Προς το περιεχόμενο

To "μπα" μου από εδώ και πέρα στα off topic.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ κάνω διασώσεις. Άμα χρειαστείτε κάτι φωνάξτε. Αλλά τίποτα που να έχει και μια πρόκληση για εμένα γιατί είμαι μιας κλάσης πλέον. Τιπότα από σεισμό με υψηλό μέγεθος συνεπειών σύμφωνα με την κλίμακα Μερκάλι, extraction τραυματιών/αμάχου πληθυσμού από εμπόλεμη ζώνη σε ασφαλή τοποθεσία, τέτοια πράγματα αντρίκια.  χαχαχααχαχαχαχ οχι για ψύλλου πήδημα. Τα απλά στα νιάτα μου.

 

Να ορίσουμε αρμοδιότητες, θα βάλουμε καθήκοντα, τίτλους, οργανογράμματα, να έχουμε πρωτόκολλα αντιμετώπισης. Οργανωμένες δουλειές θέλω. Όχι στην τύχη και στα λόγια. Με χαρτιά, δεσμεύσεις, εγκλήσεις, αντεγκλήσεις, πειθαρχικές ποινές.

 

Επίσης για άλλες επιτελικές θέσεις για θέματα π.χ. που έχουν να κάνουν με τον αδηφάγο καπιταλισμό και την αντιμετώπισή του μέσω των οργανωμένων λαϊκών αγώνων, ευχαρίστως να μετέχω.

 

Μπά!!!

χαχαχαχααχααχαχααχαχα

Πολύ γραφειοκρατεία όμως ε;

Το noiz πάει να γίνει λογιστικό φύλλο μου φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ray, ειλικρινά χωρίς καμία ειρωνεία ή διάθεση αντίθεσης, είμαστε κι οι δύο κάτι αιώνες εδώ μέσα και δεν θυμάμαι να'χουμε διαφωνήσει κάπου αλλά... ποιο το νόημα σ'αυτή την ανακοίνωση;

 

Καταλαβαίνω και συμμερίζομαι την όλη τακτική του να χώνεις "μπα" στο κάθε άκυρο ποστ σε θέματα που δεν τραβάνε off topic και μαντινάδες κι εγώ δεν ξέρω τι, αλλά θαρρώ πως δεν έχει ουσιαστικό νόημα η ανακοίνωση της τακτικής αυτής.

 

That's all.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ray, ειλικρινά χωρίς καμία ειρωνεία ή διάθεση αντίθεσης, είμαστε κι οι δύο κάτι αιώνες εδώ μέσα και δεν θυμάμαι να'χουμε διαφωνήσει κάπου αλλά... ποιο το νόημα σ'αυτή την ανακοίνωση;

 

Καταλαβαίνω και συμμερίζομαι την όλη τακτική του να χώνεις "μπα" στο κάθε άκυρο ποστ σε θέματα που δεν τραβάνε off topic και μαντινάδες κι εγώ δεν ξέρω τι, αλλά θαρρώ πως δεν έχει ουσιαστικό νόημα η ανακοίνωση της τακτικής αυτής.

 

That's all.

 

Ευχαριστώ για την ευκαιρία που μου δίνεις να ξεκαθαρίσω κάτι που δεν πίστευα ότι θα αποτελέσει αντικείμενο απορίας γι' αυτό και δεν το διευκρίνισα.

 

Η ανακοίνωση γίνεται επειδή το "Μπα" στο Noiz μπορεί να συμπεριλάβει διαφορετικά είδη αντίδρασης από το "χαζομάρα έγραψες" ως το "τι μακάκας είσαι".

 

Εδώ λοιπόν πληροφορώ, για αποφυγή παρεξηγήσεων, ότι όποιος δει "μπα" από εμένα από εδώ  και πέρα, δεν σημαίνει τίποτε άλλο εκτός από "θεωρώ πως αυτό το ποστ είναι off topic".

 

Αν υπάρξει μια νέα 'emoji αντίδραση' "off topic", ευχαρίστως να εγκαταλείψω αυτή την τακτική.

 

'Οσο έχεις Rush avatar είσαι φίλος μου να ξες.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα μπορούσε να προστεθεί και το ΝΑΙ / ΟΧΙ σε περιπτώσεις που κάποιος θέτει μια απορία και να αφαιρεθούν εντελώς τα μπα / διαφωνώ

 

το νόημα που εγώ βρίσκω σε αυτές τις επιλογές είναι να γλιτώνουμε άσκοπα ποστ τύπου +1 , +1000000 , +άπειρο , συμφωνώ κλπ

 

όποιος διαφωνεί, έτσι κι αλλιώς θα ποστάρει την άποψη του

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

όποιος διαφωνεί, έτσι κι αλλιώς θα ποστάρει την άποψη του

 

Δεν βλεπουμε να συμβαίνει αυτό.

Πολλές φορές, αν όχι πάντα, κάποιος αρκείται στο "μπα" ή στο "διαφωνώ"  , που, οπως είπα, παραμένει απλά αναιτιολόγητο.

 

Δίοτι αν όντως πόσταρε τη γνώμη του, θα έγραφε σε αυτη "διαφωνώ " εξηγώντας και τον λόγο και δεν θα χρειαζόταν "χειρονομίες".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλεπουμε να συμβαίνει αυτό.

Πολλές φορές, αν όχι πάντα, κάποιος αρκείται στο "μπα" ή στο "διαφωνώ"  , που, οπως είπα, παραμένει απλά αναιτιολόγητο.

 

Δίοτι αν όντως πόσταρε τη γνώμη του, θα έγραφε σε αυτη "διαφωνώ " εξηγώντας και τον λόγο και δεν θα χρειαζόταν "χειρονομίες".

 

Όταν έχουν διατυπωθεί 200 φορές απόψεις με τις οποίες διαφωνείς, έχεις διατυπώσει τις δικές σου και ο άλλος προφανώς και δεν φαίνεται να δέχεται ούτε να σκεφτεί κάτι διαφορετικό απ'αυτό που έχει στο κεφάλι του ως παγιωμένη απόλυτη αλήθεια, το "Μπα" και το "Διαφωνώ" είναι ο μόνος τρόπος να διαφωνήσεις χωρίς να μπεις στο τριπάκι να ξαναρχίσεις τον φαύλο κύκλο των (ανούσιων, σε τελική ανάλυση) γραπτών.

 

Μην ξεχνάμε ότι είμαστε λίγοι νοματαίοι πλέον εδώ μέσα και οι περισσότεροι γνωρίζουμε πάνω-κάτω τον συνομιλητή μας, έστω και μόνο διαδικτυακά, και περιμένουμε συγκεκριμένες αντιδράσεις-απαντήσεις-συμπεριφορές απ'τον καθένα, και είναι λογικό να μην θέλουμε ν'αναλωνόμαστε σε ανούσιες συνομιλίες που απέχουν χιλιοστά απ'το να εξελιχθούν σε καβγάδες http χωρίς το s.  ;D

 

Ray μιλ μερσί, το'χω και κατανοητό απολύτως, αν και ξέρεις ότι θα'πρεπε να το βάλεις στην υπογραφή σου για να μην παρεξηγηθεί παρακάτω στην πορεία!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Όταν έχουν διατυπωθεί 200 φορές απόψεις με τις οποίες διαφωνείς, έχεις διατυπώσει τις δικές σου και ο άλλος προφανώς και δεν φαίνεται να δέχεται ούτε να σκεφτεί κάτι διαφορετικό απ'αυτό που έχει στο κεφάλι του ως παγιωμένη απόλυτη αλήθεια, το "Μπα" και το "Διαφωνώ" είναι ο μόνος τρόπος να διαφωνήσεις χωρίς να μπεις στο τριπάκι να ξαναρχίσεις τον φαύλο κύκλο των (ανούσιων, σε τελική ανάλυση) γραπτών.

 

Μην ξεχνάμε ότι είμαστε λίγοι νοματαίοι πλέον εδώ μέσα και οι περισσότεροι γνωρίζουμε πάνω-κάτω τον συνομιλητή μας, έστω και μόνο διαδικτυακά, και περιμένουμε συγκεκριμένες αντιδράσεις-απαντήσεις-συμπεριφορές απ'τον καθένα, και είναι λογικό να μην θέλουμε ν'αναλωνόμαστε σε ανούσιες συνομιλίες που απέχουν χιλιοστά απ'το να εξελιχθούν σε καβγάδες http χωρίς το s.  ;D

 

 

 

Εγώ ας πούμε διαφωνώ με αυτό που λες.

 

Αν διαφωνούσα συνέχεια με αυτή σου τη θέση  (διότι αν κατάλαβα καλά είναι υπέρ του "μπα" με αυτό που λες-Οικονομία χρόνου σε πάγιες διαφωνίες -) και σε ένα άλλο Post στο μέλλον για το ίδιο θέμα («μπα» υπέρ ή κατά) ξανά έγραφες κάτι παρόμοιο με το οποίο θα εξακολουθούσα να διαφωνώ είτε θα σου ξανά αιτιολογούσα γιατί διαφωνώ είτε δεν θα έγραφα τίποτα.

 

"Μπα" πάντως δεν θα έβαζα, δεν το θεωρώ κομψό, πέραν όλων των άλλων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ας πούμε διαφωνώ με αυτό που λες.

 

Αν διαφωνούσα συνέχεια με αυτή σου τη θέση  (διότι αν κατάλαβα καλά είναι υπέρ του "μπα" με αυτό που λες) και σε ένα άλλο Post στο μέλλον για το ίδιο θέμα («μπα» υπέρ ή κατά) ξανά έγραφες κάτι παρόμοιο με το οποίο θα εξακολουθούσα να διαφωνώ είτε θα σου ξανά αιτιολογούσα γιατί διαφωνώ είτε δεν θα έγραφα τίποτα.

 

"Μπα" πάντως δεν θα έβαζα, δεν το θεωρώ κομψό, πέραν όλων των άλλων.

 

Ε εδώ συμφωνούμε πως διαφωνούμε και προσωπικά δεν έχω προτίμηση για το πως θα χειριστείς εσύ την κατάσταση απέναντί μου. Θες "μπα"; Οκ. Θες να το ξαναγράψεις; Νόου πρόμπλεμ. Θες να μ'αγνοήσεις; Μια χαρούλα.

Αν εσύ θεωρείς πιο κομψή ή πιο αποδεκτή κάποια επιλογή εκτός των αντιδράσεων-emojis και της αγνόησης, πάσο, δικαίωμά σου. Εγώ προτιμώ να μην μαλλιάζει η γλώσσα/το πληκτρολόγιό μου διαπληκτιζόμενος, εντός κι εκτός εισαγωγικών, για τα ίδια πράγματα και να διατηρώ την ζαχαρένια μου σε αποδεκτά επίπεδα. Εφόσον υπάρχει η επιλογή, κι οι δύο καλυμμένοι είμαστε.

 

Επίσης, να σημειώσω πως έχει να κάνει και με τον άνθρωπο με τον οποίο συνομιλούμε/πάμε να συνομιλήσουμε. Δεν είναι ένα τσουβάλι για όλους, οπότε ναι, σε άλλη περίπτωση θα υποστήριζα κι εγώ την δική σου οπτική. Ξερά ένα "Μπα" χωρίς περαιτέρω δεν έχω βάλει πολλές φορές. Νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Φυσικά δεν θα σου υποδείξω εγώ πως θα χειριστείς τις επιλογές σου. αλίμονο.

Εγώ προτιμώ να μην μαλλιάζει η γλώσσα/το πληκτρολόγιό μου διαπληκτιζόμενος, εντός κι εκτός εισαγωγικών, για τα ίδια πράγματα και να διατηρώ την ζαχαρένια μου σε αποδεκτά επίπεδα.

 

Εδώ ακριβώς διαφωνώ, , εδώ είναι ένα forum, χώρος ανταλλαγής αιτιολογημένων απόψεων.

 

 

"Παρεμβαίνει" δε, επι παραδείγματι,  στη συζήτηση μας ο tamtam και σε άλλα  μη απευθυντέα καν  σε αυτόν ποσταρίσματα μου  στο παρόν νήμα και μου βάζει «μπα» και «διαφωνώ» (όχι πως φοβάμαι μην μου χαλάσει τα προξενιά με δαύτα )  χωρίς καν να μπει στον κόπο να μου (μας) εξηγήσει τον λόγο (και δεν είναι πάγια η διαφωνία του σίγουρα με εμένα σε αυτό το θέμα  μιας και πρώτη φορά το συζητάμε) .

 

Γιατί δεν μας λες tamtam την γνώμη σου αλήθεια και περιορίζεσαι στα  gestures ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα το νήμα και πραγματικά αναρωτιέμαι.

 

Γιατί οι χαρακτηρισμοί τύπου "μπα", "διαφωνώ", έχουν τόση σημασία για κάποιους?

Τι σημαίνουν τα like του facebook (άλλο αυτό βέβαια, αλλά σχετικό)?

Αλλάζει κάτι αν πχ φάμε "μπα" από κάποιον?

 

Το να βάζεις αυτό τον χαρακτηρισμό Ray σε κάθε offtopic (ontopic, χαζό, έξυπνο, κακό, κλπ) ποστ, τι κατά την γνώμη σου σημαίνει?

Κάτι θα αλλάξει αν κάποιος έχει 500 "μπα"?

 

Κατ' αρχήν διαφωνώ με αυτούς τους χαρακτηρισμούς (με κάλυψε ο LK).

Σκεφτείτε όμως αν λειτουργούσαν περισσότεροι με το σκεπτικό "ότι (για κάποιους όποιος) δεν γουστάρω (για τους χ,ψ λόγους) θα βάζω μπα".

 

Θα πάμε σε προσωπικές "μπα" αντιπαραθέσεις, οι οποίες (το έχουμε αποδείξει αυτό στο παρελθόν) φεύγουν από το "μπα" και πάνε .... αλλού.

 

Γιατί?

 

Τέλος πάντως πολλά έγραψα, κι επειδή είμαι μερικές μέρες με χοντρή γαστρεντερίτιδα .... φεύγω σούμπιτος για τουαλέτα.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου