Προς το περιεχόμενο

Καμπίνα


nikos0937

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρε παιδια, αν παρουμε 2 αυτοκινητα με τελικη ταχυτητα τα 220 και τα ιδια κυβικα κτλ κτλ μονο που το ενα ειναι πχ bmw και το αλλο η χειροτερη μαρκα που μπορει καποιος να σκεφτει, δεν ειναι λογικο η bmw να κοστιζει τα 3πλασια αν οχι παραπανω? τοσο παραξενο σας φαινεται? ενω η bmw θα ειναι ανετη στο οδηγημα, θα κανεις 500.000 χιλιομετρα και η μηχανη της θα ειναι ακομη οκ και δε θα τριζει τιποτα, το αντιστοιχο αμαξι της αλλης μαρκας θα εχει γινει για τα παλιοσιδερα, θα τριζει απο τον πρωτο χρονο αγορας, θα χανει λαδια κτλ.

δεν καταλαβα γιατι σας φαινεται τοση η διαφορα για τα ηχεια benton vs mesa. Η mesa ειναι μια κορυφαια μαρκα που κανει "boutique" οργανα, λογικο ειναι να πληρωνεις αρκετα παραπανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 126
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αλλο η κιθαρα' date=' αλλο ο ενισχυτης, εκει παιζουν παρα πολυ παραμετροι οπου σχηματιζουν το τελικο αποτελεσμα...[/quote']

 

οκ δεν θα συμφωνησουμε αλλα οκ..η εμπειρια μου με την bogner ηταν..καταστροφικη για εμενα και νομιζω και για τον freedom που την εχει τωρα... 8)

τωρα παραμετροι που σχηματιζουν το τελικο αποτελεσμα ειναι πολλοι και να μερικοι:

 

1)Guitar Player

2)μεγαφωνα

3)μαγνητες

4)τελικες και προενισχυτικες λαμπες

5)bolt on ή neck through κιθαρα

6)η γεφυρα

7)ξυλο σωματος

8 )ξυλο ταστιερας

9)το Nut

10)οι χορδες

11)τα καλωδια

12)η πενα

13)η καμπινα

14)το equalizer του ενισχυτη μας

15)το equalizer των πεταλιων μας

16)η ακουστικη του δωματιου μας

 

και αλλα πολλα..αντε βγαλε ακρη... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Νομίζω η απάντηση βρίσκεται ήδη γραμμένη σε πολλά από τα παραπάνω post.

Θα ήθελα κατ' αρχάς να υπενθυμίσω ότι η celestion έχει 2 εργοστάσια. (Ένα UK και ένα στην κίνα). Οι προδιαγραφές είναι πανομοιότυπες αλλά το κόστος όχι. Ο ήχος? Δεν έχω ιδέα.

 

Πέραν αυτού, πως μπορεί η HB να μειώσει το κόστος δραματικά?

1) Μηδενίζει το κόστος ανάπτυξης ΑΝΤΙΓΡΑΦΟΝΤΑΣ κάποιο πετυχημένο design.

 

2) Χρησιμοποιεί πάμφθηνο plywood από μή ελεγχόμενο προμηθευτή, που σημαίνει ότι η επόμενη παρτίδα μπορεί να είναι και λίγο διαφορετική. Ενδεχομένως να είναι και σκευρωμένα και να τα "φέρνει" με τις κολλήσεις/βιδώματα. Η να περιέχουν πολλή υγρασία και να αλλάζει ο ήχος σου μήνα με το μήνα καθώς ξεραίνεται.

 

3)Χρησιμοποιεί μικρότερο πάχος ply όπου νομίζει ότι μπορεί να το κάνει. 4) Χρησιμοποιεί χαμηλότερης ποιότητας tolex κλπ το οποίο κολλάει με κόλα ότι - νά' ναι.

 

5)Χρησιμοποιεί τα απολύτως φτηνότερα ηλεκτρολογικά εξαρτήματα, και φτηνά clips για τα μεγάφωνα.

 

6)Χρησιμοποιεί ιδιαίτερα φτηνά εργατικά χέρια (Κίνα, παιδική εργασία?)για να κάνουν τις παραπάνω δουλειές.

 

Το αποτέλεσμα στον ήχο? Η ΗΒ φαίνεται να έχει εξωφρενικά συμπιεσμένο κόστος για να μην έχει κάνει τρομερούς συμβιβασμούς στην ποιότητα και τα προγνωστικά είναι εναντίον της. Όμως, (εδώ θα συμφωνήσω με τον gdevelek) δικαίωμα για μια ακρόαση έχει το κάθε προϊόν.

 

Από την άλλη, θα συμφωνήσω και με το boukaw7, ...δεν θα φάω τις μέρες μου να ακούω τη μία ΗΒ κιθάρα πίσω από την άλλη....υποψιάζομαι τι παίζει ύστερα από λιγο....

 

Προσωπικά πιστεύω ότι η καμπίνα που έφτιαξε ο stavrilian μπορεί να είναι ισάξια με μία από τις καλές επώνυμες αφού έδωσε βάση στα υλικά και προφανώς ξέρει τι κάνει (για να ξεκίνησε κάτι τέτοιο). :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Takis, σου άλλαξα τη σειρά (για καθαρά λόγους προσωπικής "δήλωσης"...δεν έχω όρεξη να πιάσουμε την κουβέντα έτσι? :lol: :lol: :lol: :lol: )

 

1)Guitar Player

14)το equalizer του ενισχυτη μας

15)το equalizer των πεταλιων μας

10)οι χορδες

12)η πενα

3)μαγνητες

6)η γεφυρα

9)το Nut

5)bolt on ή neck through κιθαρα

2)μεγαφωνα

13)η καμπινα

4)τελικες και προενισχυτικες λαμπες

7)ξυλο σωματος

8 )ξυλο ταστιερας

11)τα καλωδια

16)η ακουστικη του δωματιου μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά το γεγονός ότι το hb αποτελείται από Plywood (ναι το ίδιο βιομηχανικό που μπαίνει και στα φωτιστικά ως επένδυση ξύλου, αμφιβόλου ποιότητας και προέλευσης) και όλα τα άλλα που αναφέρεις προφανώς και δεν μας ενδιαφέρουν, καθώς όλες οι άλλες εταιρίες, πλην της benton μας κλέβουν στις καμπίνες.... :roll: :roll: :roll:

 

Ναι και ο stavrilian μπορεί να ξέρει τι κάνει. Το ηχείο όμως τι είναι; Κινέζικο; Μεταχειρισμένο; Αν έφτιαχνε άλλη καμπίνα με άλλα ανώτερα υλικά, τι θα γινόταν τότε; Και δεν είναι μόνο ο Θωμάς που πουλά "ακριβά" τα celeston.

 

Και οι ltd, squier, epiphone έρχονται εκ κορέας και κίνας, ανταγωνίζονται όμως τις αντίστοιχες esp, fender, gibson (τόσο ως αίσθηση οργάνου, όσο και ως ήχος) Και μην μου πείτε ότι με αλλαγή μαγνητών, γέφυρας, Hardware και άλλα τέτοια θα τις ανταγωνιστούν, γιατί απλά θα σας απαντήσω, ότι για παράδειγμα με τα λ7 που θα σκάσετε σε μια squier για αναβάθμιση, θα πάρετε την γνήσια fender και δεν θα χρειαστείτε να αλλάξετε τίποτα παρά μαγνήτες και θα έχετε και το απαραίτητο Mojο του original οργάνου :wink:

 

 

Και όλα αυτά παρόλο που δηλώνω εδώ και καιρό ακούρδιστος (στις ηλεκτρικές μόνο και για τρελά παραμορφωμένο ήχο) :lol: :lol:

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Takis' date=' σου άλλαξα τη σειρά (για καθαρά λόγους προσωπικής "δήλωσης"...δεν έχω όρεξη να πιάσουμε την κουβέντα έτσι? :lol: :lol: :lol: :lol: ) [/quote']

 

αν και κλασσικα θα διαφωνησω σε παρα πολλα ετσι οπως εβαλες την σειρα no problem man... :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

harilatron +1000 :wink:

 

@gdevelek: Μήπως δουλεύεις στην HB??? (Πλάκα κάνω)

 

Για την τιμή της η HB είναι ΑΠΛΑ ΑΣΥΝΑΓΩΝΙΣΤΗ γιατί πολύ απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΗ ΚΑΜΠΙΝΑ σε αυτήν την τιμή. :wink: Κάτα τα άλλα πιστεύω ότι το γεγονός οτι έχει κινέζικα Celestion V30 ΔΕΝ σημαίνει και πολλά πράγματα για τον τελικό της ήχο...

 

Έχω ακούσει πολύ καλύτερες καμπίνες με Celection G75 από άλλες που είχαν V30. Ξαφνικά δηλαδή υπάρχει μόνο αυτός ο τύπος του ηχείου? μόνο αυτός είναι καλός? Τα ηχεία της Celestion είναι πολλά για τον λόγο ότι το καθένα έχει την δικιά του απόκριση και χροιά, ανάλογα με τα γούστα αλλά ΚΑΙ σε συνδιασμό με τα μηχανήματα που έχουμε.

 

Η δική μου άποψη: Αν κάποιος δεν έχει την οικονομική δυνατότητα να πάρει μια ΑΛΛΗ καμπίνα, θα πάρει Η.Β. και θα είναι ωραίος και την δουλειά του μια χαρά θα κάνει. Μην εκθειάζουμε όμως τις καμπίνες της HB και βάζουμε όλες τις εταιρίες στο ίδιο καζάνι. ΥΠΑΡΧΟΥΝ οι ποιοτικές διαφορές και οι διαφορές στον ήχο. Τώρα αν το κόστος για να τις αποκτήσουμε είναι απαγορευτικό, αυτό είναι εντελώς άλλο θέμα...

 

just my 2 cents.

 

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Takis' date=' σου άλλαξα τη σειρά (για καθαρά λόγους προσωπικής "δήλωσης"...δεν έχω όρεξη να πιάσουμε την κουβέντα έτσι? :lol: :lol: :lol: :lol: ) [/quote']

 

αν και κλασσικα θα διαφωνησω σε παρα πολλα ετσι οπως εβαλες την σειρα no problem man... :lol: :lol:

 

 

Εεεετσι σε θέλω!!!!! :lol: :lol: :lol: Τα είδα εκεί που τα είχες (σχεδόν) όλα μαζεμένα και είπα να τα πειράξω λίγο.... :lol: :lol: :lol:

+1 Σιγά μην υπάρχει πρόβλημα αν διαφωνούμε για τη σειρά.

Ειδικά από τη στιγμή που συμφωνούμε ότι το νούμερο 1 πρώτο είναι το σημαντικότερο όλων. :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι αν με την τρεις φορές ακριβότερη καμπίνα έχεις και τρεις φορές καλύτερο ήχο! Πράμα που δεν συμβαίνει φυσικά.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου