Προς το περιεχόμενο

Αίσθηση χορδών & αναλογία κουρδίσματος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Έχω μια 7χορδη κιθάρα με scale length 26.5" - 673mm.

Στην αρχή είχα Ernie Ball Power Slinky 11-58, με κούρδισμα D Standard. Νομίζω ότι ήταν λίγο πιο σκληρές απ'ότι περίμενα, και είπα να δοκιμάσω να βάλω 10άρες.

Βρήκα τις Daddario XL Nickel 10-59, και μου άρεσε που η 7η ήταν 59 (ενώ όλες οι άλλες είναι πιο λεπτές) γιατί ήθελα να δοκιμάσω Drop A κούρδισμα (E Standard με την 7η A αντί B).


Τις έβαλα, αλλά έχω την αίσθηση ότι, αν και 10άρες, μου φαίνονται πιο σκληρές από τις 11άρες σε 1step down. Είναι φυσιολογικό ή εγώ είμαι τρόμπας?

 

Κάτι ακόμα - Όταν αλλάζεις πάχος χορδών και κούρδισμα, παίζει να θέλει ρύθμιση το truss rod λόγω διαφοράς στο tension?

Επεξεργασμένο από Alex Raptakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα θελει και το truss rod. το θεμα ειναι οτι ο κοσμος παει σε μεγαλυτερο scale ωστε να μπορει να κουρδίζει χαμηλότερα με σχετικά λεπτες χορδες... το να βάλεις 11άρες έστω και με D-std σε 26.5" μου φαίνεται υπερβολικό, όπως και 10 σε E-std.

Η κιθαρα σου έχει fixed bridge? ή floating trem? αυτο παιζει καποια διαφορά (η οποία τελικά ειναι μερικώς πλασματική) στην αίσθηση σκληρότητας.

Σε κάθε περίπτωση οι 10αρες για σολο, μπεντς, κτλ μου φαίνονται ΟΚ σε κιθαρα μέχρι 25", απο κει και πάνω αρχίζει ο μαζοχισμός χωρίς όφελος στον ήχο/τόνο.

 

υπάρχει ένα σάιτ της Daddario για υπολογισμο τασης χορδής στο κάθε κούρδισμα και πάχος χορδης. http://web.daddario.com/StringTensionPro/Search

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alex Raptakis είπε

Όταν αλλάζεις πάχος χορδών και κούρδισμα, παίζει να θέλει ρύθμιση το truss rod λόγω διαφοράς στο tension?

 

 

Ναι (τις περισσότερες φορες ,εκτος και αν το μπρατσο ειναι κτηνος ή εχει κτηνωδες TRUS ROD) αλλα αυτο το ελεγχεις πανευκολα αμεσα τσεκαροντας το relief.

 

Γενικα οι D'Addario έχουν μεγαλυτερο tension απο τις EB που ειναι πιο "μαλακές" χορδες (παρόλο που και οι δυο ειναι hex core),αν θες σημαντικα πιο μαλακές χορδες πηγαινε σε GHS που ειναι roundcore. 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι και να σου πούμε ο μοναδικός τρόπος να υπολογίσεις την αίσθηση των χορδών είναι εδώ: http://web.daddario.com/StringTensionPro/Search

Βλέπεις πόση τάση έχει κάθε χορδή ανάλογα το πάχος και καταλαβαίνεις τι συμβαίνει. Μια παχιά χορδή έχει μεγαλύτερη τάση άρα πιο σκληρή αίσθηση στο παίξιμο.

 

Για το truss rod:

Αν με το Χ σετ στο έχει ρυθμίσει μάστορας και με το Ψ σετ έχεις την ίδια συνολική τάση τότε δεν χρειάζεται ρύθμιση (αν και καλό είναι να το τσεκάρει κάποιος ειδικός).

Αν έχεις αλλάξεις πολύ την τάση των χορδών τότε θα πρέπει πάλι κάποιος να το τσεκάρει για να στο ισιώσει αν χρειάζεται.

 

Σε γενικές γραμμές το πως συμπεριφέρεται το μπράτσο μιας κιθάρας εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, ενδεικτικά: πάχος χορδών, υγρασία περιβάλλοντος/ξύλου, πως αποθηκεύεις τη κιθάρα όταν δεν παίζεις, αν έχει graphite reinforcement, πόσο εύκαμπτο/ακαμπτο είναι το ξύλο του μπράτσου κλπ.

 

Συνεπώς αφού βρεις ποιες χορδές σου αρέσουν πήγαινε την σε κάποιον μάστορα που γνωρίζει για να στη σετάρει σε αυτές τις χορδές και απο κει και έπειτα κάνεις μικρορυθμίσεις μόνος σου.

  • Like 1

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, rgxinap είπε

Η κιθαρα σου έχει fixed bridge? ή floating trem? αυτο παιζει καποια διαφορά (η οποία τελικά ειναι μερικώς πλασματική) στην αίσθηση σκληρότητας.

Η κιθάρα έχει Evertune.
 

3 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Ναι (τις περισσότερες φορες) αλλα αυτο το ελεγχεις πανευκολα αμεσα τσεκαροντας το relief.

Δυστυχώς δε ξέρω πώς τσεκάρεις το relief. Είναι η πρώτη "δική μου" κιθάρα οπότε τώρα μπαίνω σιγά σιγά στη διαδικασία να τα μάθω όλα αυτά.

 

Θα τσεκάρω το Daddario site που στείλατε και θα δω αν μπορώ να βγάλω άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Δυστυχώς δε ξέρω πώς τσεκάρεις το relief

 

Πανευκολο ειναι  (πηγαινε στο 5.00 αν βιαζεσαι αλλα καλο ειναι να το δεις ολο για να μαθεις τα βασικα) 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Superfunk Είδα και τα 2 βιντεάκια (και το προηγούμενο, πριν το edit) και πάνω κάτω κατάλαβα πώς δουλεύει.

Με ένα αρχικό check δε φαίνεται να έχει κάποιο θέμα, ίσως γιατί το tension μου φαίνεται να είναι πάνω κάτω το ίδιο.

 

Όσο για τη μάρκα χορδών, δεν ήξερα ότι έχουν μεγάλη διαφορά - εφόσον μιλάμε για το ίδιο "νούμερο" (πχ 0.010).

 

Η κιθάρα φυλάσσεται σε επιδαπέδιο stand, δε τη βάζω ποτέ στη θήκη της.

 

Έπαιξα λίγο με το site της Daddario και προσπαθώ να καταλάβω πώς δουλεύει. 
Με τις χορδές που έχω τώρα, και scale length 26.5", για E Standard tuning, μου βγάζει 9άρες, half-step down μου βγάζει 10άρες, και για D Standard μου βγάζει 11άρες, με 0,064 την 7η.

 

Ίσως θα πρέπει να δοκιμάσω Eb για την ώρα, αν και μάλλον θα ξαναπάω σε D. Οι Ernie Ball μου άρεσαν περισσότερο προς το παρόν, ήταν 11-58, αλλά μου φαινόταν ότι η 58 θα έπαιζε καλύτερα αν ήταν 62-64. 11-64 φαίνεται να έχει η Daddario NYXL (οι ακριβές) και η GHS Boomers. Μάλλον οι επόμενες θα είναι GHS, αλλά δε τις βλέπω να υπάρχουν στο Skroutz...

Επεξεργασμένο από Alex Raptakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάβε υπ όψην σου οτι το μεγαλύτερο scale θέλει και μεγαλύτερο tension για να αισθάνεσαι το ίδιο με το "κλασικό" 25 scale

Αυτό όλο έχει να κάνει με αυτό

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Slenderness_ratio

Γενικά είναι απο τον τύπο length/gauge=slenderness ratio

Το tension εχει να κάνει με την όλη κατασκευή (τύλιγμα) της χορδής και το είδος του core (και ΟΧΙ η τομή του) για να βγάλει το pitch που ζητάς

Just physics π'λεν και στ χ'ργιομ

 

Edit η αγαπημενη μου εικόνα

spacer.png

Επεξεργασμένο από xtrm_basses
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι σχετικό, με το μπαρδόν;

Σε μια τύπου στράτ που έχω όταν είναι ψηλά το action η κιθάρα έχει πολύ σταθερό κούρδισμα.

Τώρα με τις ίδιες χορδές (στρωμένες elixir 10) χαμηλώνω το action (truss rod) και η κιθάρα ξεκουρδίζει πολύ ευκολότερα.

Υπάρχει λογική εξήγηση; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, panorios said:

χαμηλώνω το action (truss rod)

 

 

Κώστα μου τι εννοείς εδώ?

Το truss rod δεν είναι για την ρύθμιση του action.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου