ξεχνάς - και λυπάμαι που χρειάζεται να το υπενθυμίσω, ελπίζω να μην επανέλθεις - ότι είναι αδύνατο σε κοινούς θνητούς σαν εσένα να καταλάβουν διαφορές, όταν μουσικοί με πολυ-δεκαετή εμπειρία δεν μπορούν. Παραδέξου τουλάχιστον την ποταπότητα της προσέγγισής σου και δεν θα δοθεί συνέχεια.

 

 

 

Οχι εδώ αυτά.

Αυτό έκανα και άμα έκανα το άλλο πάλι θα το έλεγα.

ΕΓΩ τι λέω.

Δεν φοβάμαι κανέναν, όποιος έχει πρόβλημα με αυτά που λέω και θέλει να μου κάνει κακό, να βάλει γάντια και να ανέβει σε ρίνγκ μαζί μου. Να τελειώνουμε χαχαχαχαχαχαχα

Είμαι καλύτερος μουσικός από εσένα. Κάνω ότι θέλω, ζήτω η τρέλα.

Είμαι ο SHOGUN της ΣΥΝΘΕΣΗΣ. χαχαχαχαχαχα

 

Θα ανοιξω air-condition, πάλι για 40άρια πάει.

 

Ακούς εκεί αλλού αυτά.

Θα έμπαινα σε τέτοια διαδικασία για να αποδείξω τι?

Αυτό που αποδεικνύεται με άλλους τρόπους έμπρακτους, πως είμαι τρανός και μεγάλος στη μουσική? Και ας είναι και το χόμπι μου?

Ααααααααα. Ααααα.................................

Ρε μνημόνια ρε μέχρι να σβήσει ο ήλιος.

 

χαχαχαχαχαα

Συγνώμη παιδιά συνεχίστε αλλά αισθάνθηκα άσχημα που δεν με πιστεύει ο trolley, γιατί να πω ψέμματα

 

Δεν είμαι κοινός θνητός άνθρωπέ μου.

Έχω απίστευτες επιδόσεις σε πολλά πράγματα που εξηγούνται μόνο με έναν τρόπο.

Είμαι χαρισματικός και ταλαντούχος άνθρωπος.

Τα αυτιά μου είναι αλλού, η αντίληψη μου από άλλο πλανήτη, η ταχύτητά μου εξωπραγματική παρόλα τα 42 μου χρόνια πλέον τη διατηρώ σε πολύ υψηλά επίπεδα και η απόδοσή μου είναι η μέγιστη με το μικρότερο δυνατό κόπο και αυτή είναι η ειδοποιός διαφορά που με κάνει να ξεχωρίζω και εμένα όπως και άλλους ΟΜΟΙΟΥΣ μου από κοινούς θνητούς.

 

Τόσο απλά είναι τα πράγματα.

Και δεν έχω να πω τίποτε άλλο.

Η μορφή μου και η παρουσία μου αλλά και το έργο μου μιλούν από μόνα τους.

χαχαχαχαχαχαχαχαχα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΘΑ ΣΕΒΕΣΑΙ.

 

 

 

Εσύ θα πάψεις να αμφισβητείς το ΜΕΓΑΛΕΙΟ του ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΜΕ ΤΗ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΛΑΜΨΗ.

ΕΣΥ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΣΥ.

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου