Προς το περιεχόμενο

Παίξιμο σε ακουστική


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru
3 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

Τις βαζω 20 χρονια περιπου και δεν μου εχει σπασει ουτε μια.

Άλλα τα χέρια του λαγού κι άλλα της κουκουβάγιας...

Για την Σολ, λόγω αρκετά μεγάλης διαφοράς  μάζας bronze σε σχέση με τις άλλες τυλιχτές ( μισή μάζα από την ΡΕ και ένα τρίτο από τις ΛΑ, ΜΙ ) αυτό που πιο σωστά έπρεπε να αναφέρω είναι η "μετάβαση" της Σολ σε σχέση με τις B & D, που είναι σχετικά προβληματική. Όμως αυτό ισχύει σε όλα τα είδη χορδών- όχι μόνο στις Elixir, στις οποίες όμως το εγγενές crispness τονίζει κάπως το φαινόμενο. Πολλοί χρησιμποιούν νίκελ Σολ γι' αυτό το λόγο. Φυσικά, όλο αυτό, μας απασχολεί αφού έχουν λυθεί όλα τα υπόλοιπα θέματα, και αφού έχουμε παραδοθεί στη συνθήκη ότι παίζουμε σε μικροφωνικές Tεlε, οπότε τι νίκελ, τι φόσφορ.

Για να είμαι πιο δίκαιος με τις Elixir, είναι οι καλύτερες coated που έχω δοκιμάσει (φορούσα Elixir για χρόνια κυρίως στις ηλεκτρικές μου), και μου άρεσε πάντα η αίσθηση γλιστράδας, το μειωμένο finger squeak και φυσικά, η διάρκεια, αν και συνήθως έφτανα να τις χαλάω πριν καν χαλάσει ο ήχος τους. Όταν άρχισαν να μου σπάνε συχνότερα και στις κιθάρες μου, αλλά και σε σε κιθάρες άλλων, σε βαθμό επιδημίας, τις παράτησα γιατί παραήταν ακριβό το σπορ. Και άντε, εγώ θα αντικαταστήσω μια D με μια οποιαδήποτε για την δική μου, αλλά σε κιθάρες άλλων τρέχα γύρευε μεμονωμένες elixir και πλήρωνέ τις χρυσό, επειδή είναι ευαίσθητες out-of-the box.

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ηλεκτρικες elixir δεν ξερω αντοχη. Μια φορα επαιξα και δεν μου αρεσαν και δεν εβαλα ποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Σίγουρα θέλει τον μάστορα της η ακουστική, όπως έναν gskar π.χ . αλλά κάποιες φορές μπορεί να χρειαστεί κι εκεί όλα αυτά τα χρήσιμα που ανέφεραν κυρίως ο Σπύρος και ο Φάνης πρέπει να είναι προϋποθέσεις.

Κι εγω μια τεχνική ξέρω (που λέει ο λόγος...) κι αυτή είναι της ηλεκτρικής.  Απο ακουστικά fingerpicks κλπ σκράπας. Στο σόλο δε άστα να πάνε με τις 12αρες.

 

Και ξέρεις πως τα φέρνει ο διάολος... σε παίρνει τηλέφωνο ο παραγωγός να γράψεις ένα σολάκι blues με την... ακουστική.

Είναι δε η εποχή προ piezo αν και εγω σαν ελιτίστας δεν τα γούσταρα σε στούντιο κιόλας.

Και πας εσυ στο Σιέρα με την παλαιά πλην απείραχτη Daion σου και το... εκτελείς κανονικά το σόλο. Με την πένα την 1,5mm! 

Κι αν το ακούσεις εσυ στην ηχογράφηση πεσ' το μου κι εμένα! Μόνο το Attack της πένας ακούγεται, χωρίς ίχνος sustain. Θαμμένο φυσικά.

Δεν λέω... αν έκανα τον ηχολήπτη σίγουρα θα συμπίεζα το σήμα στην μείξη αλλά δεν ήμουν εγω και ήταν κι άλλες οι εποχές. Ηταν πολύ και το βάθος... εποχή Lexicon και τα μυαλά στα κάγκελα.

Σε ποιο τραγούδι; Στο Διδυμότειχο μπλουζ. Το τοπ εμπορικό κομμάτι της εποχής. (Αμα είσαι γκαντέμης....)

Στήσε αυτί και δες τι εννοούν τα παιδιά παραπάνω. (π.χ στο 2.20)

 

Ακορντάκια με κάπο και ο Θεός βοηθός έκτοτε. Για ηχογράφηση, ούτε λόγος. 😎

  • Like 3

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το 91 που βγήκε αυτό το κομμάτι ήμουν 14. Έκανε τεράστιο μπαμ τότε και εκ των υστέρων κατάλαβα πόσο εκπληκτικό ήταν ένα κομμάτι των 6 λεπτών να κάνει τέτοια επιτυχία στην post-Pasok Ελλάδα του Μητσοτάκη (έλεος ρε φίλε μιλάμε με τα ίδια ονόματα  30 χρόνια μετά...) και τι θα πάθαινε ένα αντίστοιχο εγχείρημα στην Ελλάδα του 2019. 

Για την αισθητική της εποχής μια χαρά ήταν πάντως η Daion.

Ποιος ήταν στο solo του τέλους;

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Πνοή και Νύξη said:

Το 91 που βγήκε αυτό το κομμάτι ήμουν 14. 

 

Ω, ρε φίλε, κι εγώ λέω ότι είμαι μικρός ακόμα!:classic_sad:

Ήμουν 24.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, dimsonic said:

βουλωμενο γραμμα....

 

Όχι ρε συ.

Απλά ο λήγοντας είναι το 4, οπότε ...

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου