Προς το περιεχόμενο

Μεταφορά Windows 10 απο HDD σε SSD χωρίς CD εγκατάστασης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Θέλω να προσθέσω ένα δίσκο SSD στον υπολογιστή μου ώστε να αντικαταστήσει τον υπάρχοντα HDD που τρέχει Windows 10.

Ο SSD θα τρέχει το λειτουργικό σύστημα και ο παλιός HDD θα λειτουργεί αποκλειστικά σαν αποθηκευτικός χώρος.

 

Γνωρίζει κάποιος την διαδικασία εγκατάστασης - μεταφοράς των Windows 10 στον SSD και την ενεργοποίηση τους, χωρίς το CD εγκατάστασης;

 

Η διαδικασία θα γίνει σε 2 laptop και ένα desktop που και τα 3 devices είναι registered στο προφίλ που έχω στην Microsoft.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, yameth είπε

Θέλω να προσθέσω ένα δίσκο SSD στον υπολογιστή μου ώστε να αντικαταστήσει τον υπάρχοντα HDD που τρέχει Windows 10.

Ο SSD θα τρέχει το λειτουργικό σύστημα και ο παλιός HDD θα λειτουργεί αποκλειστικά σαν αποθηκευτικός χώρος.

 

Γνωρίζει κάποιος την διαδικασία εγκατάστασης - μεταφοράς των Windows 10 στον SSD και την ενεργοποίηση τους, χωρίς το CD εγκατάστασης;

 

Η διαδικασία θα γίνει σε 2 laptop και ένα desktop που και τα 3 devices είναι registered στο προφίλ που έχω στην Microsoft.

Ναι!!! Εγώ γνωρίζω!!!!!

 

 Αυτό με τα 2 λαπτοπ και ένα desktop δεν κατάλαβα.

 Έχεις τα ίδια windows δηλαδή το ίδιο licence σε 2 λαπτοπ και ενα desktop και θες και στα τρια να το μεταφέρεις από τον HDD στον SSD?

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, yameth said:

Θέλω να προσθέσω ένα δίσκο SSD στον υπολογιστή μου ώστε να αντικαταστήσει τον υπάρχοντα HDD που τρέχει Windows 10.

Ο SSD θα τρέχει το λειτουργικό σύστημα και ο παλιός HDD θα λειτουργεί αποκλειστικά σαν αποθηκευτικός χώρος.

 

Γνωρίζει κάποιος την διαδικασία εγκατάστασης - μεταφοράς των Windows 10 στον SSD και την ενεργοποίηση τους, χωρίς το CD εγκατάστασης;

 

Η διαδικασία θα γίνει σε 2 laptop και ένα desktop που και τα 3 devices είναι registered στο προφίλ που έχω στην Microsoft.

 

είναι κάτι που έχω στα σκαριά εδώ και καιρό, ακόμα υπάρχουν άλλα πιο μπροστά, αλλά από φίλους και γνωστούς εχω μάθει ότι συνήθως οι ακριβές και αξιόπιστες εταιρείες προσφέρουν μαζί το ειδικό λογισμικό που λεγεται migration software.

πχ

 

https://www.samsung.com/semiconductor/minisite/ssd/download/tools/

 

Αν προηγηθείς θα μας μεταφέρεις εντυπώσεις υποθέτω.

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν έχεις εγκατεστημένο λειτουργικό και προγράμματα που λειτουργούν κανονικά και θέλεις να τα μεταφέρεις σε άλλον δίσκο προτείνω το Macrium Reflect είναι δωρεάν και το χρησιμοποιώ πάντα για τέτοιες εργασίες αλλά και για backup λειτουργικού και προγραμμάτων.

Ακολουθείς απλά τις οδηγίες.  

https://www.macrium.com/reflectfree

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ευχαριστώ, το είχα ήδη και είμαι στην διαδικασία αφαίρεσης - backup δεδομένων απο τον παλιο δίσκο, μιας και ο SSD είναι μικρότερος και μετά θα κάνω την κλωνοποίηση. Δηλαδή ο SSD είναι 240GB και ο HDD περιέχει περισσότερα. Θα αφήσω μόνο το λειτουργικό και τα προγράμματα ώστε να είναι αρκετά λιγότερα απο 240GB για να χωράνε στον SSD.

 

Η ερώτηση μου επίσης αφορούσε και το εαν θα αναγνωρίζονται τα Windows απο την Microsoft μετα την μεταφορά αλλά ο άνθρωπος με την μοναδική λάμψη με ενημέρωσε πως πρόβλημα τετοιο δεν υφίσταται σε αλλαγή σκληρού δίσκου παρα μόνο σε αλλαγή motherboard.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yameth είπε

 

Η ερώτηση μου επίσης αφορούσε και το εαν θα αναγνωρίζονται τα Windows απο την Microsoft μετα την μεταφορά αλλά ο άνθρωπος με την μοναδική λάμψη με ενημέρωσε πως πρόβλημα τετοιο δεν υφίσταται σε αλλαγή σκληρού δίσκου παρα μόνο σε αλλαγή motherboard.

 Σε αλλαγή δίσκου μόνο δεν επηρεάζεται κατα 92,78% το licence.

 Σε μητρική /chipset επηρεάζεται σε συντριπτικό ποσοστό, σχεδόν σε 96,89% και θα χρειαστεί να γίνουν οι απαραίτητες ενέργειες για να κλειδώσει το νέο hardware (επεξεργαστής, μνημες, μητρική) με την άδεια των windows.

 

 Εγώ ως διδάκτωρ υπολογιστικών μουσικοτεχνολογικών συστημάτων του Πανεπιστημίου του Αγκρι του Άρη ( του ΚΟΚΚΙΝΟΥ πλανήτη) και όπως είπαμε τηλεφωνικά,  συστήνω το αντίστοιχο  software της ΕΑSEUS για τη δουλειά. Και επειδή το έχω χρησιμοποιήσει με 100% επιτυχές αποτέλεσμα αρκετές φορές. Χωρίς να υποβαθμίζω τα αντίστοιχα άλλα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ με easeus έκανα κλωνοποιηση. Ήμουν προετοιμασμένος για ξενύχτι και όταν έγινε η δουλειά σωστά δεν ήξερα τι να κάνω.

  • Like 1
  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου