Προς το περιεχόμενο

Αίσθηση χορδών & αναλογία κουρδίσματος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, leon7pap είπε

Το  intonation οχι.

 

 

Μολις το μετρησα στην καινουργια μου tele  (πριν αλλαξω χορδες,ειχαν περιπου 10 ωρες χρηση)  .

Gone....with the wind 🤣 ενα 15% στις τυλιχτες ,ενα 5% στις plain. Σιγουρα ΔΕΝ το ΑΚΟΥΓΑ αλλα το...ηκΣερα... 🙂

Εβαλα καινουργιες...spot on again.

 

Ηχητικα τωρα  η low E πεθαινει πρωτη και  οι Α & D  ζουν λιγες ωρες παραπανω...οι plain πανε και 20  ωρες αλλα δεν υπαρχει ζωη χωρις Low E & TWANG οποτε why bother? 🤣

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

 

Μολις το μετρησα στην καινουργια μου tele  (πριν αλλαξω χορδες,ειχαν περιπου 10 ωρες χρηση)  .

Gone....with the wind 🤣 ενα 15% στις τυλιχτες ,ενα 5% στις plain. Σιγουρα ΔΕΝ το ΑΚΟΥΓΑ αλλα το...ηκΣερα... 🙂

Εβαλα καινουργιες...spot on again.

 

Ηχητικα τωρα  η low E πεθαινει πρωτη και  οι Α & D  ζουν λιγες ωρες παραπανω...οι plain πανε και 20  ωρες αλλα δεν υπαρχει ζωη χωρις Low E & TWANG οποτε why bother? 🤣

Eνταξει ρε Νικο νομιζω υπερβαλλουμε τωρα  🙂. Θεωρητικα...και τα καινουρια λαστιχα του αυτοκινητου ειναι πιο φθαρμένα αφοτου τα έβαλα  και πήγα στη δουλεια και γυρισα... Αλλά δεν καταλαβα την αισθηση. Το ηξερα ομως! Αν τα εχω για το καθημερινο μου αμαξι δεν τρεχει καστανο... Εναν οδηγο φορμουλα 1 ομως θα τον... Έκοπτε!!! Ειναι πολλές οι φορες που η πραξη λεει go fuck στη θεωρια. Δεν αντιλεγω οτι το κουρδιστηρι σου εδειξε αυτα που ειπες αλλά ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ (5% Ιntonation!!!!!!)  που αναφερεις για το intonation (που εν τελει ρυθμιζεται με FINE TUNING) μπορει καλλιστα να ειναι η διαφορα θερμοκρασιας που ειχες τοτε με τωρα η η κλιση του μπρατσου κατα το κουρδισμα και χιλια δυο αλλά... 

Επεξεργασμένο από leon7pap

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, leon7pap είπε

(5% Ιntonation!!!!!!)

 

αυτες δεν με ενδιαφερουν (σπανια κανω "σολα" στις plain χορδες προτιμω τις wound) αλλα στις wound το 15% ειναι...θεματακι σε  full clean chords....

 

 αλλα και παλι το intonation ειναι overrated  ....

 

o ΗΧΟΣ ομως οχι...καθε φορα που βαρΩ την low E και αντι για TWANG καΜνει "THOCK" κατι ΠΕΘΑΙΝΕΙ μεσα μου 🤣

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

καθε φορα που βαρΩ την low E και αντι για TWANG καΜνει "THOCK" κατι ΠΕΘΑΙΝΕΙ μεσα μου 🤣

Κλάμα!!!!! 

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι έχουμε προκαλέσει ένα χάος στο μυαλό του OP.

Πράγματι αν ηχογραφείς ή παίζεις λάηβ είναι ωραίο να έχεις φρέσκιες χορδές.

Από το manual μιας Jackson μου λένε για αλλαγή χορδών ανά 20 ώρες.

Μιλάμε - το τονίζω - για manual κατασκευαστή.

 

Από κει και έπειτα, έστω ότι τις αφήνεις, τι κακό θα γίνει;

Επειδή η φθορά είναι σταδιακή δεν την καταλαβαίνεις. Επειδή σπάνια έχει κάποιος perfect pitch δεν καταλαβαίνει το αν εχει φύγει το intonation. Άρα δεν καταλαβαίνεις τις αλλαγές.

ΟΜΩΣ υπάρχει ένα αντικειμενικό πρόβλημα, όταν τα καντίνια πάψουν να είναι λεία από κάτω τότε αρχίζουν και φθείρουν τα τάστα, για μένα όταν δεν ηχογραφώ αυτό είναι το σημάδι για να αλλάξω χορδές.

 

Πρόσφατα άλλαξα χορδές σε δύο κιθάρες στη μία που έχω για πιο "επίσημη" και τώρα τελευταία μελετάω fingerstyle σε εκείνη και στην άλλη που μελετάω καθημερινα με πένα (βλ τόπικ με stylus pick), εντάξει οτι και να πούμε είναι πολύ ωραία η αίσθηση της καινούργιας χορδής και στα δάχτυλα και στη πένα (γλυστράει πιο ωραία).

Επεξεργασμένο από Miltos23
  • Like 1

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Miltos23 είπε

Μιλάμε - το τονίζω - για manual κατασκευαστή.

 

 

κατασκευαστη JACKSON 🤣

 

uFpBYhm6QB5qB9ZNqNMs34-320-80.jpg

 

εξω απο την πλακα 20 ωρες ειναι ενας τιμΓιος συμβιβαΖμΟς

 

αν ομως θες τετΓιον ηχο...max 6 hours......

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rgxinap είπε

Παιδες να επανέλθουμε στο θεμα παρακαλω.... Ο ανθρωπος ρωτάει για scale/gauge/tension/tuning .

Του έχουμε απαντήσει απο το πρώτο ποστ, χρησιμοποιεί το σαητ της Daddario βάζοντας παχος, scale και κούρδισμα και υπολογίζει τάση = αίσθηση 🙂

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι καλυμμένος παιδιά!
Τώρα απ'ότι κατάλαβα προσπαθούμε να καταλάβουμε αν επιρρεάζει και η θέση στα αστέρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου