Προς το περιεχόμενο

Καμπίνα


nikos0937

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δλδ επιμένεις ότι πέρνει με 200e κάτι που τα 2 της ηχεία και μόνο κοστίζουν παραπάνω έτσι; Ε πάρτην τότε.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 126
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το πρόβλημα δεν είναι θεωρητικό, είναι πρακτικό!

 

Το θέμα είναι να τις βάλει κάποιος δίπλα δίπλα και να κάνει την σύγκριση, με βάση τα αυτιά και όχι τα μάτια.

 

Όσο για την τιμή δεν ξέρεις τι κόλπα παίζουν! (τιμές χοντρικής, μεγάλες παραγγελιές κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δλδ η celestion θα κάνει καλύτερη τιμή στην benton και όχι στην mesa; Αυτό δεν στέκει καθόλου από πλευράς εμπορίου (κύρος, μονάδες που πωλούνται και διάορα άλλα ωραία...) Για προσέξτε μην είναι celestion type, όπως διάφορα τρέμολα fr, που πουθενά δεν λένε ότι δεν είναι γνήσια, σπάνε και κράζουν μετά οι ευτυχείς κάτοχοί τους.

Πάντως μέχρι και ο sf για τις κιθάρες έλεγε και όχι για τα ηχεία, καθώς σε αυτά παίζουν τρομερό ρόλο η ποιότητα κατασκευής τους, τα κυκλώματα, τα ξύλα της καμπίνας και άλλα πολλά (μέχρι και ο μετασχηματιστής αν είναι καλός) καθώς αυτά διαμορφώνουν τον ήχο. Αϊντε μην λέμε και ότι θέλουμε τώρα....

Ξεκούρδιστοι είμαστε στα ξύλα της κιθάρας και αυτή όταν είναι ηλεκτρική και δεν παίζουμε καθόλου καθαρά :wink:

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να την πάρω;;;; εγώ;;;

 

αυτό είναι το ζητούμενο για σένα σ' αυτή την κουβέντα;;;

 

ευχαριστώ, δεν θα την πάρω, έχω 2Χ12", Celestion μάλιστα κατά σύμπτωση, ως μέρος ενός combo

 

δηλαδή εσύ μου λές πως η μπεντον έχει μαϊμού celestion, έτσι; αφού δεν είναι δυνατόν να πουλάει κάτω του κόστους των ηχείων της!!!

 

τρομερή βεβαιότητα παρατηρώ και πάλι...

 

...και ακόμη δεν μας εχεις πει αν έχεις ΚΑΝΕΙ τη σύγκριση, ή - απλά και αβασάνιστα - βασίζεσαι στις στάμπες... αν και η απάντηση είναι πλέον προφανής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει έλα και πες μου αν ανήκω εγώ στις στάμπες......

 

Και ναι αυτό εννοώ για την benton. Εκτός και αν είναι πολύ καλή εταιρία ώστε να σου δώσει ένα σύνολο πραγμάτων λιγότερο από ότι κοστίζει ένα μέρος τους....

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα εδώ έχουμε δύο "σχολές σκέψης"

 

ο ταπεινός εγώ (και βέβαια όχι μόνο εγώ) λέμε "μα, τόση διαφορά;;;; άραγε δικαιολογείται αν τις βάλεις και τις ακούσεις σε τυφλό τεστ;;; τι μπορεί να έχει άραγε επιπλέον ώστε να δικαιολογείται ΤΟΣΗ διαφορά;;;"

 

εσύ λες "α, για δες, μπέντον η μια, μέσα η άλλη, 200Ε η μια, 777Ε η άλλη, άρα ΠΡΟΦΑΝΩΣ η μέσα είναι ΠΟΛΥ καλύτερη, και μάλιστα η μπέντον έχει και μαϊμού ηχεία!!!"

 

βγάλε άκρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή κάτσε να καταλάβω!

 

Πιστεύεις ότι η Mesa αγοράζει τα ηχεία της στην ίδια τιμή που τα αγοράζεις εσύ!

 

Ότι η ESP πχ αγοράζει τους EMG που βάζει στα μοντέλα της στην ίδια τιμή που τους αγοράζεις εσύ!

 

Ε τότε ή πολύ φτηνά αγοράζεις εσύ η πολύ ακριβά εμείς! 8O 8O

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι βέβαια, αλλά σκέψου το άλλο. Η emg δίνει φθηνότερα τους μαγνήτες της στην benton και όχι στην esp, η οποία πουλάει περισσότερο από την πρώτη και έχει και υψηλότερο ιματζ, οπότε προσθέτει μπόνους στην emg, ώστε να πουλήσει περισσότερους μαγνήτες σε μεμονομένους αγοραστες; Ε όχι βέβαια...

 

Και το ξαναλέω Σε ένα ηχείο παίζει ρόλο και η παραμικρή λεπτομέρεια για τον ήχο που θα βγάλει. Αλλιώς όλοι θα άρπαζαν μερικά celestion και θα έβγαζαν ηχεία.... Και επιτέλους θα είχαμε μονιτορ με 200e και θα σπάγανε άλλα των 2000e.....

Και ναι έχοντας δοκιμάσει μερικά προϊόντα benton και έχοντας παίξει και με τα Original (fender, vox και άλλες τέτοιες μάρκες) η διαφορά είναι τεράστια και όχι υπέρ των benton.... Όσο για τις κιθάρες...... :lol: :lol: :lol: :lol:

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα εδώ έχουμε δύο "σχολές σκέψης"

 

ο ταπεινός εγώ (και βέβαια όχι μόνο εγώ) λέμε "μα' date=' τόση διαφορά;;;; άραγε δικαιολογείται αν τις βάλεις και τις ακούσεις σε τυφλό τεστ;;; τι μπορεί να έχει άραγε επιπλέον ώστε να δικαιολογείται ΤΟΣΗ διαφορά;;;"

 

εσύ λες "α, για δες, μπέντον η μια, μέσα η άλλη, 200Ε η μια, 777Ε η άλλη, άρα ΠΡΟΦΑΝΩΣ η μέσα είναι ΠΟΛΥ καλύτερη, και μάλιστα η μπέντον έχει και μαϊμού ηχεία!!!"

 

βγάλε άκρη[/quote']

 

Προφανώς και δεν έχεις δει άλλα μου ποστ σε παλιότερα θέματα οπότε θα δεις σε ποια σχολή ανήκω προτού κρίνεις. Βέβαια το γεγονός ότι 2 φορές είπα ότι έχω παίξει με διάφορα μοντέλα της benton προφανώς και δεν σου λέει τίποτα.

 

Και επιμένεις να κρίνεις το ηχείο βάση της κιθάρας: Έλα μωρέ ίδιο ηχείο είναι (έστω ότι είναι δλδ) άρα και τα δύο ίδια είναι. Κάτι που δεν ισχύει στο ξαναλέω στα ηχεία. Εκεί παίζουν τεράστιες διαφορές ακόμα και στο πως θα γίνει το κύκλωμα στο εσωτερικό της καμπίνας!!!!

 

 

Α ρε Τάκη τώρα αρχίζω και καταλαβαίνω το όλο πνεύμα των τσακωμών σου με τον sf και τι πραγματικά εννοούσες!!!!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ρε Τάκη τώρα αρχίζω και καταλαβαίνω το όλο πνεύμα των τσακωμών σου με τον sf και τι πραγματικά εννοούσες!!!!

 

WTF???? :evil: :evil: :evil:

 

Φίλε μου εννοούσα ότι και η ΗΒ και η Mesa αγοράζουν τα celestion στην ίδια τιμή! (όχι 130)

 

Συμφωνώ στο ότι στα ηχεία παίζει ρόλο και η παραμικρή λεπτομέρεια!

Δεν συμφωνώ όμως στο ότι επειδή εσύ έχεις παίζει με μια κιθάρα και έναν ενισχυτή ΗΒ που σου φάνηκαν χάλια σημαίνει ότι και η συγκεκριμένη καμπίνα θα είναι χάλια!

 

Για τέλος ας επαναλάβω: Κρίνουμε μόνο ότι έχουμε ακούσει με τα αυτιά μας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου