Προς το περιεχόμενο

Tube amp vs Solid state amp (καθαρά) σε χαμηλές εντάσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 λεπτά πριν, dimsonic είπε

ναι, αλλά εδώ δεν μιλάμε για τέτοιες τιμές. Μιλάμε γιά έναν πχ κατάνα των 250 ή 350 αν λέμε για τον 100, και για έναν μικρό λαμπάτο που είτε θα είναι μτχ και θα κάνει τα ίδια λεφτά ή έναν καινούργιο μέχρι τα 500 ή άντε 600.

Δεν φτάσαμε στο χιλιάρικο.

 

Υπάρχουν και λαμπάτοι με ''κανονικά'' watt (όχι 1, 5 κτλ) που κυμαίνονται στο 350άρι.... η βάση νομίζω είναι ο Bugera V22 (μια χαρά ενισχυτής if you ask me) στα 330ευρώ (καινούργιος).

 

4 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Είχα την ευκαιρία να είμαι πάνω σε αρκετές σκηνές μεγάλων ονομάτων που έχουν έρθει στο Greece.

 

Από μνήμης το επιβεβαιώνω αυτό που λες.

 

Και εσύ μιλάς για μεγάλα ονόματα, που έπαιζαν σε κανονικά stage ή και γήπεδα, και όχι στο ροκόμπαρο ''route 55, πλάτωνος και μιλτιάδη γωνία'' ή δίπλα από το pool bar ενός ξενοδοχείου....

 

Στις δεύτερες περιπτώσεις, όπου έχεις και τον ενισχυτή κυριολεκτικά στα μούτρα σου αφού χώρος στην σκηνή δεν υπάρχει, θα ήθελα πολύ να γνωρίσω κάποιον που έχει άνω των 15watt λαμπάτο ενισχυτή να τον έχει σε volume πάνω από το 4.... και να μην είναι στην ίδια κατάσταση η ακοή του με του Pete Townsend.

 

Δεν νομίζω ότι στο σπίτι οι λαμπάτοι παίζονται και ΤΟΣΟ πολύ πιο χαμηλά.... εκτός αν θες τον τζιτζίκα έξω στον κήπο να ακούγεται πιο δυνατά από την κιθάρα....

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Νικο, γατι δεν προτιμουν να εχουν τα μισα watt και να παιζουν στο "sweet spot" του ενισχυτη?

 

Γιατί δεν ΥΠΆΡΧΕΙ sweet spot...έτσι κι αλλιώς τα μισά βαττ θα κοψουν μόλις ΤΡΙΑ db.

 

Οι περισσότεροι κιθαρίστες που αναφέρω βέβαια ΔΕΝ παίζουν μπλουζ και hard rock.

 

Άρα θέλουν αυτό που θέλω και εγώ: έναν ωραίο και γεμάτο καθαρό ήχο πάνω στον οποίο βαζουν ΕΦΕ.

 

Εξάλλου το "δυνατά" είναι ... σχετικό.

 

Στο καινούργιο στούντιο που έχω σπίτι ,και είναι μονωμένο, με τους ίδιους ενισχυτές στην ίδια ένταση ο @yameth κόντευε να λυποθυμΙσει από τον.... τρόμο και ο @Nestoras μου έλεγε "καλά τώρα θα ακούσουμε καμμιά κιθάρα ή θα παίξουμε τσι κουμπαΡες;". 🙂

 

Στο κάτω κάτω της γραφής στο τέλος αΦτο μου μετρΑ ινε το ποσό αΝΤρας ισε 🙂🙂

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2
  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
2 ώρες πριν, Superfunk είπε

Εξάλλου το "δυνατά" είναι ... σχετικό.

 

Στο καινούργιο στούντιο που έχω σπίτι ,και είναι μονωμένο, με τους ίδιους ενισχυτές στην ίδια ένταση ο @yameth κόντευε να λυποθυμΙσει από τον.... τρόμο και ο @Nestoras μου έλεγε "καλά τώρα θα ακούσουμε καμμιά κιθάρα ή θα παίξουμε τσι κουμπαΡες;". 🙂

 

Στο κάτω κάτω της γραφής στο τέλος αΦτο μου μετρΑ ινε το ποσό αΝΤρας ισε 🙂🙂

Αν και δεν εχω παρακολουθήσει την κουβέντα, ειδοποιήθηκα για την σχετική αναφορά και προς υπεράσπιση του... γυναικωνίτη θα πω πως δεν ακούμε όλοι το ίδιο. Άλλοι είναι πιο ευαίσθητοι στ' αυτί και άλλοι πιο περήφανοι. (Δεν πέρασα 2 δεκαετιες αλώβητος απο tinitus, φορώντας τα ακουστικά του επαγγελματία, για να τα χαλάσω τωρα.)

Και αυτό μεταφέρεται και στο ανάλογο παίξιμο που εχει άμεση σχέση με το είδος που προτιμά να παίζει ο καθένας.

Επίσης δεν μπορώ να παίξω όταν οι γύρω μου είναι στα 115db και πρέπει να πάω στα 118 για να ακουστεί το σόλο μου. Χαλιέμαι. Γιατί τότε μονο η ταχύτητα θα σε κάνει να ξεχωρίσεις. Κι εγω είμαι χελώνα.

Προτιμώ εντάσεις στα 100db μέχρι 110db το πολύ!

Θέλω δυναμικό παίξιμο και γι αυτό ο ιδανικός ενισχυτής μου έχει headroom για τις κορυφώσεις και όχι για όλο το κομμάτι στην ίδια ένταση. Παράδειγμα το παρακάτω live video με το ανάλογο παίξιμο απο όλους!

 

 

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν μικρη συμβολη να πω οτι σημερσ δοκιμασα χωρις νσ παω γι αυτο εναν orange tremlord μονοκαναλο ενισχυτη . Εχει  επιλογη για bedroom headroom reverb, remolo, treble, bass και ειναι πολυ καθαρος χωρις να σπαει σρ αυξηση του volume. Δεν εχει master. Επισης ο ηχος ηταν καπως πιο ελεγχομενος  ειδικα στο bedroom headroom.Αν ειχα τα φραγκα (1300) και δεν ειχα αλλος 2 ενισχυτες με el84 θα τον επαιρνα. Να δω για fender πηγα αλλα μου εκανε κλικ ο συγκεκριμενος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.για εμένα η λύση είναι s s για σπιτική χρηση και λάμπα για studio η live.σπιτι/διαμέρισμα  με δύο μικρά παιδιά δεν μπορώ να παίξω ούτε με orange micro terror.τον βάζω κάτω από το 1. Χρησιμοποιώ έναν marshall valvestate 15  και ακούγεται μια χαρά σε χαμηλές εντάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, Giorgos rockstep said:

δεν μπορώ να παίξω ούτε με orange micro terror.

 

Με micro terror δεν μπορεις να παιξεις χαμηλοφωνα, καθως ακουγεται χαλια. Αυτο ισχυει, βεβαια, για τα βρωμικα του. Στα καθαρα δεν εχει κανενα προβλημα. Παιζει πολυ καλα χαμηλα. (Θυμιζω οτι για καθαρα συζηταμε)

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εχω καταλήξει πως περισσότερο ρόλο παίζει το μεγάφωνο - καμπίνα - ηχείο παρα το λάμπα - τρανζίστορ, όταν μιλάμε για καθαρό ήχο.

Μια καλή καμπίνα με ένα 12" ευαίσθητο μεγάφωνο είναι όλα τα λεφτά.

Φυσικά ο ενισχυτής πρέπει να έχει κάποιο εύρος. π.χ. δανείστηκα την κεφαλή Ibanez TS15 που σύνδεσα στην καμπίνα Mesa Lonestar που έχω και το καθαρό του κανάλι δεν υπολοιπόταν απο αυτό του Mesa Lonestar Special θα έλεγα. Αλλά και οι δύο ενισχυτές παίζουν χαμηλά άψογα παρα τις λάμπες. Εχουν γραμμική συμπεριφορά στην ένταση σαν τρανζίστορ. Η Ibanez έχει πετύχει αυτό που δεν μπορεί η Fender στα κλασικά της μοντέλα και απαντάται κυρίως σε μονάδες των 2,000 και βάλε.

Κατα τ' άλλα έχω παίξει σε live Roland Jazz Chorus 77 και ευφράνθηκε η καρδιά μου απο τα 2Χ10" μεγάφωνα του.

Ενταση, headroom, όγκος, καθαρό σήμα.

 

Οπότε μια καλή καμπίνα της αρεσκείας μου θα έπαιρνα πάλι (για σπίτι ή live) και ακόμα και μια κεφαλή DV Mark ή Quilter ή Boss θα έκανε τη δουλειά μου στα καθαρά με κάποια πετάλια ή όχι, στο 1/4 της τιμής ενος αντίστοιχου λαμπάτου.

 

Μην παρεξηγηθώ. Απολαμβάνω τον Mesa Lonestar Special στο σπίτι και τα αυτάκια μου είναι σε νιρβάνα αλλά κοστίζει και 2900 ευρώ μόνο το κεφάλι.

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά κι από εμένα, νέος στο φόρουμ.

Εαν κανείς ακούει μέσω ακουστικών τότε θα μπορεί να απολαύσει καλύτερο ήχο από λάμπα σε σχέση με solid state?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, omilitis1987 said:

Γεια χαρά κι από εμένα, νέος στο φόρουμ.

Εαν κανείς ακούει μέσω ακουστικών τότε θα μπορεί να απολαύσει καλύτερο ήχο από λάμπα σε σχέση με solid state?

 

Με ακουστικα δεν εχω ακουσει ποτε, απευθειας, απο ενισχυτη. Μεσω καρτας ηχου, κανοντας εγγραφες, ακουω συχνα. Θεωρω οτι στα καθαρα δεν θα καταλαβεις ουσιαστικες διαφορες. Στα βρωμικα ισως καταλαβεις περισσοτερες. Γενικοτερα, αλλο ο ηχος απο το ηχειο του ενισχυτη και αλλος απο τα ακουστικα.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου