Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση σχετικα με αναζητηση μουσικων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, Tamtam είπε

Επίσης, κάνε μια γύρα από τα προβάδικα και κόλλα χαρτάκια με την αγγελία σου. Οι μουσικοί ψάχνονται συνήθως αλλά αυτό δε σημαίνει και ότι όσοι ψάχνονται κάνουν και για μουσικοί. Στα στούντιο προβών έχεις περισσότερες πιθανότητες να βρεθεί κάποιος μουσικός.

 

Είναι το πρώτο που σκέφτηκα και εγώ, αλλά δυστυχώς ούτε εγώ είμαι από Αθήνα οπότε δεν έχω την παραμικρή ιδέα.

 

Φαντάζομαι θα έχεις βάλει και αγγελία στο smart.noiz.gr. Επίσης δες και τις υπόλοιπες αγγελίες, ποτέ δε ξέρεις - μπορεί κάποιος να ψάχνει για εσένα. Από την άλλη, για να βρεις "το τέλειο", λίγο δύσκολο, και σίγουρα θα πρέπει να κάνεις πολλές demo-πρόβες για να καταλάβεις αν είναι πραγματικά αυτό που θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή επιτυχία. Είδα πολλές και καλές συμβουλές, ειδικά αυτή για τα προβάδικα και τα live. Είναι αλήθεια, δεν υπάρχει διάθεση και όρεξη γενικά. Δεν έχει να κάνει με το είδος μόνο. Και είσαι και στη χώρα του ρεμπέτικου και των μπουζουκιων.

 

Αληθινό παράδειγμα από εμένα εδώ στο νησί πλέον.

Λοιπόν μου αρέσει η jazz, δύο άτομα ασχολούνται η θέλουν όσο όσο και αυτοί βαριουνται είναι πάνω από 60, αν και η ηλικία δεν παίζει ρόλο. Αν θες παίζεις.

 

Έχω φίλο μου κουτσοπαιζει μπάσο, έχει στήσει και γαμω τους χώρους με ακριβό εξοπλισμό για προβες αλλά η μπάντα του παίζει αποκλειστικά ελληνικό ροκ και ρεπερτόριο 20 τραγούδια, βρίσκονται μια φορά το χρόνο. 

Του λέω έλα ρε να σου δειξω λίγη jazz αρμονία να παίξουμε, με καμμιά πίστη. Βαριέται και περιμένει μια πρόβα και ένα live το χρόνο. Πάνω από 5χιλιαρο τα μηχανήματα για το προβαδικο..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατά τη γνώμη μου, δημιούργησε υλικό με το όργανο που γνωρίζεις (δεν χρειάζεται ολοκληρωμένη παραγωγή) για να δείξεις τι μπορείς να κάνεις, και δημοσίευσε το. Αυτοί που ψάχνονται θα σε βρουν, και αν έχουν κάνει και αυτοί το ίδιο θα τους βρεις και εσύ... το να γράφεις ''θέλω σοβαρούς'' κτλ δεν πιάνει, δεν τους πείθεις τους σοβαρούς με αγγελίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Άγιος said:

κατά τη γνώμη μου, δημιούργησε υλικό με το όργανο που γνωρίζεις (δεν χρειάζεται ολοκληρωμένη παραγωγή) για να δείξεις τι μπορείς να κάνεις, και δημοσίευσε το. Αυτοί που ψάχνονται θα σε βρουν, και αν έχουν κάνει και αυτοί το ίδιο θα τους βρεις και εσύ... το να γράφεις ''θέλω σοβαρούς'' κτλ δεν πιάνει, δεν τους πείθεις τους σοβαρούς με αγγελίες

Το εχω κανει αυτο. Βίντεο συγκεκριμένα που παιζω το livewire κανονικα ολα downstrokes και τιποτα. Βλεπω πως ακομα και στην Αθήνα δεν υπαρχει όρεξη οπως ειπε και το παιδι πιο πανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, stolzer είπε

Βίντεο συγκεκριμένα που παιζω το livewire κανονικα ολα downstrokes και τιποτα.

είναι τόσο καλό το cover όσο χρειάζεται ώστε να πειστούν κάποιοι να συνεργαστείτε? 

Ψάχνεις μέλη για να φτιάξεις μόνο τη δικιά σου μπάντα σαν αρχηγός ή σε ενδιαφέρει να γίνεις και μέλος μιας άλλης μπάντας? γιατί το αρχικό σου ποστ μάλλον προς την πρώτη περίπτωση φέρνει

20 ώρες πριν, stolzer είπε

που θα βρω ΣΟΒΑΡΟΥΣ και το τονιζω το σοβαρους μουσικόυς για μπαντα?

Αν θέλεις σοβαρούς μάλλον πρέπει να βάλεις αγγελία ότι θα τους πληρώνεις αλλιώς μπορεί να βρεις καλούς παίχτες αλλά να έχουν την μπάντα για όταν έχουν χρόνο το οποίο εδώ στην Αθήνα σημαίνει πολλά και διάφορα. Αν πεις στο άλλον να έρχεται από Πειραιά στο Μαρούσι πχ για πρόβα θα το σκεφτεί 2 φορές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μπάντες δεν φτιάχνονται από αγγελίες ,οι μπάντες φτιάχνονται από ΦΙΛΟΥΣ.

  • Like 6

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, Superfunk said:

Οι μπάντες δεν φτιάχνονται από αγγελίες ,οι μπάντες φτιάχνονται από ΦΙΛΟΥΣ.

Σωστος αλλα τι γινεται οταν εισαι νεος σε μια πολη και δεν εχεις φιλους? 

33 minutes ago, Τραμπαρίφας said:

είναι τόσο καλό το cover όσο χρειάζεται ώστε να πειστούν κάποιοι να συνεργαστείτε? 

Ψάχνεις μέλη για να φτιάξεις μόνο τη δικιά σου μπάντα σαν αρχηγός ή σε ενδιαφέρει να γίνεις και μέλος μιας άλλης μπάντας? γιατί το αρχικό σου ποστ μάλλον προς την πρώτη περίπτωση φέρνει

Αν θέλεις σοβαρούς μάλλον πρέπει να βάλεις αγγελία ότι θα τους πληρώνεις αλλιώς μπορεί να βρεις καλούς παίχτες αλλά να έχουν την μπάντα για όταν έχουν χρόνο το οποίο εδώ στην Αθήνα σημαίνει πολλά και διάφορα. Αν πεις στο άλλον να έρχεται από Πειραιά στο Μαρούσι πχ για πρόβα θα το σκεφτεί 2 φορές. 

Οταν λεω σοβαρους εννοω να γουσταρουν και απλα να μην ειναι οτι βρεξει και οτι χιονισει.νεα παιδια ψαχνω με ορεξη τίποτα αλλο. Και να ξερουν να παιζουν

Επεξεργασμένο από stolzer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Stolzer νομιζω οτι καπου πρεπει να βαλεις νερο στο κρασι σου. Μπορει να βρεις καλο παιχτη που ειναι κουκουρουκου στο μυαλο ή ενα πιο καλο παιδι π δεν ειναι τοσο καλος παιχτης κ να δουλεψετε μαζι αν εχει potential. Η μπορει να ειναι καποιος που ταιριαζει στο πακετο αλλα λογω υποχρεωσεων κ αποστασης να μη μπορει οσο συχνα θες. Στην Αθηνα ειδικα αν δεν ειστε καλοι φιλοι με καποιον η αποσταση γινεται βαρυδι(η τουλαχιστον ετσι ηταν στην περιπτωση μ).

 

Περα απο αυτα, βγες οσο μπορεις να γνωρισεις ατομα η εστω σε σοσιαλ κ ομαδες ροκ/μεταλ κ καποια στιγμη θα βρεθει αυτο π θες. Ατομο με ατομο μπορει να βρεις καποιον φιλο φιλου κλπ. Τελος αν πηγες τωρα Αθηνα σαν φοιτητης, πηγαινε σχολη οσο μπορεις, θα γνωρισεις πιο ευκολα κοσμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το καταλαβαίνω απόλυτα. Είμαι νέος στην Αθήνα και με το ζόρι έχω 2-3 άτομα να βγω να πω μια κουβέντα.

Έχω σκεφτεί άπειρες φορές να βρω άτομα για μπάντα, σοβαρή και πολύ συγκεκριμένου τύπου. Πέρα του ότι δεν γνωρίζω αρκετό κόσμο εδώ, ακόμα και εκεί που ήμουν - έχοντας μόνο φίλους μουσικούς - κανείς δε γουστάρει αυτό που θα ήθελα εγώ να ασχοληθώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Εγώ το καταλαβαίνω απόλυτα. Είμαι νέος στην Αθήνα και με το ζόρι έχω 2-3 άτομα να βγω να πω μια κουβέντα.

Έχω σκεφτεί άπειρες φορές να βρω άτομα για μπάντα, σοβαρή και πολύ συγκεκριμένου τύπου. Πέρα του ότι δεν γνωρίζω αρκετό κόσμο εδώ, ακόμα και εκεί που ήμουν - έχοντας μόνο φίλους μουσικούς - κανείς δε γουστάρει αυτό που θα ήθελα εγώ να ασχοληθώ.

 

Είναι και άσχημη εποχή με το κόβιντ γαμώτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου