Προς το περιεχόμενο

Μεταφορα χρηματων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ηθελα την συμβουλη των εμπειρων στο θεμα, για την πιο συμφερουσα επιλογη, για να μου στελνουν χρηματα, οχι καποιο μεγαλο ποσο (μαθημα Skype), απο Ηνωμενες Πολιτείες στην Ελλαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αν θες και ασφαλή, Paypal.

Υπάρχει βέβαια μια προμήθεια που νομίζω είναι γύρω στα 3,5% και αφορά επαγγελματικές συναλλαγές. 

Σε μεταφορές χρημάτων "ενδοοικογενειακές - φιλικές" δεν ισχύει.

Κοίταξε το αν δεν το έκανες ήδη. Είναι απλό στην εφαρμογή και σίγουρο.

  • Like 3

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, yameth είπε

Αν θες και ασφαλή ...

Δεν χρειαζεται το "ασφαλης". Ειναι προπληρωμη ετσι κι αλλιως.

Να μη χανονται πολλα χρηματα σε μεσαζοντες μας ενδιαφερει περισσοτερο, και να μη μπλεξουμε με λογαριασμους Paypal. Εγω εχω  βεβαια,  αλλα δεν ξερω ο αλλος.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Paypal. Αρκετα πρακτικο, αμεσο και ασφαλες.

Τους διδεις το email σου, και με αυτο κανουν τη μεταφορα. Το επομενο λεπτο εχεις τα χρηματα στο paypal σου, και δυο μερες μετα τα "ανεβαζεις" στον συνδεδεμενα τραπεζικο λογαριασμο.

 

Για προμηθεια σε φιλικες μεταφορες μικροποσων δεν γνωριζω. Επαγγελματικα που το χρησιμοποιω, υπαρχει προμηθεια.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο PAYPAL παιζει...ολα τα αλλα θα στα φανε οι τραπεζες (εξωφρενικες προμηθειες εμβασματων και ..εξωφρενικοτερες μετατροπης USD σε EUR)  και οι εταιριες μεταφορας χρηματων.

 

42 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Εγω εχω  βεβαια,  αλλα δεν ξερω ο αλλος.

 

Λες να πεσεις στον ΜΟΝΑΔΙΚΟ Αμερικανο χωρις paypal? :classic_biggrin:

 

Στο site της τραπεζας σου παντως υπάρχει η τιμολογιακη πολιτικη υποδοχης εμβασματων (φανταζομαι και στο site της τραπεζας του Αμερικανου θα υπαρχει και η τιμολογιακη πολιτικη αποστολης τους για να τσεκαρεις)

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Spyros Delta said:

Ηθελα την συμβουλη των εμπειρων στο θεμα, για την πιο συμφερουσα επιλογη, για να μου στελνουν χρηματα, οχι καποιο μεγαλο ποσο (μαθημα Skype), απο Ηνωμενες Πολιτείες στην Ελλαδα.

 

αυτο που σου είπαν οι παραπάνω, πάντως έχε υπόψην οτι το paypal ξέρει καλύτερα την φορολογιακή νομοθεσία στην Ελλάδα και στην ΕΕ καλύτερα και απο τον τσακαλώτο. Δηλ, ουδέν κρυπτόν υπο το νέτ.

 

Επίσης, αν θες να αγοράσεις απο έξω, τα κάπιταλ κοντρολς που ισχύουν για κάποια προϊόντα στην αγορά με πιστωτική, δεν ισχύουν με το υπόλοιπο του paypal. Οπότε αν χτίσεις υπόλοιπο (balance) στο paypal, αυτό είναι θετικό.

Επεξεργασμένο από rgxinap
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω συνδεσει την τραπεζα μου με το Paypal κλπ και επανερχομαι με ερωτηση.

Τι να προτιμησω για μεταφορα χρηματων απο Αμερικη, request payment with an email address ή με invoice?

Και αν ξερετε ποιες ειναι οι αμοιβες του Paypal για την διαδικασια και ποιος τις πληρωνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι το μεγαλύτερο ποσό/ποσοστό, πληρώνει ο money receiver by default, αλλά έχω την εντύπωση ότι μπορεί να επιλέξει να τα πληρώσει ο money sender, όμως επειδή συνεχώς αλλάζουν ποσά/ποσοστά, τσέκαρε για σιγουριά.

Κάνε search για "Table of Fees" (χωρίς τα εισαγωγικά) στην παρακάτω σελίδα, και διάβασε από εκεί και κάτω.

 

https://www.paypal.com/gr/webapps/mpp/ua/useragreement-full#r017

 

Το ίδιο είναι είτε με invoice, είτε με mail.

 

Πρόσεξε ότι τα cross border transactions έχουν μεγαλύτερο fee.

 

Σε τι νόμισμα έχετε συμφωνήσει να πληρωθείς?

Προτίμησε να μην κάνει το paypal currency exchange, αλλά η τράπεζά σου, να ξέρεις επίσης ότι κάθε τράπεζα σε χρεώνει ένα ποσό για κάθε εισερχόμενη εντολή/έμβασμα.

Αν πρόκειται να συνεχιστούν οι εισροές στο paypal account σου, περίμενε να μαζευτεί ένα σεβαστό (όχι τίποτα φοβερό βέβαια) ποσό πριν τα τραβήξεις στην τράπεζα.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο εννοεις σε τι νομισμα ειναι ο λογαριασμος μου?

(εγω το οριζω αυτο στα settings)

 

Πως "προτιμω" να μην κάνει το paypal currency exchange, αλλά η τράπεζά μου?

Ποσο χρεωνει η τραπεζα?


Image1.thumb.jpg.c653ce606f2bbca4c5dcb3cc52b5cf5e.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 minutes ago, Spyros Delta said:

1. Πως "προτιμω" να μην κάνει το paypal currency exchange, αλλά η τράπεζά μου?

2. Ποσο χρεωνει η τραπεζα?

 

1. Να του στείλεις invoice στο δικό του νόμισμα και να εισπράξεις πχ σε $. Από εκεί και πέρα αν τραβήξεις δολλάρια στην τράπεζα παίζει να γυρίσουν σε ευρώ (δεν είμαι σίγουρος γι' αυτό ρώτησε την τράπεζα "αν μου στείλουν έμβασμα/εισερχόμενη εντολή σε άλλο νόμισμα, μετατρέπεται σε ευρώ?").

 

2. Κάθε τράπεζα χρεώνει διαφορετικό ποσό, πχ η alpha χρεώνει νομίζω 3 ευρώ, δηλαδή αν μιλάμε για 30 ευρώ σου παίρνει το 10%, αν μιλάμε για 30 δολλάρια ακόμα περισσότερο.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου