Προς το περιεχόμενο

Δείξτε μας την γωνιά σας.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, odis13 είπε

 

 

 

Μα σε ΟΛΕΣ six saddle bridge? ΣΕ ΤΙ ΚΟΣΜΟ ΘΑ ΦΕΡΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ?

 

Οι δύο ΑΡΙΣΤΕΡΕΣ είναι Fender ,8502 & Am Std special edition, οπότε έχουν τις στοκ γέφυρες.

Οι δύο ΔΕΞΙΕΣ έχουν βαρΓιες Gotoh Modern, μετά από 35 χρόνια δοκιμών έχω καταλήξει ότι είναι η χρυσή τομή μεταξύ twang στις τυλιχτες και όγκου στις plain.

Οι vintage 3 saddle στις plain ακούγονται πλέον μπουζουκε :classic_biggrin: στα γέρικα αΦτια μου...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/12/2018 στις 5:49 ΜΜ, LK είπε

Ναι...το n2400

 

Βρε άτιμε ... με έβαλες σήμερα και έκανα άνω κάτω τη σοφίτα για να το βρω..:classic_ohmy:

Κασετόφωνο 50 ετών...:classic_smile: προς στιγμή με το ένα ηχείο...

Με συγκίνησες!!

 

 

Phil n2400.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@Emfasis.

Αφού είσαι κάτοχος του n2400 , πάρε και ένα δωράκι.

Tα service schematics και manuals.

 

Πραγματικά πολύ ωραίο deck με πλούσια μπάσσα......αλλά καινουργιο😛(παραγωγή 1971-1976).

Εδώ το ΠΡΩΤΟ κασσετόφωνο ever, μου της Philips ,  το EL 3302. του 1966 😁, το οποίο "φιγουράρει" και στην ταινία Kriminal (1966) του Umberto Lenzi :classic_biggrin:(φωτο 2)

 

 

N2400.pdf

philips_n-2400_sm.pdf

988960_4861164624014_6096954896567708099_n.jpg

kriminal_1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, otto## said:

Αυτή η τελε ειναι η signature του Ριτσι Κότζεν;

Nai

 

Εχω αφαιρεσει τον Neck Μαγνητη για μετατροπη σε esquire απλα ενα Pickgurad Που ειχα apo all parts που δεν ειναι ανοιχτο στην θεση του neck δε ταιριαζει στην κιθαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, LK είπε

Εδώ το ΠΡΩΤΟ κασσετόφωνο ever, μου της Philips ,  το EL 3302. του 1966

 

 

Τώρα με κουφανες ,αυτο ρε συ το ειχε ο πατερας μου και μου ειχε πει οτι το ειχε πάρει λιγο μετα απο την ημερα που γεννηθηκα !! 

 

Το ειχα για πολλα χρόνια και με την βοηθεια αυτων των.... θεικων μικροφωνων

 

67174609.jpg

 

 

 

εγραφα (τις ιδεες) για ΟΛΑ μου τα τραγουδια μεχρι και το 2000.....(mono κασσετοφωνο αλλα stereo mics....μιλαμε πρωτοπορος ημΑνε 😂 )

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1
  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/12/2018 στις 7:07 ΠΜ, LK είπε

@Emfasis.

Αφού είσαι κάτοχος του n2400 , πάρε και ένα δωράκι.

Tα service schematics και manuals.

 

N2400.pdf

philips_n-2400_sm.pdf

 

 

Ευχαριστώ..αγαπητέ:classic_smile:

Φαίνονται χρήσιμα..  θα τα χρειαστεί ο τεχνικός φαντάζομαι ....θα δω τι θα μου πει για τη κατάσταση που βρίσκεται...

 

Το EL 3302 αλήθεια το αγόρασες ή το είχες ?

Επεξεργασμένο από Emfasis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
6 hours ago, Emfasis said:

 

 

 

Το EL 3302 αλήθεια το αγόρασες ή το είχες ?

To αγόρασα....10 ευρω....vintage safari 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

η γωνιά μου όνομα και πράμα, που από "μουσική" (λόγω προβλήματος υγείας της Σοφίας που με ανάγκασε να δουλεύω πλέον για κάποιο διάστημα σχεδόν καθημερινά στο σπίτι) μετετράπη προσωρινά (αν και φοβάμαι το ουδέν μονιμότερον) σε γραφείο εργασίας... πουλήθηκαν ή έμειναν επ αόριστον δανεισμένες 3-4 κιθάρες (καλά έτσι κι αλλιώς εδώ και πολλά χρόνια γρατζουνάω κάνα μισάωρο το τρίμηνο και πονάνε και οι ψύχαι των ακροδακτύλων μου), μεταφέρθηκαν στην αποθήκη και στον κουνιάδο απέναντι πιάνο, master keyboard, monitor και διάφορα άλλα hardwareοειδή συμπράγκαλα που ήταν ευτάκτως ερριμμένα πριν και αποδεκτά μια και το έτερον ήμισυ είχε κάνει σπουδές πιάνου και πλέον σκάω και κολυμπάω... ε για παρηγοριά στον "άρρωστο" (εμένα σε αυτή την περίπτωση) ενίοτε παίρνουν τη θέση του Digitizer διάφοροι προενισχυτές και κάρτες ήχου, αλλά πάντα με φόβο και πάθος για την επικείμενη γκρίνια για το ανάλογο καλωδιομάνι και την αναστάτωση του χώρου, ειδικά όταν πρόκειται να συνοδευτούν κι από μόνιτορ για καμιά πιο σοβαρή δουλίτσα...:classic_rolleyes:

 

_npap_01.thumb.jpg.baabc2f630526246037b92d0dc6754a4.jpg

 

μικρή θυμική αποζημίωση τα χαλαρωτικά views μπροστά μου κάθε ηλιοβασίλεμα (που "δε ξέρω τι μου φταίει" όπως και η Ρίτα)...✍️😎

 

1095722152_npapbalcon002.thumb.jpg.5540ccc2bcff761fcba6510922931578.jpg

  • Like 11

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου