Προς το περιεχόμενο

Αντίλαλος @#$%^


GioSpa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους και συγχαρητήρια για τη δουλειά και τη βοήθεια που προσφέρετε.

 

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ο παράγοντας "αντίλαλος".

Κάνουμε κάποιες θεατρικές πρόβες (που θα διαρκέσουν όλη τη χρονιά) σε ένα στούντιο χορού.

Ο χώρος είναι μεγάλος - 100 τ.μ. περίπου - και άδειος τόσο από έπιπλα όσο και από κουρτίνες και αντικείμενα.

 

Υπάρχει σημαντικό πρόβλημα με τον αντίλαλο που δημιουργείται όταν δοκιμάζουμε να μιλήσουμε:

 

- Θα μπορούσατε να μου προτείνεται υλικά που μπορούν να απορροφήσουν την ηχό (αντίλαλο);

- Ένα χαλί στο πάτωμα θα μπορούσε να απορροφήσει τον πολλαπλασιασμό του ήχου;

 

(Το μπάτζετ είναι ελάχιστο)

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας. :angel: O0 :angel:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

δύσκολα τα πράγματα...

ειδικά αν χρειάζεστε στο όλον τα 100μ2 (και σαν σχολή χορού έχει και μεγάλες επιφάνειες με καθρέφτες ή τζαμαρίες), θα σε στεναχωρήσω αλλά με μικρό μπάτζετ, ελάχιστα έως τίποτα μπορείς να περιμένεις...

 

τώρα αν θα μπορούσατε να "περιοριστείτε" σε μια γωνία στα 10-15μ2 και με επιφύλαξη εκ του μακρόθεν βέβαια, όλο και κάποιες "πατέντες" σε  ηχοδιαφράγματα θα μπορούσαμε να σας προτείνουμε (πάντα φαντάζομαι μιλάμε για κινητές κατασκευές για να μην "πειραχτεί" ο χώρος)...

 

ως προς την ερώτηση σου, οποιοδήποτε χαλί από μόνο του είναι "αμελητέα ποσότητα" ως λύση απέναντι στο συνολικό πρόβλημα και μπορεί να λειτουργήσει μόνο επικουρικά...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ο χώρος είναι μεγάλος - 100 τ.μ. περίπου - και άδειος τόσο από έπιπλα όσο και από κουρτίνες και αντικείμενα.

 

Αν μπορούσατε να "απομονώσετε" ένα μέρος του χώρου με κουρτίνες, κουβέρτες, ή κάτι τέλος πάντων που να κρέμεται από σκοινιά ... (να είναι portable).

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις σας,

 

Σκέφτομαι το ενδεχόμενο κουρτίνες βελούδινες και κάποιο χαλί με μεγάλο σχετικά πάχος.

 

@npap Με αποκαρδίωσες αλλά είμαι σίγουρος ότι έχεις τα επιχειρήματα με το μέρος σου.

@ fusiongtr Έχω διαβάσει και αλλού ότι υφάσματα βαριά με πτυχώσεις έχουν μεγάλη ηχοαπορροφητικότητα .

 

 

Θέλω μόνο να ξεκαθαρίσω ότι το πρόβλημα είναι όταν στον χώρο υπάρχει λόγος - όταν άνθρωποι μιλάνε -  ακούμε τη φωνή πολλαπλασιασμένη να επιστρέφει και δεν ακούμε ως εκ τούτου  τι λένε. 

 

Θα συστήνατε τη λύση: κουρτίνες βελούδινες και χαλί μεγάλου πάχους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

είναι μια καλή "αρχή" (σίγουρα θα υπάρξει βελτίωση) και εκ του αποτελέσματος θα κρίνετε αν είναι επαρκής... ;)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου προκειται μονο για φωνη και οχι να ακουσετε μουσικη ,με τις κουρτινες και το χαλι-μοκετα θα κανετε δουλεια,ειδικα εαν περιορισετε γυρω γυρω εναχωρο  10-15-20 τετραγωνικα ,ο αντιλαλος δημιουργειται απο της ανακλασεις του ηχου πανω σε αδειες επιφανειες τοιχο-τζαμι-πατωμα (ειδικα εαντο πατωμα ειναι πλακακι μοκετα οποσδηποτε)εαν ειναι ξυλινο πατωμα δεν χρειαζεται τιποτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου