Προς το περιεχόμενο

Τελος εποχης για την Cakewalk και Sonar (?)


Στάθης Π.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

"Gibson Brands announced today that it is ceasing active development and production of Cakewalk branded products. The decision was made to better align with the company’s acquisition strategy that is heavily focused on growth in the global consumer electronics audio business under the Philips brand."

Cakewalk - Announcement

GIBSON BRANDS ANNOUCEMENT REGARDING CAKEWALK, INC.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 97
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

"Gibson Brands announced today that it is ceasing active development and production of Cakewalk branded products. The decision was made to better align with the company’s acquisition strategy that is heavily focused on growth in the global consumer electronics audio business under the Philips brand."

Cakewalk - Announcement

GIBSON BRANDS ANNOUCEMENT REGARDING CAKEWALK, INC.

 

 

 

 

από την πλευρά μου, θλιβερό γεγονός γιατί έχω μια συμπάθεια πολυετή στο SONAR τουλάχιστο, γεγονός που το καθιστά μαζί με τα παρελκόμενά τουαναπόσπαστο κομμάτι της μουσικής μου ενασχόλησης ως audio workstation, η τελευταία του έκδοση αποτελεί την ΕΠΙΤΟΜΗ της λειτουργικότητας σε όλα τα επίπεδα και με υπερκαλύπτει προσωπικά αλλά πιστεύω καλύπτει ως επιλογή και τους επαγγελματίες.

 

Σε μια εποχή βέβαια που ο ανταγωνισμός είναι ισότιμος.

 

Δεν ξέρω στατιστικά τι παίζει σε πωλήσεις, αντιλαμβάνομαι τους λόγους, έχω την εντύπωση πως είναι ένα δημοφιλές όμως προϊόν και το αν το σκεπτικό τους είναι σωστό το ξέρουν αυτοί και θα το δείξει ο χρόνος αν τους συμφέρει. Προφανώς θα το έχουν μελετήσει το θέμα οι ειδικοί και θα εισακούστηκε η εισήγησή του.

 

Και προσωπικά πάντα εκτιμώντας πως η σημερινή έκδοση με υπερκαλύπτει για τα επόμενα 40 χρόνια και αναλογιζόμενος το γεγονός πως αν βγούν plug in που θα αντιμετωπίζουν ασυμβατότητες λόγω έλλειψης υποστήριξης σε μελλοντικά πρότυπα, αυτό θα το λύσει το .........community με ανάλογες πατέντες. χαχαχαχαχχαχα Έτσι γίνεται συνήθως χαχαχαχαχα

 

Η είδηση είναι κάπως τώρα που την είδα, με επηρεάζει ψυχολογικά μιας και είμαι fan αλλά τι να κάνουμε. Εγώ θα συνεχίσω να γράφω στο SONAR για πολύ καιρό αν και ψήνομαι για να πάω στην NI και στα αναβαθμισμένα μάλιστα πρόσφατα αντίστοιχα προϊόντα.

 

Τα άλλα δεν με ενδιαφέρουν.

Με cubase.......... κάποτε θυμάμαι με την εποχή του ΑΤΑRI και μετά το γύρισα στο SONAR από τις πρώτες του εκδόσεις και έμεινα εκεί χαχαχαχαχαχ

 

Εγώ είμαι SONARAS και γιατί όχι, να πω και μια κακία.

Εύχομαι αυτή η κίνηση να μην τους βγει καλή εμπορικά, ότι άλλο κάνουν να μην πιάσει και να τους τιμωρήσει ο θεός που έκαναν αυτό στο ίδιο τους το παιδι, να φτάσουν να αναγκαστούν να υπογράψουν μνημόνιο για να έχουν να φάνε χαχαχαχχαχα

 

Αυτά.

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

σε νοιώθω Κώστα...

 

μετά το cubase στον atari στα τέλη των 80s και ένα πέρασμα στον mac και το logic, από τις αρχές των 90s παραμένω πιστός από τις πρώτες εκδόσεις cakewalk έως και σήμερα...

 

ας ελπίσουμε οι χαρτογιακάδες να έρθουν στα ίσα τους... >:(

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Είναι προφανής η μετατόπιση σε ευρύτερη γκάμα προϊόντων, αφού το 2014 αγόρασε απο την Philips, την WOOX Innovations, μια πετυχημένη εταιρία στα audio, video, multimedia και accessories, που παράγει προΙόντα σαν το M1X-DJ, DJ controller and sound system και το Fidelio E5 Home Cinema Sound System. Πολύ έξυπνα, σημερινά προιόντα νομίζω.

 

Η Gibson χωρίς Les Paul παύει να είναι Gibson.

Για να διατηρήσουν προφανώς το τμήμα μουσικών οργάνων που σαν κλάδος έχει πτωτική πορεία παγκοσμίως, ανανεώνουν την κατεύθυνση των θυγατρικών τίτλων σε πιό κερδοφόρο χώρο με μεγαλύτερο κοινό. Είναι μια λογική κίνηση.

 

Οσον Αφορά το Cakewalk μην εκπλαγείτε αν δεν εξαφανιστεί και αγοραστεί απο μικρότερη, σχετική με τον κλάδο εταιρία.

Εχει συμβεί και παλαιότερα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον Αφορά το Cakewalk μην εκπλαγείτε αν δεν εξαφανιστεί και αγοραστεί απο μικρότερη, σχετική με τον κλάδο εταιρία.

 

Από τη στιγμή που ανακοινώθηκε, αυτό που ανακοινώθηκε, το προϊόν έχει τελειώσει. Τυχόν διερεύνηση πιθανής εξαγοράς του Brand είναι βέβαιο ότι προηγήθηκε της ανακοίνωσης. Άλλωστε, αν υπήρχε οποιαδήποτε πιθανότητα να είναι κερδοφόρο για άλλους, θα ήταν κερδοφόρο και για τη Gibson. Θερμά συγχαρητήρια σε όσους χρησιμοποιούσαν το πρόγραμμα όλα αυτά τα χρόνια χωρίς να δίνουν χρήματα, κάτι που η Cakewalk είχε χειριστεί χωρίς μεγάλη επιμονή, αντιμετωπίζοντας τους πελάτες της με παραδειγματική εντιμότητα.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που ανακοινώθηκε, αυτό που ανακοινώθηκε, το προϊόν έχει τελειώσει. Τυχόν διερεύνηση πιθανής εξαγοράς του Brand είναι βέβαιο ότι προηγήθηκε της ανακοίνωσης. Άλλωστε, αν υπήρχε οποιαδήποτε πιθανότητα να είναι κερδοφόρο για άλλους, θα ήταν κερδοφόρο και για τη Gibson. Θερμά συγχαρητήρια σε όσους χρησιμοποιούσαν το πρόγραμμα όλα αυτά τα χρόνια χωρίς να δίνουν χρήματα, κάτι που η Cakewalk είχε χειριστεί χωρίς μεγάλη επιμονή, αντιμετωπίζοντας τους πελάτες της με παραδειγματική εντιμότητα.

 

 

αυτοί που τα έχουν χωρίς να δίνουν χρήματα δεν μετράνε γιατί δεν θα το αγόραζαν στην συντριπτική τους πλειοψηφία ούτως η άλλως. Αυτό ξέρω εγώ.

Αυτοί που το αγοράζουν κυρίως σε χώρες που δεν επικρατεί αισχρά η πειρατεία για επαγγελματική χρήση θα το πάρουν για να έχουν ακριβώς υποστήριξη και η δαπάνη δεν ήταν ποτέ μεγάλη.

 

Άρα λοιπόν δεν φταίει αυτό που υπονοείς χιουμοριστικά για την ενέργειά τους.

Αν κατάλαβα καλά.

Γι αυτό και δεν έχουν επιμονή, δεν τους ενδιαφέρει αυτό γιατί δεν είναι σοβαρός παράγοντας στο software στην εποχή μας.

 

Αυτοί που τα θέλουν πραγματικά θα τα πάρουν.

Και εγώ ότι θέλω πραγματικά το παίρνω γνήσιο πλέον γιατί με βολεύει.

Την πειρατεία την στηρίζουν οι ερασιτέχνες και πολλές φορές βολεύει η πειρατεία γιατί καταναλώνεται hardware.

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εταιρείες λογισμικού κλείνουν όταν συμβαίνει ένα από τα εξής : α) δεν χρησιμοποιούν αρκετοί το προϊόν τους, β) δεν πληρώνουν αρκετοί το προϊόν τους όταν το χρησιμοποιούν. Η Cakewalk ανήκει στη δεύτερη περίπτωση. Οι τιμές της ήταν πάντα προσιτές, εδώ και κάποιο καιρό ήταν πολύ χαμηλές και - όπως έγραψα - η πολιτική τους ήταν υποδειγματική απέναντι στον πελάτη.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ετσι λοιπόν η ΠΕΙΡΑΤΕΙΑ δεν σκότωσε το SONAR

 

αυτό είναι το ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ (τουλάχιστον όχι ως υπεραπλουστευένος  κύριος λόγος) για όσους "ξέρουν" την περίπτωση...

 

o Hendershott που ίδρυσε την αρχική Twelve Tone Systems

αποφάσισε να αφήσει "γυμνό" (με έναν απλό κωδικό να παίζει παντού) το λογισμικό Cakewalk που πλάσαρε στην αγορά...

για λόγους προώθησης προφανώς, καθότι η "πειρατεία" ήταν είναι και θα είναι μια άριστη μορφή "πλάγιας διαφήμισης", απλά ανεξέλεγκτη ως προς το τελικό πρόσημο...

 

αντί λοιπόν να το "πατρονάρει" με συστήματα προστασίας, ουσιαστικά το άφησε ελεύθερο και μπορούσε να το έχει ο καθένας πλήρως λειτουργικό χωρίς καν φόβο για "αστοχίες χακαρίσματος"...

και την "στρατηγική" αυτή ακολούθησε και η νέα εταιρεία αλλά και η Roland όταν την εξαγόρασε και η Gibson με την σειρά της μέχρι πρότινος...

 

ε λοιπόν κύριοι (και κυριες και κυρίες), η επιλογή τους (και το ότι τους βγήκε ΛΑΘΟΣ) ΔΕΝ ΑΦΟΡΑ τον επαγγελματία (που για χ λόγους φορολογικούς αλλά και support) έτσι κι αλλιώς είναι υποχρεωμένος (πλέον και της ηθικής του στάσης γενικά) να πληρώνει...

 

ο γιαπάκος οικονομικός (άσχετος φαντάζομαι με το αντικείμενο) υπαλληλάκος λοιπόν, που αποφάσισε με τα δικά του καθαρά οικονομικά κριτήρια να εισηγηθεί σε πρώτη φάση να κλείσει το συγκεκριμένο project κι όχι κάποιο άλλο, δεν με ΣΕΒΑΣΤΗΚΕ ως πελάτη, παίζοντας στην πλάτη μου ένα ρίσκο που δεν του βγήκε... πως να το κάνουμε... ας πρόσεχε (όπως κι εγώ θα προσέχω απέναντι στην εταιρία πλέον)...

 

τώρα το αν κάποιον(ους) ενόχλησε ο χαρακτηρισμός "χαρτογιακάς" στον(ους) εν λόγω, δεν θα το σχολιάσω καν... απλά θα επαναλάβω την αρχική μου ρήση χωρίς φόβο και πάθος τρολαρίσματος γιατί δεν τσιμπάω πια... ;)

 

ας ελπίσουμε οι χαρτογιακάδες να έρθουν στα ίσα τους... >:(
(συμπληρώνοντας αυτή τη φορά το αυτονόητο) και να προωθήσουν στην  αγορά "καλύτερα" ένα από τα αξιολογότερα στο είδος του λογισμικό συνεχίζοντας την εξέλιξή του... η "αντικειμενική" αξία του τους "εκθέτει" αν μη τι άλλο σε σχέση με τον ανταγωνισμό τους που συνεχίζει ακάθεκτος...

 

 

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό είναι το ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ (τουλάχιστον όχι ως υπεραπλουστευένος  κύριος λόγος) για όσους "ξέρουν" την περίπτωση...

 

o Hendershott που ίδρυσε την αρχική Twelve Tone Systems

αποφάσισε να αφήσει "γυμνό" (με έναν απλό κωδικό να παίζει παντού) το λογισμικό Cakewalk που πλάσαρε στην αγορά...

για λόγους προώθησης προφανώς, καθότι η "πειρατεία" ήταν είναι και θα είναι μια άριστη μορφή "πλάγιας διαφήμισης", απλά ανεξέλεγκτη ως προς το τελικό πρόσημο...

 

αντί λοιπόν να το "πατρονάρει" με συστήματα προστασίας, ουσιαστικά το άφησε ελεύθερο και μπορούσε να το έχει ο καθένας πλήρως λειτουργικό χωρίς καν φόβο για "αστοχίες χακαρίσματος"...

και την "στρατηγική" αυτή ακολούθησε και η νέα εταιρεία αλλά και η Roland όταν την εξαγόρασε και η Gibson με την σειρά της μέχρι πρότινος...

 

ε λοιπόν κύριοι (και κυριες και κυρίες), η επιλογή τους (και το ότι τους βγήκε ΛΑΘΟΣ) ΔΕΝ ΑΦΟΡΑ τον επαγγελματία (που για χ λόγους φορολογικούς αλλά και support) έτσι κι αλλιώς είναι υποχρεωμένος (πλέον και της ηθικής του στάσης γενικά) να πληρώνει...

 

ο γιαπάκος οικονομικός (άσχετος φαντάζομαι με το αντικείμενο) υπαλληλάκος λοιπόν, που αποφάσισε με τα δικά του καθαρά οικονομικά κριτήρια να εισηγηθεί σε πρώτη φάση να κλείσει το συγκεκριμένο project κι όχι κάποιο άλλο, δεν με ΣΕΒΑΣΤΗΚΕ ως πελάτη, παίζοντας στην πλάτη μου ένα ρίσκο που δεν του βγήκε... πως να το κάνουμε... ας πρόσεχε (όπως κι εγώ θα προσέχω απέναντι στην εταιρία πλέον)...

 

τώρα το αν κάποιον(ους) ενόχλησε ο χαρακτηρισμός "χαρτογιακάς" στον(ους) εν λόγω, δεν θα το σχολιάσω καν... απλά θα επαναλάβω την αρχική μου ρήση χωρίς φόβο και πάθος τρολαρίσματος γιατί δεν τσιμπάω πια... ;)

(συμπληρώνοντας αυτή τη φορά το αυτονόητο) και να προωθήσουν στην  αγορά "καλύτερα" ένα από τα αξιολογότερα στο είδος του λογισμικό συνεχίζοντας την εξέλιξή του... η "αντικειμενική" αξία του τους "εκθέτει" αν μη τι άλλο σε σχέση με τον ανταγωνισμό τους που συνεχίζει ακάθεκτος...

 

 

 

 

 

εσύ τα ξέρεις καλύτερα φίλε μου και μιλάς από την πλευρά του επαγγελματία, εγώ ξέρω την αγορά γιατί από πωλητής ξεκίνησα και δουλεύω στον μεγαλύτερο ανθρωπιστικό οργανισμό του πλανήτη 20 χρόνια και παίζω με εκατομμύρια, όσον αφορά το software ασχολούμαι από την εποχή που στο δημοτικό που ήταν ιδιωτικό δούλευα με spectavision spectravideo και προγραμμάτιζα σε basic και αργότερα cobol και C

 

Από μουσική κάποτε έπαιζα ανωτέρα, βέβαια θέλει πρόβες για να είσαι σε φόρμα και αυτό το ξέρουν όλοι όσοι ασχολούνται και μόνο ένας που δεν ξέρει το λέει ειρωνικά για πρόβες που δεν με φτάνει ούτε σε τριχα από το δεξί μου @ σε τίποτα από αυτά, ούτε καν στην συμμετοχή μου σε συγκροτήματα που αυτός δεν θα έκανε ούτε για να συνδέσει το βύσμα στην κονσόλα, θα ψαχνόταν. χαχαχαχαχαχαχαχα

 

Και επειδή σαν χομπίστας advanced θα έλεγα αλλά και αναπόσπαστο μέρος της δουλειάς μου και της εκπαιδευσής μου είναι οι επικοινωνίες, τα δορυφορικά, το να στήνεις δίκτυα/διαδίκτυο όταν έχει πέσει η μισή Ελλάδα από μια καταστροφή στις σύγχρονες μέρες για να υπάρχει δίκτυο να μιλάνε άμεσα όσοι περισσότεροι γίνονται που εκεί μπορείς να δεις ποιοι δουλεύουν και με τι προσόντα μαζί μου  και τι μισθό και μπορείς να τους πεις computer tech γι αυτό εξεγείρομαι όταν βλέπω παρωχημένες εκλαϊκεύσεις ιδιαίτερα όταν γράφονται από συγκεκριμένους ..... ΑΣΧΕΤΟΥΣ.

 

Αυτό είχα να πω και καταλαβαίνω τους λόγους που δεν υπάρχει νόημα να μιλάω αλλά όλες οι ώρες δεν είναι ίδιες.

Αυτό είναι το ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ.

 

Οι χαρτογιακάδες προσωπικά δεν με ενοχλούνε. Τη δουλειά τους κάνουν. Και αντιμετωπίζονται σε όλους τους κλάδους και στο τέλος όλοι παίρνουν αυτό που τους αξίζει.

 

Οι άσχετοι με καθηγήτάδικο ύφος μου τη βαράνε λίγο ιδιαίτερα αν επιδεικνύουν αυτή τους την "ιδιότητα" ψυχαναγκαστικά σε κάθε ευκαιρία για να σύρουν το χορό της παραβίασης των κανόνων του φόρουμ και να τραβήξουν σημασία διαλύοντας μια κουβέντα. Τι να κάνουμε, κάποιους τους γνωρίζουμε. Έτσι είναι έτσι. Γι αυτό ερεθίζομαι σεξουαλικά και τους περιπαίζω λίγο, θέλω κανά σνάκ που και πού χαχαχαχαχαχαχαχαχαχ

 

Αυτά είχα να πω.

 

Ακριβώς η πειρατεία είναι μια μορφή πλάγιας διαφήμισης και όχι μόνο, το θέμα έχει επίσης συζητηθεί παλαιότερα εδώ στο φόρουμ με ωραίες και ωραία διατυπωμένες απόψεις και όποιος δεν συμφωνεί σε απόψεις ξέρει στην συντριπτική πλειοψηφία των ανά καιρούς μελών να το εκφράζει και να φαίνεται αν ξέρει γιατί μιλάει, δεν είναι δύσκολο να διακρίνεις την εμπειρία του καθενός από τα συμφραζόμενα αν έχεις αντίληψη, κάποιες βασικές γνώσεις σε ένα εξειδικευμένο φόρουμ,  και κυρίως ΜΕΤΡΑΕΙ Ο ΤΡΟΠΟΣ.

 

Και πολλά είπα πάλι για το θέμα, ενδιαφέρομαι να ακούσω απόψεις πάντα, αλίμονο και ο καθένας δικαιούται άποψη αλλά έλεος καμιά φορά με το προφεσόρικο, νουθετικό, βερμπαλιτιστικοψευτοκατηγοριοποιημένο  ύφος κάποιου που συνεχώς πετάει ΠΑΤΑΤΕΣ που ακόμα στέκονται σαν πόστ και μπορεί να τις κρίνει ο καθένας ακόμα και στο αντικείμενο που το παίζει expert και ενα παιδί 15 χρονών που το έχει σαν  χόμπι του τον τελειώνει σε δευτερόλεπτα σήμερα.

 

 

χαχαχαχαχαχαχαχα

 

Συνεχίστε, δεν ξαναγράφω στο ιδιο ύφος.

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου