Προς το περιεχόμενο

Θυμαστε το "πως φερνουμε δεμα απο Αμερικη?" Ε ξεχαστε το


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Θέλω να κάνω μια αγορά από e bay...Αμερική...ένα μικρό αντικείμενο (ένα συλλεκτικό αυτοκινητάκι hotweels!  :-) )

 

Κόστος αντικειμένου 8,5e

Μεταφορικά 17e

Vat 6e

Total 31,5 e

Ο αποστολέας στέλνει με USPS first class.

Yποθετω ότι θα περάσω τελωνείο και θα πάει τελικά ο κούκος αηδόνι για ένα αντικείμενο που αν το έπαιρνα από εκεί θα μου κόστιζε 8.5e.

To θέμα είναι ότι έχω κολλητό στην Αμερική.Αν το αγοράσει αυτός (δηλαδή 8.5 + 17=25.5ε) και μου το στείλει χωρίς να αναγράφει αξία το δεματακι πάνω (ίσως και μικρός φάκελος) θα περάσει πάλι τελωνείο;

Επίσης ο αποστολέας μου είπε ότι δεν γράφουν ποτέ τιμές στο κουτί.

Ευχαριστώ.

 

 

Επεξεργασμένο από leon7pap

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leon7pap είπε

Θα περάσει πάλι τελωνείο;


Νομίζω ότι όλα περνάνε τελωνείο, και για θέμα ασφαλείας δηλαδή (πχ μην εισάγεις όπλα, ναρκωτικά, κτλ). Το θέμα είναι το αν θα κάνουν τιμολόγηση. Απ'όσο ξέρω υπάρχει η μέθοδος του "δώρου", που το στέλνουν ουσιαστικά σαν δώρο αντί σαν προϊόν συναλλαγής. Ίσως τα μικρά καταστήματα να μπορούν να το κάνουν, αλλά τα μεγάλα δε νομίζω.

 

Εμένα μου έστειλε φίλος από Αμερική (πριν χρόνια βέβαια) ένα πακέτο, με κάρτα γραφικών, και κάτι άλλα πραγματάκια, και δε πλήρωσα τίποτα. Επίσης έχω αγοράσει από Ebay πληκτρολόγιο αξίας 100+, πάλι Αμερική, και πάλι δε πλήρωσα τίποτα (πέρα του ότι το 30% της τιμής ήταν μεταφορικά).


Για την ακρίβεια δεν έχω πληρώσει ποτέ τελωνείο, αλλά μπορεί να ήμουν τυχερός... Ίσως κάποιος άλλος να έχει μια πιο σίγουρη απάντηση.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε σήμερα δέμα από Κίνα αξίας 13,5 ευρώ.

Πλήρωσα 3,24 ευρώ ΦΠΑ (24%).

Τίποτα άλλο. 

  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τελευταιο εξαμηνο παρελαβα απο Αμερικη δυο αντικειμενα μεσω ελτα με διμηνη καθυστερηση.

μια γεφυρα κιθαρας και ενα μπρατσο κιθαρας.

Δεν ειχα κανει καμια συννενοηση με τους αποστολείς για δωρα και μειωμένες δηλωσεις τιμων.

ισως να ημουν τυχερος, σε κανενα δεν πληρωσα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου